Nečakané rosenie okien z vnútra

Zobraz úvodný príspevok
Poradte mi prosím, lebo už som zúfalá. Bývame v novostavbe bungalow už 6.rok, doteraz bolo všetko fajn, ale tento rok nám začali okná rosiť - ale naozaj brutálne. Každý deň sú ráno úplne mokré, niekedy aj stena je trochu mokrá okolo nich. Samozrejme v dome objavili už aj prvé plesne. Nič sa nemenilo u nás, neviem čo sa stalo, možno len to, že za minulé roky sme sem-tam používali krb, ale nie na dennej báze, skôr podľa nálady. A druhá zmena - už sme v dome štyria a nie traja :-) Samozrejme nie v celom dome, skôr v spálni, obývačke, a kuchyni, čo nedáva logiku, lebo v obývačku ani nepoužívame, sme hlavne v detskej izbe celý deň, a tá je v pohode. Na nete je naozaj veľa teórií, niekto píše, že mikrovetračky sú dobré, druhý že nie. Ja v izbách pravidelne denne vetrám, teplotu udržiavam cez noc nad 19 C, cez deň nad 21C, žalúzie vyťahujem a stále to nepomáha. Rozmýšľam či by sa neoplatilo investovať do odvlhčovača, tie sú že vraj dobré, ale dosť drahé 120-300E. Odkedy je vonku chladnejšie, toto ma čaká každé ráno: http://s24.postimg.org/d89qwmykl/IMG_...
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@marta2610 kam odchádza vzduch zo sušičky? máte ju zaústenú von? Klimatizáciu má u nás málokto, to, čo sa bežne používa sú vlastne odvlhčovače. klimatizécia vzduch upravuje tepelne aj vlhjkostne, má zabudovaný ohievač, ochladzovač a zvlhčovač. Rekuperácia je odsávanie použitého teplého vzduchu z ktorého sa odoberá teplo a toto teplo sa použije na ohriatie vzduchu, ktorý sa púšťa dnu (prisáva).
Odpovedať
@jan45 dnesne susicky s tepelnym cerpadlom neohrievaju nezvlhcuju vzduch ako bez tep.cerpadla. Kedysi som susickou vykurila 9 m2 kupelnu z 22 na 27stupnov a slo sa na kupanie kojenca. Kamoska mala susicku s vyustenim von, ale oni si ten vlhky vzduch pustali do domu aby zvlhcovali vzduch. Dnesne domy su katastrofa - sucho sucho,kedysi sa vo velkom kupovali zvlhcovace vzduchu, dnes odvlhcovace.
Odpovedať
@atlaska zavlhčuje sa tam kde sú radiátory vykurované na vysokú teplotu, je tam nízka vlhkosť, teplejší vzduch absorbuje viac vodnej pary, no ked sa zníži teplota, stúpne vlhkosť a zráža sa na najchladnejšej ploche sušička je skôr potrebná v bytovke tam nie je veľa miesta, no pri dome môžem sušiť von ak je pekne, ked prší v altánku
Odpovedať
Profilova fotka
@andrea8019 co som sa ja navysvetloval mojej polovicke, ze to bude so susickou lepsie, mala tiez argumentov za vagon. A tak som sa raz nastval, kupil a teraz vravi, ze je ochtona vzdat sa akejkolvek techniky v dome, ale susicku si necha. Vlhkost zo susenia pradla je podstatny dovod na vlhnutie okien.
Odpovedať
@atlaska to je ako stazovat sa: Dnes je internet katastrofa - modrastrecha sa nacitava tak rychlo, clovek si pocas toho nestihne ani kavu urobit. ...co uz, ta vlhkost je dosledok inak pozitivnych veci :)
Odpovedať
@duzu susicku mam doma z jedineho dovodu - nemusim zehlit. @gashtaan mame vcelku novy dom a s rosenim ziaden problem nikdy nebol ani v bytoch ani v starom dome.
Odpovedať
@andrea8019 ešte ma napadlo?! :-) nepridávala,nekupovala si do domu viac kvetov v kvetináči,či? :-)
Odpovedať
Mně teda nejde do hlavy, proč se rosí okna až teď. V novostavbě bych to chápala, potřebuje vyschnout, ale doteď bylo vše OK a po šesti letech bydlení se okna najednou tahle strašně rosí??? :-( :-(
Odpovedať
@duzu okrem zavlhcovania, na to su zvlhcovace. Ale tie malokto v novostavbe vyuzije, zatial viem o jednom okrem seba.
Odpovedať
@peto99 zavlhčovanie sa vytvára zohriatím vody, také klímy sa používajú na úpravu vzduchu napr, kde sú umiestnenie počítačové servre , či diskové polia, tam musí mať vzduch predpísanú RV, pri veľkej vlhkosti vzniká na el. súčiastke zvod a pri nižšej zas preskočí iskra
Odpovedať
Profilova fotka
@andrea8019 musíš si sama odpovedať na základné otázky - vlhkosť je voda, ktorá ti tam nespadla z neba, takže odkiaľ tá vlhkosť je? Najčastejšie - sušenie väčšieho množstva prádla, alebo ako máš poriešený odvod vlhkosti z kúpelne po kúpaní, alebo tá vlhkosť môže ísť do domu aj zvonku ale to ti tu nezhodnotí asi nikto keď to nepoznáme osobne. Treba si kúpiť obyčajné merače vlhkosti a vetrať a kúriť podľa toho. Najrýchlejšie sa dá zbaviť vlhkosti tým, že pridáte na kúrení a budete častejšie vetrať - ale to už je len zbavenie sa tej vlhkosti - ty musíš vyriešiť aby ti tam tá vlhkosť nikde nevznikala.
Odpovedať
vlhkosť produkuje každá osoba dýchaním, potením, plyn sporák, horením plynu sa vytvára vodná para, varením bez digestora , sušenie prádla, sprchovaním , . ak sa tá vlhkosť nevyvetrá zráža sa v podobe vody na najchladnejších miestach
Odpovedať
Článok sa načítava...
@marta2610 Je ich spolu cca 25, ale to od začiatku, ale nič obrovské, väčšinou orchidea. @puxo - Ďakujem pekne. Zozbierala som informácie a máme druhý den nasledovne za sebou - ranná vetračka s otvorenými oknami dokorán, pri varení dávam digestor na maximum, večer detská sú dlhšie vo vani, tak po nich ešte rýchlo kúpeľňu vyvetráme. Kúrenie máme nastavené na 22 non-stop, a už teraz je vidieť obrovské rozdiely. Okná sú skoro všade suché, iba minimálne mokré. Jedine čo neviem pochopiť je stena vedľa okna v obývačke. Tá je ráno vždy mokrá. To okno pozerá na terasu, a vonkajšia strana je sucha, vo vnútri mokrá. Každý deň to vysušíme s elektrickým ohrievačom, ale nepomôže.
Odpovedať
@andrea8019 ak to nie je zatekanie spod prahu dveri, bude to studena spaleta. Zle izolovany ram okna, alebo pouzivanie mikrovetrania. Zisti, ci pri rame netaha chlad.
Odpovedať
@andrea8019 nam sa v byte tiez zacali okna rosit po tom co nam pribudol 4.clen ;-) jednoducho jedno dieta naviac = viac prania, viac varenia, viac vydychaneho vzduchu, s malou som aj ja doma viac nez som bola predtym... a pri babatku logicky menej vetrania a snazila som sa kvoli nej zaroven neprekurovat byt... cize vsetko zle... moje riesenie: pradlo susim len na balkone, po kazdom kupani deti, vareni a po jedle (aj z toho sa pari :) ) vetram, cize dost casto :-D a tym padom v kuse pustam a zastavujem radiatory, snazim sa ich uplne nevypinat...i ked mne to teplo moc dobre nerobi, ale je to urcite lepsie nez bojovat s plesnami... minuly rok boli a tento rok uz nic ;-) okna mame plastove 2sklo, panelak nie je zatepleny a rosia sa mi ramy v dolnej casti - minuly rok som kazde rano vsetky okna utrela, niekedy aj mlacky na parapetach...tento rok nastastie je to ovela menej, staci vyvetrat a je to... cize znizit vlhkost, kurit a vetrat... neverila som ked som videla tie plesne co sme tu mali, ale funguje to :-)
Odpovedať
@mirkita ak máš žalúzie vytiahni ich cca 10 cm hore.
Odpovedať
@andrea8019 máš cca 25 kvetov v kvetináči?!to je podľa mňa veľmi veľa,tam kde sa spí by nemali byť kvety,nech sa ešte niekto vyjadrí k tým kvetom.
Odpovedať
@marta2610 áno, toľko ich máme, ale už dlhé roky. Tam kde je ich najviac, tak práve tam sú okná kompletne suché. @mirkita - máš pravdu, možno naozaj 4. člen je na vine :-)
Odpovedať
@marta2610 ano su povytiahnute:-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 rokoch
Ahojte, strecháči! 🙂 Keďže so zimným ❄️ ročným obdobím sa do našich domácností vkráda nielen chlad, ale aj častý neželaný jav – rosenie okien. 💦 Prečo sa rosia okná? Je to prirodzený jav, alebo chyba okien? 🧐 Oboje môže byť pravdou. Ako predísť roseniu okien? Všetky odpovede na tieto otázky ❓ sa dočítate v našom najnovšom článku: https://bit.ly/rosenie-okien-preco-sa...
Odpovedať
podla mna sa ze uplne tomu roseniu nejak predist neda.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?