Hluk z chodby je pocut v spalni - da sa to pravne napadnut ?

27. mar 201950

dobry den,
kupil som byt v novostavbe, tento byt ma jednu stenu spolu s chodbou v ktorej je vstup do budovy, na tej istej stene je nainstalovany domovy vratnik, cize je pocut otvaranie dveri, zatvaranie dveri, RFID citacka vzdy zapipa ked sa otvaraju dvere a tento zvuk pocut cez stenu az do spalne,
na tuto skutocnost ma nikto dopredu neupozornil, je nejako mozne pozadovat od developera vykonanie nejakej upravy instalacie dveri resp. domoveho vratnika ?
vopred dakujem za rady

 • @mukky89  Nie, vedel si, že kupuješ byt pri vstupe. Môžeš si spraviť vlastné úpravy, napr. nalepiť nejakú zvukovú izoláciu na stenu, ale veľmi to nepomôže.

  Obdobne sú na tom byty, ktoré sú vedľa výťahovej šachty. Alebo pri strojovni výťahu. Zvyčajne táto nevýhoda je kompenzovaná cenou bytu, že je nižšia.

 • casom to prestanes vnimat

 • a nebud rozmaznaný

 • Sponzor fóra
 • To mu ale radíte. Táto vec je napadnuteľná, novostavby musia spĺňať akustické požiadavky súčasne platných normových predpisov. Je možné si dať vyhotoviť posudok a následne, ak sa zistí že návrh alebo zhotovenie deliacich konštrukcií nie je v poriadku žiadať nápravu na náklady toho, čo pochybil.
  V dobre navrhnutom bytovom dome sú už v značnej miere eliminované aj napríklad zvuky od výťahovej šachty, alebo schodiska (používajú sa dilatácie, rôzne tlmiace materiály vkladané do konštrukcie atď.). Mám vedomosť o prípadoch, kedy toto investor riešil s úspešným koncom preňho.

 • Podľa môjho názoru je možné dožadovať sa aby nepriezvučnosť steny bola v zmysle normy STN 73 0532 Akustika. Hodnotenie zvukovoizolačných vlastností budov a stavebných konštrukcií. Požiadavky.
  Kde medzi chodbou a obytnou miestnostou sa pozaduje utlm 52dB.
  Ako má teda postupovať majiteľ nového bytu, ak developera podozrieva z nedodržania predpísaných hodnôt nepriezvučnosti?

  Postup ako to riešiť (vykopiroval som z clanku http://www.stavebne-forum.sk/sk/nepriezvucnost-stavebnych-konstrukcii-projektanti-aj-investori-casto-podcenuju/)
  V každom prípade treba najskôr vykonať meranie – v prípade negatívneho výsledku (t. j. ak napríklad stena medzi bytmi bude mať nepriezvučnosť menej než 52 dB), je nutné sa obrátiť na toho, kto mu byt predal, so žiadosťou o odstránenie tejto skrytej vady. Existujú potom dve možnosti: alebo opatrenia na zlepšenie zvukovo-izolačných vlastností predmetnej konštrukcie zrealizuje predávajúci, alebo zaplatí klientovi náklady spojené s dodatočným zvyšovaním nepriezvučnosti steny.

  Pokiaľ to predávajúci odmietne, nezostáva než požiadať o pomoc právnika, ktorý by mohol s reklamáciou uspieť (to sa už v Bratislave niekoľkokrát aj stalo). V tomto prípade si to však investor možno včas rozmyslí, pretože prípadná výhra v súdnom spore by spustila reťazovú reakciu ostatných susedov. Ako podklad pre reklamáciu, prípadne pre súd je však potrebné predložiť výsledok merania nepriezvučnosti konštrukcie.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Ponukam kompletnu realizaciu priemyselnych podlah,leštený beton, liatie zakladovych platní resp. vsetkych betonarskych prac.
  Špecializujeme sa výhradne na fúkané tepelné izolácie. Fúkame pre Vás už viac ako 25 rokov !
  Vsaďte na tradíciu a skúsenosti.

  Elektroinštalácie, revízie, bezpečnostné systémy, štruktúrovaná kabeláž, projekcia. Pôsobíme v okresoch BA, MA, SC, DS.
  Články od našich partnerov
  Podlahové, stenové a stropné vykurovanie a chladenie Gabotherm®
  Produkty pre fasády JUBIZOL – riešenia s odporúčaním.
  Kúpeľňu „zaveste na stenu“ a starosti s údržbou na klinec
  Archív článkov od partnerov