Spôsob uloženia dilatačného pásu a polystyrénu

Profilova fotka
Moja otázka smeruje k obvodovému dilatačnému pásu pri pokladaní podlahového polystyrénu. Poter bude betónový, skladba polystyrénu 50 + 150mm... Najskôr som uvažoval, že by som obvodový dilatačný pás vysoký 160mm, hrúbky 10mm zachytil druhou vrstvou polystyrénu. Tak ako je to vo väčšine videách a návodoch.... Len moc sa mi nepáči to, že takto vznikne medzi polystyrénom a stenou 1 cm medzera takmer bez zateplenia... možno nie veľký, ale predsa nejaký tepelný únik.... - obrázok 1 Napadlo ma, že by som najskôr položil obe vrstvy polystyrénu a až potom oblepil dilatačný pás kolom dokola... Jednak nevznikne zbytočná medzera medzi polystyrénom a stenou a naviac mi to príde rýchlejšie čo do pracnosti... - obrázok 2 Len uvažujem, či tam nie je nejaká zrada, na ktorú som zabudol... Robili ste to niekto takto ?
Odpovedať
@lordxor podlahový polystyrén by si mal ukladat v dvoch vrstvách takze napr 70mm a 80mm a to šachovnicovo,aby sa ti jednotlivé medzery prekrívali.Prvú vrstvu daj až o stenu,potom na vrch môžeš dat dilatačný pás a druhov vrstvov ho pritlačíš k stene,tým pádom ti tam nevzniká žiadna medzera. 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@lordxor - dilatacnych pasov je kopec, mne sa dobre robi s 16cm vysokym, kde je v strede samolepiaca paska, ktorou sa pas prilepi k hotovym stenam. V starynach to samozrejme nestaci, musis lepit na mamut alebo pouzivam Hilti klincovacku. To zodpoveda obrazku 2. Co je rozdielne, je ze dilatacny pas predpoklada, ze sa na tuto spodnu vrstvu EPS da este bud systemova doska alebo dalsia roznasacia vrstva eps (do 1/2 vysky dilatacie)ak prichytavas trubky na tacker a v pripade ze nepouzivas syst.dosku tak volnu foliu prilepis k folii, ktoru polozis na vrchnu vrstvu EPS. Ak pouzivas syst.dosku foliu z dilatacneho pasu prilepis k syst.doske a foliu na krytie nemusis pouzivat, hlavne ked ma systemova doska zamky. ak nema, tak hocijaka lacna PE folia. .Je to kvoli tomu, aby ti poter nezatekal do izolacie. Ja by som skladbu podlahy (EPS) ak ho este nemas kupene zmenil na bud 4 vrstvy eps po 5cm, alebo 5+10+5. Ak uz EPS kupeny mas (a nie polozeny) tak tu 150mm vrstvu daj na spodok a 5cm vrstvu prilozis pasom. skusil som ti to namalovat,hadam pochopis.
Odpovedať
Profilova fotka
Skladba je 50mm dole, 150mm hore. Kúpený už mám, prvá vrstva položená. Idem pokladať druhu... Systémová doska nebude... No mohol som veru radšej spraviť 50+100+50mm.. Nenapadlo ma to skôr 😒
Odpovedať
Profilova fotka
Vykasli sa na to. Ja som od poteristov chcel aby dodali ten pas oni lebo som nevedel narychlo kupit. Doniesli rozvinuli a poterom pritlacili ku stene kedze si robia najprv obvod. Je ich vzdy vela chlapov tak jeden nahodil pas a prihrnul kym iny robil hned za nim obvod.
Odpovedať
Profilova fotka
@wolodymyr takže máš ho navrchu, nezalozeny polystyrénom?
Odpovedať
Profilova fotka
ako vravi @wolodymyr - aj tak sa to da urobit.
Odpovedať
Mgx dokonale vysvetlene
Odpovedať
Profilova fotka
@lordxor ano tak ako som pisal urobili a dokonale hladky a vodorovny 😉
Odpovedať
Zdar... ja som to robil tak ze som polozil obe vrstvy polystyrenu 8+10 a nakoniec som po obvode nalepil dilatacny pas 10cm.. natiahla sa folia na podlahovku trubky a zalialo sa to anhydritom.
Odpovedať
Profilova fotka
Diky pani, hneď som istejší 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
mozem sa spytat v com alebo aky je rozdiel medzi hrubkami dilatacneho pasu 5mm-8mm-10mm ?? dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@lordxor ja som to tak chcel robit, ale kupil som pas 15 cm vysoky, a druha vrstva isla 10 cm hruba, takze 5 cm by vytrcalo, ale nerobil som to tak nakonie,, ale taka je moznost 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@jblaze No ja som mal druhu vrstvu 15cm, a najvyssi pas som zohnal 16cm... takze by mi pretrcalo iba 1cm a poter isiel priemerne 6cm... takze by to nevyslo... Tak som sa rozhodol to spravit tak, ako som pisal @wladiq a nelutujem. Bola to podstatne jednoduchsia robota... Nabuchat polystyren a len potom obehnut dokola dilatacnym pasom.
Odpovedať
Profilova fotka
@kubo343 Co viem, tak na betónový poter sa dáva 8-10mm (ja som dával 8mm). Na anhydrit viem, že dávali 6mm pás....
Odpovedať
Profilova fotka
@lordxor ved j som to tam tiez nedaval, len mi to prislo na zaciatku ako super 🙂 ani si neviem predstavit keby to tam bolo, lebo polysytren som rezal tak ze som po nom potom skakal aby zapasoval 🙂
Odpovedať
prosím vas pekne ako uchytim dilatacny pas v okoli vchodovych dveri, francuzskeho okna, balkonovyvh dveri v takomto prípade? ako to mam nastrihnut alebo co s tym?
Odpovedať
Profilova fotka
@matus2108 No však normálne budeš pokračovať dilatačným pásom tak, ako keby tam bola stena... akurát ho nalepíš vyššie o výšku tej tvárnice.. A tú okennú pásku si prilep nejakým tmelom...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
@lordxor mám obdobnú situáciu. Okná mám na podmúrovke, ktorá je vyššia než podlahový eps. Zhruba tak ako je na fotke, zhruba 20mm. Môže sa tak liať anhydrit ? Lebo časť bude na EPS, ktorý ma tendeciu klesať a časť na pevnej podmúrovke. Nehrozí v tom mieste prasknutie ?
Odpovedať
@purplesticks Samozrejme hrozi. Mne to tam strelilo tiez, ale mal som stastie, mne podlahy sadli len par mm a ked sa cez to vyliala nivelacka pred lepenim vynilu, rozdiel sa vyrovnal a uz to neprasklo.
Odpovedať
@purplesticks na 100% praskne, plavajuci poter ma plavat na polystyrene a ked ho na jednom mieste “prilepis” k betonu, tak to jednoducho povoli
Odpovedať
Profilova fotka
@purplesticks No v tomto prípade sa obávam, že hrozí prasknutie poteru.... presne ako píšeš. Ak je to možné, tak skúsiť tú prímurovku nejako odrezať a doplniť EPS.... Ideálne sa však poradiť s niekým, kto robí anhydrit.... Nemám s ním moc skúsenosti.
Odpovedať
@lordxor @haciendman @kejsix človek, ktorý bude robiť anhydrit mi nariadil, aby som v mieste kde je podmúrovka urobil dilatáciu. Dám tam EPS a potom to samostatne zalejem. Vraj ide o to, ze tá zvislá rovina medzi podlahovým EPS a podmúrovkou musí byť po oddelená. Pondelok zalievam, takže potom pridám fotky.
Odpovedať
Ano, mozes tadial dat dilatacny pas. Pripadne na podmurovku daj eps, aby ti pas neprehlo a na nu nevylievaj nic. A dorovnas nivelackou po case,ked sadne eps v podlahe. Samozrejme, zalezi, ako velmi sa ponahlas.
Odpovedať
@lordxor kazdemu kto ma takto (hlupo) podmurovane okna odporucam to vydrbat a dat tam bud tenku tvarnicu alebo to dat ako sa ma, na purenit. Dost ze je pod oknami chladno, este tam budes mat aj takyto tepelny most, technicky nespravne polozeny poter... cele zle. Hovorim to preto, ze ja to tak mam. Sice ja mam tehlu do vysky poteru, no je to zle... V zime chladne... Ked bude okno na purenite a pod poterom pod oknami polystyren, tiez tam bude chladnejsie ale bude to ovela lepsie... Mozno si Ty povies, ze to tak uz nechas, ze to nejako zapatlas, OK. Pisem to najma pre ostatnych, ktori este do tohoto bodu neprisli. Terasove okna, vchodove dvere VZDY na purenit. Ziadne tehly 30cm, podmurovky atd. Je to nespravne v kazdom ohlade.
Odpovedať
Profilova fotka
@igor256 súhlasím, prezne z týchto dôvodov som všetky dvere a terasové okna zakladal na purenit....
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?