Okno na terasu-klasické či posuvné

Ahojte, vy čo už nejaký čas bývate, viete posúdiť, či je praktickejšie mať ako východ na terasu HS portál alebo klasické balkónové dvere? Využíva niekto oba spôsoby a vie povedať skúsenosť? Ide o to, že môžeme mať iba 1 HS portál a nevieme sa rozhodnúť, či ho dať na veľké 4m okno z obývačky s výhľadom do záhrady (tu terasa nebude). Alebo dať HS na vchod na terasu, ktorá je zboku domu, tam by bola šírka HS 2,3 m.
Odpovedať
@tinca8 Z akeho dovodu mozete mat iba jeden? Ja by som dala rovnaky typ dveri, nekombinovala by som v jednej miestnosti taky aj taky.
Odpovedať
Z dôvodu finančného. Pôvodná verzia bola HS portál na terasu. A obývačkové okno by bolo trojdielne cca 750 otvaracie x fix2285 x fix750
Odpovedať
@tinca8 v tom prípade by som riešila HST tam, kde budete mať východ na terasu. Škoda, že si nemôžete dovoliť obidve také isté ale chápem, cena je vysoká
Odpovedať
@tinca8 Co od toho hst cakate? Ak bude velke, bude tazke a este som nevidel take, ktore sa dalo fakt lahko ovladat manualne. Pokial to nema byt na el.pohon,za mna je to nezmysel. Velky portal aj tak nik nenechava otvoreny, aby dnu nelietali muchy, v lete neslo teplo, prach, pel, ked uz nic ine. Na caste prechadzanie neprakticke, na udrzbu narocnejsie, tepelnoizolacne horsie. Dajte klasiku, co otvori aj male dieta, zvonku magneticku sietku lietacku a teste sa z usetrenych penazi a jednoduchej, 100% funkcnej veci.
Odpovedať
@kejsix cez to veľké 4m by sa von nechodilo (často), ide len o to, že taká veľká plocha krajšie ukáže ak je čo najmenej delená. Na terasu by išiel HS 2,3 m, čo by bolo otváracie krídlo len niečo cez meter, takže by nemal byť problém s váhou a otváraním. Neviem, nemáme reálne skúsenosti, preto som sa pýtala. Klasika je pohodlnejšia na manipuláciu (asi?).. Ale zas tam bude schodík, pri HS by bol bezbariérový prechod takmer....no všetko má svoje pre-a proti...
Odpovedať
@tinca8 aj klasiku viete zapustit do podlahy ,ze vam vznikne 4-5cm schodik/prah. A ked tadial budete castejsie chodit,tak je to aj lepsie,ked tam napr.budete mat klasicku sietku "vykopavacku" na pantoch 😁😂 Klasiku vies dat aj na vetracku,hst nie 🙂 a este nam kamarat okenar vravel,ze HST ma zmysel tak od tych 3metrov sirky 🙂 ze da sa aj mensie,ale ze je to potom zbytocne drahe a neplni to ten efekt pekneho vyhladu 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
a musi byť to 4 metrove okno otvaracie keď sa tadiaľ nebude chodiť? Ja by som tam dala fixne okno. A na terasu by som dala klasicke otvaranie, HP su zbytočne drahe a klasicke otvaranie je praktickejšie, ak je naňho miesto, čo u vás je.
Odpovedať
@zuzana838 presne všetky tieto veci čo si vymenovala je pravda a to je presne to, prečo sa nevieme rozhodnúť 🙂 logika hovori klasika a pocitovo zas sme nasmerovaný na HS..... preto to chceme dobre zvážiť
Odpovedať
@anieluska fix by bolo dobré riešenie aj by to vyzeralo krajšie. No chceli sme zachovať aj na tom 4m veľkom aspoň nejaký výstup von. Možno sa časom rozhodneme že terasu spravíme aj tam alebo neviem čo sa vyskytne, tak aby sme potom neľutovali že tam nemáme východ.
Odpovedať
@tinca8 je aj dost mozne,ze rozhodne cena 😁 nenacenovali vam to este?
Odpovedať
@tinca8 Dal by som fix. A mate to ej pekne, aj cenovo ok, ziadna udrzba, mensie tepelne straty. HS na obcasne pouzivanie je najhorsie mozne riesenie. Aj technicky aj ekonomicky.
Odpovedať
@zuzana838 naceňovali, preto vieme, že HS iba 1 ks môže byť a preto ta dilema že kam 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
@kejsix Ty asi nemáš HS portál. Si jednoducho odporca a máš svoje argumenty. To, čo si napísal, sú také nepodložené dôvody, aby si si obhájil, že to nechceš. Lebo aj ťažký, 200 kg HS portál otvoríš jednou rukou, nepotrebuješ motorický pohon. A HS môžeš nechať otvorený - aj na 10 cm, aj na 30 aj na celý meter, či celú šírku. A existujú aj sieťky na HS portál, takže muchy nenalietajú. Mucha ti vletí aj cez vchodové dvere, keď nesieš nákup. Aby nešlo dnu teplo, stačí to zatvoriť. Údržba žiadna. @tinca8 Ja mám HS portál na terase, šírka posuvnej časti je 180 cm (pevnej takisto 180 cm). V spálni, kde je tiež výstup na terasu, mám obyčajné balkónové dvere so štulpom. Fotky nájdeš tu: https://www.modrastrecha.sk/forum/okn... a tu: https://www.modrastrecha.sk/blog/chro... HS portál z obývačky na terasu využívame pravidelne a často. Zo spálne tie dvere, aj keď sú na terasu, nepoužívame, na terasu zo spálne ideme tak 1 max. 2 do roka. V zásade by som ti poradil dať ako výstup na terasu HS portál, ale vidím, že ten prechod (modrým vyznačený) je príliš úzky na HS portál. Nie že by to nešlo, ale dávať posuvné dvere široké 110 cm je neekonomické. Navyše svetlý prechod by nemal ani 90 cm, čo je pre prechod na terasu málo. Doporučil by som ten otvor zväčšiť aspoň na 3 metre, aby posuvná časť mala aspoň 1,5 metra. Ak to nezväčšíš, tak je zbytočné tam dávať HS portál. Radšej tie obyčajné terasové otočné dvere. Dávať HS portál na ten výhľad do záhrady je zbytočné. Ty si musíš povedať. ako často tadiaľ budete chodiť do exteriéru. Podľa mňa budete viac chodiť na terasu, preto to by mal byť hlavný východ a tam mať väčší otvor. Tam do toho červeného otvoru by som vôbec nedával dvere, stačia nejaké fix okná, trebárs rozdelené na 3 časti. Prípadne stredné ako výklopné, aby ste tam mohli vetrať. Alebo ak už tam chceš mať dvere, tak to rozdeliť na 4 časti a jednu časť dať klasické balkónové otočné dvere. A budeš tam mať pri tých dverách schody do záhrady? Alebo to bude v jednej rovine so záhradou? O tomto sa musíte poradiť doma s manželom a s projektantom. My na MS nepoznáme presne tvoje predstavy, potreby a situáciu.
Odpovedať
@zuzana838 "Klasiku vies dat aj na vetracku,hst nie" - toto je nepravdivé tvrdenie. To, že HS portál nemá výklopnú funkciu, neznamená, že sa nedá dať malé alebo dokonca mikrovetranie. Veď odsunieš dvere na 0,5 alebo 1 alebo na 2 cm a máš mikrovetranie. "a este nam kamarat okenar vravel,ze HST ma zmysel tak od tych 3metrov sirky" - s týmto plne súhlasím a ten kamarát mal pravdu. Je to aj z ekonomických dôvodov (príliš drahé dvere na malú šírku) a tiež prechod sa rapídne zmenšuje kvôli širšiemu rámu.
Odpovedať
@chrobak7 o tom mikrovetrani viem 🙂 Len to je take ozaj mikro,nie ako ked sa da vetracka na klasike 😁 sice v tejto dobe ma skoro kazdy rekuperaciu a vetranie neriesi 🙂
Odpovedať
@zuzana838 V čom je lepšie klasické okno na vetraní? Veď otvoríš si HS portál na takú šírku, akú potrebuješ vetrať. Takže kritizovať HS portál, že nemá funkciu "vetračky" je nezmysel.
Odpovedať
@chrobak7 Nemám a nikdy som nechcel. "Zopár" som ich teda už videl a rozhodne ma to nijak neohurilo ani nepresvedcilo. Ale ak mas a si spokojny, tak je vsetko v poriadku a patri Ti to ;-)
Odpovedať
@chrobak7 ja nekritizujem,len konstatujem 😁 Ja osobne by som isla do 4metrove HST a do 2,3metrovej klasiky 😊 Ked vyslovene @tinca8 chcu jeden HST.
Odpovedať
@zuzana838 Keby tie rozmery boli naopak, by to bolo ideálne. Ale ako si písala, dávať HS portál na 2,3 m otvor je ekonomický nezmysel. A v tom 4 metrovom otvore klasické dvere zase budú vyzerať divne.
Odpovedať
@chrobak7 Ďakujem za obsiahly názor. Pôvodne boli tie dvere na terasu iba 1800 široké. Keď sme boli u okenára, tak tiež povedal, že je to veľmi malý prechod na HS, že aspoň 2200 by mal byť, aby malo krídlo 1100. Tak sme to rozšírili na 2300. Môže sta to aj na 2500 ale to už sa nám zdá veľa na to že to má byť len východ na terasu. Z obývačky von chodiť nebudeme, vieme že tam HS nemá význam. Jedine že by to krajšie vyzeralo, keby tam bola taká veľká- iba raz delená plocha. Ale to nám zas nestojí za tie peniaze. Takže to obývačkové veľké okno asi ozaj necháme rozdelené na tri časti - dve fix a jedny otváracie (pre prípad, ).
Odpovedať
@chrobak7 myslíte, že by to fakt vyzeralo divne? takto by to mohlo byť rozdelené- obr
Odpovedať
@tinca8 Takto sa dá, je to prijateľné. Je to symetrické a predsa len to nie sú 4 časti.
Odpovedať
@anieluska presne to iste ma napadlo, ci to velke musi byt otvarave, tiez by som ho radsej dala fixne. pokial to je na prizemi, tak nie je problem ani s umyvanim.
Odpovedať
@tinca8 Viem porovnat klasické balkonove dvere (čiže klucka len z vnútra), posuvno - zdvizny systém, klasický posuvny a potom balkonové dvere (v podstate vchodového typu, ktoré su ako klasické dvere akurat sklene). Najhoršie sú pre mna posuvno - zdvižné, naozaj sa s nimi ťažšie manipuluje, ked sme dávali, tak klasické posuvné boli ešte v plienkach a strašne drahé. Aj kvôli manipulácii nepoužívame často a už by som také nechcela. Pri ostatných je to o preferenciách a priestore. Nevýhoda obyčajných otváravých balkonových dverí môže byť vo frekvencii ich používania, ak je to velmi frekventovaný otvor, tak môže časom blbnúť kovanie, jednoducho vrajnie sú stavané na velmi časté používanie, takéto mám informácie od oknárov. Takisto potrebuješ mať priestor na to, aby nezavadzali otvorené. Pri posuvných je nevýhoda, že ich s plnými rukami asi nevieš otvoriť jednou rukou, čiže to, čo urobíš na klasických dverách - si naložený vecami a jediným voľným malíčkom stlačíš kľučku prípadne zvonka nohou potlačíš sklo a dvere sa otvoria, tak toto pri posuve neurobíš, treba na to väčšiu námahu, prípadne musia byť trochu pootvorené. Takisto si treba uvedomiť, či chceš mať otvorený väčší otvor - na to sú samozrejme lepšie posuvné. Aj ked za tie roky mám odpozorované, že akékolvek dvere sú vačšinou zavreté - v zime ide dnu zima a v lete zas teplo - možno pár dní v roku je to tak, že je vonku rovnako ako vo vnútri. Dalšia vec je, že budú tie dvere velmi frekventované, či sa otvoria 5x denne alebo 50 krát (ako u nás 🙂 ) Mimochodom, neviem aký výhľad a na akú časť pozemku máte tam, kde je to dlhšie presklenie a aké zariadenie tam plánujete, ale ja si tam viem predstaviť aj také velké okná, kde by sa dalo sedieť na parapete, to je moja srdcovka, aj ked bohvie, či by to nebolo drahšie ako francuzske okna.
Odpovedať
posuvne velke, to proste bol vzdy moj sen, sice je pravda, ze vela ludi ma odhovaralo, ze to je tazke pri otvarani a podobne, ale dnes uz su take moznosti, ze sa daju same otvarat, ovladanie jednoduche, len je fakt, ze ta cena vie zarazit
Odpovedať
Je pravda že 2300 je malý HS a moc to význam nemá. Zase pri klasických dverách mi vadí búchanie keď sa zatvárajú ale hlavne sieťka keď plieska pri zatváraní 🙂)) Cez víkend to doma doriešime, nakoľko to už musíme definitívne uzavrieť.
Odpovedať
nemam sice doma tie posuvne dvere, ale mali sme ich na dovolenke v apartmane a teda, bola som dost prekvapena, ako na ho..o sa otvarali. Deti ich vobec nevladali otvorit, ja som sa vytrapila, takze vzdy to ostalo na muzoch. Ako mne sa to velmi paci, ked je taky velky otvor na terasu, ale teda, ja som teraz velmi rada, ze ked sme my stavali, tak taketo dvere boli tak nehorazne drahe, ze sme ani neuvazovali o nich a mame to tak, ze okno celkovo ma vyse 3 metre, z toho 2 metre je fix a jedna cast sa otvara ako klasicke balkonove dvere. A ak by som aj teraz mala moznost to urobit inak, tak neurobim, lebo tie dvere sa otvaraju fajn a ucel splnia rovnako..
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?