umiestnenie klimatizacie

14. máj 202260

Ahojte, riesim dilemu, do bytu si chcem dat namontovat klimu. Otazne je ci si dat jednu vnutornu jednotku do obyvacky (miestnost s balkonom) alebo dat dve vnutorne jednotky a druha bude v spálni (miestnost vedla obyvacky). Ide nam hlavne o vychladenie tých o dvoch miestnosti. Obhliadkar nam povedal ze v klude staci jedna jednotka v obyvacke a ze to vychladi cely byt. Ponukol bud 3.6kw split alebo 2x2,6kw multisplit.

• @palo_dragun  vychladí ti to celý byt, neviem aká plocha , len rátaj, že musíš mať potom otvorené dvere chlad stúpa na dol a plazivo dôjde skoro všade , kvalitná 3,5kw jednotka by to mala zvládnuť
    Mne jedna jednotka 3,5kw vychladí celý 95m2 bungalov, klímou aj vytápam takže u mňa ide skoro celý rok a s vytápaním je to podobné , jednou jednotkou vytápam obývačko kuchyňu 30m2, spálňu 15m2 (jednotka je umiestnená v obývačke ale oproti dverám do spálne ) teplo sa dostane aj do kúpelne a chodby a keď nie sú tuhé mrazy tak teplo je aj na opačnej strane domu v 2 izbách ... len nevýhoda ako som ti písal, musia byť všade otvorené dvere + v spálni je pri topení napr. o 1°C menej a v tých izbách najďalej o 2°C menej (pri vytápaní) pri chladení zas naopak...

• Od veci, ale pousmial som sa nad tým, že v inej diskusii sa rieši, či 10 x 5W LED nebude v obývačke veľká spotreba a tu sa rieši 3500W či bude dosť. 🙂

• @ernesttyukos  asi sa v tom nevyznáš 😊 bavíme sa o výkone klímy čo je tepelne čerpadlo vzduch-vzduch , takže výkon zariadenia neznamená automaticky príkon elektriny a spotreba . To je Max. Výkon zariadenia ale príkon elektriny sa spotrebuje na chod kompresora a ventilátora , moderné invertorove klímy regulujú výkon podľa vonkajších podmienok a vnútorných a podľa toho berú elektrinu , takže klíma o výkone 4 kw má Max. Elektrický príkon pri kúrení 1kw alebo 900wattow keď je vonku -15 a dnu chces mať povedzme +23 ako vykurujem ja ...
    Pri chladenie sú koeficienty účinnosti seer ešte vyššie takže poväčšine času klíma ide na Max výkon len prvé minúty kým miestnosť nevychladi /nevykuri a potom zníži otáčky kompresora a len udržuje teplotu a odoberá za hodinu povedzme 100 alebo 200 wattov čo je akoby si mal zapnutých 10 alebo 20 LED žiaroviek 😊
    Moja klíma ročne zožerie napr. Elektrinu za 270€ konkr. 99% z toho tvorí kúrenie nonstop na 23 stupňov , chladenie ročne zozralo 25kwh čo je pri dnešných cenách 3,70€ áno ročnea stalo chladenie domu skoro 4€ /elektrinu uvaz či je to veľa , kúrenie má stálo za celú vykur. Sezónu potom circa 265€/sezónu , na ploche 80m2 nonstop na 23 stupňov čo je podľa mňa tiež malo

• Sponzor fóra
  • @dexter89  Neboj sa som projektant TZB takže vyznám. Viem že výkon sa dimenzuje na kritické rozdiely teplôt. A aj svietidlá svietia len zlomok času a ešte k tomu nastupuje súčasnosť. Len každému hovorím, že keby svietili aj iné elektrické spotrebiče úmerne k spotrebe, málokto by ich používal. "nie je vidieť ich spotrebu". Inak, výrazne som si znížil spotrebu klimatizácie tým, že som si dal druhý šporák na terasu a v lete varíme vonku ako Gréci, Taliani ... A na juh domu som zasadil stromy, aby sa menej prehrievala fasáda.

• @palo_dragun  K veci. Komfortnejšie bude jedna jednotka vonku a dve chladiace vo vnútri. Bude lepšia časová a teplotná regulácia.

• @ernesttyukos  no mne sa dom moc neprehrieva takže chladiť až tak nepotrebujem , klímu som dával kvôli kúreniu v zime nakoľko nechcem kúriť priamovyhrevnou elektrikou alebo elektotlom to je až spotreba pri ktorej sa ti zatočí hlava , lebo tam zariadenie s výkonom 3,5 kw premení elektrickú energiu na tepelnú v pomere 3,5 kw elektriny = 3,5 kw tepelnej energie ... Klíma mi z 1kw spotrebovanej energie vyrobí cca 4 kw energie tepelnej pri vonkajšej teplote okolo 0stupnov takže spotreba to nie je až tak dramatická ...

Pridaj príspevok

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém
    Odporúčaní dodávatelia
    Špecializujeme sa výhradne na fúkané tepelné izolácie. Fúkame pre Vás už viac ako 25 rokov !
    Vsaďte na tradíciu a skúsenosti.

Články od našich partnerov
    Radíme pri nákupe: Ako vybrať práčku?
    Chladenie interiéru stojí viac ako vykurovanie, myslite preto na roletové a žalúziové preklady na vonkajšie tienenie
    Dvere Master - precíznosť bez limitov
    Archív článkov od partnerov