Skladba podlahy na poschodí a krocajový hluk

Zdravim, staviame poschodovy dom, v celom dome bude podlahove kurenie, riesim prave izolaciu do podlah. Na prizemi to mame vyriesenie, ale na poschodi sme si neni isti, preto vas prosime o radu a skusenost. Skladba podlahy na poschodi ma byt povodne 9cm eps v zlozeni 2-5-2cm (alternativa 5-4cm). Vysledna vyska podlahy na poschodi ma byt 16cm. Otazka ale znie, nevznika prilis velky krocajovy hluk? nie je lepsie na poschodi dat radsej varu proti krocajovej hlucnosti? Alebo nie je mozne dat napriklad kombinaciu 5cm eps a potom 4cm vaty? Ludia co uz byvate, nie je moc pocut kroky na poschodi? Dakujeme za vas nazor
Odpovedať
Profilova fotka
@dbe aký je dôvod na takú izoláciu na podlahe poschodia? pod ňou je 20st, nad ňou 20 st, čo izoluje? tam je aj 5 cm dosť. súčasne oddeľuje pochôznu vrstvu od stropnej konštrukcie a to robí kročajovú izoláciu.Skôr treba dbať na dosiahnutie bezkontaktnosti podlahy so stenami, aby sa hluk neprenášal do stien a cez ne do prízemia.
Odpovedať
@jan45 je to z dovodu vedenia rekuperacie v podlahe. Mozem vediet ako spravne dosiahneme bezkontaktnost podlahy so stenami? Prepacte ale nechapem tejto vete, mohli by ste mi to vysvetlit?... "súčasne oddeľuje pochôznu vrstvu od stropnej konštrukcie a to robí kročajovú izoláciu" dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@dbe dôvod je logický, aj kedˇ nie som prívržencom rekuperácie, myslím si, že má odôvodnenie v prípade ak sa v priestore nachádzajú sekundárne zdroje tepla. Poter pod nášľapnou vrstvou je položený na izolácii, po obvode je od stien oddelený vrstvou izolácie ako pri podlahovom kúrení.
Odpovedať
@jan45 mam tomu chapat nieco ako sa pouziva dilatacna paska po krajoch pri podlahovke? Cize pred pokladkou eps v hornych izbach mam dat po okrajoch stien 1-2cm eps na celkovu vysku eps v miestnosti? v nasom pripade 9cm?
Odpovedať
Profilova fotka
@dbe áno
Odpovedať
@jan45 velka vdaka
Odpovedať
Profilova fotka
nedavaj eps do podlahy na poschodie, zvol nieco ine napr, dosky z mineralnej vaty, ten eps duni, hlavne ak Ti budu behat deti nad hlavou :-)
Odpovedať
@roman77 aky druh mineralnej vaty by si odporucil?
Odpovedať
@dbe mam na poschodi presne taku skladbu podlahy ako si planoval.. priznavam ze ked dojde navsteva s detmi a hore skacu jak opice tak to trochu pocut... ale nic hrozne a beznu prevadzku domu nepocut. kludne by som siel do toho znova..
Odpovedať
Profilova fotka
@dbe toto som dával pod poter v hrúbke 5cm http://www.isover.sk/articles/index/1...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
@roman77 Zdravim Vas. Vy ste davali pod podlahove kurenie ten Isover krocajovu izolaciu? My chceme liat anhydrid. Nehrozi, ze to nejak casom "klesne?" Kedze je to len tvrdena vata mam z toho trosku strach :) Dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@smolkosk dobrý deň, možno je to už neskoro, ale tam kde som dával tú kročajovú izoláciu nie je podlahové kúrenie. Dajte radšej podlahový eps. :-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 1 roku
ahojte, obnovím tému, teraz sa chystéme na poschodie, skladba je 5 krocaj + 6 cm anhydrid. mám v pláne dat 2+2cm isover 5000, 1cm bude liapor. mám spiroll panely, nie su úplne rovné. bude to tak ok? alebo radsej pouzit od isoveru ten N?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Tiez uvazujem co dat na podlahu poschodia. Viac ako 3cm by som nerad daval. Mam na vyber EPS, XPS? Alebo radsej kupit vatu resp. krocajovy EPS? Ktora z tychto moznosti najviac tlmi kroky a hluk na poschodi?
Odpovedať
https://www.vasestavebniny.sk/izolaci... tu je izolacia aj na dilataciu..ma vyznam? alebo staci dat dilatacnu pasku ktora sa dava bezne medzi potery a stenu?
Odpovedať
@radoslavc čo si dal ?
Odpovedať
@tino2 este som to nerobil ale myslim ze je uplne jedno co sa tam da...co najlacnejsie treba vybrat..
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Rád by som sa vrátil k tejto téme. Chystám sa na podlahu v podkroví. Momentálne je tam výška po strop cca 285cm. Okná máme dosť vysoko a tak by som rád zdvihol podlahu o 23-25cm. Môj plán je: kročajovka 4cm, EPS 2x8-10cm, Fermacel alebo OSB 2x1cm, podložka pod parkety a parkety. Zatial je podlaha v zložení: drevený hranol, drevené laty a OSB. Vedel by niekto poradiť alebo dať vlastné skúsenosti ako najlepšie na podlahu v podkroví? Vdaka
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Zdravím, píšem sem info ako som dokončil tú podlahu na podkroví. Niektorí mi písali, možno aj ostatných to bude zaujímať. Dokončoval som to na jar 2021, tak už si niektoré veci presne nepamätám. Zloženie stropu na prízemí zo spodu-z prízemia: sadrokartón izolácia 7cm drevené dosky - palach drevené hranoly 25x20 - pôvodné drevené dosky osb doska Najprv sme na podlahu v podkroví dali iba kročajovu izolaciu cca 3-5cm a na to v dvoch vrstvách polystyrén 2x 10 cm. Na to sme inštalovali dve vrstvy osb dosky medzi ne folia pod parkety-Mirelon. Toto riešenie sa vôbec neosvedčilo. Na prízemí sa enormne šírili vibrácie. Preto sme sa rozhodli vybudovať čiastočne samonosný drevený rošt z KVH hranolov cca 18x8cm. Pri obvodových stenách sme uchytili tieto hranoly do steny silnými vrutmi. Medzi stenu a hranol som ešte vložil 1cm dilatačnú izoláciu. Tú som si narezal z tvrdej vaty-izolácie, myslím, že to bol Knauf FKD. Originál, myslím tie dilatačné izolácie, ktoré vyrába Isover je neskutočne drahý. Vytvoril som potom rošt z KVH, ktorý nám vytvoril takmer rovinu. Okolo schodiska som vytvoril obvodový rám z hrubších hranolov 18x18cm, ktoré boli kotvené priamo do podlahy. Do tohto rámu som neskôr kotvil aj stĺpy zábradlia. Na miestach, pod ktorými sa na prízemí nachádzali priečky, (nosné alebo nenosné) som tento rošt položil priamo na podlahu. Pod rošt som inštaloval kročajovú izoláciu cca 2cm. Keďže rošt bol čiastočne nad pôvodnou podlahou, medzera bola niekde aj nad tou kročajovou izoláciou (2cm), spôsobovalo to, že sa podlahou na poschodí prenášalo mierne vlnenie, Hlavne v hale. Pretom som tieto medzery na niektorých miestach vyplnil penou, to pomohlo. Na tento rošt som následne inštaloval OSB dosku, kročajovú izoláciu cca 3-5 cm, opäť OSB, Mirelon 3mm položka pod parkety a opäť OSB. Materiál, predovšetkým to drevo som kúpil našťastie ešte pred tým enormným rastom cien, takže vtedy ma to vyšlo možno 1500eur neviem presne. Teraz je pochôdzny, kročajový hluk výrazne nižší, hoci keď deti behajú na poschodí tak stále to počuť dupot, avšak eliminovali sme vibrovanie stropu na prízemí a celkovo veľmi nepríjemný dunivý zvuk. Teoreticky na zlepšenie zvukovej izolácie by mohlo pomôcť inštalovať do tých otvorov-boxov v rošte, izolačnú vlnu. Tá by mohla znížiť prenos hluku na prízemie. Rekonštruovať starší dom, je vždy o kompromisoch. A v tomto prípade, keď prízemie bolo hotové, nedalo sa moc uvažovať o betónovom strope.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
@tomstein Dobry den. Ake hrube OSB dosky ste pouzili? Tiez rieisim rost na poschodi, povodny strop je z tramov na tom dosky a beton cca 8cm, na to chcem dat takyto rost 8*8cm na vzdialenost 35-40cm. Medzi rost som chcel dat PTE 40+40 mm, na to OSB dosku 22-25mm . Na to uz podotom SDK priecky a mirelon+plavajuca podhala 3 krat OSB dost navysi skladbu podlahy, ibaze by som dal nejake 12mm dosky.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
@altereggo Ahoj, myslím, že to boli 10-12mm, neviem to s určitosťou preveriť, ale tak by to malo byť.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?