Prerabka elektroinstalacie v panelaku

Zdravim, v ramci kompletnej rekonstrukcie panelakoveho bytu prave elektrikar finisuje s prerabkou elektroinstalacie. Ked sme si prechadzali veci, tak som sa ho opytal kadial potiahne kable von z bytu do skrine na chodbe. Povedal, ze to nebude tahat a ze to napoji na povodne kable ktore su zasekane v stene. Maju cca 37 rokov. Trochu som mu oponoval, ze to ma kompletne vymenit, ale kedze sa v tejto oblasti velmi neorientujem tak sa chcem opytat ci je podla vas tento postup elektrikara spravny a ci by tam nemal dat nove kable. Dakujem
Odpovedať
Samozrejme prejdem to este s jednym znamym elektrikarom, no snazim sa ziskat co najviac nazorov 🙂
Odpovedať
@jaro_slovak určite vymeniť... Vlastná skúsenosť. Rekonštruoval som 3i byť kompletne. Samozrejme pripojil som aj nové spotrebiče. Hovoril som manželke že nesmie púšťať všetko naraz... Ale kto chce mať taký "komfort" v rekonštruovanom byte. Po 6 mesiacoch od rekonštrukcie odišiel privod a následne som ho musel vymeniť v priebehu jedného dňa. Takže určite vymeniť a netreba šetriť. Ono teraz to fungovať bude aj revíziou to prejde, ale ako dlho. Teraz sú určite rozbite steny a dá sa to pekne vyspravit a nie potom po listach ťahať a znižovať strop, obzvlášť ak to nevieš urobiť neskôr sám.
Odpovedať
@jaro_slovak OKAMŽITE vymeniť elektrikára a nedať mu ani cent... Ak to chce tak urobiť je to veľká FUŠERINA!!!!! Vymeniť VŠETKO A TERAZ!!! ;-) Ak chce nechať aj pôvodnú el. inštaláciu ako chce dať potom prúdový chránič??? :-( Neušetríš ozaj nič, pretože to budeš za chvíľu ZNOVA rozbíjať...Stojí Ti to za to?? ;-) Aká je to potom ""kompletná rekonštrukcia bytu??"" :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@jaro_slovak urcite vymenit az po elektromer.
Odpovedať
@technik007 však chránič v pohode rozdelí pen na pe+n v bytovom rozvádzači. Aj v rodinných domoch sa projektuje prívod do domu cyky 4x10. Ale ako hovoríš je to totálna fuserina a skôr či neskôr ho bude musieť vymeniť. Ale možno si už elektrikár chystá ďalšiu fusku 😄 načo by to spravil teraz ak to môže spraviť o pol roka a zobrať ďalšie prachy. @jaro_slovak inak nech nehovorí že to bude veľa štát lebo je to veľa prace. Sam som to zvládol za 5h s listami s drážkami je to možno deň navyse + cena káblu.
Odpovedať
@neutrino Ja som robil prerábku v 3.izb. byte ALE už v živote nechcem mať vo svojom byte ani mm Al vodiča..Všetko som poctivo frézoval, ]-( vykružoval hoci som veľa otvorov ani neskôr nevyužil, nakoľko miesto vypínačov som "lepil"vysielače kde mi to pasovalo, ale káble mám privedené v prípade "havárie" vysielačov+prijímačov nad SDK. Ja takú prácu by som ani neodovzdal kde by som miešal Al+Cu vodiče v byte.. Ináč asi tak bude že bude tíško čakať kedy ho znovu zavolá na -dovýmenu staých vodičov.. :-D :-D S lištami ako píšeš to zvládneš za pár hodín, ale ja som ich nechcel..Keď meniť tak všetko a schovať do steny.. Aj tak som ;-)
Odpovedať
@technik007 absolútny súhlas, no ja som nemal inú možnosť. V domácnosti som mal 2 mesačne dieťa a v byte nešla elektrika takže lista bola jednoznačná voľba 😄 ešteže násmu malému vŕtanie nevadilo... Kľudne si pri zvuku pneumatického kladiva spinkal 😄.
Odpovedať
@neutrino Malému to dúfam neostalo, že zaspáva denne pri pneu.vŕtačke??? :-D :-D Ale čo, veď čo sa za mlada naučí, na starosť ako keby našiel ;-) ...Možno pôjde v tatkových šlapajách..Keď bude starší vráti Ti to keď budeš na "staré kolená"... :-D :-D
Odpovedať
teraz som menil kable od chodby do bytu a vyriesili sme to tak ze do chranicky sa natiahli nove kable a stare ostali vnutri. na hodinu roboty a bez robenia drazky .
Odpovedať
Dakujem za odpovede. Elektrikarovi som povedal aby to vymenil az po elektromer. Vie to tahat pekne podhladmi v chodbe bytu a von z bytu listami. Tak som si aj povodne myslel ze to bude robit.
Odpovedať
najlepsie je to urobit teraz a vsetko, to sa cudujem, ze taketo nieco vobec nejakemu majstrovi napadne, uz neviem ozaj ci je to z dovodu, ze sa mu nechcelo alebo preco, ved ked nieco robim tak poriadne
Odpovedať
Sami odborník ako viete aké sú tam káble, ak je tam med v normálnom priereze tak čo to vadí? Čo už zhnila po dĺžke? Čo s tým má prudovy? To sú perly, neviem ako je to napojené von možno nechel sekat von kde sú spoločné priestory neviem..
Odpovedať
Článok sa načítava...
@sysell tak tak sami odborník, ale niekto chce vyvolať hádku evidentne 🙂, v ktorom baraku dá pred 37 rokmi tahla med? Píše ze je všetko pôvodne a teda je jasne ze je to hliník. Sekať v spoločných priestoroch? 1. V paneláku sa neseka ale frezuje (malo by sa koli vibráciam) 2. Načo by som robil drážkou v spoločných priestoroch. Lista je úplne postačujúca. 3. Hliník určite odíde, už som to videl v x domácnostiach dokonca vo vlastnej. Tak keď robím kompletnú rekonštrukciu tak prečo by som tam nechal prívod. Samému sa mi to stalo a narobil som si robotu. Za pár hodinnatiahnut 5x6mm2 asi 12m nie je žiadna sranda a následne znižovanie stropu aby som káble skryl. A pred 37 rokmi sa im o nejakom prudovom a prepatovkach ani nesnívalo. Ďalšia vec... Bod rozdelenia PEN ma byt tiež uzemneny. Takže s dvojvodicom by aj tak musel ťahať sólo med aj koli chrániču a aj zem na prepatovku. Keď to chce mať poriadne.
Odpovedať
@neutrino v mojom dome je med a ma cca tych 37 rokov, stavany cca 1984. o pises o chranicoch, nepachpem vysvetli, sak chranice da do bedne v byte
Odpovedať
@sysell v byte bol hlinik. Raz pri vymene svetla som jeden kabel zlomil. Odvtedy si pamatam co tam mame 🙂 No aj keby tam bola med, tak ak si raz platim za kompletnu vymenu el. rozvodov tak by mohla byt kompletna 🙂
Odpovedať
@sysell "" v mojom dome je med a ma cca tych 37 rokov, stavany cca 1984."" Pretože sa hliník odsťahoval do Hulpolca... :-D :-D Jednalo sa o byt a nie dom...a v byte som nevidel pred 37 rokmi Cu vodiče...Všade iba Al vodiče ;-)
Odpovedať
@sysell pozri si normu 4-41 prílohu kde je napísané že rozdelenie vodiča PEN sa ma územnit aj keď je to len odporúčanie, ale následne je napísané v tej istej norme že odpor medzi vodičom PE a zemou je do 15ohm.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?