Do akej hĺbky treba vykopať základy plotu?

Zobraz úvodný príspevok
ahoj, chcel by som si spraviť plot a riešim akurát otázku, že do akej hĺbky treba vykopať základ. Moja predstava je 20 metrový plot s tým, že by som chcel vykopať do zeme jamu hlbokú 40 cm a do nej umiestniť dva rady šalových tvárnic rozmeru 50x25x20 cm z toho by 10 cm bolo tým pádom nad zemou. Každé 2 až 2,5 metra chcem umiestniť 2,3 metrový stlpik s tým, že bude zabetónovaný do hĺbky 60 cm (40 cm bude hlboká jama pre tvárnice a pod každým stĺpom by som vyhĺbil ešte zemným vrtákom 20 cm dieru). Medzi stlpikmi by mal byť drevený plot z plotoviek výšky cca 1,6 metra. Takže moja otázka znie, že či je postačujúce mať takéto základy alebo je nutné kopať hlbšie až do nemrznúcej vrstvy.
Odpovedať
@worker_falcon Z nákresu je mi to už jasné, ale popisu som si predstavoval niečo iné. Som myslel, že chce takýto nejaký: http://www.modrastrecha.sk/forum/obvo... @maerd Tak ty chceš murovaný plot so základmi, nie z liateho betónu. Stĺpiky som si predstavoval ako železné stĺpiky guľaté alebo hranaté, nie že to bude murovaný stĺp. V takom prípade ani nepotrebuješ tie metrové základy pod tie stĺpy, stačí rovnaký základ pod celý plot, napr. 0,5 m. Chceš dať 0,4 metra, tak už to urob o 10 cm hlbšie a budeš mať monolitný základ dostatočne pevný. Ten XPS by som tam nedával, je to zbytočné. Prečo ho tam chceš dať?
Odpovedať
@chrobak7 prečo radíš, keď tomu nerozumieš? polystyrén má "zneutralizovať" tlaky zamrznutej vody a pôdy zospodu. a ty si sprav ako chceš, iných, čo to chcú spraviť poriadne a na istotu, nechaj tak. odhovárať ľudí, čo chcú spraviť veci dobre, nie je moc OK. myslíš, že 50 cm základ je dostatočne pevný? nezámrzná hĺbka je inde... mráz je sviňa. že si sa s ničím takým ešte nestretol? znak tvojej mladosti...
Odpovedať
dakujem chlapi za rady, ten eps/xps presne ako worker_falcon pise, mal by zmiernovat dopady vody a pody pocas mrazov. odhovaraju ma od toho murovaneho plotu z tych blokov, zvykne to popraskat + casom z toho vychadzaju mineraly na povrch. Videl som par popukanych stlpikov kt boli takto spravene, ked sa do nich vrtali kotvy na pletivo a podobne. Cize bud dam zelezne stlpiky(pod zelezne staci vrtat do zeme aspon 1m) a zmierit sa s tym ze casom mozu odhnit alebo potom ako mi radili tak tie stlpiky spravit klasicky z DT + lepidlo sietka + fasadna farba/kamen. Co si myslite o tych murovacich/zalievacich blokoch ?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Zdravim, musi byt zaklad pod plot zaliaty cely v jednom kuse? planujem robit cca 30m plot po kuskoch, po 2m , zaklad bude 30cm siroky a 80cm hlbka, stacit len previazat oddelene casti zakladu vystuzou? dakujem
Odpovedať
@goodevil A to už má aký zmysel? Však keď nabehne bager, tak nech ti vykope celú dĺžku 30 metrov a naraz to zaleješ betónom. Alebo to chceš kopať ručne? Vážne? 🤔 🙁 A ak to už chceš robiť postupne, ako chceš tie kusy previazať železom? A po kúskoch chceš robiť len základ, či celý plot?
Odpovedať
@chrobak7 Bohuzial to musim kopat rucne, kedze zvonkajsej strany plota cca pol metra stoji elektricky stlp, tahaju sa tam kable popri plote k susedom, dokonca aj plyn a voda, nemozem kopat bagrom - tak mi nakazali na SU, a po kuskoch preto, lebo financie a mam to ako sekundarny projekt, vykopem kratsi pas, nahadzem tam kusy betonu, co budem rozbijat a zalejem. roxory by som z kazdeho takehoto kusku zakladu nechal trcat, potom sa na ne pripoji dalsi "blok" 🙂
Odpovedať
@goodevil No pekne. Keď dostaviaš plot, budeš mať ruky ako gorila. Ja som prepájal základ pod posuvnú bránu so základom plota. Keď sa vykopala jama pre základ pod plot, tak v miestach, kde sa plánoval základ pre posuvnú bránu som do zeme natĺkol roxory - polovica bola v zemine a polovica trčala v jame, ktorá za zaliala betónom. Potom som ručne kopal ten základ pod bránu - cca 2,5 metra dĺžka x 50 cm šírka a 90 cm hĺbka. Pri kopaní mi ale zavadzali tie roxory a zemina bola dobre tvrdá. Trvalo mi to asi pol dňa vykopať. Potom som hadicou umyl od zeminy plochu, kde sa mali tie betóny spojiť a jama sa vyliala betónom. Bolo tam asi 6 tyčí o hrúbke 12 mm.
Odpovedať
@chrobak7 Poznam, minuly rok som mal podobne pri kopani zakladov na terasu a potom este 13m rucneho na novu kanalizaciu😄 samy kamen.. Takze nie je nerealne spravit tie zaklady tak, ako som pisal? nebude ten plot ja neviem nestabilny alebo kolisat, ak inak sadnu jednotlive zaklady?
Odpovedať
@goodevil Podľa mňa sa to dá. Len je to makačka. Tam stačí dať nejaké 3 tyče, aby sa 2 betóny spojili. Ak tie styčné plochy dobre umyješ, tak aj betón sa spojí.
Odpovedať
@goodevil nezabudni všetky styčné plochy, ktoré sa majú spojiť, dokonale vystriekať vapkou. aj tie kusy betónu, ktoré tam chceš nahádzať... lebo betón špinavý od hliny ti múrik nevylepší, práve naopak... mal som česť rozbíjať nejaké pätky, ktoré boli takto robené - špinavé kamene nahádzané do betónu... odlupovalo sa to skoro samé.
Odpovedať
@worker_falcon @chrobak7 samozrejme s tym mytim pocitam, uz som videl aj ja, co sposobi neocisteny zaliaty kus. Tak to vyskusam robit po tych kuskoch, ozvem sa hosi, ak to raz niekoho privali 😄
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Chlapi idem zalievat 65m zaklad (30x60cm)na DTckovy mur a vsade citam "diletovat po 6m a koli rovnomernemu sadaniu previazat zelezom" . Chapem, ze to mysleli dobre, ale napisat taku kravinu? Robil to tak niekto?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@rkorba Zalievali mi základ na plot 25 m a nie je tam ani železo ani žiadna dilatácia.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 asi preto, že doporučená je dilatácia po 30 m.
Odpovedať
@jan45 Môže byt. Ale aspoň nemusí Doláková každých 6 m.
Odpovedať
@chrobak7 to by ma ani vo sne nenapadlo, ale jednu diletaciu tam urobim, pre pokoj v dusi 🙂
Odpovedať
@rkorba kur..a autokorektor. Miesto dávať mi tam dal ze Doláková.. 😠 😕
Odpovedať
@chrobak7 neboj pochopil som na prvy krat 🙂 Len si tu frajerku vymaz zo slovnika telefonu 🙂 Dnes som zacistil skaru a zajtra objednavam beton, normalne sa tesim, ako sa narobim, lebo to je ako hruba stavba, cize je vidiet kazdodenny progres 🙂
Odpovedať
Urcite ti ho mraz vyhne … ja som kopal minimalne 1 meter
Odpovedať
@pitt2701 neblazi bude moc vysoky aby ho vyhybalo 🙂 Z jednej strany bude prihrnute 60cm zeminou, tak to by malo predlzit dobu premrznutia.
Odpovedať
Nad tým železom v betóne aj ja teraz uvažujem,ale ja budem ťahať do výšky 1,8m betónové okrasné tvárnice....radšej by som to poistil...
Odpovedať
@rkorba urcite nie … mraz dvihne a praskne aj dom ale ked vies odpoved naco sa pytas 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba myslím si že dilatácie sa navrhujú podľa predpokladaného rozdielu teplôt...samotné základy teda príliš netrpia....ale nadzemná stena na južnej a západnej strane áno. (Robil som plnú stenu (plot) z MBT a dal som dilatáciu po 10m.....cez leto tmel medzi strieškou úplne vytlačilo....keby tam dilatácia nebola plot určite praskne.)
Odpovedať
@pitt2701 odpoved nevie nikto, len sa utvrdzuje vo svojej pravde 🙂 Betonu bude dost i zeleza, tak len dufat, ze nam to priroda neukaze 😉
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?