Spojenie väčšieho terasového okna z dvoch

Dobrý deň, prosím Vás, máte niekto praktické skúsenosti so spojeným väčším terasovým oknom? Okenár nám navrhol, že naše 2,5m široké terasové okno je lepšie spojiť z 1,6m pevného samostatného okna a 0,9m otváravého okna. Vraj je to pevnejšie, keďže každá časť má svoj obvodový rám a tým pádom bude stabilnejšie, keď sa bude často to menšie otvárať, zatvárať, aj deti s ním budú búchať... Tieto dve okná sa spoja zošroubovaním, viď obrázok. Zaujímalo by ma ako sa to správa po niekoľkých rokoch používania, v zime, v lete, či sa ten zošroubovaný spoj nerozchádza, nefučí tadiaľ a iné problémy. Ktorá alternatíva je lepšia, či vyššie popísaná alebo to nechať vyrobiť z jedného kusu, čo je zase komplikovanejšie na dopravu a montáž? Ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
my mame takto, ale jeden kus akurat ze dvere mame 110. tazko povedat, ako sa to bude spravat, ak to budu dva kusy, tam potom ide len o to, aby to bolo poriadne spravene a utesnene
Odpovedať
Tie dva kusy sú vždy spájané spojovacím profilom. Podľa výrobcu buď vkladaným do drážok okenného profilu /tzv. vajíčko i keď je to mierne elipsovitý tvar 😄 / tie sú jeden v drážke zvonka a jeden z vnútra alebo H profil ktorý sa nasadí na okenný profil jednej časti a nasunie sa druhá časť. Potom sa to zoskrutkuje durch cez oba profily. Keďže sú zoskrutkované nič sa nerozchádza ani tade nefučí...
Odpovedať
@lenkaa_p Máme otvor 2,7metra ... 180 fix+90 otváracia časť. Nevšimla som si, žeby tamad fucalo, ale ešte nemáme dlhodobú skúsenosť 🙂 Srobovalo sa to o seba. Každopádne robil nám to skúsený a overený človek. Je treba to dať namontovať šikovnej osobe, ktorá to neodflakne, ale to sa týka každého okna.
Odpovedať
Profilova fotka
Mam to takto tiež. Stavebny otvor 3.5 m. Plast Salamander. No dal by som to v AL. Keď svieti slnko dvere drhnu.
Odpovedať
@dodok Postačí to zoskrutkovať samorezkami z jednej strany, alebo je lepšie zoskrutkovať to šraubami s maticou krížom cez profily? V plastovom profile je kovový profil ako výstuha. Aby ten spoj bol pevný navždy. Ďakujem.
Odpovedať
@lenkaa_p Ten spoj bude pevný. Bude určite pevnejší - teda celý rám stabilnejší, ako keby to bolo v celku. Akurát tie plastové dvere sú slabinou celého. Pri takej šírke je to dosť riziko - to krídlo je dosť veľké, je to z plastu a ak sa to bude často používať a namáhať, môže sa poškodiť záves (pánt). Si zober, že celé dvere vlastne stoja na tom spodnom pánte, resp. na jednej tyčke o hrúbke 8 mm a dĺžke 6 cm. Horný je len prítlačný. Ja mám plastové terasové dvojkrídlové dvere so štulpom a to krídlo s kľučkou sa utrhlo. A to tie dvere ani veľmi často nepoužívame. Pozri tu, ako sa nám to urvalo: https://www.modrastrecha.sk/forum/okn... Tieto pánty sú štandardné okenné, nie dverové. Ak chceš pevné dvere na terasu, treba dať rám, krídlo aj kovanie dverové, nie oknové. Takže : 1. buď dať dverný profil a pánty 2. spraviť to celé v hliníku 3. dať tam HS portál.
Odpovedať
@chrobak7 Ďakujem za rady. Riešili sme to aj my, či to nebude robiť problémy, predajca nám povedal, že tie dvere budú mať 52kg a že bežne na tieto parametre dávajú obyčajné pánty a nemajú s tým vraj problémy. My sme ale pre istotu dali zosilnený pánt 130kg, tak pevne verím, že to bude fungovať a aj dlhšie. Hliník nechceme, naši priatelia majú veľké nervy na hliník v zime - veľmi chladný a stále vlhký. HST je už pomaly v cene malého auta. 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?