Ako stavať na pozemku s vysokým napätím?

Profilova fotka
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Máme veľký pozemok, na ktorom by sme chceli stavať, ale problémom je vysoké el. napätie, ktoré vedie šikmo cez pozemok, čo nám posúva dom podľa noriem o 20 m od cesty (kvôli tomu napätiu, ktoré je skoro na hranici pozemku). Má niekto skúsenosti? Stavali by ste na takom pozemku? Je to tým znehodnotený pozemok a elektrárne s tým zrejme nemienia nič robiť. Jednoducho si tam natiahli stlpy a káble a hotovo. My z toho máme len nevýhodu.
Odpovedať
No bohuzial energetika je stat v state . ked chce niekto stavat v blizkosti VN musi dodrzat vzdialenosti ,ale oni vam to kludne natiahnu aj ponad stito uz stojeceho domu ]-( ako napr.svokrovcom . a nespravite s tym nic mozete pisat aj na lamparen. hold je to v zaujme spolocnosti. :-.
Odpovedať
Profilova fotka
Je to svinstvo, my z toho nič nemáme, že to tam je, a ani elektrinu tam nemáme, lebo siete nechcú ťahať, lebo že pre pár domov sa im to neoplatí. Ale v tej dedine sa už inde ako tam stavať nedá. To je Kocúrkovo. Niekto povedal, že vraj je to o chcení, asi kto vydrží ich bombardovať dlhšie tak možno s tým niečo urobí. Vieš, mrzí ma len to, že máme pozemok, a nie malý a máme si kúpiť za melón iný? Alebo mať elektr. stlp na pozemku, ktorý vraj ruší aj televízny signál ... no neviem. Fakt som zúfala. Myslela som, že aspon o pozemok mame postarané
Odpovedať
Tinika aj my idemekupovat pozemok, cez ktory vedie vysoke napatie, ale tym, ze sa tam bude vytvarat nova ulica, tak kable sa budu zakopavat do zeme pod cestu. Toto ale vybavuje este realitka, cez ktoru to kupujeme. Takze myslim, ze dnes uz to nieje problem.
Odpovedať
no to s rusenim TV zas nie je az tak pravda a pokial vam len nejak okrajom prebieha pozemkom tak by to tiez nebol velky problem mat aj ten stlp na pozemku ,teda ak je len jeden a nekrizuje vam cely pozemok. skor je obava ze xco ak jnedneho pekneho dna spravia drati prask a capnu na zem.pri vN je ochrana co to vypne ,ale aj opaakovane za sebou zapne,vtedy by som teda nechcel napr.kosit travnik :-( kala12 :ak je to tak ako pises tak to patrite medzi par wstastnejsich,a zrejme sa jedna o bytovu zastavbu vtedy sa da riesit aj takato vec,no pokial che niekto ako tinika sam stavat myslim ze na 99 % s energetikmi nepohne,pre nich je to prilis velka investicia koli jednemu domu,potom by mali malo na odmenach :-|
Odpovedať
Profilova fotka
kala12 to viem, že sa to dá aj do zeme zakopať, ale ako jusil hovorí, kvôli mne to robiť nebudú. Najhoršie na tom je, že je cesta, potom asi 5 metrov náš pozemok, a potom šikmo cez celý pozemok po šírke tie káble a až niekde 20 m od toho môžme stavať a navyše z druhej strany vraj ide plyn a voda medzi dedinami. Tiež blbec čo to robil takto v poli a nie popri ceste. Ale šak čo ne? Šak ich pozemok to nie je.
Odpovedať
tinika, my sme kupovali pozemok, na ktorom su stlpy s vysokym elektr.napatim. ale aby som ti to priblizila. majitel pozemkov, od ktorych sme kupovali parcelu, nemal v liste vlastnictva, ze je tam nejaka tarcha, aj ked tam stlpy su. jeho znamy pravnik zacal tuto vec konzultovat s elektrarnami (nakolko nemohol tieto pozemky vyhodne predat, lebo vedenie ide sikmo cez vacsinu) a vsetko sa pohlo, trafostanica je spravena, uz len treba zlozit vedenie a zakopat vedenie do zeme, samozrejme to pojde po obecnych pozemkoch. neviem, kto bude znasat naklady, ci to bude napoly, elektrarne a ten majitel pozemkov, ci iba elektrarne, ale kazdopadne sa to da, len to trva veeeeelmi dlho a chce to pevne nervy. nam tie stlpy neprekazaju, su dostatocne vzdialene od domu, tak preto mi to nejako nesurime. ak budes potrebovat nejake info, ja sa mozem popripade este spytat toho pana, ktory nam predal pozemok, to nie je problem. my mame v zmluve, ze do konca tohto roku by mali ist stlpy prec, tak sa budem informovat, co sa v danej veci pohlo. keby si potrebovala nieco konkretne, tak napis kludne IP, resp. sa mozem spytat na presny postup, co treba podniknut ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
kuracinarez • Dnes o 13:59 ahojte.mam moznost kupit pozemok za dobru cenu,ale vedie cez neho vysoke napatie.Pani z realitky mi napisala ze v prednej casti pozemku je mozne postavit dom cca 10krat 12metrov.Co si o tom myslite?Dakujem. emogeon • Dnes o 14:06 ja osobne by som taky pozemok nechcela ani zadarmo, no a preto je aj za dobru cenu ... aspon 250m by sa malo byvat o vysokeho napatia som citala, ale je to na tebe.. lienocka235 • Dnes o 14:18 Vedci upozorňujú na to, že magnetické polia silnejšie ako 0,2 mikrotesla spôsobujú zvýšený výskyt leukémie v detskej populácii. Ak napríklad v blízkosti transformátorovej stanice nameriame hodnotu magnetického poľa 1,7 mikrotesla, je to 34 nísobok strednej hodnoty, akú dosahuje magnetické pole v strede rušného veľkomesta. V blízkosti vedení vysokého napätia je elektrické pole, ktoré, podľa odborníkov z oblasti medicíny a biológie, nepriaznivo pôsobí na zdravie človeka. Niektoré štáty, napríklad Švédsko, prijali opatrenia, podľa ktorých sa nové domy musia stavať ďalej ako 80 metrov od vedení vysokého napätia v zaidnom prpade by som do toho nesla.. marek27 • Dnes o 14:34 - v ziadnom pripade to nekupuj... postavis dom a nevidies ani na zahradu? vides a budes pocut "selest" - urcite by som nestaval blizsie ako 100 m - nam tiez ponukali rozne pozemky s napatim, a ked som povedal ci su normalny... tak ze ale ved tu v rohu sa da postavit dom.... tak som sa im podakoval, a isiel prec
Odpovedať
my to tehdy taky řešili a bylo nám řečeno, že se takový pozemek nesmí prodávat s tím, že se na tom postaví barák. já bych to taky nebrala ani zadara, něco jiného je, když už je jasné, že bude přeloženo vedení do země.
Odpovedať
super, kup to, budes mat kde vesat praaaadlo.... :-D
Odpovedať
Tinika: my staviame na pozemku, cez ktory ide vysoke napatie. Pri kupe, ktora sa uskutocnila asi pred 10 rokmi to nikoho ani nenapadlo pozerat sa nad pozemok :) nastastie na pozemku nemame stlp, co je fajn, na inych som videla aj stlpy. Horsie je, ak napatie ide krizom cez cely pozemok, vtedy je ozaj problem postavit dom, kedze je potrebne dodrzat 20 m od napatia, inac nedostanes stavebne povolenie. Samozrejme je to aj pre teba vec bezpecnosti. My sme sa s tym zmierili a dali navrhnut dom tak, aby nezasahoval do toho pasma. Konzultovala som aj prelozenie stlpov, vedenia cez obecny pozemok, no bolo by to ozaj na dlho .... je potrebne planovat asi dva mesiace dopredu odstavku prudu atd atd..... do zeme by to takisto neslo ..... uz ani neviem preco, taky kusok sa im neoplati a za dalsie ... tiez nie je dobre, aby to islo raz nad zemou, pod zemou, bol by to chaos, takisto financne narocne. Inac konzultovala som to s mojim bratrancom, ktory pracuje v elektrarnach, takze som to mala z prvej ruky. Takze asi tolko odo mna ..... zmierili sme sa s tym ... domcek uz stoji a my sme v pohode .....
Odpovedať
Profilova fotka
Tiinka, no my sme presne ten prípad ako vy. Stlp je na vedlajsom pozemku a u nás už križuje dos veľkú časť pozemku a to na dvoch meistach, ide tam aj normálne vedenie. Tu normu by sme splnili, ak dom posunieme cca 25 m od cesty ale neviem aké ochranné pasmo je od plynu, lebo ten je zase na druhej strane pozemku. Takže tak a neviem, ale čo sa týka zdravia a napätia na pozemku som zatiaľ nič dobre nečítala.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 4 rokoch
Profilova fotka
AU, ja už som dal zálohu za taký pozemok =( 7% z ceny pozemku... a až teraz čítam o elektronickom smogu =( mám VN 6 drôtov cez stred parciel...
Odpovedať
Profilova fotka
@bobkuuu davali sme merat tie 22kV kable co idu na hranici naseho pozemku a vacsie ziarenie je v dome zo zasuviek ako z tych kablov ;) merali sme to u suseda... ma ten isty kabel rovnako daleko ako ja..
Odpovedať
Dobry den, my mame pri vysokom napati postavený dom ,rusi nam to tel. signál, v lete ked odchádzame z domu do práce musime vypnut elektrinu v celom dome , aby nahodou neprisla burka a nevypalila nam celu elektriku , neodporucam nikomu stavat v blizkosti vys.el. napatia ,velmi nam to znepríjemnuje zivot
Odpovedať
@bobkuuu zistite si na stavebnom úrade, či tam je vôbec možné stavať a ak nie, použite to ako argument pre vycuvanie zo zmluvy a vrátenie zálohy.
Odpovedať
Profilova fotka
je tam možné stavať v rohu pozemku... teraz sa pokúšam zistiť (z 2. strany VN) koľko mám dodržať odstup od VN a odstup od cesty, pretože tam chcem šupnúť garáž @trend270
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka
@jiri_m ahoj a ako daleko bol ten kabel ked ste to merali ja potrebujem odstup max 7m a neviem ci to bude dost dakujem za odpoved
Odpovedať
Profilova fotka
@branomt odstup domu od stlpu je cca 7 metrov. Elektrárne nam dali výnimku na 6 metrov od stlpu bližšie uz nechceli. Ak sa pýtaš na výšku stlpu tazko sa mi to odhaduje ale cca 12m? Cca..
Odpovedať
Profilova fotka
@jiri_m po hranici pozemku ide 22kv vedenie a končí v trafacke na kraji nasho pozemku tak neviem odstup aký je treba dodržať. Os tlpu a trafacky.
Odpovedať
Profilova fotka
@branomt Jankom musel od najbližšieho vodiča 6 metrov mat. Mozem odfotiť ak tak
Odpovedať
Profilova fotka
@jiri_m ja mam takto od kablov budem 7m a od trafacky budem 15
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 rokoch
Profilova fotka
ja uz neviem ...nemal som inu moznost dom som postavil skoro pod VN neviem ako dalej .
Odpovedať
@peter_balog co nam tym chces povedat
Odpovedať
@peter_balog to si dostal akoze povolenie od elektrárni? Ak nie bude sranda pri kolaudácii...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
@arava11 Dobry den, spominali ste, ze VN vam kompliuje zivot. ako ste sa s tym vysporiadali? aku konkretnu VN mate? ako daleko a podviete to popisat blizsie, prosim?
Odpovedať
@dalll pridám sa, tiež ma to momentálne zaujíma, keďže svokrovci zdedili pozemok, kde je VN a nevedia, čo s tým ďalej
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?