Ovládanie vonkajších žalúzií diaľkovým ovládaním alebo vypínačom?

Dobrý deň, riešime vonkajšie žalúzie a vyvedenie elektriny-elektroinštalácia  na ovládanie motora: 3 žilový kábel x1,5 - nad okno resp. HS-portaly a 5 žilový x 1,5 k vypínaču - ak nebudeme riešiť diaľkové ovládanie. V prípade DO nám stačí 1 kábel nad okno, najlepšie v strede otvoru. Prečo by ste sa rozhodli, DO alebo vypínač?
Odpovedať
1
2
...ja mam sice len 5vonk.žaluzií,ale zvolil som dialkove.1ovladac pre spalnu,ktorym sa ovladaju 2okna v spalni,a 2.ovladacom ovladam terasove dvere a dve okna v kuchyni.Pride mi to ,,komfortnejsie"...ako mačkat a stát pri vypinači...no asi tak za mna.
Odpovedať
Profilova fotka
Aj ked budes mat vypinace, urcite k tomu aj dialkove, na ovladanie vsetkych zaluzii naraz. Da sa vsak existovat aj len s jednou vaiantou. (vypinac, alebo ovladac) Sam mam iba ovladac. Pre deti casom urcite bude potrebne dokupit este jeden ovladac.
Odpovedať
My máme na diaľkové ovládanie 2 okná plus terasové v obývačke a kuchyni a v izbách máme na vypínač na stene. A to diaľkové je super vec ale osobne by som už teraz šiel aj do možnosti na aplikáciu kde si to vieš ovládať odkiaľ len chces v prípade počasia čo je veľká výhoda...
Odpovedať
@exponent Žiadny ovládač, Načo máš telefón?
Odpovedať
@exponent máme ovládače, spokojnosť
Odpovedať
@ruren Popíšte, ako to funguje cez telefón.
Odpovedať
mame vypinace v izbach aj cez apku CONNEXOON Window
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@kreola Dobrý deň,správne to chápem, že žalúzie ovládate klasickými vypínačmi a okrem toho ich viete ovládať aj cez apku?
Odpovedať
@tinca8 ano na stene mame bezdrotove vypinace a aplikaciu Somfy. Mne tie nastenne vypinace vyhovuju, je to rychle, ale zaluzie sa daju otocil len asi do 3 poloh. Aplikacia umoznuje mozno presnejsi sklon lamiel 🙂 a pouzivam ju ked sa mi nechce vstat, alebo som vonku a potrebujem zatiahnut (napr. ked ich chcem zvonka osprchovat)
Odpovedať
@tinca8 ja to mam rovnako ale používam na ovládanie systém TapHome, v prípade ze človek nemá prípravu môže použiť fibaro. Ono to potom nie je len o tieneni ale aj o kúrení, chladenie, spojiť to s meteostanicou a podobne. Napr. ak fúka silný vietor žalúzie by mali ísť hore (max 80km/h).
Odpovedať
@tinca8 Neovláda ich klasickými vypínačmi. To, čo vyzerá ako klasický vypínač pri okne (alebo niekde inde na stene) je vlastne diaľkový ovládač, akurát je pripevnený na stene.
Odpovedať
@chrobak7 Dakujem za doplnenie, neuvedomila som, ze tinca8 mozno mysli vypinace na svetlo 🙂.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@chrobak7 ja si myslím ze naj riešenie je klasický vypínač lebo sa dá prerobiť na inteligentné. Napr legrand niloe a použiť fibaro roller shutter. Ideálne je to preto ze v konečnom dôsledku je to lacnejšie a vie to robiť oveľa viac veci. No a v neposlednom rade nemusím stále hľadať ovládač 😄. Takisto viem si urobiť časové plány atď.
Odpovedať
@chrobak7 @kreola nemyslela som diaľkové pripevnené na stene, ale normálny klasický vypínač (čo vyzerá ako vypínač na svetlo, ale ovláda sa žalúzia). My sme chceli mať ovládanie žalúzií na vypínače (káblové) a okrem toho som chcela diaľkové. Bolo mi povedané že takto sa to nedá. Už teraz asi chápem, že tieto vypínače sú bezdrôtové a preto môže ísť k nim aj apka alebo aj to diaľkové.
Odpovedať
@neutrino Neexistuje najlepšie riešenie. Každé riešenie je dobré, záleží od toho, čo vyhovuje majiteľovi. Poznám jedného konzervatívca, ktorému by vyhovovalolen klasický ovládač pri okne, lebo potrebuje prísť k oknu a byť pri tom, ako to ide hore - dole. Mobilofili zase budú vychvaľovať ovládanie appkou, lebo mobil majú stále v ruke, lenivci zase nebudú vstávať z gauča, aby išli pre mobil alebo k vypínaču - tí potrebujú mať všetky ovládače na stolíku (žalúzie, svetlo, telka, SAT, ...).
Odpovedať
@tinca8 Nedá sa urobiť súčasne aj klasické ovládanie aj diaľkové. Problém by mohol nastať, keby motor dostal protichodné príkazy - z vypínača vytiahnuť hore a niekto by na DO stačil spustiť dole. Motor by sa vyskratoval. Môžu byť ale viaceré DO - ako v tom prípde kreoly - vtedy ak prijímač dostane príkaz vytiahnuť, začne vyťahovať, ak na inom ovládači dostane príkaz spustiť - jednoducho preruší vyťahovanie a žalúzie spustí. Tam nenastane konflikt príkazov. Ak ale použiješ ten DO upevnený na stenu, ani nespoznáš, že je to v podstate DO. Ono to vyzerá takmer ako klasický vypínač - máš tam šípku hore, dole a stop. Aj kabeláž je iná pri klasickom (5 žíl ide od vypínača k motoru) a pri DO - vtedy stačí doviesť k motoru 3 žilový kábel a pred motor sa montuje prijímač. V prípade klasického vypínača sa prijímač nemontuje, káble sa zapájajú priamo do motora.
Odpovedať
@chrobak7 ďakujem za vysvetlenie, už to chápem zas o dačo lepšie 🙂 1. Čiže ak sa spraví predpríprava elektriny na klasické", už sa to potom nedá zmeniť na diaľkové (resp.možno áno ale už komplikovane) 2.Ak sa rozhodnem pre diaľkové ovládanie, tak tam je potom už viac možností ako to ovládať - či diaľkovým alebo tými bezdrôtovými vypínačmi na stene alebo apkou? 3. Môžem používať aj napr. 2 ks diaľkového ovládania, že jeden bude napr. na stene v kuchyni a druhý v obývačke?
Odpovedať
@tinca8 ja mam dotykove vypinace s wifi na stene pri okne a funguju aj ako obycajne + cez wifi a appku v mobile mozes si robot skuiny akcie podla pocasia mam ich 3 roky zatial spokojnost na amazone za cca 20€/ks, kabel od vypinaca k motoru 5 zilovy( mam obycajne motory)
Odpovedať
@karol333 tak riešení bude asi viac teda....... Ale predajca žalúzií takéto nenavrhne ani nespraví. Je výhoda ak sa v tejto problematike človek vyzná a vie si to potom upraviť podľa seba.
Odpovedať
@tinca8 tam neni sa v com vyznat k vypinacu je navod zapojis 5 drotikov do vypinaca, stiahnes apku a sparujes s routrom tot vsjo
Odpovedať
@tinca8 dá sa prerobiť pre diaľkové treba 3 vodiče takže ak ste dávali prípravu na tlacidlove je tam žil 5. Opačne je to problém lebo pri tlačidlo potrebujete 4 vodiče L-hore, L-dole, N, PE. Ale môžte mat klasické vypínače a diaľkové bude akoze mobil 🙂, ako som spomínal.
Odpovedať
@neutrino ešte nemáme predprípravu, čoskoro už ideme robiť preto sa pýtam na to všetko. Ale môžte mat klasické vypínače a diaľkové bude akoze mobil - no takto presne som mala predstavu že to chceme! Keby sme mali diaľkové, tak aj motory sú iné drahšie. Čiže diaľkové ako mobil - tam stačia tie obyčajné motory?
Odpovedať
@tinca8 1. Práveže keď spravíš predprípravu na klasické (zavedieš k motoru 5 žilový kábel), tak nie je problém urobiť ovládanie diaľkové. Pre diaľkové ovládanie ti stačia 3 žily (prakticky len 2) a tie zvyšné nepoužiješ. V krabici v stene jednoducho len prepojíš tie káble a na krabicu dáš záslepku. Naopak je to problém - ak zavedieš len 3 -žilový kábel, neurobíš klasické ovládanie. 2. Všetky vymenované spôsoby sú vlastne diaľkové ovládanie - aj ovládač, aj vypínač na stene aj apka. Ovládače sú vlastne 2 zariadenia - ovládač je vysielač a prijímač je pri motore. V prípade appky potrebuješ prijímač s WiFi, alebo inou bezdrôtovou technológiou, ktorá dokáže prijímať povely z mobilu. 3. Áno, diaľkových ovládačov môžeš mať napárovaných viac na jeden prijímač. Najistejšie je priviesť od krabice pri stene do kastlíka 5 žilový kábel. S tým môžeš pokryť akékoľvek riešenie.
Odpovedať
@chrobak7 takže každopádne, ak chcem ovládanie na diaľkové, tak musím mať aj typ motora, ktorý to vie takto ovládať. Nestačí ten typ motora, ktorý funguje len na "obyčajné" vypínače. Správne chápem ?
Odpovedať
staci povedat: Alexa otvor zaluzie v spalni, v kuchyni.....v celom dome a hotovo 🙂
Odpovedať
@tinca8 Tam neide o motor. Síce detaily neovládam, ale motor je len motor. TEn môže byť rovnaký pre rôzne typy ovládania. V prípade ovládania vypínačmi sa káble zapoja priamo do motora. V prípade diaľkového ovládania sa pred motor pridáva diaľkový prijímač, na ktorý sa potom napája motor. Môže byť, že niektoré motory majú integrovaný ten prijímač už v sebe, preto môžu byť drahšie. K takému motoru potom nepotrebuješ už osobitný prijímač. Ale nie preto, že by to bol iný motor. Riešenie na DO bude logicky drahšie, lebo pri tomto riešení treba kúpiť aj ovládač aj prijímač, čo je drahšie, než obyčajný nástenný spínač.
Odpovedať
@chrobak7 ovládanie cez mobil nemá nič spoločné s diaľkovým. Je to releovy modul ktorý na základe pulzu pošle žalúzie hore alebo dole. Jedna sa o napr fibaro, ale ak idú ťahať ešte len káble tak by som spolu so silovým káblom natiahol aj datovy a spravil také riešenie. @tinca8 áno jedna sa o modul ktorý sa dá pod klasicky tlacidlovy zaluziovy spinac. Tým pádom to tlačidlo neovláda priamo žalúzie ale posiela pulz do modulu a modul pošle povel na motor hore alebo dole. Ak vám idú len ťahať káble tak vám odporúčam káblové riešenie (do finalizacie môžete kľudne používať mechanické vypínače), alebo potom neskor bezdrôtová sieť sa tiež dá. Samozrejme ako píše chrobák musíte mať ku oknu 5 žilový kábel a od ističa k spinacu samozrejme stačí trojzilovy. Celá montáž sa spraví v krabičke. Prikladám dve fotky na inšpiráciu.
Odpovedať
@chrobak7 ďakujem za objasnenie, už mi je to úplne jasné 🙂 Tak zrejme v dennej zóne dáme okná na diaľkové, aj keď to bude trochu drahšie riešenie ale je tam väčšia variabilita ovládania. V ostatných izbách stačia obyčajné vypínače. A predsa mi napadlo ešte - pri klasickom vypínači - môžem 1 ks žalúzie ovládať 2 vypínačmi na stene (napr. v spálni bude jeden pri posteli a druhý pri dverách)
Odpovedať
@neutrino a teda pri tomto riešení (releovy modul ) mi stačí aj ten "obyčajný motor, bez toho prijímača na dialkové?
Odpovedať
@tinca8 úplne 🙂 lebo ten modul co je na fotke spína buď smerom na hor alebo na dol. Len by bolo fajn navrhnúť celé riešenie a teda či chcete robiť len žalúzie (stačí napr zaluziovy modul shelly - majú aj na alze), alebo aj nejaká meteostanica, alebo aj svetlá, kúrenie (a teda kompletná príprava na Smart Home). Pripadne mi napíšte súkromnú správu.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?