Aký postup zvoliť, aby sa v strope nekondenzovala vlhkosť?

24. nov 2020120

Zdravím.Som nútený prerábať komplet elektroinštaláciu v staršom dome,aj keď sa mi do toho veľmi nechce.A keďže nemám inú možnosť,tak najjednoduchšie pre mňa je ťahať všetko čo sa dá po strope.Samozrejme musím znižovať stropy pomocou SDK,čo nieje až tak veľký problém.Problém je to,že strop je zhotovený z tzv. PALACHU. (omietka,stŕstie,dosky,trámy,neobývaná pochôdzia povala na ktorej je natiahnuté zrejme lepidlo,alebo niečo ako tenký poter) Strop je v perfektnom stave,bez prasklín,neopadáva.Samozrejme že strop sa bude zatepľovať 20cm vatou. Otázka: Aký postup zvoliť,aby sa v strope nekondenzovala vlhkosť. č1. pôvodný strop,fólia,vata,konštrukcia,SDK? alebo č2. pôvodný strop,vata,konštrukcia,fólia,SDK?
Viem že týchto tém je tu niekoľko,ale v ani jednej som nenašiel jednoznačnú odpoveď. Vopred ďakujem

 • Zospodu: SDK,folia,konstrukcia,vata, povodny strop, takto by to malo byt.

  Folia ma byt prva po SDK aby sa para a teplo nedostala do vaty

 • Super. Toto som potreboval "počuť". Predpokladám, že parozábrana musí byť urobená na 100% "bez jedinej chybičky".

 • Na 100% nebude nikdy. Hlavne okolo kablov na lampy a bodovky, tam je vzdy neutesnena folia, ale ziadna tragedia to neni...nejaka vlhkost mala sa tam dostane za cas uzivania urcite.Pri vareni pouzivat digestor, ja mam nad sporakom jednu platnu zeleneho do vlhka

 • Sponzor fóra
 • No to mi je jasne ze na 100% to nikdy nebude.Dom je suchý, takže nepredpokladám, že by malo niečo plesnieť. Len som si nebol istý či je treba odizolovať vatu od SDK, alebo vatu od pôvodného stropu.

 • strop môze byt zateplovany s trstim -šašinou

 • @shepky  Riešim presne rovnakú situáciu ale trochu iným spôsobom.

  Vybúral som stropnú omietku, odstránil trstinu s drôtmi až zostali iba laty nabité do trámov zo spodu.

  V medzere je dosť miesta na skrytie káblov, bez problémov sa dali zrealizovať bodovky, vzduchotechnika, čidlá na alarm atď.

  Následne som SDK prišróboval priamo na tie spodné laty. Bez akejkoľvek kovovej konštrukcie, žiadne dodatočné zateplenie.

  Pre rýpalov: Už je to 2 roky a nič nepraská.

  Rohy treba vytmeliť Paracrylom ničím iným.

 • @luki211  ja určite nechám pôvodnú omietku, keďže je v dobrom stave. Konštrukciu plánujem takto. UD na stenu, CD 50cm od seba kotvené každých 70cm čo je 5 kotiev na CD.predpokladam že by sa nemalo nič praskať. Necelé 20m2 SDK. Dávnejšie cca 8 rokov späť som používal na tmelenie lepiacu sieťku, 3x natiahnuté s rigipsom a dodnes bez jedinej praskliny. Ale človek nikdy nevie.

 • ak sa mi nechce davat davat na povalu napr. 30-40cm vaty tak moze dat
  sadros, folia, konstrukcia, vata, ponechat palach strop s omietkou a na povalu dat 20cm vaty, medzera osb na tramy od strechy ?

 • Ešte treba na zváženie aj iná vec. Budeš dávať podlahové kúrenie? Ak áno tak tepelná izolácia pod poterom je nevyhnutná. Tým sa ti izolácia + poter bežne dostane na hrúbku 22cm a potom otázka znie že ak chceš ešte znížiť strop, aká bude svetlá výška miestnosti. Ja mám aktuálne 250cm a preto nehodlám ešte znižovať strop.

 • @luki211  podlahovku urcite nie.Je to ,,chalupa" mam tam gamatky,takze nejake velke prerabky nehrozia.Rozmyslal som aj nad tym zateplenim stropu.Viem ze uz ked to raz robim,tak nech je to zateplene,ale zrejme zateplim iba obyvacku,chodbu,spalnu a detsku izbu. Kuchynu,kupelnu a dalsiu chodbu zrejme nezateplim,kedze je to len "vikendová" zelezitost.Obvodove mury domu su 70cm a nejak velke mrazy u nas nebyvaju (juh slovenska)

 • Rozdiel 10cm na 4,3m 😂🤦‍♂️ neviem ci to vidíte...

 • @shepky  mali sme taký istý strop nahadzovali naň SDK ale u nás ten rozdiel bol do 4 cm 🙂

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém