Ako dodržať odstup pri úzkom pozemku?

Prosim poradte mam uzky pozemok12m..sused ma v strede domu okna miestnosti ako dodrzat odstup.? Staci dodrzat odstup 7 m iba v casti kde su okna obytných miestností?
Odpovedať
@mina1834 ano odstup musis dodrzat len medzi tvojimi a jeho oknami obytnych miestnosti. Dokonca ty mozes ist blizsie k jeho oknu z obytnej miestnosti svojim murom ak v nom nemas okno z ob. miestnosti. Budes k tomu ale potrebovat svetlotechnicky posudok ktorym preukazes ze nedochadza k tieneniu.
Odpovedať
V stiesnenych podmienkach je mozne znizit odstup. Presnejsie vam to povedia na prislusnom SU
Odpovedať
@mina1834 ako daleko je sused od hranice pozemku? Aj pri stiesnenych podmienkach musis dodrzat vzdialenost medzi domami 4 m.
Odpovedať
@wivik sused je od plotu 3.20..
Odpovedať
@mina1834 tym padom by ste mohli ist 1m od hranice pozemku.
Odpovedať
@epto To sa mi nezdá 🤔 Netreba dodržať min 2m od hranice pozemku?
Odpovedať
@beno78 vo vyhlaske je to celkom zrozumitelne popisane Este ide o to aby to SU posudzoval ako stiesnene podmienky Stiesnené územné podmienky: Ustanovenie § 6 ods. 4 a 5 možno aplikovať iba v stiesnených podmienkach, ktoré je potrebné konkretizovať v závislosti na vyhodnotení predpokladov danej lokality a vlastností stavebného pozemku. Stiesnené pomery môžu vyplývať napríklad z nevhodnej polohy alebo tvaru pozemku, veľkosti, základových pomerov, terénu, jeho sklonu a orientácie k svetovým stranám, ďalej je potrebné skúmať vplyv už existujúcej zástavby na okolitých pozemkoch, prípadne je potrebné vziať do úvahy existujúce ochranné pásma alebo iné obmedzenia vyplývajúce z osobitných predpisov. V stiesnených územných podmienkach možno teda podľa ods. 4 vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 metre, za predpokladu, že v žiadnej z protiľahlých stien nie sú okná obytných miestností. V takomto prípade sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov, t.j. vzdialenosť od spoločných hraníc pozemkov môže byť nižšia ako 2 metre.
Odpovedať
@wivik my od suseda nebudeme mať okno ..a sysed namieta ze oni maju ze odstup 7 m..nas len natahuje uz neviem co a ako..
Odpovedať
Profilova fotka
Ak by mal okna ak sused aj vy , tak treba 7 metrov medzi domami. Ak sused okna na tej stene má ale vy nie, tak vy musíte dodržať 2m od hranice pozemku. Len na 1 m sa nedá ísť. To by nesmel mať okno ani sused, ani vy.
Odpovedať
@kuratko22222 to vieme ale sused sa stale vyhovara ze my im. budeme clonit a to sme chceli dodrzat 2m..
Odpovedať
@mina1834 a skusala si si to predstavit naopak? Ze mas ty okno domu a niekto ti chce postavit od neho 4 metre opachu mur? Samozrejme ze mu to cele zatienis. Na 12 metroch by som aj zakazala stavat.
Odpovedať
@mina1834 a tie 4 metre platia ak nie su ani na jednej stene okna obytnych miestnosti..
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@eva.m. No ja neviem . Zato, že jej sused si postavil dom prvý mal výhodu . Ale keď mal z boku potencionálny stavebný pozemok , tak si tiež mohol rozmyslieť dať tam okno na tú stranu. Čo si myslel, že tam bude lúka naveky? Ona má právo ak nemá na tej strane okno ísť 2 m od hranice pozemku A tienenie? To sa myslím posudzuje. , len ak by stavala poschodový dom .
Odpovedať
Profilova fotka
@mina1834 A z druhej strany pozemku ako to máte? A dlhý ako je pozemok? Nemôžete dať dom trichu dozadu? Inak z predu treba dodržať aj odstup od cesty, uličnú čiaru. Dajte viac info o situacii pozemku čo máte zo všetkych strán Kde je prístup k domu Možno sa dá poradiť inak situovať dom na pozemku
Odpovedať
@kuratko22222 sa smejem ze potencialne stavebny. Sak nech si tam nstlaci 5 metrov siroky dom podla zakona a rozostupov :)
Odpovedať
Profilova fotka
@eva.m. No nesmejte sa. Nemá každý paniaze na 1000 m2 pozemok. My máme pozemok v predu 14 m , v zadu 28 m sa rozširuje Od suseda sme na 3 m vľavo a vpravo na skoro 3 m od cesty . Sme na rohu ulice . Dom je z predu 4 m posunuty od uličnej čiary. Vyšiel nám tam bungalov 10x 16 , plus terasa . Sme šťastný, že sme preč z paneláku. Nám to stačí. A aj zadavateľky otázky som sa pýtala ako majú rozmery pozemku a kolko m majú uličnú čiaru a pod. Vždy sa dá niečo vymyslieť aby aj sused bol spokojný. Pridávam fotku nášho nákresu umiestnenia domu pre predstavu
Odpovedať
@beno78 Ako uz bolo citovane zo zakona, je mozne ist aj na menej ako 2m od hranice pozemku. Len nesmu byt okna obytnych miestnosti na tych stranach domov. My sme mali stiesnene podmienky, sused ma okna obytnych miestnosti smerom k nam, my mame iba okno na schodisku a aj to s mliecnym sklom. Este som posunul dom viac od cesty, cize mi dom zacina tam, kde susedov konci. Tym padom mu ani netienim (tienim ale menej ako povodny stary dom) a ani nekazim vyhlad. Nedodrzal som sice ulicnu ciaru ale voci tomu nikto nemal namietky. Ja som spokojny, nemam dom 2m od cesty ale 12, tak mi ostane priestor pred domom napriklad na pristresok pre auto. Skuste porozmyslat ci by ste nemohli posunut dom viac na pozemok ak sa to da. Aha, neda sa ( az teraz som pozre vykres umiestnenia)
Odpovedať
@kuratko22222 pozemok je 12.2sirka dlzka 43m...oni su od hranice 3m my by sme isli na 3 m..a ani jedno okno od nich ..stym ze v tej casti kde ma okna uz by sme dom.zuzili a isli 4 m od plotu tak tam.vznikne medzi stenami kde maju okna 7 m..ale musime ist uz do poschodoveho domu ..
Odpovedať
@mina1834 ked dom osadis v ramci dovolenych minimalnych odstupovych vzdialenosti tak sused moze maximalne vzniest namietky na stavebnom konani a stavebny urad to vyhodnoti ako neopodstatnena namietka. Ina vec keby si chcela zmensovat odstupove vzdialenosti a potrebovala by si suhlas suseda. Z tvojho popisu vychadza ze nic nezmensujes. Este mozes skusit na SU vyzistit vzdialenost od ulicnej ciary ci ju musite dodrzat a mozno dom trosku posunut ale velmi by som ho dozadu neposuvala. Predsa len lepsie mat zahradu za domom a nie hned od ulice. Takze ked chces stavat na tom pozemku tak susedovi tazko vyhovies lebo potom nic zmysluplne sa na taky pozemok osadit neda. Takze urcite si odsuhlas vzdialenosti na SU a podaj ziadost. Alebo ked nechces pohnevat suseda tak hladaj iny pozemok :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@mina1834 Čiže vlastne to na čo si sa pýtala ti treba riešiť len s architektom a dom prispôsobyť možnostiam aké sú, s tých stiesnených podmienok asi nič nebude keďže sused mohol ísť na 3,2 m od hranice, ako keby chcel na 3,5 ale zabudol na zateplenie.
Odpovedať
@eva.m. my ideme na 10m stavať 😛
Odpovedať
@erik8989 a .mozem sa spytat bungalov alebo poachodovy ..montovany alebo murovany?
Odpovedať
Profilova fotka
@kuratko22222 nemôžete dom posunúť viac do pravého horného rohu? Inak vyzerá to na stiesnene podmienky tak by na to mal SU prihliadať . Bože ttoti susedia ... Všetci závidia 😀 keď sa sused sťažuje na tienenie skúste sa ho opýtať , či mu bude vadiť keď si z jeho strany na hranici pozemku (t. .j ešte o 2 metre bližšie ako bude dom) postavíte 3 metrový betónový plot. Plot je drobná stavba a netreba na neho ani stavebné povolenie. A sused bude kukat do múru akurát do múru čo bude ešte o 2 metre bližšie ako múr domu proti ktorému namieta ...
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 Ja niesom zadavateľ otázky. Ja som dala len príklad na akom malom pozemku máme dom my.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?