Ako kupim pozemok po zosnulych vlastnikov?

Profilova fotka
Chcem odkupit pozemok ale majitelia uz zomreli a nie su ziadny dedici ako pokracovat?
Odpovedať
1
2
Si si 100% istý, že po zomrelých nie sú žiadny dediča? A pozemok vlastnia aj dajaký žijúci vlastníci?
Odpovedať
Profilova fotka
@carcan uz niesu ziadny pozostali ani zijuci
Odpovedať
Tak to potom ťažko povedať. To sa predať asi nedá, resp. kto sa doteraz staral o ten pozemok? A koľko rokov sa o tento pozemok staral? Jedine, že by si ten pozemok dakto osvedčil a potom ti ho predal...
Odpovedať
Profilova fotka
@carcan no majitel zomrel asi desat rokov dozadu bol sam bez deti. Teraz som pozeral na portali LV a tam je napisane ze list vlastnictva nezalozeny
Odpovedať
hehe, kupovať od mŕtveho, to je silná káva
Odpovedať
To, ze neexistuju priami dedici neznamena nutne, ze neexistuje nikto (vzdialena rodina), kto ma na dany pozemok dedicske pravo - ono tie prava postupne prechadzaju na surodencov nebohych, na deti surodencov nebohych, na surodencov rodicov nebohych, ... Skratka podielovych majitelov moze byt koniec koncov strasne vela.. Skuste sa poradit na obecnom urade, ako postupovat. Je mozne, ze podobne vysporiadanie moze spustit prave obec. Moze to byt rok-dva dozadu, ked mojho otca (byva v Bratislave) kontaktoval starosta malej oravskej obce, ze vysporiadavaju taketo pozemky a otec vlastni po pra-pra-neviemco z druheho kolena daku 1/1000 z role, 1/1000 z domu v dezolatnom stave a ze ci je ochotny sa naroku vzdat, pricom obec uhradi veskere poplatky, byrokraciu a pod. staci len podpisat. Ono je dost pravdepodobne, ze pravoplatny dedici takychto podielov netusia, ze maju na nieco dedicske pravo..
Odpovedať
Profilova fotka
@filipee nie je to až také komplikované - akurát zdĺhavé - sám som to absolvoval. Nezáleží či mal deti alebo nie, v našich zákonoch sú aj iný dedičia ako deti. V každom prípade nejaké dedičské konanie muselo prebehnúť. Skús nájsť jeho úmrtný list (podľa toho kde zomrel a kedy ti to vyhľadajú na príslušnej matrike alebo obecnom úrade) a potom napísať na príslušný okresný súd, ktorý musel mať na starosti dedičské konanie list s predmetom: Žiadosť o zistenie okruhu dedičov. asi s týmto textom: Týmto Vás žiadam o zistenie okruhu dedičov u nebohého .........., nar. XX.XX.XXXX v ............ (deň úmrtia XX.XX.XXXX) s posledným trvalým pobytom ..................... Okresný súd ti odpovie a dozvieš sa kto dedil. Buď to môžu byť nejaký súrodenci, alebo iný príbuzný alebo to môže byť aj štát - čiže Slovenská republika. Ak budeš vedieť dediča, tak musíš vyvolať nové dedičské konanie na prededenie novoobjaveného majetku pozostalého. Tam skús pohľadať všetky jeho majetky - nie len parcelu o ktorú ide tebe vo všetkých okolitých katastroch. Keď už s tým budeš mať toľko starostí tak nech to stojí za to. Veľa šťastia a hlavne nervov!!!
Odpovedať
Profilova fotka
Ja som to nechcel od neho ale ako sa dostanem ktomu pozemku teraz
Odpovedať
Myslím, že puxo to má zvládnuté perfektne, treba sa držať jeho rady
Odpovedať
Profilova fotka
@puxo a ked bude dedic štat potom ako dalej?
Odpovedať
Profilova fotka
@filipee najprv zisti kto je dedič a potom musíš dať predediť novozistený majetok pozostalého. Ak bude náhodou dedičom štát, tak štátne pozemky spravuje Slovenský pozemkový fond a budeš musieť jednať s nimi - ale to je zase na druhú debatu. Musíš postupovať krok po kroku - je to na dlhé lakte, takže si vopred rozmysli, či ti to stojí za to a či ten pozemok naozaj chceš - ak áno, tak ti prajem veľa trpezlivosti - je to fakt na niekoľko rokov kým to vysporiadaš a nadobudneš - ak sa ti všetko samozrejme podarí a nenastanú ďalšie komplikácie.
Odpovedať
Profilova fotka
@puxo je to susedny pozemok odomna kde chcem stavat a hento by som vyuzival ako zahradu. A neda sa to ze by mi to dali iba do prenajmu ked ten odpredaj tak dlho trva?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@filipee v tom pripade ak spravuje SPF poziadat o prenajom. U nas ma tak vacsina ludi svoje zahrady a sady. Daju ti to na 100rokov.
Odpovedať
Mňa by zaujímalo, či sú aj také prípady, že podiel z pozemku sa síce prededí, ale nie je zapísaný v katastri. Je to podľa vás možné? Napríklad, keď posledný vlastník zapísaný na LV zomrel okolo r.1977.
Odpovedať
Profilova fotka
@vanda81 neviem či sú také prípady, ale zbytočne tu budeme diskutovať o niečo čo si len niekto myslí (pravdepodobne to nemáš overené že to niekto zdedil a nie je to zapísané na katastri) Máš to dedičské konanie po tom zosnulom z r. 1977? Podľa všetkého sa vtedy nededili pozemky (hlavne role), lebo ich užívali družstvá atď. Takže v tomto prípade to isté. Zistiť z dedičského konania okruh dedičov, následne nájsť všetky pozemky, ktoré sú písané stále na nebohého a predediť ich znova ako novoobjavený majetok nebohého. Ak by si náhodou mala pravdu a sú dané pozemky uvedené v dedičskom konaní z r. 1977, tak stačí to dedičské konanie len zaniesť na kataster a kataster by to mal zapísať.
Odpovedať
@puxo diky za odpoveď, prestudovala som si uz tvoj podrobny návod v jednej diskusii. Dobre napísané a zrozumiteľné. Len uvažujem, či sa mi do toho oplatí púšťať, keďže sa jedná o o lúku pri našej záhrade, kde sú traja zomreti a dvaja žijúci. Asi sa rozhodnem tak, ze kúpim štvrtinu od žijúcich... A zvyšok necham tak. Pre mojich desať sliepok, aby som nemala pocit, že chovam úplne na cudzom. Ale este ma napadá, v územnom pláne obce sa s tou parcelou počíta pre výstavbu domu, takže by bolo dobré vlastniť nejakú časť, keď tam chceme radšej lúku ako domy.
Odpovedať
Profilova fotka
@vanda81 ak ide o lúku o ktorú v podstate nemáte až taký vážny záujem, tak to spravte tak, že kúpte podiely, ktoré sa dajú odkúpiť a popritom si skúste zistiť tých zomretých, kto vlastne po nich dedí - ono to nie je drahé, len to chce čas a trocha zájsť na obecný úrad, matriku atď... pomaly si môžete tieto informácia do roka zadovážiť a potom keď budete vedieť kto vlastne dedil po tých mŕtvych, tak sa rozhodnete či Vám stojí za to oslovovať pozostalých (alebo Slovenský pozemkový fond) alebo to necháte tak.
Odpovedať
Profilova fotka
@puxo no dnes sme boli za notarom a presne ako si pisal. Nevies kolko sa caka zo sudu na ten papier co ti poslu?
Odpovedať
Profilova fotka
@filipee nepamätám si presne za koľko mi to prišlo ale môže to byť cca 1 mesiac - asi záleží aj koľko tam majú práce.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 rokoch
Dobrý deň odkúpil som pozemok od 12 vlastníkov len že stoho sú štyria mŕtvy a osem žijúci ale všeci 12 sú Rodina tak teraz ako mam pokračovať o tie podiely čo vlastnía mrtvy
Odpovedať
@vlet Ty si asi kúpil len od živých. Od mŕtvych si nemohol kúpiť. Po tých mŕtvych musia najprv prebehnúť dedičské konania a potom môžeš od ľudí, ktorí zdedia tie pozemky, tie zvyšné podiely odkúpiť.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
@puxo Zdravím môžem mať otázku ohľadom vyvolania nového dedičského konania?! Našiel som tiež pozemok po prababke a je aj zapísaná v katastri . Môj starý otec je dedičom. Čo treba na vyvolanie nového dedičského konania? alebo ako treba postupovať ?! za skorú odpoveď vopred ďakujem
Odpovedať
@lancz_mark Tu máš návod aj postup: https://ficek.sk/dodatocne-konanie-o-... https://ficek.sk/dedenie-novoobjavene...
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 ďakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Profilova fotka
@puxo Ahoj chcem sa opýtať tiež mám podobný problém chcem získať pozemok po nebožtíkovi dediči niesú. Podľa čoho sa určí cena pozemku? Aby som vedel či sa mi to vôbec oplatí začať riešiť. Respektíve či je aj možnosť ho získať zadarmo.
Odpovedať
@david_hanula prepises namna ten svoj zadarmo?
Odpovedať
Profilova fotka
@david_hanula veľmi zle rozmýšľaš - pokús sa porozmýšľať inak a možno prídeš na to čo treba spraviť. Každý pozemok má majiteľa a cenu pozemku určí len dohoda predávajúceho a kupujúceho - nič iné. Skús mi vysvetliť ako by si mohol získať nejaký pozemok zadarmo prosím ťa... O dva príspevky vyššie máš link ako riešiť neprededený pozemok atď - skús preto niečo spraviť - nie len napísať do fóra aby to niekto za teba vyriešil 🤔
Odpovedať
@david_hanula Spravidla vždy existuje nejaký dedič. V zmysle Občianskeho zákonníka sú tam 3 skupiny dedičov, resp. 4 - štvrtá skupina sú prarodičia poručiteľa, prípadne ich deti. Pokiaľ nikto nededí, majetok poručiteľa pripadne štátu - viď § 462: § 462 Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu.
Odpovedať
@puxo cena každého pozemku je daná cenníkom vydáva obec, za tú cenu možno odkúpiť len od obce či štátu, no dnes sa predáva podľa dopytu a ponuky, tak kúpiš rovnaký pozemok za inú cenu napr. blízo BA, no inú v Čiernej n.t. zadarmo sa ozaj získať nedá , iked sa dedí platíš daň z ceny i poplatok notárovi, lacnejšie sa dá kúpiť tiež od exekútora
Odpovedať
@chrobak7 čo ak je vlastník v katasri známi, no nikto oň nemá záujem, lebo u nás dedí každé decko, je tak kopa vlastníkov pozerám vlastní napr. 1/128 čo je len pár metrov, tiež som na takú výzvu ani neozval poplatok by bol vyšší ako cena
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?