Ako urýchliť odkúpenie pozemku od pozemkového fondu?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Dobrý deň raz už som tu písala podobný príspevok ..aj je tu viac diskusii ..Len už som zúfalá a neviem ako ďalej neviete ako urýchliť odkúpenie pozemku od SPF ?? Je tu niekto kto zašiel osobné do BA na SPF ??
Odpovedať
@veronika_fryttova stále ste sa nijako nepohli? My sme dávali žiadosť o odkúpenie v októbri a neviem ani, či to došlo do BA. Teraz je vraj všetko pozastavené, keďže šéfovia sú zatknutí a ani súdy nič neriešia, majú toho dosť aj bez pozemkov, tak neviem.
Odpovedať
@mirecka3 Neviem, čo čakáš už teraz, keĎ ste žiadosť dávali iba v októbri. Aj za normálnych okolností trvá odkup od SPF takých 4-5 rokov, aj to, keď je vlastníkom samotný SPF. Ak majetok len spravuje a vlastníkom je štát, tak si nerob veľké nádeje. Ak stavba existenčne závisí od kúpy toho podielu, tak si nájdite iný pozemok.
Odpovedať
@chrobak7 iba som sa opýtala, na to je to fórum, či? Btw fond pozemky nevlastní, iba spravuje
Odpovedať
@mirecka3 Tak to sa teda mýliš . My sme odkupovali pozemok priamo z vlastnictva SPF a trvalo to 4 roky.
Odpovedať
Chcem sa poradiť. Pred pozemkom kde chcem stavať sú 3 parcely - trvalý trávnatý porast, na ktorých žiaľ nemám žiadny podiel, teda nemám prístup na pozemok. 1) stačí mi osloviť hocikoho z vlastníkov z akejkoľvek parcely, aby mi predal jeho podiel, čím si vytvorím prístup na pozemok? 2) stačí mi vybaviť prístup iba na jednej z parciel, ktorá akokoľvek susedí s mojím pozemkom? Poraďte, prosím, ako to mám čo najlepšie vyriešiť. Na parcelách je spleť vlastníkov, včetne SPF, ktorý niektoré parcely aj spravuje. Pre lepšiu orientáciu posielam obrázok. Na červenej chcem stavať. Z modrej treba vyriešiť asi prístup.
Odpovedať
@somecheck Jedna vec je vstup na pozemok (teda právo prechádzať cez nejaký pozemok) a druhá vec je stavať na pozemku. Teroreticky by ti stačil len nejaký podiel, aby si mal právo prechádzať cez ten modrý pozemok. ALE! Na to, aby si odkúpil nejaký podiel, by najprv pôvodný spoluvlastník musel ponúknuť odkúpiť jeho podiel ostatným spoluvlastníkom. Ak by ti predal bez toho, mohli by ostatní spoluvlastníci namietať, že im to nebolo ponúknuté a ty by si prišiel o kúpený podiel. Aj keby si nejaký podiel získal, stále nie je isté, či by ti stav. úrad povolil stavať na pozemku označenom červenou. Lebo aby si tam mohol stavať, tak by si musel mať riadny prístup na pozemok - z verejnej komunikácie. A na to, aby si niečo vybudoval na niektorej parcele označenej modrou, by si potreboval súhlas všetkých spoluvlastníkov. V prvom rade si zisti, či by ti stav. úrad povolil výstavbu na tvojom pozemku, ak by si mal iba nejaký spoluvlastnícky podiel na parcele 756 alebo 759. A ten sused vpravo dole má ako riešený prístup na svoj pozemok? On nemusí chodiť cez cudzí pozemok? Alebo ten druhý sused ako má prístup do záhrady? Napíš mi do SS názov obce, nech pozriem ulicu.
Odpovedať
@chrobak7 Máš SS. Tie parcely E sú tak desiatky rokov. Problematické to majú viaceré nehnuteľnosti a chodia, žiaľ, bud cez štátny pozemok bez vecného bremena alebo cez podobnú spleť spoluvlastníkov, včetne mojich susedov.
Odpovedať
Profilova fotka
Tak ahojte nám to schválili 16.12 takže len skoro rok sme čakali 😌😌
Odpovedať
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
Profilova fotka
@veronika_fryttova Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či ste nejak urgovali SPF alebo ste len čakali? Ďakujem. S.
Odpovedať
@silvia_behanova urgujte, pokojne aj 100x ale veci to nepomôže. Bohužiaľ kvôli transparentnosti sú nastavené procesy na SPF tak ako sú, mení sa tam vedenie každú chvíľu a potom to takto dopadne 🙂
Odpovedať
@silvia_behanova Dobrý deň, a aký je to pozemok ? ak ide o vysporiadanie podielového spoluvlastníctva odporúčam, keďže som tam pracovala, všetko čo sa dá dávať na súd žalobou je to rýchlejšie, trvá to pár mesiacov a v konečnom dôsledku aj lacnejšie , robia to tak všetci čo o tejto možnosti vedia, už ani nedávajú žiadosti, rovno to dávajú na súd....inak držím palce....
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Dobrý deň, ide o pozemok v zastavanej časti obci, na ktorom je postavený rodinný dom. Vlastníkom domu sme ja a manžel. SPF má na danom pozemku podiel 1/2. Žiadosť sme podali takmer pred rokom. Viem, že to trvá dlhšie, len som chcela vedieť, aké sú skúsenosti s čakacou dobou. Zároveň ďakujem za radu riešiť to súdnou cestou, skúsim preveriť u právnika. Pekný deň.
Odpovedať
@silvia_behanova Dobrý deň, pokiaľ sú na to splnené podmienky (teda že ste existujúcim podielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti na pozemku ktorých chcete odkúpiť/vysporiadať), jednoznačne odporúčam podať na súd žalobu o tzv. "zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva k nehnuteľnostiam", pričom k podaniu žaloby odporúčam rovno priložiť aj znalecký posudok na určenie hodnoty nehnuteľností a kolok so zaplateným súdnym poplatkom. Závisí síce následne od toho ktorého právnika zastupujúceho SPF na súde a od povahy samotného pozemku (veľkosť, rozloženie v priestore a pod..), avšak pokiaľ je to účelné, na SPF zvyčajne súhlasia so zrušením podielového spoluvlastníctva tým spôsobom, že celú nehnuteľnosť nadobudnete Vy do výlučného vlastníctva s tým, že na depozitný účet SPF uhradíte odplatu za tieto podiely. Spor zvykne niekedy byť o výšku odplaty, nakoľko znalecký posudok nemusí byť jediný dôkaz na jej určenie. Samozrejme, pokiaľ sa jedná napr. o veľký pozemok (napr. 2000 m2), kde by bolo možné užívať plnohodnotne oba pozemky po prípadnom rozdelení, môže súd rozhodnúť aj tak, že zruší a vyporiada podielové spoluvlastníctvo tým spôsobom, že uvedený veľký pozemok rozdelí na dve časti... Závisí od toho ktorého prípadu. Čo sa týka nákladov, treba si pripraviť sumu 6 % z hodnoty podielu ktorý chcete nadobudnúť - ako súdny poplatok na súd a nejaké náklady na advokáta. Pokiaľ to nie je komplikované konanie u nás na východe sa dá vojsť do cca 500,- Eur spolu. Uvedený spôsob vysporiadania je rýchlejší z dôvodu, že súd určuje stranám konania lehoty dokedy sa musia vyjadriť, napr. na vyjadrenie k žalobe určí SPF lehotu 15 dní a tento sa k nej musí v uvedenej lehote vyjadriť. Mám skúsenosti (nakoľko zastupujem klientov v uvedených konaniach) že do roka to vie byť vyriešené (niekedy aj do pol roka).
Odpovedať
@miropilot Vôbec to nie je také jednoduché, ako sa zdá, všetko je o ľuďoch. Ak na súde sa za SPF vyskytne nejaký ich premotivovaný právnik, tak nadhodí súdu návrh, že neznámi vlastníci predsa nemusia byť neznamými, a že navrhuje overenie tejto skutočnosti, a aby súd začal lustrácie po rôznych centrálnych evidenciách občanov, cudzineckých registroch, katastrálnych archívov a pod.... Tak si došiel a máš stratu min. ďalší rok. (Toto sa reálne stalo v jednom mojom prípade. )
Odpovedať
@petersd Samozrejme súhlasím, závisí od právnika na SPF ktorý má konkrétny prípad na starosti a samozjeme aj od prideleného sudcu k danemu prípadu. Mali ste uvedenú skúsenosť aj v prípade podielov, kde bola správa SPF priamo zapísaná už na liste vlastníctva? To by sa už nemalo diať...
Odpovedať
Toto sa nám stalo presne pri riešení podielov. My sme v parcele mali 50% vlastníctva a 50% spravoval SPF. Reálne rozdelenie pozemkov nepríchadzalo do úvahy, lebo by vznikli parcely o rozlohe menej ako 20á, (ustanovenie zákona proti drobení pôdy). No a za SPF prišla na súd premotivovaná právnička a všetko nám to nabúrala. Mal som pocit, že ešte aj sudkyňa nebola proti nám a chcela pomôcť, trocha oponovala tej právničke, no keď ona trvala na svojom, sudkyňa prijala návrh na vyhľadavanie a identifikáciu neznámych vlastníkov. Pretiahlo sa nám to všetko vyše roka.
Odpovedať
@petersd Zase treba sa na to pozrieť aj z inej strany. Si predstav, že by tvoj dedko kedysi kúpil nejaké pole, ktoré by sa zapísalo do pozemkových kníh. Pri prepise do katastra by sa zaznamenalo iba meno dedka, teda vlastník by bol neznámy (pod neznámym vlastníkom kataster chápe vlastníka, ktorý má na LV iba meno a priezvisko). Takýto pozemok by spravoval SPF a vlastníctvo by previedol na niekoho iného. Krátko na to by si ty zistil, že dedko mal riadnu kúpnu zmluvu a vedel by si dokázať, že bol vlastníkom. Pozrieš kataster - a s prekvapením zistíš, že pozemok patrí niekomu inému. Navyše by to bol pozemok, kde sa plánuje výstavba. Nadával by si jak pohan, že ako je to možné v tomto štáte, že pozemok tvojho dedka štát predá niekomu cudziemu, alebo nejakému developerovi. Prechod od pozemkových kníh na evidenciu nehnuteľností v katastri neprebehol až tak dávno. Ešte stále môžu žiť priami potomkovia tých vlastníkov, ktorí boli zapísaní v pozemkových knihách alebo ktorým bývalý režim vzal pozemky. Až ubehne 100 rokov a nikto sa o pozemky nebude hlásiť, potom nech si štát tie pozemky predá.
Odpovedať
@silvia_behanova K môjmu predošlému príspevku som chcel ešte doplniť, že treba rozlišovať prípad, kedy je vlastníkom alebo spoluvlastníkom štát a kedy je to nejaký neznámy alebo nezistený vlastník, ktorého len dočasne zastupuje SPF. V prípade, že je vlastníkom štát, tak SPF môže konať a rozhodovať o predaji. AK je vlastníkom neznámy alebo nezistený vlastní, tak musí konať v záujme toho vlastníka a nie rozhadzovať cudzí majetok.
Odpovedať
Profilova fotka
Ďakujem za reakcie. Uvedený pozemok má rozlohu 800 m2, na liste vlastníctva je v podiele 1/2 uvedený vlastník nasledovne: Behanec Jozef, rod. Behanec /v Amerike/ syn Hrehora, SPF, dátum narodenia - neuvedený. Ide v tomto prípade o nezisteného vlastníka?
Odpovedať
Ja som riešil 19m2 3 roky. Majú čas, kávičkujú a špekulujú
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 lenže niečo vlastniť, znamená sa o svoj majetok aj starať... ak sa niekto desaťročia k svojmu majetku nehlási a zrazu nájde niekde na pôjde nejaké staré zmluvy po predkoch napr. (ako tvoj príklad s dedkom) tak logicky tí "obhospodarovatelia" čo sa o ten pozemok roky starali sú zrazu v nevýhode (podielnici), lebo sa tam objaví nejaký vlastník, ktorý roky povedzme nepriložil ruku k dielu a zrazu si bude uzurpovať právo vo veci vlastníctva... Ja som za , ale veď SPF ak tieto pozemky nezistených vlastníkov reálne predáva nie daruje... tieto peniaze by mal predsta uschovať práve pre prípady, že ak by došlo k prípadu aký popisuješ, tak sa povedzme vyplatí reálna hodnota dotknutej strane... ale reálne sa týmito vlastníckymi peripetiami blokuje množstvo pôdy a pozemkov, ktoré by našli využitie ... a tebou popisované prípady sú beztak vzácne... nemyslím si, že by sa malo čakať 100 rokov , kým sa s pozemkami dá hýbať... tento bordel tu je vďaka neexistujúcim pozemkovým úpravám a bordelu v katastrálnom operáte, ktorý sa tu ťahá desaťročia... ale súhlasím, že toto doporiadku sa nedá ani za 100 rokov...
Odpovedať
@silvia_behanova Nie, v tomto prípade ide práve o neznámeho vlastníka, lebo je tam meno. Nezistený vlastník je taký prípad, keď nie sú žiadne údaje o vlastníkovi. Toto je typický príklad prepisu nejakej starej pozemkovej knihy. Niekto v minulosti vycestoval do ameriky a takto to uviedli v pozemkovej knihe. Možno vtedy ulice a popisné čísla neboli, tak takto identifikovali vlastníkov. V amerike možno zomrel, možno má nejakých potomkov, ktorí asi ani nevedia, kde je Slovensko.
Odpovedať
Profilova fotka
OK, ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
@dexter89 @petersd Aha, praktický príklad toho, čo som spomínal: https://www.porada.sk/t330094-nehnute.... Keby to SPF bol predal pred 10 rokmi, od koho budú vymáhať svoj majetok? A akú sumu by dostali, keď ceny nehnuteľností stále stupajú? Nič nie je čierne alebo biele.
Odpovedať
@chrobak7 Ale veď súhlas, objektívne máš pravdu, ale každý to berieme subjektívne zo svojej strany. S dobrým úmyslom máš nejaký zámer, chceš to normálne vyriešiť a SPF Ťa "okradne" o roky času. No a keď sme pri tých "zrazuobjavených" vlastníkoch. Tak do pekla s nimi! Akí sú to vlastníci, keď roky-desaťročia sa nestarali o svoje vlastníctvo a zrazu sa vyroja až keď o niečo ide? (Ináč, SPF, resp. štát má dosť pôdy na to, aby pri prípadných chybách pri navrátení pôdy "odškodnil" tých zrazuobjavených vlastníkoch- - Tých prípadov je iba zlomok)
Odpovedať
Profilova fotka
Takt o asi skúsime tou súdnou cestou, uvidíme ...
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 no moja svokra má napr. podobný problém, zdedila po matke dom aj s pozemkom a na dedičskom konaní zistila,že na LV je zapísaný nejaký "neznámy" vlastník, bez adresy a roku narodenia, ktorý vlastní 2/56 celku , t.j. nejaký zanedbateľný podiel... zrejme došlo niekedy v minulosti v chybe v zápise na katastri a tento neznámy vlastník sa vkuse prepisuje na LV a čo s tým? Pozemok ani starý dom nemôže predať, lebo de facto máš tam nejakého vlastníka... nemá šajnu kto to je, zrejme už ani nežije... dedičské konanie po ňom ani neprebehlo... prakticky vypátrať dedičov je nemožné a ak by k tomu aj došlo, tak čo by spravil s tak malým podielom? Im by ten podiel bol v podstate na nič, svokra zas nemôže s majetkom hýbať ani predať, kým sa to nejak nevysporiada...
Odpovedať
@dexter89 všetko sa dá riešiť...samozrejme tento problém jedine súdnou cestou...odporúčam obrátiť sa na právnika, ktorý sa tomu rozumie....
Odpovedať
no to oni si tam davaju nacas a to je najhorsie co mohli spravit, odobrat takuto pravomoc a potom ze sa ludia stazuju, no bodaj by nie.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?