Vysoké odpisy z kúrenia, ale nekúrilo sa

Zdravím, môj byt je prázdny už od sep 2020. Je na 1. poschodí nad pivnicami zo 7 poschodí. Od leta 2021 do leta 2022 sa postupne vykonávali rôzne rekonštrukcie. Medzitým sa vymenil starý článkový radiátor za nový panelový. Používa sa tento meter na radiátoroch: pomerový rozdeľovač tepla doprimo® 3 radio ready/net od Ista spoločnosti. Ešte minulý rok pred zimou sa vymenili radiátory, ale majster hovoril, že nekúrili a že sa ani nedalo, lebo termostaty tam dali až v marci tohto roka. Avšak namerali sa hodnoty za kúrenie minulý rok viac ako mali, moc som sa s tým nezaoberala, lebo stále som mala nejaké preplatky celkovo od správcu. Avšak teraz som spravila odpisy zo 4 miestností znovu, lebo ide do prenájmu, a odpísané hodnoty k 1.10 sú 2 alebo aj 3 krát vyššie ako k 31.12. minulého roka - okrem kuchyne, ktorá má ozaj málo. Avšak spráca mi hovoril, že by malo byť 0 ak sa nekúrilo, tak som zostala nepríjemne prekvapená. Sused urobil odpisy jeho radiátorov na porovnanie a dokonca má menej (a to obývajú byt dvaja) ako môj neobývaný byt. Dnes som to začala riešiť so správcom a skúsim skontaktovať aj spoločnosť Ista a spoločnosť, ktorá mi robila radiátory. Ešte chcem zistiť, či sa dajú robiť smart odpočty a pod., lebo na stránke Ista o tom píšu. No zatiaľ si zbieram informácie, že o čo tu mohlo ísť ak sa naozaj nekúrilo, pretože mám zlé skúsenosti z minulého roka, keď boli neskutočné nedoplatky na vode (teplá, studená a jej ohrev (ale kúrenie bolo menšie) v roku 2020, hoci tam rodinný príslušník bol len 9 mesiacov a nič som nezmohla s reklamáciou, trebalo doplatiť vyše 1600 eur a to boli mesačné preddavky platené na čas a neboli nízke). Preto už strácam dôveru... Ak má niekto skúsenosti alebo znalosti v tejto problematike, budem nesmierne vďačná. V Anglicku máme smart metre, máme o všetkom prehľad hoci aj každú pol hodinu...
Odpovedať
@92majka trochu sa strácam, ale skúsim prispieť. Termostatom sa myslí termostatická hlavica na radiátore? Lebo práveže ak sa dá dole, tak kúri radiátor naplno. Musel by sa odstaviť prívod vody na napojení, aby na istotu nekúril vôbec.
Odpovedať
@marsdm Ano, majster povedal, ze tie dali az potom v marci, ale ze radiatory boli studene, ze v byte nebolo zakurene vraj. Takže je mozne, ze bol problem, ze ich nedali hned na radiatore od zaciatku?
Odpovedať
@marsdm v podstate, ja som to tak porozumela, ze ked sa dali nove radiatory, tak tie nove termostaty sa az potom v marci nainštalovali, ale na druhej strane hovorili, ze skúsali vsetko ci funguje a to neviem na akom principe fugovalo, mozno budu hovorit, ze sa uz nepamataju, predsa len dali radiatory este minuly rok pred kurenim
Odpovedať
Tak ani ja tomu veľmi nerozumiem...radiátory boli na mieste ale neboli zapojené do vykurovania( nebola v nich voda)? Lebo ak boli zapojené normálne a neboli len termostatické hlavice,tak kúrilo na maximum...a ak tam bol aj merač tepla,tak meral to čo mal...ak radiátor nebol zapojený v sústave,tak si dostala vyúčtovanie za priemer celého bloku. Ak na merací máš čísla tak niečo merať musel ,to znamená že buď je merač zlý(ak boli radiátory odpojenie ) alebo radiátory boli zapojené ale len nemali hlavice...takže kúrilo koľko išlo.
Odpovedať
@willinko23 každá jedna možnosť je bohužiaľ reálna, len treba prísť na to, ktorá to teda ozaj bola a vyvarovať sa tomu v tejto vykurovacej sezóne
Odpovedať
@willinko23 ďakujem za vyjadrenia a váš čas
Odpovedať
Profilova fotka
@struknica tak len prist na to je velakrat celkom zaludne 😄 to je to
Odpovedať
tiez mi to vychadza tak, ze to vyzera, ze skor to bolo vsetko na maximum a nie vypnute, ako ti hovorili. Tie merace by nenamerali keby sa nekurilo, takze tam bude zrada skor v tomto smere.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?