Aka hruba izolacia pri zatepleni panelaku?

Profilova fotka
Nasim idu zateplovat teraz panelak, je to stavba z 80tych rokov, ake hrube su panely vam asi bohuzial nepoviem, ale mozno dakto vie :-p Chcem sa spytat na hrubku izolacie, zrejme bude polystyren, pri takejto bytovke... Aby sa zas nestalo ze rosny bod bude v paneli a bude to tam vlhnut a plesniviet. Cisto informacne.... diiik
Odpovedať
Profilova fotka
@y2k no predpokladam ze pri bytovke bude spracovany nejaky tepelnotechnicky posudok, niekym zodpovednym, podla toho sa navrhne konkretny zateplovaci system..
Odpovedať
@y2k my tu mozeme tipovat cisla a realita je uz aj tak davno dana projektanom. Takze si to mozes zistit u spravcu domu a neurobis s tym uz absolutne nic. A netusim, ako moze dakto vediet ake hrube su panely, kedze sa robilo viac druhov....
Odpovedať
no u nas sa zateploval panelak 8cm polystyren a je to panel.a bolo to veru citit aj cez zimu ale aj na najme.
Odpovedať
Profilova fotka
he he....zijete v nejakom "ruzovom" svete :-) ziadny projekt, ziadny projektant, ziadny posudok...proste sa rozhodlo, bude sa zateplovat, zavolala sa firma a povedalo sa im chceme zateplit a takto....ale nedostalo sa zatial po mna aka hrubka izolacie, doriesim neskor len som chcel mat nejaku taku teoreticku znalost... napriklad ako pri dome z tehly a 50cm muru ze 10cm minimalne aby sa posunul rosny bod z muriva...take nieco ma zaujima PS: to ze je zateplenie citit a podobne to vieme...ja chcem skor teoriu rosneho bodu pri paneli :)
Odpovedať
@y2k to je pekne ze sa rozhodlo - ale budete potrebovat stavebne povolenie a tam aj samozrejme projekt :) Postup a rady najdes tu: http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/j...
Odpovedať
A k hrubke izolacie: prave na to sluzi kvalitny projekt aby projektant zistil skladbu stien panelaka aby hrubkou izolacie a zlozenim noveho obvodoveho plasta dosiahol posunutie rosneho bodu.
Odpovedať
@y2k neviem, kto tu zije v ruzovem svete. Zateplit panelak nie je len tak postavit kurin bez povolenia. To si spravca domu nezoberie len tak na triko bez stavebneho povolenia... Chcelo by to teoreticku znalost postupov, nielen hrubku zateplenia.
Odpovedať
Profilova fotka
ja vam to tu vsetkym potom ukazem od spravcu az po realizaciu aby ste mi verili :-)
Odpovedať
Profilova fotka
Rosný bod závisí hlavne od povrchovej vnútornej teploty steny, vnútornej teploty vzduchu a relatívnej vlhkosti v byte. Pre 50 % vlhkosť a 20 stupňovú vnút. teplotu vzduchu čo sú výpočtové vstupné hodnoty, je teplota rosného bodu okolo 12,6 stupňov. Samozrejme, ak niekto nevetrá a produkuje v byte nadmernú vlhkosť, táto teplota sa zvyšuje. Hrúbka steny nehrá veľkú rolu, pretože aj tie najlepšie panel. domy mali max tep. odpor okolo R=1,36 m^2.K/ W ( panel. sústava P 1.15 s pórob. obvod. plášťom ), čo je hlboko pod hodnotou odporúčanou normou ( 3,0 a predpokladá sa zvýšenie až na hodnotu 5,0 pre obvodové steny). Pri bežnom EPS je potrebná hrúbka aspoň 10 cm s pribl. koeficientom prestupu tepla 0,04 W / m.K. Samozrejme, musí byť spracovaný Tepelnotech. posudok, najlepšie riešiaci aj teplotné polia rôznych detailov a tepelných mostov.
Odpovedať
@y2k Ahoj. Rosný bod se nedá počítat podle povrchové teploty stěny, ani podle průběhu teplot v konstrukci. Musí se vzít v úvahu všechno, co s tím souvisí. Především je důležitý difuzní odpor. Ten zapříčiní, že se vlhkost v panelu směrem ven snižuje. U nezatepleného panelu stejně dochází ke kondenzaci ( již od teploty +5°C ), nicméně množství zkondenzované a odpařitelné vody je násobně rozdílné a tak na konci ročního cyklu je panel suchý. Zateplení takového panelu je možné jakoukoliv tloušťkou EPS, protože to jenom zvýší povrchovou teplotu panelu a taktéž teplota panelu bude skoro v celém průřezu skoro stejná. Zateplením pouhými 5 cm EPS se zcela eliminuje kondenzace, ale tep. odpor se posune pouze na normovou hranici R = 3.00 m2K/W , což nedává žádný smysl. Pro solidní snížení TZ je potřeba zateplit podstatně silnější vrstvou EPS a dneska bych nešel pod 15 cm. ( R = 5.56 m2K/W ) a to je už podstatné vylepšení. U paneláků je potřeba počítat s tím, že část tepelné izolace musí být z minerální vlny, která je jako protipožární ochrana. O dokonalém řešení detailů není potřeba pochybovat, neboť tam se dělá nejvíce chyb a znehodnocuje to celou akci.
Odpovedať
Tam je tak vela faktorov, ze ti nikto nemoze odpovedat jednoznacne. Zateplit tak, aby to bolo celkovo ekonomicky najvyhodnejsie. 5cm asi nebude az tak vyhodne, kedze napr. 10 cm bude stat len o trocha viac a usetri na kureni o mnoho viac. Lenze, ak je to napojene na centralne teplo, tak dodavatel moze znizeny odber kompenzovat takym zvysenim ceny, ze tych 10cm bude finalne stratovejsich, nez 5cm. Cize lepsie zateplenie je vhodne kombinovat s vlastnou kotolnou, co je ale tiez velka investicia. Otazne su tiez dalsie faktory - co strecha? Co zaklady? Co okna? Je to ten typ panelu, co ma v sebe uz EPS? Aj take totiz su.. Zateplit 20cm len steny a nechat holy sokel a povodnu strechu - majitelia spodnych a vrchnych bytov si mozu rovno hodit maslu, budu aj kurit, aj platit zateplenie.. A vobec, kolko dovoli zastupitelstvo? Vacsinou totiz majitelia bytov vlastnia len pozemok presne pod panelakom, cize zateplenie je vlastne na pozemku mesta/obce. Tomu sa trebars 20cm vobec nemusi pacit a moze nutit majitelov do odkupu pozemku za trhovu cenu, co moze byt napr. v Ba pekna palka..
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?