Ako po novom vyňať pozemok z pôdneho fondu?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, chystame sa rozbehnut stavebne konanie, mame vsak pozemok 1173 m2 a tym sa na nas nevztahuje vynimka pri vynimani z podneho fondu. Uz to niekto z vas riesil? Odporucili nam administrativne rozdelenie na katastri. Mate s tym nejake skusenosti? vdaka e
Odpovedať
1
12
13
@kirspy Myslím, že si to trošku mýliš. Obec asi robila zmeny uzemného plánu a váš pozemok bol v rámci územného plánu zaradený medzi pozemky, na ktorých bude možná výstavba. K uzemnému plánu sa vyjadruje aj pozemkový a lesný odbor, takže tí výstavbu na vašom pozemku odsúhlasili ale len v rámci zmeny územného plánu. Pozemok však bude v katastri nehnuteľností stále evidovaný ako orná pôda (alebo záhrada, neviem čo tam máte). A pred samotnou výstavbou ho bude treba vyňať. To vyníma pozemkový a lesný ale len na základe nejakého účelu a vašej žiadosti (pozemok sa nedá vyňať bezdôvodne, treba mať vždy projekt a zadokladovať účel vyňatia). Takže vy pozemok ešte nemáte vyňatý a na to aby bol vyňatý, treba (keďže podľa toho, čo ste písali by mal byť mimo zastavaného územia obce) - projektovú dokumentáciu, geometrický plán, ak budete mať jednoduchú stavbu, tak potvrdenie, že bude zlúčené územné a stavebné konanie a ďalšie náležitosti, ktoré bude od vás požadovať pozemkový a lesný. A geometrickým plánom viete z parcely E urobiť parcelu C.
Odpovedať
@moratibru veľmi pekne ďakujem, tieto informácie mi pomohli, v tomto nás veľmi pomýlil aj samotný starosta a preto sme to zle pochopili.
Odpovedať
@kirspy to je v pohode, bohužial obce majú také široké kompetencie, že to naozaj nemôžu starostovia všetko ovládať.
Odpovedať
@moratibru veď hej, čo už. Chcem sa spýtať ešte jednu vec, neviem, ale či mi s týmto budete vedieť poradiť. Potrebujeme teda z pôdneho fondu vyňať kompletne celú parcelu cca 41 arov, ktoré sú písané na dedka, ale my budeme mať len nejakých 10 arov a celá tá parcela pôjde na tri časti. Potrebujeme v tomto prípade vyriešiť najskôr kataster, kde predložíme darovaciu zmluvu spolu s geometrickým plánom novým a až potom začať riešiť vyňatie alebo sa to dá spraviť aj nejak zároveň? Ďakujem.
Odpovedať
@kirspy Keďže by to malo byť mimo zastavaného územia obce vynímať budete len pod domom, plus vstup a chodníky. Nič iné vám nevyjmú, v extraviláne sa vyníma len na základe geometrického plánu, nedá sa vyňať bezdôvodne celá parcela. Okrem toho, nepotrebujete vyňať celú parcelu, k stavebnému povoleniu a zápisu do katastra potrebujete len pod dom, chodníky a vjazd. Vyňatie vás zatiaľ nemusí vôbec trápiť, najprv si majetkovo usporiadajte pozemok, urobte projekt a až potom riešte vyňatie, skôr vám to aj tak neurobia. Ako som písala pozemkový vyníma len na základe nejakého účelu, nie len tak bezdôvodne. Bez projektu vám to vopred nevyjme.
Odpovedať
Profilova fotka
Prosím vás viete mi poradiť kde mám žiadať potvrdenie o BPEJ? A taktiež výpočet odvodov pre celý rozsah odňatia,?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Profilova fotka
ahojte, prosim vedeli by ste poradit?!? Mam pozemok, kde je zriadene nahradne uzivanie. Citala som, ze nahradne uzivanie sa da zrusit vynatim pody. Mate s tym nejaku skusenost? Nerusila by som cele nahradne uzivanie ale chcela by som vynat iba jednu cast pozemku kde by sme chceli postavit dom. Bola by som rada keby ste mali niekto s tymto skusenost...Neviem sa nejako pohnut dalej...Dakujem
Odpovedať
@moratibru informácie v úvode Vášho príspevku nie sú správne, je možné odňať pôdu aj z celého pozemku, teda z celej parcely, bez potreby robiť geometrický plán. Samozrejme s informáciami v druhej časti súhlasím, na odňatie pôdy musí byť dôvod.
Odpovedať
@samanta44 neviem či Vám to ešte pomôže, ale potvrdenie BPEJ vydáva katastrálny úrad (okresný úrad - katastrálny odbor). Pre výpočet odvodov za odňatie treba pozrieť Nariadenie vlády č. 58/2013 Z. z. (Nariadenie vlády Slovenskej republiky o odvodoch za odňatie a neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy). Podľa lokality a BPEJ si viete zistiť, či sa odvod platí a ak áno v akej výške.
Odpovedať
@halnas samozrejme, že sa dá celá parcela, ale je to vysoko individuálne, bežne PLO nevyjme 1500 m2 kvôli domu so zastavanou plochou 200 m2. Obzvlášť keby tam bola vysoká bonita. A tiež záleží na človeku a konkrétnom PLO.
Odpovedať
Ahojte chcem sa informovat, koncom maja sme riesili vynatie z podneho fondu, mame zahradu 960m stvorc. Na ktorej chceme stavat vynimali sme vsetko, pretoze geometricky plan sme uz mali, a aby sme nemuseli robit znovu novy tak sme vynali vsetko ( starosta nam poradil). Mame to vedenu ako zahradu, je v zastavanej casti. Chceli sme uz poziadat o stavebko, lebo mame vsetko a bola som sa opytat na katastri, ze kedy to bude zapisane na zastavanu plochu a oni to tam este ani neeviduju z pozemkoveho uradu ako je to mozne? Ked to bolo koncom juna, ako dlho to trva? Pritom papier nam prisiel domov koncom juna a bolo tam.jasne napisane, ze z pozemkoveho to poslu na kataster zapisat a nic.
Odpovedať
@zanettle Kataster ma od dorucenia vynatia z pozemkoveho uradu 60 dni na zapis vynatej parcely do katastra. Tiez to riesim od konca juna, volal som aj na kataster, ze vacsinou to urobia skor ako tych 60 dni, ale aj tak ma nahnevalo, ze nie je moznost to urychlit (ani za poplatok ako napriklad pri prepise auta, aby Ti dosiel maly technicak expresne za dva dni) 😠
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lubosko23 tiež nas to brdzi kvoli stavebku, ach, lenze u nas to z pozemkoveho este ani nedorucili na kataster, ako to je mozne a riesili sme to presne 26.05. a stale to nedodali na kataster to budemr cakat 4 mesiace kym nam to akoze zapisu, ked je uz koniec júla
Odpovedať
@zanettle Treba ist na pozemkovy pozistovat, preco to stale neposlali, resp. ci to tam niekto nezapatrosil (nam sa u vodarov "stratila" ziadost o pripojenie odberneho miesta...). My uz mame na stavebko vsetko nachystane, pani na stavebnom uz caka len na zapis vynatej parcely, aby ho mohla doplnit do povolenia.
Odpovedať
@lubosko23 tak Vam drzim palce, nam uz tiez len zapis z vynatia chyba.
Odpovedať
@zanettle mne z pozemkoveho fondu poslali dokument domov a potom som ho zaniesla na kataster a poprosila pani ci by mi to nemohla zapisat rychlejsie bol november, a o tyzden som uz mohla podat ziadost na stavebné povolenie.
Odpovedať
@valeriapoe ja som to nechala tak, kedze tam boki napisane, ze oni to posielaju a presli 2 mesiace a nic ach :/
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
Čo všetko ste potrebovali na vyňatie? Akú žiadosť? Máme pozemok v intraviláne potrebujem vynat 333m2.niekde som čítala, že sa to dá zlúčiť so stavebným povolením, ale neviem aký je postup? Vie mi niekto poradiť? Ďakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Profilova fotka
Ahojte. Vlastnim pozemok v intravilane obce, uprostred dediny, ktory je vedený ako orna poda. Nachadza sa hned v susedstve existujucich domov, ako prvy za koncom slepej ulice. Sucastny uzemny plan nepocita so stavanim v tejto oblasti. Ale obec vyhotovuje novy uzemny plan a ja som si dal ziadost, aby moj pozemok bol uz zahrnuty do oblasti urcenej na stavanie. Moja otazka znie, ci som prinuteny cakat, az bude novy uzemny plan obce vyhotoveny alebo uz teraz mozem poziadat o zmenu pozemku z ornej pody na stavebny pozemok. Dalsia moja otazka znie, ci mi moze obecny urad podmienit suhlasne stanovisko ku stavebnemu povoleniu tym, ze budem povinny najskor vybudovat pred pozemkom plnohodnotnu pristupovu cestu (pokracovanie existujucej cesty slepej ulice). Vopred dakujem za kazdu radu.
Odpovedať
@jozef_bednar "Moja otazka znie, ci som prinuteny cakat, az bude novy uzemny plan obce vyhotoveny alebo uz teraz mozem poziadat o zmenu pozemku z ornej pody na stavebny pozemok." Požiadať môžeš, ale ti to zamietnu. Podmienkou vyňatia je buď vydané územné rozhodnutie obce, alebo v prípade zlúčeného územného a stavebného konania stanovisko obce o možnosti výstavby. Ak ti to obec nedá, tak ti pozemok nevyjmú. Ešte poznámka - podľa správnosti to nie je zmena na stavebný pozemok, lebo kataster taký druh pozemku nepozná ("stavebný pozemok"). Stavebným pozemkom je akýkoľvek pozemok, na ktorom je povolená výstavba. Ty musíš požiadať o vyňatie ornej pôdy z pôdneho fondu. Dalsia moja otazka znie, ci mi moze obecny urad podmienit suhlasne stanovisko ku stavebnemu povoleniu tym, ze budem povinny najskor vybudovat pred pozemkom plnohodnotnu pristupovu cestu (pokracovanie existujucej cesty slepej ulice). Vopred dakujem za kazdu radu. Môže a je dosť pravdepodobné, že aj podmieni. Dom musí mať riadnu prístupovú cestu - skolaudovanú. Ale je možné, že stav. povolenie ti vydajú, ale kolaudáciu podmienia tým, že do tej doby musí byť vybudovaná cesta. A je tiež možné, že to zamestnancovi stav. úradu bude jedno a stav. povolenie ti vydá.
Odpovedať
1
12
13
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?