Oceľový pozinkovaný alebo hliníkový plot

Zdravím chcem spraviť plot 3 dielce veľká brána a malá bránka ale neviem sa rozhodnúť či železo alebo hliník. Hliník ma láka že je bezúdržbový ale neviem príde mi to nejaké labilné oproti železu. Tak by som bol rád keby ste sa podelili o Vaše skúsenosti. Ďakujem
Odpovedať
@mcsmekac v com je hlinikovy bezudrzbovy oproti pozinkovanemu? Co si pod pojmom bezudrzbove predstavujete? Teraz vseobecne, vsetko si vyzaduje udrzbu. Ci auto za 100 tis alebo okna, interier. Ludia neblaznite. Kazdy bezny clovek je otrokom domu a auta, ale vsetci chcu bezudrzbovy plot 🤔
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@mcsmekac to iste sa robi aj ocelove. Zalezi na konkretnom vyrobcovi
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@mcsmekac hlinik je lahsi, ale to v pripade bran ti moze byt ukradnute. Branka ma panty, buchnes snu rovnako. Brana ma pohon, takze tam to je jedno. Rozdiel je v tom povacsine, ze alu ma ostre hrany, resp ziadny radius na profiloch, teda tym padom ,,modernejsi,, dizajn. Povrchovka pri alu je praskova, zivotnost zavisi zas len od vyrobcu, je to totiz plast co zvetrava na slnku, resp pod vplyvom pocasia. A cena vyssia, a od buduceho roka este nasobne vyssia. Nepocul som poriadny argument za poslednych 13 rokov preco vyhradne alu plot
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@mcsmekac Ahoj, toto je pre mna aktualna tema tak som okolo tohotrochu chodil, vypytoval sa, googlil. A hlavne som si zacal vsimat lesk a biedu sucasnych bran a plotovych vyplni. Konkretne ocel, tu sa ludia asi najviac boja hrdze. Ak sa to dobre osetri, nie je sa coho bat. Som ale trochu v rozpakoch, pretoze jeden vyrobca sa dusoval, ze oni robia len zo ziarovo pozinkovanych profilov. Na to mi iny zvarac povedal ze je to blbost, pretoze by sa tak tenky plech od ziaroveho zinkovania pokrutil. (este existuje napriklad galvanicke zinkovanie, kde sa nanasa tensia vsrtva zinku). Dalej, ked z uz pozinkovanych polotovarov pozvaras cely plotovy panel, branku ci branu, zinok sa spali v okoli zvarov a rovnako aj v mieste rezu absentuje. Tu mam zase dalsi argument zvaraca, ze toto sa neda pozinkovat ani galvanicky, pretoze nikto vraj nema taku velku vanu do ktorej by vedeli namocit celu branu. Preto sa na osetrenie zvarov pouziva praskove zinkovanie. Neviem potvrdit ani vyvratit. Asi stale lepsie ako nic. Dalsia kapitola je farbenie. Dnes celkom ficia praskove farby. Tu treba mysliet na to, ze taketo praskove farby sa velmi tazko opravuju v pripade skrabanca alebo ineho potrebneho zasahu do branky. Proste na ulici nikdy praskovu farbu nenanesies a aj ked to zastriekas sprejom s rovnakym RAL kodom, vzdy to bude vidiet. Tiez by ma zaujimal nazor odbornika, preco som v poslednej dobe videl tolko plotov a bran s totalne osupanou farbou? Jeden typek ma presviedcal na dvojzlozkovu polyuretanovu farbu, vraj je velmi trvacna a lahko sa opravuje v pripade poskodenia priamo na mieste. S tymto typom farby mam skusenost a minimalne jej odolnost na mechanicke poskodenie mozem potvrdit. Ku zvarom - Niektore ploty vyzeraju, akoby sa na nich niekto ucil zvarat. Ja teda nie som zvarac, nebudem tu machrovat ale take sople, prskance od karbobrusky, stekance farby a ine skvosty co som si vsimol na niektorych plotoch, to hadam nemozu mysliet vazne. Pre hlinikovu branku mi zatial v jej prospech hra asi len to ze je lahka, ma to par znamych a je to take prijemnejsie na otvaranie hlavne ked ma na sirku meter a viac. Inak k cene, mam tu cenovu ponuku od jednej firmy, kde tie iste plotove vyplne a hlinikove branky vysli cca o 5% lacnejsie ako ocel. A teda ziadna lacota to veru nie je.
Odpovedať
@mcsmekac hliníková brána bude pevnosť e na tom rovnako ako oceľová, pokiaľ bude poriadne spravená. Hliník nie je len alobal. Nitovany spoj plne nahradí zvar. No a k pozinkovaný len toľko, kým ju nebudeš mať žiarivo pozinkovanu, kazdy dielec po skompletizovani pozinkovaný, tak zvary sú najslabšie miesto a už to nespasi žiadny nater
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@mcsmekac nerozumiem slovám tvojho kmena
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@mcsmekac mal som tu istý dilemu. Nakoniec vyhral hlinik. Ze sa ti to zdá blato? Neviem co ocakavas ze ten plot vydrží. Ked ti tam nabúra auto tak nevydrží ani jedno. Môžem odporučiť firmu alumix zo ziliny. Skvelý prístup odbornici bezproblémové jednanie.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mcsmekac
Odpovedať
@mcsmekac Hlinikovy plot sa nemusi natierat, je prakticky bezudrzbovy. Preto sme zvolili hlinik.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@dwh vidim, ze mas nastudovane. pekne si to popisal, presne toto je aktualna situacia. my sme zhanali branu i ploty v case ked hlinik nebol velmi k dispozicii a chceli sme "kovanu". to ze na konci dna takmer vsetci zvaraci buchaju na zelezne ramy blatove polske polotovary zistis az ked ten zazrak donesu, budu ti tvrdit ze to treba ziarovo pozinkovat, leobo zivotnost, ale potom ti tam na mieste zvaraju panty cim to vsetko znicia vratane tej praskovej farby, ktora je apriori jednoducho spatna a kedze vlastne vytvara ako keby efekt plastu navleceneho na zeleze sa dokaze pekne lupat. o ziarovom pozinkovani skoda hovorit, lebo sa plati za mnzostvo zinku, ktory nanesu na diely, takze som uz videl take diela, kde napr. ornamenty typu slimak boli takmer uplne zaliate zinkom, vsak to platis ty ako zakaznik. ja subjektivne ked tuto zeleznu branu konecne vyhodim, tak pojdem do hliniku hlavne kvoli hmotnosti a dam si to spravit u niekoho, kto dokaze zamontovat aj dorazy a el.zamok, ktory bude branu pomahat drzat zatvorenu aj pri silnom vetre, lebo napriek silnym motorom krono 300 sa mi uz niekolkokrat stalo,ze brana sa pri silnom vetre pootvorila o par centimetrov.
Odpovedať
@capzahradnik Pokial ide o material a hodnotim len vizualnu stranku, pri plotovych poliach mi je to jedno, kludne by som dal aj ocelove keby boli lacnejsie, ale ako som pisal, hlinik teraz vychadza dokonca lacnejsie. Branky za mna jednoznacne hlinikove, ale u tej brany pre auto som v situacii, ze potrebujem branu o sirke 240cm, ktora bude otvarana na jednom pante (posuvnu nemam kam dat a dvojkridlova tiez neprichadza do uvahy). Pri tej sirke mi hlinik nechce nikto spravit, asi hrozi ze sa to pokruti alebo skor praskne. S ocelou som OK, ked to niekto pekne pozvara a osetri jak sa patri. Z toho co ty pises mi to ale vychadza, ze ta ocel nie je ziadna slava.
Odpovedať
@dwh Tak kvoli tej Vasej sirke brany. Skuste firmu Mastnak. Maju aj skladacie kridla, ktore v otvorenom stave nezaberu plnu sirku. Neviem ale ako by to bolo na jednom pante. Nechajte si od nich poradit. Nie su lacni, ale ak Vam pomozu, preco nie. Mozno by mali riesenie.
Odpovedať
@dwh neviem teraz uplne presne, ale tiez mame jednokridlovu branu dokonca sirsiu ako 3m a s pozinkovanim nebol problem (vraj do 7m je to OK). problem bol s konstrukciou ako takou, pretoze najskor zvarac tvrdil, ze v pohode mozu byt panty v tvare L a udrzia to, no potom uznal, ze pre takuto opachu musi byt spodny pant na zemi. brana ako taka je dost tazka, traja chlapi mali co robit pri montazi. Pozor vsak na roztiaznost materialu, cez leto brana par centimerov na volnom konci klesa, takze som mohol zabudnut na nejaku zarazku na zemi. suhlasim s nazorom, ze ak je to len trochu mozne, tak na jednokridlo zabudni.
Odpovedať
@exponent Diky skusil som ich osloviť, uvidím čo ponúknu
Odpovedať
co sa tyka hlinikoveho oplotenia, tak za seba by som ti poradil Elmar. ked tak skus aj ich oslovit, myslim, ze by nemali problem aj takou poziadavkou. mne teraz ku koncu roka robili branu a mam v plane este dat dorobit aj plot. len nejde vsetko naraz a odrazu, tak si pockam, kym sa nieco dosetri a pustime sa aj do toho zvysku.
Odpovedať
Zelezne budu korodovat na 100%. Aj keby su ziarovo zinkovane vzdy sa ten zinok poskodi ci uz pouzivanim alebo montazou/vyrobou. A zeleznu branu opieskovat zinkovat a potom praskovat je neekonomicke. A este aj vizual je zly. Hlinik opraskujes a hotovo. Oskres no tak mas skrabanec ale nic sa dalej nedeje. Vizualne krajsi a pri spravnych profiloch aj pevny typ brany je hlinikovy. Nespekulovat a ist do hliniku.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Jednoznačne hliníkovy plot aj brany,doma som mal kovove brany aj plot,pekne pozvarane,nastriekané( namáčane) vo farbe,kvalitnou farbou,zhruba po 7 mich rokoch to zacalo hrdzaviet a vytekat hrdza,hlavne zo zvarov,aj farba trochu stratila odtien. Vsetko som vyhodil a dal spravit vsetko z hliníka,povrchova uprava,praskova farba antracit,mam to 8 rokov a vsetko je ako nove,maximalna spokojnost.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?