Penetrovať omietku pred maľovaním?

Profilova fotka
Ideme maľovať omietku na novostavbe, maľovač tvrdí, že penetrovať netreba. Penetrák síce vraj vie ušetriť farbu tým, že omietka nevsaje toľko vody z farby a teda jej netreba tak veľa, ale zároveň tým, že nie všade sa nanesie rovnomerne keďže je priehľadný, dochádza k tomu, že po maľovaní vznikajú mapy (lebo niekde ho bolo veľa niekde málo) a aj tak treba maľovať na 3x čiže sa minie v podstate farby rovnaké množstvo 🤔 Aké máte skúsenosti? Má ten penetrák ešte nejakú inú funkciu, pre ktorú sa ho oplatí aplikovať, alebo mám veriť maľovačovi a vynechať ho? Ďakujem za názory.
Odpovedať
treba napenetrovat jednoznacne
Odpovedať
Profilova fotka
nepenetrovať budú fľaky
Odpovedať
Bud napenetrujes alebo das redsi prvy nater. Na nove omietky penetrak netreba, skor na problematicke podklady sa oplati penetracny nater, ktory dost problemov vyriesi
Odpovedať
A podla toho aky penetrak. Siel by som do merkury a kupil duvilax 5 litrov, rozriedis na 50 litrov zmesy a napenetrujes cely barak za 14€.
Odpovedať
U mna bola chyba penetrovat nove vapenno cementove omietky, miestami mi vznikli stekance a uz to bol problem prekryt. Keby som este raz maľoval, tak jednoznacke striekat na 2x a mas pokoj, hlavne sadrokartony!
Odpovedať
@kikaku presne ako @zita19 napisala...na nove nie je potreba penetrovat. Ja tiez vždy riedim poriadne farbu a ide to. Zvlast sadrove omietky a sadrokarton by som nepenetroval. Ine je ked je uz nieco na stenach a aj tam si dobre premysliet aky penetrak. Ja osobne pouzivam crillux od firmy oikos.
Odpovedať
Správne nanesená penetrácia zabraňuje tvorbe mikroprasklín v omietke, zjednocuje savosť podkladu, znižuje spotrebu náterovej hmoty a zvyšuje priľnavosť náterovej hmoty. Je na Tebe,ktoré z týchto vlastností chceš vynechať. Stekance vznikajú pri penetrovaní valcom, pri silnom tlaku na valec( treba použiť štetku, ktorou penetrák rozotrieš poriadne) Fľaky sa vytvoria len pri nerovnomernom rozotieraní penetráku. Divulax má viac výrobkov. "Majstri" ti poradia PVAC disperziu BD-20 čo sa používa na lepenie papiera, prísada do betónu atď. Ak sa má použiť Divulax ako penetrák tak potom nie BD-20, ale penetrácia KA-11 alebo Divulax VV (sú to vinylacetáty s akrylátom alebo versatátom). Prečo si hľadáš informácie tu? Nie je spoľahlivejšie poradiť sa na stránkach výrobcu farieb? Každý výrobca má k svojim výrobkom penetrák. Ak Ti nejaký ten majster typu "ja maľujem už 40 rokov" poradí, že netreba penetrák, tak si s ním treba dať pivo a poldecák a zapáliť si s ním Detvu. Ak by mal náhodou mobil a nie pevnú linku, tak mu pošli link z nejakých testov o priľnavosti farieb po aplikácii penetrácií". Ak Ti povie, že najlepšie farby sa predávajú v obchodnom dome PRIOR tak mu prosím povedz, že si vymaľuješ svojpomocne. Zhrniem to: maliari nechcú použiť penetrák, lebo na vytvrdnutie musia čakať aspoň 6-8 hodín. Ak Ťa presvedčia, že to netreba, tak to akože pridajú do farby, a povedia Ti, že penetrák sa použil. Ty zaplatíš za robotu, ktorú neurobili. Farba Ti samozrejme na stene bude držať, ale iba do nasledujúcej maľovky, kedy vrstvy navlhčíš a priľnavosť sa tým zníži. V tomto momente, keď dáš náterovú hmotu, ktorá obsahuje polyméry akrylátu, pri zasychaní sa tento film začne zmršťovať a ich tvrdosť začne trhať Tvoj úžasný náterový systém z pred piatich rokov. Samozrejme začneš obviňovať farbu, ktorou práve maľuješ. Takže Penetrák áno, správne nariediť - podľa miestnych podmienok ( no toto keď povieš umelcovi tak Ti utečie), rovnomerne naniesť a počkať na vytvorenie chemických väzieb medzi makromolekulami" Potom až maľovať - vhodné teplota vlhkosť valček atď. a výsledok bude ako si Ty predstavuješ.
Odpovedať
Profilova fotka
@yeti_team nove omietky je zbytocne penetrovat,ziadnym mikroprasklinam to aj tak nezabrani,na malovanie sa zaraba redsi penetrak ktory max.zjednoti savost materialu ale iba ak je spravne naneseny..takze prinos penetraku na novych omietkach nevidim
Odpovedať
@yeti_team pozri, ak mi ma malovat maliar, platim mu od stvoraka, je mi u prdele akou technologiu pouzijem dolezity je pre mna výsledok, sudrzna malovka bez flakov. Ked chce, nech si penetruje pre mna za mna aj zubnou kefkou... Ale ked si idem malovat sama, tak sa poradim. A po vlastnych skúsenostiach sa radsej poradim s technickym listom materialu ako s predavacom v obchode (a to som sa nepytala na rady v Priore), a cp mi je nejasne sa popytam aj tu na Streche. A kedze uz som co to sama pomalovala, poradim aj ja. Este som nepocula, necitala ziadneho dobornika na malovanie aby podal o penetraku zasadnu informaciu a to ze treba dokladne pozakryvat vsetky povrchy, dosledne a hned za cerstva stierat vsetky capkance, lebo uz to nikto nikdy neda dole ani z dlazby, ani zo skla, okien... ani z nicoho. Ale vam odborníkom cez malovanie je to u prdele, finalne upratovanie aj tak ostane len na domácich a taky penetrak na parapete bude domacu pani srat cele roky...
Odpovedať
Profilova fotka
@kikaku podla mna je to jedno, niekto tvrdi, ze penetrovat treba a druhy, ze netreba, ak to bude bez flakov a bude to dobre urobene neriesil by som to... nech si spravi ako chce, zaplatim za to celu sumu az ked to bude a ked to bude naprd nedam ani cent a opravi to...
Odpovedať
@dart9 Slovo "penetrácia" znamená prenikanie. V našom prípade ide o prenikanie do omietky. Práve nové omietky je potrebné penetrovať, aby sa následné vrstvy ( prvá druhá tretia štvrtá) dobre zahryzli po spojení s penetrákom do hĺbky novej omietky. Myslíte, že je to inak? @zita19 súdržná maľovka bez fľakov po vymaľovaní neznamená, že ten chudák majster, čo príde o 5 rokov sa nebude trápiť s tým, že Tvoj prvý maliar vynechal kroky technologického postupu. Práve jemu sa bude odlupovať pôvodný náter. ale ten pôvodný, lebo nebude mať priľnavosť k podkladu v dôsledku vynechania penetračného prípravku. A spôsob nanášania ? - len treba dodržať pár zásad - rovnomerné rozotieranie, nevracať sa viackrát na to isté miesto, vhodné nariedenie a technologická prestávka. Capkance na dlažbe, to je jasné, že treba okamžite utierať. Čistenie acetónom, alebo riedidlom C-6000 môže na plastových podkladoch spôsobovať fľaky. To je snáď jasné každému, že plochy, ktoré nemajú byť natreté sa majú pred aplikáciou penetrácie a náterovej hmoty pozakrývať. Ak Ti to majster neurobí, popros ho o to. Ak sa mu nechce pozakrývať podlahu, okná či parapety pred maľovkou, tak s ním ukonči dohodu o vykonaní práce.
Odpovedať
Profilova fotka
@yeti_team kludne si "prenikaj" do novej omietky do hlbky, kludne si do nej aj zahryzni..ja penetrak na novu omietku urcite nebudem davat..ziadna farba sa bez penetraku z novej vapenno cementovej omietky odlupovat urcite nebude..
Odpovedať
Článok sa načítava...
@yeti_team 50 rokov malujeme svojpomocne. Presli smd si aj hlinkovymi natermi, aj tymi novymi s akrylovou alebo kadejakou inou bazou. Ked sa nam nieco lupalo, rak to bola x-ta vrstva hlinky, ktorej uz ziadny penetrak nepomohol, len oskrabat a umyt, niekde bolo treba penetrovat, niekde moderne farby chytali v pohode. Dnes uz gadam hlinkoj ndmaluje nikto, tak hadam olupovanie jedneho nateru nehrozi
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, tak u nás to nakoniec dopadlo tak, že sme urobili test, aby boli všetci spokojní 😊 Jedna stena sa napenetrovala a druhá nie, výsledkom je, že sa maľovači rozhodli penetrovať všetko :-D Minuli tak menej farby a farba im na novú omietku aj lepšie chytala, keď nepenetrovali, tak sa z omietky dosť prášilo a maľovalo sa im horšie. Toľko k nášmu maľovaniu, ďakujem za rady.
Odpovedať
@kikaku Ahoj, skús i to ešte raz popísať prosím. Lebo mi to nejde dokopy : -aby boli spokojní všetci, jedna stana sa napenterovala druhá nie; maľovačí penetrovali všetko; keď nepenetrovali, tak sa prášilo.... @kikaku skús si to po sebe prečítať...
Odpovedať
Profilova fotka
@yeti_team skús si to ešte raz ty prečítať a snáď pochopíš 😉 Nie stana (asi si myslel strana) ale STENA! Urobili sme test na dvoch stenách, jedna sa robila tak a druhá onak... výsledok bol ten, že stena na ktorej sa urobila penetrácia vyzerala lepšie a teda sa postupovalo ďalej podľa nej, najprv penetrak a potom farba... je to tak zrozumiteľnejšie aj pre menej chápavých?
Odpovedať
Zdravím, trochu obnovím túto tému...Mám nanesené nové sádrové omietky (GletXL) a chcem sa spýtať, či je potrebné tieto nové stierky penetrovať pred maľovaním? Ak áno, tak aký penetračný náter a v akom pomere? Pred stierkami som použil penetrák Rikombi Grund v pomere 1:6 (jeden diel penetráku, 6 dielov vody). No neviem, či existujú nejaký špeciálny penetrák pod maľovku alebo to je jedno? A taktiež netuším pomer, ale predpokladám, že ten pomer bude možno aj 1:12, alebo sa mýlim? Ďakujem pekne.
Odpovedať
Ja som si maľoval sadrové omietky (baumit) a urcite treba penetrovat. Ovela lepsie to chytalo. Penetroval som den braven nano a najlepsie bolo ak som ten penetrak takmer vobec neriedil. Idealne nariedil mas 20% vidy a zvysok penetrak
Odpovedať
Ok, takže penetrovať treba... Pod stierky išlo 1:6 a pod maľovku 4:1? Úplne opačný pomer...ako to že tak veľa penetráku pod "obyčajnú" maľovku?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Asi by som to povedal takto - ak si date zalezat a napenetrujete to rovnomerne vysledok bude ze usetrite nieco na farbe, ale ak vam od penetracie stropu bude frkat na stenu tak si mozte zarobit na riadny pruser a ostanu vam na stenach take stekance ze budete mat hlavu v smutku - ak nenapenetrujete tak to nemate ako pokaslat kedze stena si svoje vypije tak ci tak, mozno je lepsie dat prvu vrstvu farby zriedenu... Nejake "hlbkove zakusnutie" a ine literarne skvosty platia akurat tak na uplnych laikov a sluzia na vyprazdnenie vasej penazenky. A total top je "penetrak zabranuje vzniku mikroprasklin" 😄 Penetrak sluzi na znizenie nasiakavosti, hawk !
Odpovedať
@martinooo Literatúra existuje aj o výsledkoch vývoja stavebného a chemického priemyslu. Ja som len chcel pomôcť na základe takejto literatúry.
Odpovedať
@yeti_team aj rozne normy existuju aj take ktore hovoria ze na svetla mas priviest 3x1,5 kabel a ked povies elektrikarovi ved tam davam vsade ledkove bodovky tak sa len pousmeje a povie ale norma hovori o troch zilach...Ten zemiaci tam je navyse ale co uz...niekedy je lepsi sedliacky rozum, samozrejme nie vzdy...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
A potom rozhodni sa 😞 tak isto má čochvíľa čaká maľovanie . Jedna sa o nové omietky vapennocementove + sadrokartónový strop. Keď tu čítam že s penetrakom je problém tak neviem čo spraviť .
Odpovedať
bez penetracie by som ani nemaloval
Odpovedať
Profilova fotka
Ja som maloval penetrak a trochu bielej farby.. Aj ked steny mam farebne..
Odpovedať
Ja som tiež toho názoru že použiť penetrak len aby som si potom nebuchal hlavu o stenu že to nemôžem premalovat 😞
Odpovedať
@majokx urob to presne tak ako je napísané v návode na vedre od tvojej farby. Na mojej farbe bolo napísané že buď impregnácia alebo jedna redšia vrstva . Skúsil som s impregnáciou na jednej stene a nedalo sa mi to maľovať, tak bolo rozhodnuté.
Odpovedať
Ja som si farbu viac nariedil a to bol prvy nater miesto penetraku.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
ludia... penetrak treba a aj na novu stenu/omietku. zjednoti savost a farba bude lepsie drzat... len ho treba dobre pripravit a ak natierate strop ochranit steny pred frkancami. a vsetko bude oool rajt 😄 a samozrejme nenatierat 2 hodiny po napenetrovani 🙂 pri teplotach nad 20 C by ja osobne cakam 24 hodin...
Odpovedať
Profilova fotka
Dobrý deň, penetračný náter má za úlohu zjednotenie nasiakavosti, stabilizáciu a vylepšenie prídržnosti podkladov. Zvyšuje priľnavosť a uľahčuje aplikáciu farieb. Preto by som ho určite nevylúčil. Nanášanie penetráku na stenu, má však svoje pravidlá a riziká, preto to nie je taká jednoduchá činnosť, ako sa zdá. Stekance z penetráku sa naozaj prekreslia na povrch cez farbu, ale dá sa tomu predísť dôkladným spracovaním, čo by mal maliar bezproblémov zvládnuť. Určite sa nedajte nahovoriť na riedenie farby penetrákom, čím si maliari radi šetria prácu. Je to proti všetkým odporúčaniam výrobcov farieb.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?