Oplatí sa zatepliť strop pivnice?

Dobrý deň, rozhodujem sa či zateplím strop pivnice. Moja situácia je nasledovná: Dom kocka z roku 82 cca 90 m2 podlahova plocha, pivnica je na úrovni terénu, nad ňou je obytná časť a ešte vyššie sú spálne. Dom je zateplený po obvode 10 cm EPS a na plochej streche je tiež 10 cm polystyrén. stropy sú z betónových nosníkov s miakami a zaliate betónom. Nakoľko máme veľmi chladné podlahy, rozmýšľam nad tým, žeby som zateplil strop pivnice a 12 cm a priľahlé steny tak na 40 cm od vrchu EPS 70f. Keďže sú v dnešnej dobe tieto materiály veľmi drahé, rozmýšľam či to reálne bude nejaká zmena v zime alebo to budú vyhodené peniaze. v zime má pivnica tak 12 stupňov, hore je 22 stupnov. Kúrime aj varíme plynom a spotrebu máme ročne viac ako 14 000 kwh tak sa snažím urobiť niečo aj pre úsporu. dakujem vopred. Nie som žiadny odborník tak uvítam rady.
Odpovedať
@viktors KeĎ máš studenú podlahu kvôli nevykurovanej pivnici, tak zatepliť podlahu zo strany pivnice je vždy lepšie, ako neurobiť nič. Neviem, či je to najlepšie riešenie, ale pomôže. Sú tam síce určité riziká, no podlahu budeš mať teplejšiu. Ja mám napr. opačnú situáciu - nad stropom zo železobetónovej dosky mám nevykurované podkrovie, tak som to zateplil tak, že na tom betóne je 8 cm EPS a na tom je pochôdzna laminátová podlaha. V miestach, kde sú v pivnici pod podlahou steny, síce bude tá stena ochladzovať podlahu, ale tá plocha nebude veľká. Resp. v porovnaní so zateplenou plochou bude malá. Ideálne by bolo, keby si mohol na prízemí dať na podlahu tak 8-10 cm EPS a na to betónový poter 5 cm. To by si potom vykuroval len tých 5 cm betónu a nie celú vrstvu podlahy, ako máš teraz. Ešte lepšie by bolo, keby si pod poter dal podlahové kúrenie. Aj v panelákoch sa niekedy zvyknú spodné byty, pod ktorými sú len nevykurované pivnice, zatepliť tak, že v pivnici sa dá na strop vrstva EPS. Ma sme mali pod bytom nevykurované nebytové priestory, ktoré sa neskôr zobytnili na kancelárie a začalo sa v nich kúriť. Rozdiel to bol teda markantný´- aj v spotrebe tepla, aj v zmene teploty podlahy.
Odpovedať
Profilova fotka
@viktors zmysel to urcite ma. Skor rozmyslam nad tym "pasom" 40cm tam az taky zmysel nevidim. Tie steny su ochladzovane zvonka a teda prestup do podlahy tam stale bude. Neviem ako mas zatepleny sokel resp to co je pod urovnou domu cca 50cm, Neviem teda ci som dobre pochopil zamer, mozno by pomohol jednoduchy nakres sucasneho a narvhovaneho stavu...
Odpovedať
My sice pivnicu nemame,ale mame kocku,celu zateplenu 5cm a potom 8cm polystyrenom,tak isto aj cokel tvrdenym,tak isto aj 20cm vata medzi 2ma strechami,a tak isto vrchne stropy tiez 5cm polystyren,kotol mame skoro stale v utlme co si dom pekne drzi teplotu,tak isto teraz cez leto sa zakryvam paplonom aj na vrchu kde mame spalne.takze kazde zateplenie ma velky zmysel.a tiez kvalitne okna,je tam rezim leto,zima treba sa tym riadit.a tak isto je to super proti hluku,boze u nas staci 1 ventilacka a deti ked kricia ako by boli vonku vedla nas,ako nahle sa zatvori nepocut absoultne nic,mozu si hrdla vykricat.
Odpovedať
dakujem za vaše príspevky. Bohužiaľ nemám financie na to aby som zateplil podlahu zvrchu čo by bolo najlepšie riešenie. Ako som spomínal, pivnica je kompletne zateplená 10 cm EPS, celá pivnica je na úrovni terénu čo znamená že nie je pod zemou ani trochu. sokel, resp. základové pásy nie sú zateplené. Preto uvažujem, že ak oteplím betónový strop zo spodu + čiastočne zateplím zvnútra obvodové steny, ktoré sú zvonka zateplené tak zima odspodu pôjde iba cez obvodové múry. Nakoľko v pivnici je 13 stupňov v zime, rozmýšľam nad alternatívou či radšej nezatepliť stop vrchných izieb nakoľko plochú strechu máme zateplenú iba 10 cm EPS zvonku. Ide mi o to čo mi aj prinesie želanú úsporu financií za dané peniaze. Dakujem.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
@chrobak7 zdravím pripájam sa k téme tiež chcem zatepliť strop zo pivnice co je zo železobetónu. Premýšľame čím to tam nalepiť lebo na vŕtať asi ťažko do železobetónu tak normálneho lepidlom? Ci?
Odpovedať
Profilova fotka
@predaj_roznych_veci podľa mňa to bude v pohode stačiť, keď tak niečo sa ti tam možno podarí navŕtať, aby si to upevnil ako celkom aspoň v nejakých bodoch.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?