Vyrezanie otvoru 90 x 200 do nosnej steny

zdravím vsetkych, chcem sa spytat niekoho na názor resp. na odbornú radu, kto s tym má skusenost. kupili sme si 2izb.byt na 1posch./12 (pod nami nikto nebyva) a radi by sme urobili otvor v nosnej stene(hrubka 15cm) 90x200cm ako prechod z kuchyne do obyvacky. Na danej stene sa uz nachadzajú dvere ale na spatnej strane - chceli by sme dvere na opacny koniec steny (klasicka 6m izba). statika budeme potrebovat urcite, len co este okrem toho.... prosím poradte ak viete. Dakujem.
Odpovedať
1
2
budete potrebovat statika, co vam vsetko vyrata a nasledne da staticky posudok. vybrat si firmu co to vyreze. ist na stavebny urad a poziadat o stavebne povolenie a cakat 30 dni na vyjadrenie. a potom mozte rezat. zelam Viel Spaß :-D
Odpovedať
a asi to nikto nepovolí...
Odpovedať
manilla: co si vypyta taky statik?
Odpovedať
@themudzin ja som to mala zadara 8-) rataj tak 130€ a viac... ale davam tu celkom dobry clanok... stoji za precitanie Ked uz tu mame takuto temu, napisem cosi o tom, co ten posudok vlastne je a preco stoji tolko "vela". Predstava ludi je, ze potrebuju nejaku A4-ku, kde bude peciatka a napisane, ze vsetko bude ok. A za toto niekto pyta nekrestanske peniaze. Takze popisem situaciu,kde potrebujem posudenie na vyrezanie dverneho otvoru do nosnej steny v panelaku. Za normalnych okolnosti som rad, ze zozeniem statika v okoli 20km,co mi to pride okuknut a pomerat. treba to vidiet,pretoze je potrebne vediet polohu stykovania penelov a nafotit to. Potom pride statik do kancelarie a asi za 4 hodiny nakresli povodny stav a upraveny stav konstrukcie. Potom pride na rad samotne posudenie. MKP model steny, vypocet zatazenia, vypocet sil a vyhodnotenie je prava asi na 3 hodiny. Potom to cele vytlaci a da tomu statnu formu, co je asi hodina. Teraz si poviem,preco je to take drahe? Tak pocitajme. Benzin 40km - 4€ cas v aute - asi hodina nech je 10€ meranie a obhliadka- asi hodina- 20€ ( to som vycital na strankach firie, priemerne maju asi 20€ za hodku posudzovania) kreslenie- 4hodiny x 15€ = 60€ vypocet- 3 hodiny x 20€ =60€ tlac a viazanie 10€ naklady na tlac 5 pare 10€ Dokopy to da asi 174€+DPH Z tych 174€ bez DPH zaplati poplatky komore, naklady na software, pocitac, auto, poistku statika a klasicke odvody a nieco mu ostane. Za toto ten clovek ma byt osobne zodpovedny, ze panelak bude ok (kde nikto netusi po 40 rokoch v akej kvalite to je vyrobene). Tu na prameni neochota statikov vobec nejake posudky robit a niekam sa trepat okukovat dvere s tym, ze clovek ho vnima ako zlo,co nanho poslali urady. Pisem to pre pochopenie tejto prace, pretoze tu casto vidim temy ci mi treba nejaky papier na urad od statika. Tu je popisane, ze vobec nejde o ten papier, ale co to vsetko obnasa. Ak sa to niekomu zda stale velmi drahe, popisem trosku,co za zlo predstavuje taky vypocet. Je potrebne vytvorit MKP model steny. Jeden element steny(stvorcek) predstavuje maticu 12x12. Taky element v stene vypoctu ma asi 400x400mm, cim vyskladanim dostaneme pri stene 7 podlazneho panelaku sustavu asi 20000rovnic. To clovek ani nezostavi, nie ze poriesi, na to ma ten software, no celu tu proceduru musi mat v hlave. Taka sustava rovnic sa neriesi uz klasickou inverziou matic, ale zase tam su numericke finty, ako to poriesit. A toto vsetko je v cene tej prace zahrnute, aj ta licencia na taky soft.
Odpovedať
no tak uz len najst toho spravneho, ktory nám to urobi....ako ta cena sa mi nezda prehnana po precitani toho elaborátu, len ci sa mi fakt podarí niekoho nalanárit k tej práci. v podstate ak si to tak zhrniem, nie je to nemozne...
Odpovedať
Profilova fotka
@themudzin stavebné povolenie určite - čiže statik, súhlas susedov - nadpolovičná väčšina, najlepšie na domovej schôdzi prejednať a rovno odsúhlasiť, alebo so statikom urobiť načierno a ak ťa niekto udá, zaplatiť pokutu
Odpovedať
@veronika1610 nie, nacierno by som to nerád...som este mlady na to aby som zbytok stravil v 2x2 :-( je podmienka nadpolovicna vacsina susedov?
Odpovedať
@themudzin este ti poradim, ak bude potrebny ten suhlas nadpolovicnej vacsiny susedov - teraz uz vela spravcov funguje prostrednictvom emailov, je to jednoduchsie zorganizovat takto ;-)
Odpovedať
@manilla danke sehr :) ich freue mich schon :) :) :)
Odpovedať
Az na par drobnosti suhlasim s textom @manilla . @themudzin ak zasahujes do nosnej steny (co ano) tak zo zakona by si mal poziadat o stavebne povolenie, no vo vela pripadoch stavebnemu uradu staci ohlasenie na stavebny urad. Vyplnis jednoduchy formular a dolozis k nemu staticky posudok. Statik ti spracuje jednoduchy nakres povodneho stavu, jednoduchy nakres noveho stavu co je potrebne dolozit k ohlaseniu. Nevravim, ze je to tak spravne, ale ak samotny stavebny urad nema potrebu vydat stavebne povolenie a staci mu ohlasenie na SU, tak preco to potom prehanat? Neviem ci tak urady konaju z nevedomosti zakona, lahostajnosti ... ale toto nechajme radsej tak. Statik pride na obhliadku, zaznaci co treba, vyziada si od teba to co potrebuje a vypracuje posudok a tiez postup realizacie otvoru (preisotu si dohodni co vsetko posudok bude obsahovat). Musim povedat, ze statik nie je kuzelnik (aj ked mnohokrat to tak vyzera), ale ,,len" pocita ci dany zasah do konstrukcie nesposobi jej kolaps. Steny nie su namahane len na tlak celej stavby ale maju ulohu prenasat aj horizontalne zatazenie, ktoreho ucinky su najväcsie v spodnych podlaziach nad zakladom. Tieto sily narastaju s vyskou bytoveho domu a ak ide u teba o 12poschodvy bytovy dom je velmi dolezite to podrobne zohladnit. Na slovensku je niekolko typov bytovych panelovych domov a maju rozne rozmiestnene steny, ktore preberaju ucinky horizontalnych sil a su niektore ,,nestastne" bytove domy ktore na nuto funkciu v jednom smere (treba to zabezpecit v kazdom smere, teda x aj y) maju len jednu stenu. V takom pripade ziadny statik za beznych dovodov, bez poriadnych narocnych a casto drahych opatreni, nedovoli tu stenu oslabit, iba ze by z vlastnej nedoslednosti a nevedomosti pri rieseni, ale to dufam nie. Teda som tym chcel len povedat, ze nie vzdy musi dat statik kladne stanovisko a preto je dobre si statika zavolat este pred samotnymi vybavovackami a ohlasovanim to susedom a pod. Usetris si tym kopec casu a namahy. Tiez je dolezite este ci v danom bytovom dome uz boli robene zasahy do nosneho systemu alebo nie a najhorsie ak sa to robi nacierno, lebo sa o tom nikde nevie, do bytu nikto nikoho nepusti a potom statik pocitaj.
Odpovedať
Dodam z vlastnej skusenosti: - Otvor 200x200 v nosnej stene - projekt 300€, nestacilo vyrezat, ale aj zoskrutkovat pevne vinkle podla realizacneho projektu - pred 10 rokmi nikto neziadal suhlas nadpolovicnej vacsiny - striehla na mna mestka policia (urcite mali echo) ci stavebny odpad nehadzem do beznych smeti - bonus - stavebny urad ma poslal ku statikovi, ktoreho kancelaria ma ako jedina (ma dohodu s mestom) robi projekty pre prerabky jadier a zaroven maju evidenciu kazdeho cinzaku a vedia si pozriet uz vykonane zmeny v statike.
Odpovedať
Profilova fotka
@themudzin vždy to závisí od daného stavebného úradu, u nás to bolo tak, nestačili podpisy, muselo sa to na schôdzi. zákon hovorí, že pri zásahu do nosnej konštrukcie potrebuješ stavebné povolenie, keď som sa chodila hádať na stavebný úrad, pýtala som sa, či aj zatlčenie klinca do nosnej steny je zásah do nosnej konštrukcie a teta, že ÁNO!!! za neohlásenie nejdeš do basy, len zaplatíš pokutu, v našom dome sme jediní, čo máme stavebné povolenie na otvor šírky 70cm, ale poviem ti, trval náš boj 9 mesiacov.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@spiderhst napr. u nas na stav. urade ma pani presviedcala ze mi staci ohlaska, hoci ja som tvrdila inak. samozrejme po 30 dnoch mi prislo zamietnutie s tym ze potrebujem stav. povolenie kedze sa jedna o nosnu stenu. som myslela ze tu pani prizabijem :-D ako sa pani dalej vyjadrila tu rozoberat nebudem, pretoze je to proti zakonu a nechcem mat problemy :-x
Odpovedať
neviem--ci--tito-------povolia-----pretoze---toto--bolo---zakazane--------ved---po---takychto---cinoch---budebytovka--ako--emental-------ktobude---riesit--statiku----ked---sa--nik---neprizna--pririeseni-----dalsich---dier---statik--neni---jasnovidec
Odpovedať
@themudzin u as statik chcel potvrdenie od bytoveho druzstva,ze nad nami a pod nami to nikto nemal urobene, na bytovom druzstve mi teta to potvrdit nechcela, nakolko nastupila do prace rped rokom a nestihla este pretriedit vsetky dokumenty, a ze mi to ani neda, nakolko si to ma statik overit osobnou navstevou na bytoch nad a pod nami..... potom sa necudujem, ak niektori si porobia diery kade tade, ako sa im zachce, bez toho,aby sa vobec zamysleli nad tym, ci to barak vydrzi.... systemom - je predsa demokracia a ja si mozem robit so svojim bytom co chcem :-( aaach
Odpovedať
treba take byty kupovat, s ktorymi som dispozicne stotozneny. Dajak sa rozmaha podivna moda zasahovat do nosnych konstrukcii panelakov.
Odpovedať
@vlado35 to nie je zla myšlienka, len to má jeden háčik. aj som si taký byt pozrel, lenže tam bola cena 119000€...toť som si povedal, že to nie je správna cesta :)... a na druhej strane za soc sa stavali tieto zajačince, takže človek si moc nenavyberá...existuje biela, čierna a sivá - ak sa chcem pohybovať v medziach mojich možností....no a tu prichádza fakt, že každy sa snaží urobiť si zo Škody105 nejaké to ML-ko :)
Odpovedať
@themudzin az kym niekomu nieco na hlavu nespadne :-D :-D :-D
Odpovedať
@themudzin teoria: radsej 119 000 nieco s rozumom,ako lacnejsi emental, ktoreho vydrz je otazna a ak "spadne" o 20 rokov, nemam nic. ale to uz prehanam..... v bytovkach, kde je velky priestor vrtania do nosnych konstrukcii, prave pre divne dispozicie si clovek nikdy nemoze byt isty, kolko ludi dodrzi postup spravnej manipulacie.
Odpovedať
@themudzin este som chcel dodat, ze to nie je iba o tom, ze urobim otvor 90x200, a ze to konstrukcia este vydrzi, ale tie vibracie pri tom burani je nieco otrasne. Susedovcom nezavidim tie popukane steny atd....krizom cez 6 poschodi som mal dost z toho hluku a vysiel som von na schodiste, ze co sa deje a to bola hroza.
Odpovedať
ale ano, nejaka prerábka uz s niecim chodi....ako nie som odbornik, ale pri rezaní steny by nemali nastat ziadne pukliny a vybrácie...predpokladam, ze tam sa bude jednat iba o hluk....no uvidime, ci to vobec SU povoli....
Odpovedať
@themudzin preco si si kupil zajacinec a chces v nom byvat? Stavali sa pretoze bolo treba zabezpecit byvanie, rychlo a lacno. Nikto, kto v tom case dostal byt sa nestazoval, ze su to zajacince/kralikarne a pod. a uz vobec nie, ked vidia aku hodnotu maju tieto zajacince v dnesnej dobe. Je to byvanie, mnohokrat dispozicne lepsie vyriesene ako tiez ,,projekty" co je vidiet dnes a treba si uvedomit kolko mladych ludi by v dnesnej dobe prijalo mat take zajazince, namiesto hypoteky na 30rokov. @vlado35 a @vsetci pri vytvarani otvoru do nosnej steny je nepripustne burat otvor do panelu, kladivom, udermi a pod. Vzdy sa musi otvor vyrezat! - ale to by malo byt v kazdom posudnu minimlane spomenute ak nie je rieseny presny technologicky postup realizacie otvoru.
Odpovedať
@spiderhst zdravim ta, mas skusenost s problematikou, ktorú opisujem?
Odpovedať
@themudzin nieco o tom viem
Odpovedať
@spiderhst a nepodelis sa o skusenosti?
Odpovedať
Profilova fotka
@stowasser centrálna evidencia -to je dobré riešenie, akurát by som ich poslal do čerta, statik je môj a ten ich môže zbierať a ukladať statické posudky, tak to robí kataster s meraniami geodetov. Razítko odborne spôsobilej osoby má rovnakú hodnotu.
Odpovedať
takúto úpravu sme robili aj my v byte...chceli sme prechod 80X200 medzi obyvačkou a kuchyňou. mame panelák trojizbový byt, najvyšššie poschodie v š.poschodovom panel.dome. zahrnalo to statika, jeho výpočty....suma cca100 eur, ohlásenie bytovému podniku...otvor nám vyrezali profesionali z jednej firmy...za to sme zaplatili 400 eur, bol to hrozný bordel, všetko sa zakrývalo igelitom, lebo sa to rezalo kotúčom, ktorý sa musel chladiť vodou, bollo to počuť široko ďaleko:))trvalo im to asi 4 hodiny ako prišli, pokial odišli...ale nelutujem....neviem si to už inak ani predstaviť
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
ahojte vedeli by ste odporucit firmu v TT na tieto prace? tak isto by sme chceli vyrezat otvor do nosnej steny hrubka 15 cm o rozmeroch 100x150 cm .vdaka
Odpovedať
Presne toto momentálne riešim aj ja, staticky posudok uz mam vyhotovený stal 50 € (čakal som vyššiu sumu), ide o výrez 90x200 cm. Bývam na 4/4, teraz zháňam firmu ktorá to spraví. Jedna firma to bola pozerať ale cenová ponuka sa mi zdá priveľa ( vyše 700 €). Keby niekto ma skúsenosť s nejakou firmou prosim poraďte.. NITRA
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Ja potrebujem tiež otvor do nosnej konštrukcie s tým že sú tam dvere a tie potrebujem zväčšit a statik mi povedal, že potrebuje isť ku všetkým susedom na našej strane a pozrieť sa či majú takúto prerábku takže sa mam s tým otvorom rozlúčiť. :-( máte niekto takúto skúsenosť alebo mám skúsiť ešte iného statika ? Alebo je tu niekto z okolia NR, SA, GA kto by mi poradil nejákého statika ?
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?