Skúsenosti - okná Salamander BluEvolution 92

VAROVANIE V Nitrianskej pobočke firmy Dem-ter, člen skupiny Miverob sme si na nízkoenergetický dom objednali okná Salamander BluEvolution 92 mm, vtedy podľa všetkého najkvalitnejšie plastové okná na našom trhu. Najprv cez telefón obchodníčky a potom osobne zameriavača pri jeho návšteve sme sa pýtali, či to nemá niečo spoločné s Poľskom, však viete prečo. Obaja tvrdili, že profily 92 mm sa vyrábajú len v Nemecku, rámy sa skladajú niekde pri Komárne a sklá sú z Nitry. Radosť žiť 🙂 Tak sme zaplatili, oni ich namontovali a mohla byť idylka. Lenže nie je 😞 Najprv sme našli malé nálepky ešte z výroby, všetko v poľštine. Počas zimy sme ich premerali termokamerou a zistili sme veľké úniky tepla cez škáry medzi obvodovými profilmi a zvislým deliacim stĺpikom a okolo skiel na neotváravých častiach. Je to nelogické, lebo aby bola tesnosť okien čo najvyššia, na pasívnych domoch sú len neotváravé okná. U nás stále poriadne fúka, aj preto sme chceli tieto okná s 3 tesneniami, vraj neprestupné ani pri víchrici. Všetky okná máme pol pevná časť a polovica otváratelná. A pri všetkých je škára pod a nad deliacim stĺpikom, cez ktorú poriadne preťahuje. Podali sme reklamáciu a vyšlo najavo, že ten stĺpik nie je ani privarený, ani lepený a keď montážnici príliš pritiahli rámy na stavebné otvory, tak vznikli škáry. Škáry sa technik na jednom okne pokúsil zatesniť komprimačnou páskou, bez efektu a pri druhej návšteve silikónovým tmelom, to pomohlo asi na 80%. Okolo skiel chýba tzv. teplý rámik, hoci v dobe objednávky to mala firma Dem-ter pri použití 3-skla v cene. Nedá sa to už dokázať, pretože zrejme pre reklamácie, tieto okná s 92 mm profilom už nemajú v ponuke. Šokujúce bolo ale zistenie, prečo sú úniky tepla okolo pevných zasklení. Doplňujúci profil, ktorý zo zárubňového profilu robí podklad pre zasklenie neotváravej časti, je iba na dvoch krátkych úsekoch na každej strane skla. Šetrenie, alebo aby sa im ľahšie zasklievalo? Pokiaľ nie je tento profil okolo celého skla súvisle a v rohoch zarezaný pod 45°uhlom a zlepený, tak je vlastne rám v priestore zasklievacích líšt len 3-komorový! Navrhli sme firme Dem-ter zmier, aby nám vrátili polovicu sumy, ktorú sme zaplatili za tovar a celú sumu za montáž, ktorá má výrazný podiel na netesnosti stĺpikov. Potom by o nás už nikdy nepočuli a dutiny v profiloch by sme si sami vyplnili nízkoexpanznou PUR penou. Aj keď nedosiahneme koeficient prestupu tepla, ktorý tak radi prezentujú, lebo to krásne znie, ale aspoň dosiahneme taký, ako by sme mali nejaké lacné okná. Odpoveď bola, že s nami ďalej odmietajú komunikovať. Teraz sme ich dali na SOI-ku, ale to je inštitúcia bez právomocí, asi ako strážny pes bez zubov, žiaden vlk sa ho nebojí.
Odpovedať
1
2
@palo66 dat si spravit znalecky posudok a zazalovat ich.
Odpovedať
Silné pochybujem, že pritiahnutím kotvenia by sa dal ohnúť okenný rám. Snáď by to šlo naopak, že pri balkónových dverových rámoch dôjde k pretlačeniu dovnútra. Máš celkom slušné vedomosti o tom tak si si to mohol urobiť sám a mal by si pokoj.
Odpovedať
@zita19 Ako som čakal, teraz som dostal odpoveď zo SOI-ky, že môžem ísť do ... Áno, dá sa to tak riešiť, zaplatím za posudok a právnika viac ako stáli tie okná a stále nemusím vyhrať, naviac by to muselo ísť na medzinárodný súd, lebo je to v Rajke, výrobca je Poľsko, tak ja končím, mám smolu. Ale ak viete, že niekto chce tie okná, nech ráta s tým, že to vždy je polská srač...
Odpovedať
@palo66 v com je iny ten polsky bluEvo?
Odpovedať
Ja mam od tejto spoločnosti bluevo 92mm profil nemecký kovanie rakúske a skla od saint goben... Bývam už 5 rok a nemám s nimi problém len raz boli nastavovať... @matoztt... Podľa finstatu nie to mala firma a keby mali veľa problémov s tým tak by bola plná modrá strecha lebo pri tých obratoch asi nepredávajú 10 okien mesačne... A čo sa týka toho poľska ci sú nie sú vyrobené.. taktiež kuchynsku linku mam poľska markízu garážovu bránu strechu a žiadne problémy... Podstate ide o to aby daný výrobca nebol nejaký malý ale skôr veľký a najlepšie ktorý vyváža co najviac produktov do Európy pretože musia dane výrobky dodržiavať určite normy európske... A verte mi robím Nemecku a Nemci taky problém s Poľskom nemajú ako Slováci vo všetkom!
Odpovedať
@matoztt Skús si dať namontovať poľské bluE 82 (Brügman) a po roku zistíš, že tie vlastnosti okna sú úplne opačné, ako garantuje predajca. Nemecký profil je predsa len nemecký, tu sa neoplatí šetriť, pokiaľ ste rozhodnutý pre tento typ. Určite aj tu na fóre nájdete veľa tém a príspevkov o tom, ako sa ľudia nechali oklamať. Poznám prípady, kedy firma predala a namontovala poľské bluE, pritom predávala poľské s garanciou nemeckou (teda aj cenou). Žiaľ, keď to po roku-dva zistili, už daná firma neexistovala...
Odpovedať
Rozdiel je tam obrovsky.. Ja mam priamo z Nemecka a kamarat z Polska ("BlueEvolution system" je na rame). Kamaratovi sa napr. pri balkonovych oknach zkrizili jedny dvere o centimeter smerom dole..Ale celkovo opracovanie okna je uplne na inej urovni. Vaha ani nehovorim..Moje okna su cca o 30 percent tazsie/mohutnejsie. Este napriklad jeho dvere mi pripadaju ako z kartonu a moje su oproti nemu ako vstup do trezoru.. Neviem ako tie polske (Aspon tie co kupil on, mozno je viacej polskych variant blueevolution 92) dokazu predavat pod tou istou znackou.
Odpovedať
V pondelok mi nahodili bluevo92, tuhe jak svina, pevne. Preto sa pytam
Odpovedať
Riešil som túto problematiku co sa týka bluevo 82 a 92 nastudovane mam od A po Z... Nájde si stránku sip-window. com... Bluevo 82 nie je žiadne podradne okno líši sa hlavne hrúbkou co je logické a rozložením tesnenia... Ďalšia vec patrí to pod Nemecku spoločnosť neviem ci majú naozaj fabriku v Poľsku pre profil 82 ale je logické tak ako príklad aj u nás co sa týka VW, audi.. Prečo nevyrábajú v nemecku ale na Slovensku? No kvôli lacnej pracovnej sile... Ja som sa rozhodol since pre 92 lebo som dostal takú istú cenu ako na 82 ale neriešil by som to tu ci polsko Nemecko podradne neviem jaké... A samozrejme môže sa stať nejaký priehyb v ramoch no najprv by som sa zameral n montáž okien a kovania nie na kvalitu plastov...
Odpovedať
@brumik987 Ja mám tiež bluEvo 92. Môj profil síce bol vyrobený v DE, ale v podstate to je jedno, kde je vyrobený. Salamander je len dodávateľ profilov. Dôležité je, kto z neho vyrobí okno. Výrobcov okien je kvantum a ten sa rozhodne, z akého profilu bude okná vyrábať. A práve výrobca to môže riadne pokafrať. Za to, že výrobca má vo výrobe lajdákov a amatérov, dodávateľ profilov nemôže. A potom je tu ešte predajca - zvyčajne nejaký sprostredkovateľ, ktorý sa zaoberá obchodom. Posledným kritickým článkom je firma, ktorá montuje okná. Zvyčajne predajca má zazmluvnené nejaké partie živnostníkov, ktorí pre neho montujú okná. A toto môžu byť najväčší fušeri, lebo predajca chce čo najmenej zaplatiť za montáž. Najlepšie je, pokiaľ sa okná kúpia priamo od výrobcu, ktorý zvyčajne zabezpečuje montáž vlastnými ľuďmi. U mňa boli okná kvalitné , výrobcom bola firma RI okná, ČR. Predajca bol totálne neschopný, nepoznal detaily toho, čo predáva, v niektorých témach som toho popísal dosť. Výrobca mi pokazil jedny terasové dvere - rozmer rámu nie príliš sedí s rozmerom krídla. A tí, čo to montovali - škoda slov. Ešte mi pri montáži rozbili sklo na HS portáli, niektoré okná chybne zamerali, dávali málo peny medzi rámy a pod. Ale chcel som tým len povedať, že nie je podstatné pátrať po tom, či je rám vyrobený v DE alebo v PL. Na celkovú funkčnosť okien to má najmenší vplyv. Podľa mňa najdôležitejším je práve výroba a tá montáž okien.
Odpovedať
@chrobak7 áno súhlasím s tým že je podstatné kto vyrobí okno o tom niet pochýb respektíve ako sú nastavené výrobné linky a potom samostatná montáž... Ci sú to živnostníci alebo zamestnanci firmy ja som dlho robil ako živnostník pre jednu spoločnosť ale čo sa týka reklamácii pruserov ak sa nejaké nebodaj stali(kto nerobí ten nepokazí) vždy plnú zodpovednosť preberal majiteľ najprv poslal nás na opravu keď sme si s tým nevedeli rady a nebola to naša chyba potom prišli z technického oddelenia.. Nie vždy kto je hneď živnostník je aj fušerom... Ano viem ze si mal. Dosť problémy s ním no keď si videl na začiatku že je neschopný prečo si išiel do toho? Neber to v zlom len ak je niekto už na začiatku neschopný dám ruky preč od neho a snažím sa hľadať náhradu
Odpovedať
Profilova fotka
Dobrý deň. Chcem poukázať na jeden zásadný fakt. Na Slovensku je výhradným dodávateľom profilových systémov od nemeckého výrobcu SALAMANDER Industrie Produkte GmbH., spoločnosť TOZAN EU, a.s., ktorá profily dodáva zásadne autorizovaným slovenským výrobcom, ktorí sú zároveň členmi združenia Revolučné okná. Len u týchto členov združenia máte záruku pôvodu profilu ako aj kvalitu výroby. Členovia združenia viac krát za rok v pravidelných intervaloch prechádzajú odbornými školeniami a aj auditom výroby, kde sa kladie dôraz na dodržiavanie všetkých predpísaných noriem, ktoré sa netýkajú len samotnej výroby výrobkov. Čo všetko naši členovia musia splniť a dodržiavať, si viete pozrieť na našom webe. Treba si uvedomiť, že problémy nekvalitných okien sa v 99%-tách nevzťahujú na samotné profily. Problémy môžu nastať strane VÝROBCU okien vo výrobe, ako aj na strane MONTÁŽE okien, pri samotnej montáži v prípade, že sa nedodržia predpisy výrobcu profilov, výrobcu stavebnej chémie ako aj samotné technické normy. Vami spomínaná firma NIE JE členom združenia autorizovaných výrobcov, a ako mnoho ďalších na Slovensku, nie sú priamo výrobcovia aj keď sa tak prezentujú. Tu môže nastať situácia, kedy obchodník, priekupník hľadá najlacnejšiu alternatívu na trhu a kvalita výrobkov ako aj samotnej montáže ide bokom. Samozrejme nemôžeme všetkých obchodníkov hádzať do jedného vreca a netvrdíme, že firma XY medzi nich patrí, lebo sú aj takí, ktorí nakupujú kvalitné výrobky a aj montujú podľa predpisov. Nie všetci hľadia len na zisk a nakupujú to najlacnejšie z najlacnejšieho, často krát v Poľsku a bez DPH. Ak chcete mať kvalitu, záručný a pozáručný servis (lebo všetko sa môže „pokaziť“), obráťte sa na slovenských výrobcov plastových okien a dverí, najlepšie však na autorizovaných členov združenia Revolučné okná, kde Vám vieme toto garantovať. Pekný a úspešný deň Vám prajem. Richter Matúš
Odpovedať
Článok sa načítava...
Tak potom odkial ma clovek objednat okna aby sa nenapalil? Pochopim jedno. Dam smiesnu cenu za okna a nech su smejd,idem do toho rizika. No ak si priplatim tak nech davaju deklarovanu kvalitu. Je az smutne ako su niektore firmy nenazrate a dokazu zarabat na klamstvach. Clovek zoberie hypo splaca do staroby a namiesto toho aby si uzival za to co zacvaka,tak sa strachuje,kedy to zacne krutit,prefukovat,rosit sa,stracat farbu...
Odpovedať
Mne sa rehau geneo plus krat minus kosinus neviem ake tiez ohli. Budem to reklamovat takze este nic nezverejnim len pisem ze plastove sa mi ohli o 5mm v 2metroch na vyske. Prefukuje neskutocne... Nedaju sa ani zatvorit ako sa ohli. Klucka kladie velky odpor
Odpovedať
@palo66
Odpovedať
@palo66
Odpovedať
@okna_dvere ???????? Čo si chcel povedať? Alebo si len robíš reklamu?
Odpovedať
@palo66 Dobrý deň pán a pani Chlebničanoví, snažili sme sa Vám pomôcť, boli sme u Vás niekoľkokrát, ale nikdy sme nezaznamenali Vami deklarované netesnosti, napriek tomu sme vždy urobili niekedy až neštandardné dodatočné zateplenie, ktoré tvrdíte, že nepomáha. Neustále našu spoločnosť obviňujete z klamstiev a podvodov a podobne. Museli sme preto pristúpiť k riadnej výzve o reklamácii podľa zákona, vzhľadom na skutočnosť, že okná sú v poriadku a výrobca to po obhliadke písomne deklaroval tiež, nevidíme inú možnosť ako súdny spor, ktorý rozhodne ( tomu tiež neveríte podľa Vášho vyjadrenia, tak asi bude niekde inde problém a nie v oknách ). Preto Vás ešte raz a opäť otvorene-verejne vyzývame, aby ste postupovali podľa zákona a neobviňovali našu spoločnosť, SOI a všetky úrady, ktoré konajú v zmysle zákona z nečinnosti. Náš záujem je tento problém vyriešiť, ale nebudeme pokračovať v tomto spore takýmito verejnými písomnými prestrelkami, ktoré k ničomu nevedú. Ďakujeme za pochopenie.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
@revolucne_okna prosím vás, vedeli by ste mi odporučiť firmu ktorá je v členstve, v trenčianskom kraji? Máme záujem o okná salamander
Odpovedať
Profilova fotka
@dominini Dobrý deň, teší nás Váš záujem. V Trenčianskom kraji máme viacerých certifikovaných výrobcov. Viete nám bližšie špecifikovať, kde by sa prípadná montáž robila? V ktorom meste / obci? Ďakujem.
Odpovedať
@revolucne_okna odpoviem v správe.
Odpovedať
Profilova fotka
@dominini Ďakujem za info, odpoveď nájdete v správe. Pekný deň želáme :-)
Odpovedať
@revolucne_okna zilinsky kraj? Lv door? Tam profil salamander blue evo 82 ani 92 nemaju v ponuke... Okres martin
Odpovedať
Profilova fotka
@matejmt28 Dobrý deň, ak máte záujem o Salamander bluEvolution 92 a ste z Martina, kontaktujte nášho výrobcu spol. SKAT - Slovakia z Banskej Bystrice. Kontakt nájdete aj na našom webe. Prípadne môžete požiadať o cenovú ponuke vyplnením krátkeho dotazníka ktorý tiež nájdete na našom webe a do poznámky napísať že chcete cenovú ponuku od SKAT Slovakia. O ostatné sa už postaráme :) . Pekný deň prajeme.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
@revolucne_okna dobrý deň, vedeli by ste mi doporučiť firmu, ktorá je v členstve, v Trnavskom kraji? Máli by sme záujem o okná Salamander bluEvolution 82 alebo 92 konkrétne v Skalickom okrese, montáž v meste Skalica? Ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@dada73 Dobrý deň, odporúčame firmu ADLER Plus, s.r.o., sídli v Trnave. Kontakt nájdete na našom webe. ;)
Odpovedať
Profilova fotka
@revolucne_okna Dobrý deň, môžem poprosiť info o firme v členstve, ktorá sa nachádza v Žiline? Mám záujem o okná blue evolution 82 / 92. Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@vejka_m mame bluevo robila ich firma RI okna, za plavarnou
Odpovedať
Profilova fotka
@ninaclaudius a ste spokojní? Kvalita? A montovali vám ich oni? Akurát som si u nich dala robiť nacenenie, tak čakáme.
Odpovedať
@ninaclaudius Ja len malé upresnenie. Jedna vec je typ profilu, druhá vec je výrobca, tretia vec je sprostredkovateľ a štvrtá vec je firma, čo okná montuje. Ak píšeme o Salamander bluEvolution šírka profilu 92, tak tento profil sa vyrába v Nemecku. Tam sa vyrábajú aj iné šírky, ale tiež sa môžu vyrábať aj v PL (vraj šírka bluEvolution 82 sa tam robí). Ale to je úplne jedno, kde to vyrábajú, technológiu dodáva Salamander. Tieto profily potom používajú firmy, čo okná vyrábajú. V tomto prípade je to firma RI okna, ktorá má sídlo v Bzenci v ČR. Majú aj nejakého zástupcu a reprezentanta na SK, ale to je neschopný chlap, čo nevie nič vybaviť (mám s ním nejednu skúsenosť, takže to môžem bez výčitiek svedomia napísať). Tento nič nepredáva, len formálne zastupuje firmu RI okná (asi má na starosti obchodných zástupcov) Potom je mnoho obchodných zástupcov, väčšinou sro-čky, alebo aj drobní živnostníci, ktorí naháňajú klientelu. Niektorí sú naozaj odborníci, ale nájdu sa aj takí, čo sa v tom absolútne nevyznajú a len posúvajú objednávky do ČR a stavajú sa do pozície sekretárky. Na takého som pred rokmi narazil aj ja. Potom som radšej komunikoval priamo s výrobcom v ČR. A v poslednom rade, ale najdôležitejším elementom je montážna firma - prevažne partia živnostníkov, ktorí pracujú na základe nejakej zmluvy s obchodným zástupcom. Najdôležitejšia je preto, lebo na kvalite jeho práce závisí kvalita montáže okien. Ak to on zvorá, tak máte krivé okná, zle tesnia alebo sa krútia. Obchodný zástupca môže byť kľudne trubiroh, ale ak vo výrobe pracovník po víkendovej opici nevyrobí iný rozmer okenného krídla od rámu a montážnik to namontuje dobre, tak je všetko v poriadku. Takže pýtať sa na referencie na obchodného zástupcu je takmer úplne irelevantné. V čom ale môže obchodný zástupca pomôcť, je vybrať správny typ rámu a ak je odborník poradiť klientovi podľa jeho potrieb. Aj tak väčšinou poradí to, z čoho má väčšiu províziu. A ešte prípadne poslať na montáž kvalitnú a overenú partiu montážnikov. Ak sa raz rozhodnete pre daný rám, je takmer jedno, kde ho vyrobia, alebo cez ktorého obchodného zástupcu ho kúpite. Meno montážnej firmy aj tak nebudete vedieť a obchodní zástupcovia si najímajú naozaj širokú plejádu montážnikov. Väčšinou tých najlacnejších a tá práca potom tak vyzerá (bohužiaľ montážnikov som mal horších, ako PAT a MAT). Len tak pre zaujímavosť - pri osádzaní tabule okna do HS portálu sa im trom "podarilo" rozbiť okennú tabuľu. Takže treba mať šťastie na montážnikov, aby boli okná správne osadené. To dopredu nikto neovplyvní. Takže ak budete pýtať referencie, spomeňte si, koľko článkov je v procese výroby a montáže okien. A určite si nebudete pýtať referencie na všetkých - od výrobcu profilu, výrobcu okien, obchodného zástupcu, montážnikov.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?