Červotoč na povale

Pred pár dňami sme zistili, že na povale máme červotoča. Vyhnali nás tam divné zvuky, ako také pravidelné dunenie, tlmené klopanie... Dočítala som sa, že naozaj môžu vydávať takéto zvuky, hoci som tomu najprv neverila. Je to dosť nepríjemné, keď to večer počujeme nad hlavami... Nakoniec sme naozaj našli na doskách na povale jemné piliny a diery v dreve + jednu larvu :-| (zatiaľ len jednu). Chcem sa opýtať, či má niekto skúsenosti s odstraňovaním červotoča, ošetrením dreva atď.
Odpovedať
Profilova fotka
Fuu. To by som veru nepovedala, ze by taky maly tvor mohol vydavat az take zvuky. Podla mna by bolo najlepsie si zavolat cloveka, ktory sa odstranovanim skodcov zaobera. sama by som sa do toho nepustala. No myslim si, ze by bolo najlepsie vymenit napadnute drevo. Vies, ci uz ked je napadnute, ci sa nebude po case rozpadavat :-|
Odpovedať
@martinara najskôr sa ich treba zbaviť, známi preto predali chatku a nový majiteľ sa ich zbavil tak že počúvali hudbu veľmi hlasno až rezonovala celá drevenica, nakoniec to zakonzervovali dymom na povale si spravili udiareň
Odpovedať
@martinara Červotoč pri hodovaní, t.j. konzumovaní dreva, vydáva zvuk, ako keď škrabkáš nechtom po dreve. MY sme mali jedného v posteli - v rošte. Narobil si pekné chodbičky. Chytil som ho tak, že som nožíkom postupne odkrýval tie jeho chodbičky, až v jednej som ho našiel. Našťastie tam bol iba jeden. Ak ich máš na povali viac, jedine chémiou ich zničíš. Vraj je na to dobrý Biochemit plus: http://www.efarby.sk/bochemit-plus-os... .
Odpovedať
@chrobak7 @duzu @silviajak1 Ďakujem Vám za rady, už sme kúpili ten Bochemit, čo som sa informovala, vraj je ozaj dobrý. Musíme urobiť dôkladnú obhliadku povale. Miesto, odkiaľ idú tie divné zvuky je na zle prístupnom mieste, bude to ešte fuška :-| Chrobak7 - Tvoje meno mi v súvislosti s mojím problémom príde ako odpoveď od chrobáka, ktorého máme na povale :-N Ale to píšem pravdaže v dobrom. Vďaka za radu. ;-)
Odpovedať
@chrobak7 Mal si stastie, ze tam bol iba jeden ked si zvoli takuto "komplikovanu" metodu znicenia :D Nebolo lahsie to normalne natriet tym pripravkom? Ved si tak musel celkom dost donicit ten rost nie? Mne by to asi ani nenapadlo to tak to riesit. Ked je ich viac tak tiez odporucam nejaku chemiu na ne vytasit :-)
Odpovedať
@martinara Bochemit je ochrana proti červotoču a hubám, na zničenie napadnutého dreva by nemusel zaúčinkovat podla očakávania. Odporúča sa drevo napúštat striekačkou a ihlou priamo do dierok, čo je možné pri nábytku, nie na streche. Ja som renovovala velmi starý a napadnutý nábytok a Bochemit a ani jeho aplikácia prípravku do každej dierky nepomohla. Dokonale som ho zlikvidovala až hydroxidom sodným (lúhovanie). Je to žieravina a nesmie sa používat v nevetraných priestoroch a bez ochranných prostriedkov. Červotoč kladie vajíčka na jar, drevo ničia larvy a v tento čas zvyknú vylietat mladé chrobáky z dreva. Teraz by mohol byt správny čas na likvidáciu aby chrobač čo vyletí nenapadla dalšie časti.
Odpovedať
@martinara Inak celkovo drevokazný hmyz sa zvykne udomácnit v zle opracovanom dreve od kory a v chemicky neošetrenom dreve.
Odpovedať
@zrubo Bolo to na spodku roštu. Kupovať chémiu kvôli jednému hajzlíkovi bolo zbytočné. Ale pofotil som si ho.
Odpovedať
@chrobak7 Toto je na červotoč príliš velké, ale žralo to ten rošt pekne.
Odpovedať
Tak náš príbeh pokračuje, zavolali sme si na pomoc firmu, ktorá sa venuje aj diagnostike, lebo u nás to je veľká záhada. Zvuky počuť len v izbe, jasne idú zhora,na povale však nie je počuť nič. Drevené podlahové dosky sú na dvoch miestach poškodené, avšak nikde nič. Ani chrobák, len jedna larva. Je mi jasné, že vajíčka môžu byť nakladené hocikde inde. Obávam sa, že toto bude na dlho a hlavne s veľkou záhadou. :-.
Odpovedať
Profilova fotka
No tak to nie je veru bohvie co. Ja som sa s nimi nastastie zatial osobne este nestretol a po pravde po tom ani netuzim. Nepovedal by som uz vobec, ze by vedeli vytvarat az taky hluk, aby ich bolo takto pocut. @martinara no to je teraz take, ze si asi nemozes byt ista, ono sa to ukaze casom, ci sa este objavia, ale dufam, ze vas obidu
Odpovedať
@chrobak7 Fu ale tu postel vam teda kvalitne rozvrtal. To by som mu dal k nahrade :-D :-D Keby si ho zaloval v Amerike tak by ti to mozno aj vyslo a este by si aj odskodne dostal :-D :-D Ale suhlasim, kvoli jednemu by to asi bolo zbytocne. A to kde sa vam tam zobral takyto spolunoclaznik? @martinara Tak to budem teda drzat palce ked to mate taketo komplikovane. Ale treba to urgovat aby nerozvrtali este viac ako doteraz
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zrubo Nechápem, ako sa tam dostal. Byt je na 2. poschodí paneláku, na sídlisku. Navyše je to pod matracom a medzi matracom a rámom postele nie je medzera. Neviem, ako sa rozmnožujú, ale v štádiu chrobáka to asi lieta a kladie vajíčka. Takže to je jediná možná cesta, ako sa tam mohol dostať.
Odpovedať
@chrobak7 No asi jedine takto, lebo tiez neviem ako inak by to bolo mozne. Ale zvlastne, ze bol iba jeden. Ja som si vzdy myslel, ze ked je jeden tak bude aj druhy, treti atd. Neskusal si este popozerat pod matracom ci tam nemate zabiteho toho co tam to vajicko doniesol? Vies, ze ste ho prikvacili skor ako stihol naklast viac vajicok
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Asi najucinnejsia je likvidacia mikrovlnou technologiou... sanacia dreva je to ekologicke ziadna chemia a 100 percent ucinne,,,,,, :-) :-)
Odpovedať
Profilova fotka
najlepsie si zavolat odbornika, do tohoto by som sa sam nepustal, kedze takzko by som ho asi uplne vyhubil. no ale poviem ti, ze ste mali asi kvalitnu postel, teda aspon chutnu. dufam si ho aj nejak ritualne zabil :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
Ahojte.my mame ten isty problem.prave sme chceli zateplovat podkrovie a poculi sme chrumkanie na viacerych castiach.Viete kolko zhltla firma na odstranenie tychto skodcov mikrovlnnym ziarenim?
Odpovedať
Profilova fotka
Ak je jeden ok dá sa chytiť, no ak ich je viac, ako isto by som investovala do nejakého odborníka, lebo ani s obyč chémiou nemáš proste istotu, že sa ich účinne zbaviš
Odpovedať
Profilova fotka
@martinara Mal som podobný prípad na vlastnom dome ....strecha s plným podbitím + 2x térový papier. Problém som vyriešil možno trochu netradične,ale pomohlo. 2x som poriadne vysíril celé podkrovie tyčinkami síry,čo používajú vinári na sírenie sudov. Ps: Robil som to v noci ,aby som videl kade dym uniká /súčasne kontrola netesností/ a upovedomil susedov,aby náhodou nevolali hasičov.Druhá stránka tejto procedúry bola tá,že na pôjde to bola citít hodne dlho.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?