Štúdium na SvF STU

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, budúci rok maturujem na gymnáziu a už teraz som sa začal obzerať čo ďalej. Jedna z možností je aj štúdium PSA na STU SvF. Bohužiaľ nepoznám žiadneho stavebného inžiniera ktorý by zodpovedal moje otázky. Otázočky by som mal 3: 1. Ako dlho vlastne trvá naprojektovať dom napríklad nejaký jednoduchý bungalov o rozlohe 100m2? 2. Započitáva sa mi prax na autorizáciu už po Bc. alebo až po Ing.? 3. Mnoho ľudí z môjho okola ma odhovára od štúdia, pretože je ževraj veľmi náročné(prirovnávajú to k medicíne🤦‍♂️😄). Zaujímalo by ma či je to naozaj tak náročné ako tvrdia. + bonusovová otázka pre tých čo skončili v nedávnej dobe túto školu- Aká je kvalita výučby? Prostredie je fajn? Čo vám na tejto škole chýbalo... Vopred ďakujem za odpovede. 🙂
Odpovedať
1
2
@duzu osobne som nikdy odbor neopustil. Pre mňa je moja práca aj hobby takže je to to najlepšie spojenie 😄. Len keby zamestnávateľ stále len robotu nepridával 😄 a ešte do toho si pridávam aj sam dáke bokovky 😄.
Odpovedať
@neutrino v rozumnej miere to ide i dlhodobo, a vo voľnom čase maj iné aktivity , nežijeme len pre prácu, to sa stáva potom chorobou
Odpovedať
@duzu jo v rozumnej miere. Jasne ze sa nedá žiť len prácou a pre prácu. To už nie je hobby ale choroba...
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu ja sa zatiaľ tiež držím vo svojom odbore. Ale áno, často to tak nie je 🤷‍♀️.
Odpovedať
@neutrino asi závisí aké gymnazium a aké spš, mali ste na sa napr. rintegraly derivacie? Tiež treba uvažovať že nároky idú rapídne dole, a tiež že strojarinu môže kľudne skoncit aj žena čo nevie nič o strojoch.
Odpovedať
@sysell syseľ,ty trdlo,derivacie ,funkcie,postupnosti sa učili na priemyslovke 1974,Deskriptiva bola základ,pokiaľ nemáš predstavivosť nemôžeš projektovať ani hajzel. Pochopenie vykresov,mongeova projekcia sa učila v prvom ročníku SPŠ.Pokial si toto neovladal nemohol si kresliť nič.A funkcie ,derivacie použijeme najviac pri statike-pruznosti a pevnosti.
Odpovedať
@daralbajda hej len ty si starec pred smrťou spýtaj sa pravnucky čo sa učia teraz. Deskriptiva má s predstavivosťou veľké ho.. možno pre debila ja predstavivosť mám ale v monzovej riešiť nejaké veci to je bohová predstavivosť alebo v ako robiť rezy - šak tam ide aby si sa naučil kde pichnúť kruzidlo a kade ciarku. Môžeš mať predstavivosť a naučiť sa to kresliť je ina vec.
Odpovedať
@sysell najsmutnejšie je že ti starci tých mladých strčia do vačku....a pokiaľ nerozumies mongeovej tak nemôžeš čítať výkresy.....
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@sysell to máš pravdu,len nevieš prečo to tak je.A čokoľvek robíš musíš tomu rozumieť do srobika...
Odpovedať
@sysell deskriptíva bola základ i na elektrotechnickej hoci nemá s el nič spoločné, no naučíš sa pri nej myslieť, premietnúť priestor do plochy z rôznych pohľadov, pamätám si pre vtip doplnili sme ked sa pozrieš od spodu nie je to nárys ,ale klitoris, z 38 vypadlo 12 hned v prvom ročníku to bolo sito, matematika oveľa ťažšia ako v gympli, lebo el. je samá matika, chodili teraz ku mne na praktiká a základ je stále rovnaký, len technika ide dalej tak sa viac učí IT ako el.
Odpovedať
@duzu nesúhlasím ja viem že sa na celu deskritpivu sral bol som decko chcel som to mát za sebou bol som na skúške 10x minimálne až som si nakonjec kupil knihu a naučil sa ti kresliť ale možno to je pre niekoho kto predstavivosť nemá, ja keď chcem niečo spraviť okamžite to mam pred očami ako čo by som spravil ako to bude vyzerať atď. To je veľmi individuálne. Na strojarine nás bolo na zac asi 500 skončilo do stovky
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Ja som koncila v Ba na Svf 2011 a ono bol fakt, ze priemyslovaci vynikali v odbornych predmetoch a gymplaci v mat. a fyz., chemii.... ale najviac vyletelo v prvaku na matike a statike a deskriptive, potom sa to nejako ustalilo a na konci Bc.studia leteli na betone a bolo jedno odkial bol🙂 ....na Ing.studiu uz sme boli "kolegovia" ...rozmyslam, ci vobec niekto vyletel. Teraz kreslim pre jeden arch.atelier, robim hlavne interier, tak je to taka praca, ze sa "hram" a milujem to. Moja vyhoda oproti mojim sefovcom, ktori koncili okolo rokov 84-86 (sice na architekture) je, ze mi absolutne nerobi problem hocijaky rysovaci program...
Odpovedať
@millanhak hlavne si uvedom, že nastupujúci trend je priemysel 4.0, automatizácia, robotizácia....a niekto tomu musí aj rozumieť. 😉
Odpovedať
@sysell mal si špatného profáka, nebolo to len o kreslení,ale hlavne o logickom myslení, technika kreslenia bola zvlášť, to som si dal nakresliť ,nemal som nervi ked ti kvapkalo po pauzáku, no všetci odpisovali ako príklad vyriešiť, pomohlo to pri elekttrotechnike, to bola zas samá matika, na to som mal dobrého učitela už v základnej,na strednej si pamätám i meno Vasilisa ruska ,to bola jediný ženský génius ktorá matiku vedela, ostatné ženy čo som poznal ani jedna,nikdy som sa ju nemusel učiť, na výške tiež ruska, no tá to nevedela vždy písala z knih, pre praktický život ale stačí i matika z prvého stupňa
Odpovedať
@jabadaba len kde máme tých géniov ked sme sa stáli pracovnou silou za pásom pre automobilky ktoré raz i tak zmiznú a budú hrabať inde
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu s tou matikou je to také zvláštne. Na gymku som mala mladého matikára, čo neviem, či práve neskončil školu. Na mňa tú matiku vysvetľoval príliš chaoticky. Vôbec som nevedela o čom rozpráva. Tu napísal kúsok, potom pokračoval inde a potom zmazal a zasa písal inde. No keby nepríde iná matikárka po materskej, tak neviem, z čoho by som maturovala, keďže jazyky ma veľmi nebavili. A to na tú matikárku dosť spolužiakov nadávalo. A mne neskutočne sadla, zmaturovala som na 1 a matiku som si veľmi obľúbila.
Odpovedať
@ramzesa presne ako pisete s @duzu ja si nepamatam zeby som sa na strednej matiku niekedy doma ucila. Tiez sme mali matikarku na ktoru vacsina nadavala ale stacilo mi ju na hodine pocuvat a rozumela som. Doma som do nej uz ani netukla. Pred hodinou som vypocitala priklad, zosit mi potom pokoloval po pol triede :-) . Naopak na vyske mi absolutne nesadla deskriptiva. Tam som sa trosku natrapila aby som urobila skusku. Tym ze som sa smerovala na realizaciu a nie na projekciu tak to ani v praxi nepotrebujem.
Odpovedať
@wivik @ramzesa tak to ste jedna z mála žien ktorá sa nebála matiky, moje spolužiačky sa ju niektoré nabiflili no nevedeli o čo ide
Odpovedať
Profilova fotka
@millanhak Ahoj ja som SvF končil nedávno ak ťa ešte zaujíma niečo na čo si nedostal odpoveď napíš mi súkromnú správu, nechce sa mi tu s nejakým nerudným dôchodcom v diskusii zbytočne dohadovať o hlúpostiach.
Odpovedať
@duzu uf, položil si mi ťažkú otázku...tuto mladý maturant nás môže trošku zachrániť. 🙂 Budeme mu držať palce.
Odpovedať
@duzu teraz si trosku rypnem len sa toho hned nechytajte :-) Vsetci geniovia ostali tu na vychode kedze tu ziadne automobilky nemame ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@wivik s deskriptívou mi veľmi pomohol zošit od známeho, ktorý skončil banícku. Veľa som doma rysovala, až som si ten predmet obľúbila 🙂.
Odpovedať
@martosko raz budeš aj ty dôchodca,a podľa tvojho povyseneckeho vyjadrovania určite poriadne nerudny....tak si len kresli tie tvoje primitívne domčeky.Raz sa možno posunies ďalej,aj keď týmto štýlom o tom silné pochybujem..
Odpovedať
Profilova fotka
@martosko trošku silné slová. Práve od starších by sme sa mali učiť. A máme ozaj čo, keďže tie školy idú čím ďalej, tým viac dolu vodou. Aj mne Váš komentár prišiel veľmi povýšenecký.
Odpovedať
Profilova fotka
@wivik teraz pozerám, že Košice... Nemali sme rovnakú matikárku? 😂
Odpovedať
@ramzesa 👍
Odpovedať
Tak tak škola je základ ale prax je top. Keby neboli starší a skúsenejší nikto z nás by nemohol vyrásť, ale hlavne dotyčný netuší koľko kto ma rokov. Myslím si ze je aj rozdiel ci SvF dnes alebo pred 10 rokmi, takže na jeho msieste by som až tak nemachroval 😄. Mam známych co robili dochtorat a vraj im bolo nariadené že majú dávať ľahké zápočtovky aby aspoň niekto prešiel 😄 a je to vidieť aj na pohovoroch. Voľakedy absolvent pokorný vedomí si svojich nedostatkov... Teraz neohrozeny hrdina ktorý nemá záujem sa ani baviť so staršími kolegami a mnohým styridsiatnikom hovorí dôchodcovia. Keby študoval v ére "dôchodcov" možno by dnes nebol inžinier...
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda @ramzesa @neutrino Chcem sa vám hlboko ospravedlniť že som chcel zadávateľovi otázky odpovedať na čo sa pýtal a že som sa nechcel zapojiť do tak plodnej a nápomocnej diskusie o tom že sú gymnázia na nič, alebo že sme pomocnou silou za pásom v automobilkách, alebo o tom čo som mal na strednej na matike, či to že bez predstavivosti nemôžeš projektovať ani hajzel. Tak to urobím ako písal @daralbajda zostanem pri svojich "primitívnych domčekoch" a keďže @millanhak už k téme tiež nereaguje asi ste mu poradili zo všetkým čo potreboval vedieť a ja som vás len zbytočne pohoršil.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?