Osvetlenie vonkajsieho podhladu

Ahojte mate niekto riesene vonkajsie podhlady bodovkami ako na obrazku, len nie take jasne :-) ako daleko ich od seba mate a ake typy bodoviek?? najlepsie ak mate aj nejake foto.... :-)
Odpovedať
Profilova fotka
to by bolo najlepsie keby si si to nejako pomeral a podla toho rozvrhol kolko bodoviek tam das
Odpovedať
Profilova fotka
my chceme tiez dat. vo vedlajsej dedine ma jeden bungalov take podsvietenie, ale na jednej strane ma len 4 bodovky a dlzka domu mojim odhadom ma cca 12 metrov. zaver: nestaci... planujeme teda kazde 2 metre jednu bodovku.
Odpovedať
Profilova fotka
Staci kazde 2m. Zalezi ci tam bude zateplenie alebo len doska s omietkou. Do zateplenia treba pouzit ine uchytenie inak budu strunky vytlacat svietidlo z diery. Svietidlo doporucujem IP44 z oboch stran aby zo zadu do svietidla nenaliezli pavuky.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Prave robime podhlady, respektive otvory pre bodovky. Vzdialenost medzi bodovkami sme dali cca 2.5metra. Podhlad mame dost uzky, na jednom miesto kde je otvor pre bodovku, nam vo vnutri na vysku ostava len 6 cm (je tam prave konik/krokva) Bude tych 6centi stacit na teleso bodovky ?
Odpovedať
Profilova fotka
@bungalov866 V zasade ano, je to len vecou konstrukcie svietidla, to je asi jasne. Ak je spodna doska cca 2cm, to juz mas 8 a to je uz dost aj pre GU10 reflektorovu ziarovku, o ktorej mam vysoku mienku pri takomto type osvetlenia. vzhladom k jej uzsiemu uhlu, pekne to na fasade vyzera a z odrazov od stien je dost uzitku aj okolo. Vzdialenost je prijatelna. Ako sa pise vyssie, je rozumne mat vyssie krytie aj zhora, no takych nie je vela a su relativne drahe, v zasade staci inak mechanicky zabranit vniku hmyzu. Zarosenemu sklicku zospodu sa aj tak tazko vyhnut vzhladom k vyzrazanej vode pri vytvarani tepla ziarovkou. Uz sme robili aj aplikacie interierovymi svietidlami a pohoda, hoci je dost co technicky namietat... Mame toho v ponuke vela, treba poznat priority.
Odpovedať
@tricom @ramoon chlapi, dost by ma zaujimalo, ako je mozne taketo osvetlenie spravit v sulade nie len s normou, ale aj zdravym sedliackym rozumom. Nejake to IP44 by asi malo byt, kedze je to v exterieri. Ale zaujima ma, ako to do toho podhladu spravne umiestnit co sa tyka nejakej poziarnej bezpecnosti. Vieme,ze klasicka bodovka halogenova pali ako zehlicka. Ak ma niekto podhlady z osb dosiek, na tom 2 cm polystyrenu, kleber a fasadu, dojde mi trochu divne, ba az nebezpecne pchat tam halogenovu bodovku. Viem,ze sa to tak bezne robi, ja osobne by som to tak nechcel ani zadarmo. Ak pouzijem led bodovku na 12V, ta sa povedzme ohrievat nebude, kam ale so zdrojom? na povalu? tam je v lete 60 stupnov. alebo v mieste bodovky dat sadrokarton a mineralnu vlnu?
Odpovedať
Profilova fotka
@danielvalentin Jasne ze zasadne LED. Povrchova teplota do cca 60st a vela priestoru na chladenie. S trafami je problem, to ano. Aj velke firmy tam davaju obycajne IP20/40 trafa, cudne. Radsej mam 230V, patica v triede II a isteze ziadna vata! Ide to aj tak iba par hodin aj to vecer...
Odpovedať
Asi som tu jeden z mala, co ma pred teplom a moznym poziarom velky respekt. Ja som daval do uzavreteho podhladu atiky bodove LED svetla urcene do dlazby, boli s celoplechovym krytom, IP44. Atika bola z OSB dosiek, na tom 2cm styrodur, tam kde boli svetla som pouzil nehorlavy heraklit. Samozrejme do 6cm by som sa nezmestil, ale ratal som s tym dopredu.
Odpovedať
Profilova fotka
@stowasser Nie, respekt mame vsetci a velky, to je jasne. Len pri poznani vlastnosti toho ci onoho je tych obav menej ale to je zvycajne skusenostou. Samozrejme s plnym respektom k normam a zdravemu rozumu. Obcas sa stane ze nie je ina volba ako tvoja, len je s tym kopa montaznych improvizacii, kedze na stropnu montaz nie su narodene. BTW, IP44 na zemne svietidlo je nezvyklo malo, standard je IP65-67...
Odpovedať
@tricom ma to ip67, preklep. A ano, bola to improvizacia, ale robil som to pre seba 😎
Odpovedať
Profilova fotka
v tom pripade ano...
Odpovedať
Profilova fotka
@stowasser , si to ty aj na MR, ci vas je viac...(moj nick Legi.), nic, len tak...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
@bungalov866 dobry deň môžem sa spýtať aké bodovky máte v podhlade strechy.?
Odpovedať
@mike040 No su to bezne ledky do exterieru myslim neutralna farba 5W (stacilo by aj menej)
Odpovedať
Uz dlho hladam exterierove stropne bodove svetla, ktory by som vedel abudovat do 20cm polystyren. v danom mieste viem urcite pouzit aj iny material, no zatial je tam planovany zateplovaci polystyren, vdaka
Odpovedať
Profilova fotka
@prody Mame uz skladom svietidlo LED2 SPLASH biela alebo cierna
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Zdravim. mam v podhlade 1,5cm OSB dosku + 2 cm polystiren . Viete poradit nejake bodove svtela, ktore by mi tam rozmerovo pasovali? Vestky co som nasiel na nete maju len uchyt cca 2 - 2,5 cm (teda klasicky len do sadrokartonu). Potreboval by som teda , aby to malo uchyty minimalne pre hrubku podhladu 3,5 cm . Dakujem
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?