Prenájom Bytov

Dobrý deň, prenajímam byt a už druhý raz sme doplatili na finančnú nedisciplinovanosť podnájomníka. Máte s tým niekto skúsenosť? ako sa snažíte predísť tomu aby ste po ukončení nájmu neskončili s finančnými stratami a súdnymi žalobami? Depozit dávame v hodnote jedného mesiaca. Ako si vyberáte podnájomníka? Ďakujem za rady a postrehy
Odpovedať
Profilova fotka
@zuzana691 podla mna treba ist cez znamost alebo realitnu kancelariu. My sme tiez "natrafili" na podnajomnikov cez inzerat, ale ti su az moc aktivni, akcni, vsetko chcu presne vediet, riesit a v podstate sme stale v kontakte tym padom.. toto moze byt aj na skodu, ale aj pozitivne, ze nemusi clovek pravidelne chodit na byt pozerat a kontrolovat. A vam sa stalo co, najomnici odisli, vratili ste im depozit a oni nezaplatili posledny mesiac alebo ako? Mozete dat viac info?
Odpovedať
@zuzana691 všetky podmienky a nároky k prenájmu treba mať v Zmluve o prenájme... tú treba dať vypracovať poriadnemu právnikovi. Za zmluvu zaplatíš raz, potom už tú zmluvu budeš mať aj pre iných nájomníkov.
Odpovedať
Len taký postreh od iných prenajímateľov. Najlepšie je prenajímať byť jednotlivcovi, nie rodine s deťmi. Keď nezaplatí, tak hneď ho môžeš vysmarit z bytu. Pri rodine s deťmi je to samozrejme ťažšie. Je to jednoducho biznis s hrosou kozou :-)
Odpovedať
@sisiatko12 Tak náš prípad je momentálne taký, že podnájomníčka nám dlží nájom za 3 mesiace. Keďže je teraz ťažká situácia a nemôžeme len tak niekoho vyhodiť tak čakáme na skončenie nájomnej zmluvy. Depozit tým pádom nevrátime ale ešte nevieme v akom stave byt zanechá. Má 3 deti takže je to ťažšie ako to tu aj nižšie bolo napísané. ide však o to, že dotyčná nemá peniaze a je s tým zmierená.. teda zdá sa nám, že jej takýto život vyhovuje lebo získava peniaze od Nadácií. Podáme žalobu ale kto nič nemá ten... a ona si je toho vedomá. všetko komplikuje aj to, že to nemôžeme riešiť osobne lebo sa na Slovensko nedostaneme.
Odpovedať
Je vôbec možné od takýchto ľudí peniaze vymôcť exekútorom?
Odpovedať
Viete poradiť dobrú realitku, ktorá by byt prenajímala a nechcela sa na tom len nabali?
Odpovedať
@zuzana691 Ked chces podat zalobu platite z prenajmu aj dane ako mate?Aby ste nedobehli seba v konecnom pripade...Ja uz prenajimat nikdy viac,radsej to predat.Najst normalneho najomnika je velmi tazke a teraz uz sa len smejem na historke ktoru mi rozpraval domovnik ako isli do mojho prenajateho bytu kuklaci na zatah proti dilerom a suseda z prizemia im oznamila ze uz tu nebyvaju a odovzdala im zoznam spz totozny s ich zoznamom,,,, :-)
Odpovedať
Odporucam vzdy dobreho pravnika na prvu zmluvu, aj keby sa mal obetovat na to jeden cely najom. - podpisovat iba zmluvu o kratkodobom najme a neist podla obcianskeho zakonnika - doplnit do zmluvy rozhodcovsku dolozku, aby ste mohli mat do mesiaca exekucny titul v rukach, alternativne podpisovat zmluvu u notara formou notarskej zapisnice - samozrejme nahlasit najom na danovom urade a zaregistrovat DIC a podavat danove priznanie (ak sa nebahlasite, tak aj zmluva o kratkodobom najme sa riadi OZ!) - riadit sa siestym zmyslom pri podpise zmluvy, ak niekto uz pri podpise spekuluje s najmom, alebo zalohou tak bude spekulovat aj potom. Chapem, ze pytat od niekoho 1500€ a viac behom jedneho mesiaca je dost. Na druhej strane nikto z nas nie je socialny podnik, aby suploval stat.
Odpovedať
@zuzana691 Ahoj, koľko je ešte do vypršania zmluvy? Neoplatí sa ti zaplatiť jej napr. 1mes nájomné a nech ide? Všetko ostatné je na široké lakte. Ja sa pýtam na prácu, príjem, nájomca musí mať referencie - nemusia byť len od predošlého prenajímateľa(ak napr. ide prvý x do nájmu), ale aj z práce, školy atď. Ako nájomníka nezavrhujem nikoho, ale keď nezodpovie uspokojivo alebo dokonca vôbec moje otázky, tak je z kola von - kto nemá čo skrývať, zodpovie. Min. 2 mes. depozit vo výške nájmu + prvý nájom popredu musia byť a po pravde, kto na to nemá, tak nie je vhodným nájomníkom pre mňa - taký človek si možno niekedy sám neuvedomuje, že pri nejakom výkyve by to nestíhal platiť. Možno si tu niekto povie, že to je na začiatku veľa pre nájomníkov a že to v mieste, kde prenajíma, nedostane. Potom treba prehodnotiť, či cena nájmu nie je prestrelená, resp. či nehnuteľnosť je skutočne vhodná na prenájom. Ak nie, predať, inak sú len problémy. Čo sa týka RK - pri dobrej nehnuteľnosti a správne nastavenej cene môžeš žiadať od nájomcu nevratny depozit naviac k tomu, čo som vypísala hore a tento bude odmenou pre RK, takže ty neplatíš nič.
Odpovedať
poraďte mi prosím , ako dostat dlh za 3 mesiace od najomnika naspat. Mimo súdne avšak legálne . dakujem
Odpovedať
@zuzana691 ak nič nemá, čo jej vezmú? Dokedy je zmluva?
Odpovedať
Mna by zaujimalo, co si myslite z pravneho hladiska o prenajimani bytu bez zmluvy. Ze je to nelegalny prijem, to je jasne. Ide mi skor o to, ci nemate vacsie paky na najomcu. Napr. zavolat nanho policiu s tym, ze vo vasom byte sa nachadza cudzi clovek a nechce ho opustit. Alebo sa "nastahovat" do toho bytu (v podstate svojho) a najomcovi zneprijemnit zivot.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zuzana691 Nijako
Odpovedať
@zuzana691 bud sa normalne dohodnete ze Vam to doplati-velmi malo pravdepodobne...Najdete si pravnika a sudnou cestou s tym ze Vam mozno pridu na to ze neplatite dane z prenajmu a budete platit este viac ako Vam mali zaplatit....
Odpovedať
@ralf364 volať políciu nemá zmysel len ak to je už cez exekútora, povypínať mu všetko nemôžete lebo právo na dôstojný život je nadradené právu na majetok.. a k iným nelegálnym praktikám sa asi ani netreba vyjadrovať to sú len nervy, hádky a naťahovačky. Legálne či nelegálne myslím si že tu v podstate nič nepomôže
Odpovedať
@luk1 Samozrejme,že prenajímame legálne inak by som to nekonzultovala verejne na nete takže štát nech si zisťuje čo chce ale právnik je niekedy drahší ako vymáhaná suma preto zisťujem iné možnosti.
Odpovedať
@aaabbbcccddd do konca januára
Odpovedať
@zuzana691 hm, tak to už sa neoplatí riešiť. Myslíš, že bude robiť problémy s odchodom?
Odpovedať
Profilova fotka
@aaabbbcccddd tu ja si jednoznačne myslím, že áno keď je človek neseriozny a zašiel takto ďaleko tak sa nebude chcieť pohnúť s bytu.. Preto veľa známych co prenajíma tak vyhľadáva skôr bezdetne páry alebo prác. osoby lebo keď sú tam deti a ešte 3 tak to už je celkom výzva.
Odpovedať
@aaabbbcccddd počkáme na nedoplatky a uvidíme... strata pár tisíc v tejto dobe je zlá ale také je prenajímanie bytov ..Dúfajme, že byt bude v poriadku po tom čo sme sa dozvedeli a nie v dezolátnom stave... len to naštve akú chuderu so seba robí v telke .. keď vidíte ako so slzami v očiach vraví, že stráca strechu nad hlavou kvôli tomu, že po pár rokoch mala jeden prešľap s nájmom a už jej bereme strechu nad hlavou.. chcela by som vlastne vedieť ako nadácie preskúmavajú tých, ktorým idú prispieť.. ale to tu nezistím.
Odpovedať
@sisiatko12 z bytu pojde, lebo jej na rok zaplatila nadácia, žiaľ svoje podlžnosti jej nevyrovnala
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?