Plot alebo vyrovnať pozemok - čo riešiť skôr?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, kúpili sme dom v radovej výstavbe a ideme riešiť exteriér, nevieme však s čím skôr začať, ako postupovať. Je lepšie najprv dat plot /3 ks betónu/ a potom pletivo... alebo najprv vyrovnať pozemok a naviezť hlinu ? Susedia zprava si pozemok vyrovnali a o dosť vyššie ako my by sme chceli a tvrdia, že bez toho aby sme my nemali hlinu nemôžu dať oni plot... ako by ste postupovali vy ? Za odpovede vopred ďakujem🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@iamriso tie peniaze. Prislo nam vyjadrenie z obce, ze budu riesit situaciu komplexne, ale ze financie na upravy musia zahrnut do rozpoctu za rok 2021. Takze mi z toho vyplyva, ze to budu robit az buduci rok.
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba ahoj, mám otázku.. ak sused rieši dodatočne povolenie na terénne úpravy a ja s tým nebudem súhlasiť, môže mu to panička na stavebnom úrade odklepnúť? nakoľko susedko sa už nezúčastňuje ani vykonávaných štátnych stavebných dohľadov a ani sa k ničomu nevyjadruje - zastupuje ho jeho zamestnávateľ (zhoda okolností projektant), pretože on sa neviem k ničomu ,,technickému" absolútne vyjadriť... a predložili projekt, kde plánujú navýšiť ich pozemok (na hranici pozemku by to bolo voči môjmu o 120 cm , čiže ja budem mať z mojej strany 225 cm plot a oni 1 m, čo je maximálne choré)... konečne po xy výzvach odstránili trativod, ktorý bol 1 m od môjho plotu, po dĺžke cca 13 metrov, ešte k tomu zhotovený v navážke, čiže mi podmývalo základy plotu a celkovo plot vlhol (za trativodom mi vznikla trhlina na plote - od spodku až po vrchu, či ide o rozťažnosť betónu alebo za to môže ten trativod, môžem len polemizovať) dnes ma ozaj dostala neschopnosť SÚ, 4x bol vykonaný štátny stavebný dohľad, vždy vyzvali suseda na odstránenie zeminy s tým, že ak to neurobí, bude mu uložená pokuta (na poslednom stretnutí už som bol ozaj nervózny, lebo svoj čas určite viem lepšie využiť, než stále odchádzať v pracovnej dobe riešiť neprispôsobivého suseda a na úradníčku som už zatlačil a tá mala reči typu: za neplnenie výziev si ponesú následky bla bla bla a dnes mi prišiel list, v ktorom je písané, že nesplnil (ZASA) podmienky, ale absolútne žiadna pokuta... a že ich zasa vyzýva odstrániť do mesiaca zeminu, alebo doložiť projekt (ten doložený už určite bude), ale keď vidím, neschopnosť úradu, tak sa obávam, že im odklepne čo len budú chcieť... tiež mám svoju trpezlivosť, ale na základe zajtrajšej ,,návštevy" sa rozhodnem, či nebudem kontaktovať krajský stavebný úrad, alebo Oddelenie štátnej stavebnej správy
Odpovedať
@iamriso si trpezlivy, byt na tvojom mieste a 2x bez vysledku, tak by som ihned isiel na vyssiu instanciu, lebo bud ich ma podchytenych, alebo su neschopni konat.
Odpovedať
No to ti budu vidiet do zahrady ako keby z balkonu pri 1m plote z ich strany. To je fakt legalne takto stavat? Drzim palce a daj vediet ako to dopadlo.. @iamriso
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba nie som práve trpezlivý, na SÚ som dodal už niekoľko mojich vyjadrení, že si neželám, aby prišlo k navýšeniu zeminy (ešte k tomu ide podľa zákona o stavebný odpad, ktorý ani nevie zdokladovať, cca polku už aj odvozil, tvrdí, že cca 15 tatroviek čo je dajme tomu 150 ton odpadu).. a doložil som aj minimálne 30 fotiek ako doklad pôvodného terénu, o koľko sa navýšil, ako mi poškodzuje pozemok atď.. úprimne aj na úradníčke vidím, že má už toho dosť... zajtra ju poteším zasa svojou prítomnosťou a odovzdaním ďalšej mojej sťažnosti a určite to idem riešiť cez oddelenie štátnej stavebnej správy btw. čítam územné rozhodnutie a stavebné povolenie, kde je uvedené: - v rámci výstavby nesmie prísť k výrazným terénnym úpravám na dotknutom pozemku. Presun zeminy bude uskutočnený len v rozsahu výkopových prác.. proste to čo tu susedko urobil, je aj v rozpore so stavebným povolením a územným rozhodnutím a SÚ im ide povoliť terénne úpravy (projekt majú do mesiaca doložiť - samozrejme ho budem rozporovať) @dusantt vidíš, na SR je ozaj všetko možné.. potom tak aj táto krajina vyzerá ja nie som ten typ človeka, čo si na všetko sťažuje, ale sr*ť na hlavu si teda nenechám... a to tu ešte nespomínam vyhrážky na moju osobu o ublížení na zdravý (doslova zabitím) a podobné ,,inteligentné" reči (úsudok o človeku si môže urobiť každý sám...takto sa vyjadruje pred ostatnými susedmi, keď som sa o tom dva týždne dozadu dozvedel, samozrejme som išiel problém riešiť osobne)...
Odpovedať
Profilova fotka
No skvele a co si prosim ta vyriesil? Ako ploty to je asi ta najhorsia kapitola z celej stavby. No nechapem, ze su ludia az tak strasne arogantni a vobec ich netankuje, ze niekomu poskodzuju majetok
Odpovedať
@iamriso auc, no drzim palce.. moj sen ze "dom zahrada terasa = pokoj" sa rozplynul prakticky do tyzdna od nastahovania... A to paradoxne pre opacny problem, nemam plot so susedom. Keby sa dali vymenit susedia, tak menim mojho suseda za teba :)
Odpovedať
Profilova fotka
@wavrinecova12 a tak ja som v podstate spokojný, ako to dopadlo so stavbou plota, mám 3 strany rovnakého plota (ktorý sme si my stavali, takže som si na tom dal záležať) na svojom pozemku, vo svojom vlastníctve, keby sa to malo stavať s tým susedom, tak to by teda vyzeralo strašne :D len mi ide o to, aby mi to nejaký ... nepoškodzoval no jeho netankuje viacero vecí, veď už len tie argumenty, keď bol vykonaný prvý štátny stavebný dohľad, tak on sa obhajoval rečami typu: ,,ja som si nebol vedomí, že to susedovi vadí a že mu nejako poškodzujem pozemok" hlavne že som za ním chodil niekoľko mesiacov, aby si to začal už konečne riešiť a hej, neuvedomoval si, že si navýšil pozemok voči môjmu o 150 cm a zemina sa sypala a voda tiekla na môj pozemok a že také niečo mi môže vadiť.. od vtedy na ďalší štát. stav. dohľad radšej poslal svoj stavebný dozor a naposledy rovno aj svojho zamestnávateľa (zhoda okolností je to projektant) :D
Odpovedať
Profilova fotka
@dusantt dík, dnes som mal dlhší hovor s krajským stavebným úradom, ktorému som v skratke objasnil situáciu.. dozvedel som sa pár dobrých informácií a odporúčali mi sa na nich písomne obrátiť, pretože mi rovno povedali, že stavebný úrad u nás v meste pochybil.. napr. pri nesplnení nariadení štátneho stav. dohľadu mali dostať susedia automaticky pokutu (vraj je to zo zákona ich povinnosť, úrad môže určiť len v akej výške táto pokuta bude)... potom som navštívil aj náš stavebný úrad v meste ;-) prečo sa ti ten sen rozplynul? čo s tebou sused nechce stavať plot? tak si ho postav aj ty sám na svojom pozemku a kašli na neho.. úprimne? určite tvoj sused nebude horší, ako ten môj.. ja som vedel, že nastanú nejaké problémy už pri stavbe základovej dosky, kedy tento pán prišiel za mnou sa predstaviť a asi za 2 minúty sa pochválil, že vozil prostitútky a že má za sebou nie príliš dobrú minulosť a podobné inteligentné reči :D :D takže teraz si sprav svoj vlastný úsudok inak ja nemám nejaký problém so žiadnym ďalším susedom, (veď tu vedľa seba budeme žiť celý život, tak na čo si robiť nejaké problémy, snažím sa s každým normálne vychádzať, i keď niekedy je to ozaj dosť ťažké a takýto postoj tu nemá každý, čo ja osobne nechápem)... i keď na začiatku stavby aj ďalší sused vedľa mňa dosť špekuloval :D najprv chcel so mnou spoločný dvor (nie, nerobím si srandu - asi sa mu nechcelo robiť plot), potom zasa že urobí pletivový plot, ale len do polky pozemku, že budeme mať spoločný vjazd a pod... no tak ja len úprimne dúfam, že takéto excesy už mám za sebou
Odpovedať
Profilova fotka
@iamriso sledujem tvoj pripad, cakam na dalsi vyvoj. Dufam, ze to konecne doriesis
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
@kamilka22381 @dusantt @wavrinecova12 @rkorba @hrdzah čaute.. viete čo je smiešne? ten môj úžasný sused ktorý naokolo rozpráva reči, ako ma zabije (17 rokov sa venoval karate, prídu čierne bmw z Bratislavy, bývalý vyhadovač.. a.k.a strašný vagabund :D), sa tak vyjadril aj pred mojím kolegom (nevedel o tom, že je to môj kolega, bol zhoda náhodou na jeho pozemku, kopali mu tam bagrom nové vsaky pre dažďovú vodu, lebo ako som písal, mal ich blízko môjho plotu a ešte k tomu v navážke, čiže mi vlhol plot..), samozrejme kolega mi o tom povedal, tak som to okamžite riešil osobne... výhovorky, že to tak nemyslel a že to sú emócie a podobné..... ,pri tom rozhovore som ho upozornil, aby sa zdržal takýchto rečí, lebo okrem iného začnem riešiť aj tú jeho studňu, ktorú má tiež na čierno.. no a smiešne na tom je to, že mi volali zo stavebného úradu (životné prostredie - vodohospodársvo), aby som prišiel podpísať, že súhlasím s povolením pre suseda, chce vŕtať studňu (tú ktorú už má vyše roka vyvŕtanú a podľa projektu má slúžiť len na polievanie záhrady, to že realita je iná a má potrubie zo studne dotiahnuté do domu, to niekde neuviedol) :D ja mu naprieky robiť nebudem a budem s tým súhlasiť, aj tak ak dodrží projekt (hlavne teda vzdialenosť od môjho plotu 3 m), mu to na úrade odklepnú..no a pri tejto návšteve úradu som sa rovno dozvedel, že si podal žiadosť a dodatočné stavebné povolenie pre terénne úpravy a doložil zasa ten istý projekt, ktorý sme mu okamžite (dokonca aj s úradníčkou SÚ) priamo na poslednom štátnom dohlade rozporovali, lebo sa chce voči môjmu pozemku vyvýšiť o 120 cm, čiže by z jeho strany bol plot ,,vysoký" len cca 1 m (z mojej strany 2,25 m).. ak nechcem, aby mi zasa čumeli do dvora, tak by som musel zasa na svoje náklady dostavať 1 m plota (to už by som mal plot vysoký cez 3 m, čo v žiadnom prípade neprichádza do úvahy) v Januári prebehne stretnutie všetkých dotknutých susedov a budeme sa k tomuto projektu vyjadrovať, či sa mu to povolí, alebo zamietne, sám som ozaj zvedavý, čoho sa ešte dočkám...
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba ešte sa vrátim späť k tvojmu príspevku.. môžu mu na úrade odklepnúť povolenie, aj keď s tým ako priamo dotknutý sused nebudem súhlasiť? iba podotýkam, že v územnom rozhodnutí a aj stavebnom povolení pre dom máme uvedené: v rámci výstavby nesmie prísť k výrazným terénnym úpravám na dotknutom pozemku. Presun zeminy bude uskutočnený len v rozsahu výkopových prác..
Odpovedať
Článok sa načítava...
@iamriso v dnesnej dobe sa da vsetko, ked to nechas bez povsimnutia! Chod na stavebny urad a nahliadmi do jeho projektovej dokumentacie. Mal by tam byt projekt na stavbu oplotenia a urcena "nula" od ktorej sa pocita vyska oplotenia. Ja byt tebou, tak by som siel i na policiu, ze sa ti vyhraza smrtou i s kolegom, nech pochopi, ze nie si ziadna ovca o ktoru si moze hubu otierat, lebo s nim uz nikdy nebudes mat dobre susedske vztahy.
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba k projektovej dokumentácií sa budeme vyjadrovať budúci mesiac všetci susedia... ja som o tom už upovedomil aj krajský stavebný úrad, takže ak by mu to úradníčka na SÚ schválila, určite dám odvolanie.. políciu do toho (zatiaľ) ťahať nebudem, v rodine mám policajta, takže s tým problém nie je.. ako som písal, išiel som to hneď riešiť osobne, ego mu hneď kleslo (neočakával to, že o tom viem, keď mi to povedal kolega.. lebo mne osobne také do očí nikdy nepovedal, iba za chrbtom :D ), uvidím ako sa bude chovať v budúcnosti, na základe toho aj ja podniknem kroky.. ono dobré susedské vzťahy s ním určite už nebudú :D popravde mi to absolútne nevadí, lebo človeka s takým správaním, inteligenciou atď. by som si ja nemal o čom porozprávať
Odpovedať
@iamriso silny pribeh. neviem ako to chodi, ale dalsi susedia, ktori tam budu na tom "rokovani" ho ako vnimaju? Ja len ci tam nebudes ako jediny "co ma furt nonstop problem ako sused" (mna tak oznacil jeden tiez).. No kazdopadne drzim palce,vela sil a nervov :)
Odpovedať
Profilova fotka
@dusantt nene, nebudem.. mne by osobne nikto zo susedov nevadil (nemám s nikým žiadny osobný problém, som do určitej miery tolerantný (neraz som si radšej kúsol do jazyka) , ale treba sa k sebe správať normálne, veď tu pravdepodobne budeme spolu žiť celý život a denne sa stretávať)..ale ak s takým prístupom typu, ,,kúpil som si tu kus pozemku, budem si tu robiť čo len chcem (bez ohľadu na susedov)" tak potom sú tie vzťahy aké sú.. no má 3 susedov, jeden som ja, druhý je ďalší môj kolega :D (im sa to tiež nepáči a tiež majú s ním len zlé skúsenosti, ale začali len nedávno stavať a nechcú mať s ním žiadne opletačky a asi aj z dôvodu, že ho narozdiel odo mňa budú stretávať každý deň - ja ho mám od chrbta), jeho tretí sused postavil hrubú stavbu a predal to z nejakého dôvodu - pár dní to majú noví susedia, ktorých nepoznám).. Ďakujem :)
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?