Menu Forum

Rekonštrukcia podkrovia - ako na to?

11. aug 2016  •  Otázka  • 
fotoportrét
fotoportrét
seraphim79
Registroval sa 23. júla 2012 na modrastrecha.sk. Pridal 11 príspevkov. Okres Trnava.
fotoportrét
fotoportrét
seraphim79
Registroval sa 23. júla 2012 na modrastrecha.sk. Pridal 11 príspevkov. Okres Trnava.
 Pekne zdravím všetkých kvalitných radcov emoticon
Potrebujem poradiť, ako vykonať rekonštrukciu podkrovia, najlepšie svojpomocou čo najviac. S manželkou sme onkologickí pacienti, snáď už úspešne po liečbe, ale peňazí nazvyš nie je. Problém je, že máme 8-ročnú dcérku a iba dve izby - obývačku a spálňu. Potrebujeme podkrovie aspoň ako skladovacie priestory, ideálne obytné. A sponzor nikde emoticon

Aktuálny stav:
Dom je samostatne stojaci, od ulice je vzdialený asi 25 metrov a za ním je ďalších 25 metrov pozemku.
Podkrovie má veľkosť od múru po múr 9,8x8,9 metrov. Strecha je tvar A, robená je v roku 2008, nenamorené drevo + parozábrana + Bramac. Krokvy sa začínajú vo výške 40cm nad okrajom podlahy, avšak izoláciu je možné zapustiť nižšie. Bočné steny nie sú omietnuté, v každej je štandardné plastové okno. Tieto bočné steny sú na spodu širšie oproti zvyšku asi o 10cm, je to do výšky tých 40cm od terajšej podlahy.
Podlaha, resp. strop má nasledovnú konštrukciu od spodu: omietka zrejme na trstine, dosky, hrady, medzi hradami je fúkaná izolácia, opäť dosky a na nich je betón hrúbky približne 5cm. Keď sme dávali robiť fúkanú izoláciu, po celej dĺžke podkrovia nám v betóne vyrezali pás, aby sa dostali medzi hrady.
Do podkrovia aktuálne nemáme schody, ale iba výlez, šírka 80cm, čo predpokladám je šírka medzi hradami stropu.
Krokvy majú hĺbku 18cm. Budúci rovný strop je aktuálne vo výške 2,4 metra od betónu.

Predpokladám nasledovný postup.
1) PODLAHA
Rozhodne chcem odstrániť starý, popraskaný betón v hrúbke vrstvy približne 5cm, ktorý je beztak po zatepľovaní priestoru medzi hradami fúkanou vatou rozrezaný na niektorých miestach a kusy z neho máme na podkroví v kopách. Kročaje po podkroví aktuálne skoro nie je dolu ani počuť, podlaha nepéruje. Betón ale zbytočne zaťažuje celú konštrukciu a nemá zmysel, je krivý, popraskaný. Nerovnosti (ak budú po odstránení betónu, ešte sa nevie) by som chcel vyrovnať roštom zo strešných latí, medzi ne izolačný materiál (aký? hrúbka 5cm?), navrch OSB dosky. Otázky: OSB dosky kúpiť pero/drážka a iba lepiť, alebo ich skrutkovať k roštu? Zrejme by som mal dať dve vrstvy do kríža. Akú hrúbku OSB voliť? Výšku roštu kvôli nerovnostiam upravovať podložením, alebo trojuholníčkami z dreva a ich posunom voči sebe? Upevniť, alebo nechať navoľno - neposunie sa to? Navrch na OSB dosky potom Mirelon (hrúbka 30mm?) a na to plávačku?
Ak by pôvodné drevené laty boli rovné, ako postupovať, dať tam vrstvu Mirelon 30mm? A na to rovno OSB ako plávajúcu podlahu s dištanciou od stien 1cm? A navrch potom už len tenkú penovú fóliu a plávačku?

2) SCHODY
Po odstránení betónu by som vyrezal otvor pre schody podľa max. šírky, ako dovolia hrady stropu, pravdepodobne 80cm. Stredom domu vedie nosný múr, o neho by boli schody opreté. Myslím si, zatiaľ to neviem isto, že rozostup je tých 80cm, takže schody budú musieť byť žiaľ užšie. Keďže neplánujeme hore vláčiť žiadne veľké kusy nábytku, sedačky pod., tak mi je to úplne jedno. Uvažujeme aktuálne o schodisku Arké Kompact tvaru I so šírkou 74cm. To by mohlo byť tak akurát.

3) OKNÁ
Chceme osadiť dve strešné okná. Uvažujeme o značke Velux, konkrétne kyvné strešné okno VELUX GGU 0062, FK08 - 66 x 140 cm. Rozostup hrád je 78-80cm a keďže sa doporučuje medzera ako som sa dočítal, tak tento rozmer bude asi maximálny možný od tohto výrobcu okien.

4) ZATEPLENIE
Strecha je tvaru A, strop bude na tých rozperných hradách na spodu pod nimi, nebudeme ich priznávať. Prvá otázka teda znie: urobiť izoláciu strechy až po vrch a potom jednoduchší strop, ALEBO druhá možnosť, ku ktorej sa prikláňam – urobiť izoláciu priamo stropu? Uvažujem takto: strop tvoria dve hlavné hrady výšky 15cm, pod nimi sú dvojité rozperné hrady výšky 18cm. Hore urobiť rošt zo strešných hranolčekov a dať tam OSB dosky, alebo nie? Vznikla by medzera 5cm, vyplniť ju, alebo nechať dýchať? Nasledovala by izolácia 15cm, pod ňu priamo do kríža izolácia 18cm, následne parozábrana, kovové profily pre montáž sadrokartónu, medzi ne ďalšia vrstva izolácie 5cm a protipožiarny sadrokartón 1,5cm hrúbka.
Strechu by som zateplil medzi krokvy 18cm izolácia, následne do kríža 10cm izolácia, parozábrana, profily pre sadrokartón, medzi ne vrstva 5cm izolácie a protipožiarny sadrokartón 1,5cm.
Neomietnuté steny kvôli tomu odskoku 10cm a neexistujúcemu priestoru pre parapetné dosky okien, ktoré sú tam, by som zateplil 5cm izoláciou, parozábrana, profily pre sadrokartón a medzi ne 5cm izolácia, 1,5cm sadrokartón.
Predpokladám postup – najprv urobiť bočné neomietnuté steny, následne strechu a potom strop, na to parozábranu, lišty, medzi ne izoláciu a priklopiť sadrokartónom v rovnakej postupnosti – bočné steny, potom šikminu strechy a potom strop.

5) PRIEČKY
Kostru priečok by tvorili kovové montážne profily pre sadrokartón, sadrokartón by bol 1,5cm protipožiarny, vo vnútri priečok izolácia a opäť sadrokartón.

V obvodových stenách by bolo vedené ústredné kúrenie, elektrina, LAN kábel. Radiátory by boli umiestené výhradne na obvodových stenách, tiež aspoň dve zásuvky, v priečkach by potom boli jedna-dve zásuvky a vypínače osvetlenia.

Predbežne uvažujeme o izolácii Isover, ale možno mi poradíte lepšiu, prípadne lacnejšiu rovnakých alebo lepších parametrov ;)

Mohlo by to takto aspoň približne byť? Každá dobre mienená rada je nad zlato. Je dosť pravdepodobné, že si zoženiem aspoň jedného pomocníka, snáď takého, ktorý už niečo takéto robil. Ale pracovný postup by som radšej mal odkonzultovaný aj s inými ľuďmi, lebo nie je majster ako majster.
Vopred veľmi ďakujem!!
11. aug 2016 o 12:26  •  Páči sa mi to
 Pridaj svoju odpoveď
fotoportrét
fotoportrét
lanuska
10
Registrovala sa 20. februára 2015 na modrastrecha.sk. Pridala 126 príspevkov a 2 albumy. Má 4 priateľov. Okres Senec.
fotoportrét
fotoportrét
lanuska
10
Registrovala sa 20. februára 2015 na modrastrecha.sk. Pridala 126 príspevkov a 2 albumy. Má 4 priateľov. Okres Senec.
 Pozri moj album,syn si robil podkrovie sam a dal to v pohode,všetko si naštudoval na internete,ma tam krásnu izbu,zvladnes to😀
11. aug 2016 o 22:12  •  Páči sa mi to