Klima

Profilova fotka
Dobrý deň. Prosim vás poradte mi vhodnú klímu do bytu. Má 56 m2, chcela by som ochladiť spálňu a detskú izbu. Sú vedla seba, neprechodné. Vobec sa v tom nevyznám ☺ dakujem
Odpovedať
@nada1326 Ahoj, spalna a detska izba, tj je to 3i 56m2? Asi najlepsie daj podprys aby sa dalo poradit. No optimalne riesenie 2 vnutorne jednotky a jedna vonkajsia, vies regulovat v kazdej izbe potom teplotu (kurit/chladit) samostatne. Poradia ti aj vo firme kde to kupis a namontuju ti to (sami si to nenamontujete doma). Je traba od vnutornych jednotiek odviest stekajucu vodu niekam(sifon,lodgia, fasada) zalezi ci chcete/mozete zasekavat trubky do stien, tahat listy a dalsie veci, ale vsetko sa odraza od porodysu. A zaroven od toho kde mate povolene montovat vonkajsiu jednotku, na nasom bytovom dome je to len na lodgiu (zvonka/zvuntra) . Nemozeme vesat na fasadu co sa nam zachce aby nevyzeral dom ako cirkus, s cim uplne suhlasim (aj ked par ludi to stihlo uz bohuzial, pred touto dohodou).
Odpovedať
Profilova fotka
@marek_k urobili sme 3 izbový z 2 izbáku s tým že sme do kuchyne dali obyvacku. Nie je to idealne ale pár rokov to vydrzime takto. Sme na vyvýšenom prízemí, bez balkóna. Musím mať povolenie od službytu? Na klímu? Približne cenu nevieš? Lebo na nete sú od 800 do 2.000.....
Odpovedať
Tak su ludia co si daju jednu silnu klimu na chodbu s tym ze potom mas cele dni a noci otvorene dvere aby ti vychladilo/vykurilo aj izby, za mna hlupost. Cital som k tomu teraz pekne prirovnanie, s ktorym uplne suhlasim - je to ako mat radiator len na chodbe a nie v izbach , asi taky je to komfort, ale usetris. Pri chladeni mas na chodbe ako v mrazarni a v izbach kym sa zmeni teplota aspon trochu trva to dlho. Povolenie neviem ci potrebujes zalezi od toho ako ste vo vasej bytovke dohodnuty, bude to vediet spravca... . My mame zavedene ze to musi kazdy riest cez spravcu, nemozes si montovat co chces kam chces , hlavne ked nemate balkon priamo na fasadu. Potom vnutri musis niekade viest tie trubky, plus od vnutornych musi ist aj hadica so sklonom do sifonu alebo niekam kam to moze odtekat a kvapkat, napr k tej vonkajsej jednotke. Cena zalezi od znacky a rady, vela ludi je spokojnych s lacnejsiemi znackami ako gree napr. Ja odporucam daikin. Ale zalezi aj od toho ze v tom byte neplanujete zostat, tak treba zvazit, keby som tam zostaval idem urcite do daikinu. Takze mas 2 moznosti: Dat 2 samostane klimy do kazdej izby jednu, do 15m2 ti v pohode staci 2kW, napr: https://www.comklima.sk/klimatizacia/... Alebo aby si vonku nemala 2 krabice das si jednu vonkajsiu a na nu sa napoja 2 vnutorne: 4kW na 2 klimy : https://www.comklima.sk/klimatizacia/... +2 vnutorne https://www.comklima.sk/klimatizacia/... Ako vidis cenovo to vide plus minus rovnako. Potom samozrejme este + montaz, to sa dost lisi firmu od firmy, oficialne s papiermi jedna klima do 3m trubiek 250-300€. Montaz 2+1 bude lacnejsia ako 2 samostatne, lebo mas len 1 vonkajsiu jednotku, mozes ale zas potrebovat viac m trubiek za ktore budes priplacat. Lacnejsie klimy, s cim maju ludia dobre skusenosti ti poradi snad niekto iny. Ak ti to bude uplne jedno zozenies klimu aj za 500€ a chladickar z horneho konca ti ju napoji bez papiera za 100ku, je to o prioritach.
Odpovedať
Najlepšie riešenie je mať samostatnú vnútornú jednotku v každej izbe, ale to nie je vždy možné, lebo môže byť problém s trubkami a odvodom kondenzu. Treba konzultovať s inštalatérom. Čo sa týka jednej jednotky pre celý byt, nie je problém ani s tým. My máme jednu vnútornú jednotku v obývačke spojenou s kuchyňou a chladíme/kúrime s ňou celý byt, nie je s tým žiaden problém. Samozrejme treba mať vtedy otvorené dvere, ale my ich máme na spálni otvorené vždy, a aj keď je klíma takmer na opačnom konci bytu, pri chladení ju cítim v spálni tak, že ju do 15 minút aj vypínam. Pri tej rozlohe bytu a jednej vnútornej jednotke by som doporučoval 3,5 kW jednotku, alebo dve 2-2,5 kW. My máme na 70 m2 3,5 kW a stačí. Ale je pravda, že máme vyššiu radu Daikin s vysokou účinnosťou. Pri výbere by som sa zameral z časti na toto (viac ak sa bude s klímou aj kúriť), resp. na hlučnosť/tichosť a aby mala ovládanie aj cez WiFi/na diaľku. Čo sa týka cien, veľkou položkou z ceny je inštalácia. V Bratislave a jej okolí, obzvlášť počas sezóny idú aj najjednoduchšie montáže za 300-400 €. Mimo sezónu sa ale môžete dostať aj na polovicu, v iných regiónoch ešte menej. Klímu v byte s inštaláciou bez dokladu som mal za nejakých 1672 €, začiatok sezóny, vyššia rada Daikin. Druhú klímu ktorú som riešil do garáže som zámerne kupoval koncom zimy, a aj s montážou som sa dostal na cenu 880 €, tiež Daikin, základná rada. S nejakou Gree alebo noname značkou som sa mohol dostať na nejakých 790 €. Všetko s WiFi.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?