Aký stĺpik ma naj životnosť - lešenarska rura, pozink. stĺpik, PVC

Zdravím, planujem plot na záhradu, a zvažujem možnosti. Viem pozhánať lacnejšie lešenárske rúry, uvažujem však, či životnosť je porovnateľná (aj po natretí) s pozinkovaným stĺpikom, ktorý je síce tenký, ale zinok chráni pred koroziou. Ak pozinkovaný stĺpik tak potom otázka - Pozinkovaný stĺpik vs poplastovaný - je rozdiel v životnosti ? Lebo teoreticky by mal poplastovaný vydržať viac, no su názory, že pvc časom poprasta tak či tak.
Odpovedať
Daj ziarovo pozinkovat lesenarske rury a mas po dileme 😉 Len by si ich musel najprv otryskat alebo inak ocistit. Tie stlpiky co predavaju, to je ine blato. Napr. ja by som si aj pripratil za hrubsi material a nikto to nerobi 🤔
Odpovedať
@janek_ hmmm, aj keď by som mal hovoriť inak, ale z tých troch možností je najtrvácnejšia lešenárska rúra. Predsa len 5mm stena je rozdiel oproti 1,5mm. Samozrejme ju treba kvalitne natrieť/natierať. pozink vs. poplast - jednoznačne poplast. teraz snáď už nik nepredáva nekvalitne poplastované stĺpiky. Doba išla dopredu a výrobcovia to hádam všetci vychytali. Popraskaný plast bol reálny možno pred 10 rokmi, teraz už hádam nie. otázne ale je, ako moc lacno dokážeš zohnať tie lešenárske rúry. lebo kvalitné rovné dlhé rúry majú svoju cenu. a treba ich kvalitne natrieť+natierať. to sú peniaze a čas. treba zvážiť, či je fakt rozdiel, že poplastovaný stĺpik vydrží 30 rokov a ošetrovaná lešenárska rúra 40 rokov. medzitým sa už plot bude meniť kvôli tomu, lebo nevydrží pletivo resp. nebude moderné.
Odpovedať
@zefe žiadne blato to nie je. je to primerané požiadavkám na to. dôležité je použiť vzpery správnym spôsobom a na správnych miestach. Potom sa stĺpiky nemajú kvôli čomu ohýbať, lebo v smere ťahu ich drží vzpera. priebežné stĺpiky iba držia pletivo, nie je na ne žiadny ťah, tlak. iba smerom nadol. samozrejme treba dodržať rozostup do 2,5m. a ak na to chce niekto zavesiť tieniacu sieť, tak treba to spraviť inak. vtedy tam je aj tlak zboku na všetky stĺpiky. dalo by sa rozprávať...
Odpovedať
@worker_falcon Je to uplne blato. Plot sa niekedy nerobi len na efekt, ale aj ako prekazka. Nechcem nikomu kazit plot, tak som to neskusal, ale podla mna ten stlpik z blata bez problemov ohnem = ziadny plot. Rovnako chcem mat vyssiu zivotnost stlpika, ako par rokov. Je tam dobre zateceny zinok aj z vnutornej strany profilu? Inak ta papierova stena prehrdzavie cakum prask...onedlho sa o ten plot nebude dat ani opriet. Osobne planujem pouzit 2D panely 8/6/8, ktore su dost pevne a maju k tomu len osrate stlpiky s 1.5 mm stenou. Takze to budem pracne vyrabat z normalnych jaklov, zinkovat, praskovat...ja by som fakt rad zaplatil za kvalitnu hotovu vec.
Odpovedať
Profilova fotka
My sme tak kúpili rúry z hutného materiálu povrtali diery na šponovací drôt a až tak dali žiarovo pozinkovať. Ten zinok to samozrejme chráni aj zvnútra. Pekne pozatekal. Potom ešte sme dali nerezové čiapočky , z výpalkov z odpadu. Tie rúry majú ešte raz takú hrubú stenu ako to blato čo je na stlpikoch.
Odpovedať
rodičia majú so susedom urobený plot z pletiva a lešenárske rúry, bolo to urobené zo začiatku hneď dobre, čiapočky na rúrach aby voda nezatiekla a drží to doteraz, t.j. 35 rokov.. a nikdy nenatierané.
Odpovedať
Profilova fotka
@janek_ najdolezitejsie je spravne osadenie stlpikov aby sa ti nevytvaral kondenz v dutine...
Odpovedať
@zefe ako chceš ohnut ten stĺpik? Pokiaľ stojí sám, tak ho obídeš, Pokiaľ je v zostave s pletivom a sponovacimi drotmi, ako to chceš ohnut? Že naň budeš tlačiť? 2m vo výške? Dúfam že si robíš srandu...
Odpovedať
Moc z toho mudrejsi nie som. Na stlpiky osadim plotove panely, popri ktorych bude zivy plot, takze casom ich natierat bude problem. Zinkovat ich nemam kde, nemam odvoz a privoz do zinkovne, a cenovo by to bolo drahe - su tazke.
Odpovedať
@janek_ nekomplikuj to, kup poplastovane 48mm stlpiky a mas hotovo. Keď sa ti bude ktosi chcet dostat dnu, nebude ohybat stlpiky ale prestrihne pletivo.
Odpovedať
lesenarske cize konstrukce rury alebo tie alobalove aspon vyplnit betonom.
Odpovedať
Profilova fotka
Moj znamy dal plastove rury priemer70mm cosa pouzivaju na kanalizacku aj s hrdlom navrtal dierky na drot za etonoval do zakladu strcil roxor prevliekol spodny drot zalial betonom po strednu dierku a prevlikol dalsi drot a pokracoval po vrzch. Namoniec dal zaslepky a stoji dodnes. Ma zatial15 rokov. Plast uz sem tam obelel ale stoji. Sam by som to robit nechcel taku piplacku ale pan ma plno casu a plot kratky.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@wolodymyr musi to byt krasny plot 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@janek_ najlacnejsie ta vyjde pozicat si dodavku alebo auto+vozik a rury odviest do ziarovej zinkovne. platis len podla vahy materialu. Je dobre si tam zavolat, ako mas rurky pripravit (aku maju vanu - ci to tam vesaju, alebo len polozia atd), takze mozno budes potrebovat kazdu rurku prevrtat pre zavesenie. Dalsia moznost je pouzit farbu zinga alebo 2 vrstvy beznej farby na kov, ale tam sa nikdy nedostanes dovnutra stlpiku (samozrejme, mozes si urobit vanu a ponarat ich..., ale je to pracne - ak mas cas a chut dalsia moznost. Ja som tuto zimu robil plot z klasickych stvorcovych profilov 80x80x3mm, natrel 2 vrstvami hostagrund prim3-1 a vyzera to vyborne.
Odpovedať
stlpiky, mám oceľové viac ako 50r. nie je problém zo životnosťou akurát s astetikou nechcelo sa mi ho natierať dal som naň zel. sieť aspoň nevidieť hrdzu, dnes by som dal poplastovaný i pletivo , tak isto plech na strechu, stlpik je namáhaný na ohyb len posledný alebo v zákrute na rohu tam to ide zaprieť
Odpovedať
Mame lesenarske rurky mozno viac ako 40 rokov na plote. Co sa pamatam, tak boli mozno 3x natrete, aj to len zvonka a stale drzia. Pletivo je tam uz tretie, stlpiky stale drzia.
Odpovedať
Profilova fotka
@zefe na zadny staci .. hlavne ze ty si pekny.
Odpovedať
@wolodymyr Jasne, vzadu uz moze byt aj nasrate 😉 Ja robim pekne veci kvoli sebe, nie len to, co vidiet z ulice... 😎 Vzdy sa mi paci ten vyvoj, hlavne u starsich domov, predok tip top a cim viac ides do dvora, tym viac sa to zvrhava 😄
Odpovedať
@zefe keby len domy ale takmer všetke námestia kde sú vždy namaľované len priečelia budov mne to pripadá ako scenár v starých kovbojkách postavili len priečelia,no dvory na rozpadnutie a ked to chce niekto odkúpiť musí to dať do pôvodného stavu, k čomu by to bolo dnes?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?