Máte skúsenosti so žalúziami na solárny pohon?

Zdravím Nemá niekto skúsenosti s roletami alebo žalúziami na solárny pohon ? ďakujem
Odpovedať
@vkatarina Čo myslíš pod solárnym pohonom? Akože tie žalúzie nebudú pripojené na elektrickú sieť, ale elektrinu pre motor na spustenie a zdvihnutie bude vyrábať solárny kolektor?
Odpovedať
podla toho, co som pozerala, by to malo presne takto byt, ze taketo tienenie vyuziva na pohon slnecnu energiu a tym padom nespotrebujes nic z tej elektrickej. isotra ma v ponuke taketo zaluzie, neviem, ci aj rolety, to by som teraz klamala.
Odpovedať
@chrobak7 áno presne tak.
Odpovedať
@vkatarina Nemám s tým skúsenosť, ale som k tomu dosť skeptický. Niektorí to už s tou solárnou mániou preháňajú, čakám, kedy vyrobia automatickú kosačku na solárny pohon. Neviem, čo konkrétne sa chceš dozvedieť, ale keď to ponúkajú, tak to asi existuje a funguje to. V podstate stačí dať na nejaké zariadenie fotovoltaický panel, nejakú riadiacu jednotku a dostatočný akumulátor. To všetko si ale budeš musieť zaplatiť, aby si ušetrila na tom, čo spotrebujú tie žalúzia. Podľa mňa návratnosť takého riešenie nebude v rokoch (keby si si zmerala, koľko elektriny spotrebujú žalúzia), ale v desiatkách rokov. Navyše, akákoľvek kvalitná batéria má životnosť tak max. 5-7 rokov, potom jej už rapídne klesá kapacita, takže si musíš kúpiť novú. Takže okrem vstupných nákladov budeš mať ešte aj starosti s kontrolou batérie, či ju už netreba meniť. A batéria bude asi pre každú žalúziu samostatne - ako som pozeral tie ponuky od Isotry - každý kastlík má vlastný solárny panel. Ale ak to chceš a akceptuješ cenu, tak si to kľudne daj. Netvrdím, že to nebude fungovať. Ale nepríde mi to ako správne miesto, kam dať solárne napájanie.
Odpovedať
Profilova fotka
@vkatarina je to ekonomický a prevádzkový nezmysel. Keď nebude svietiť 3 dni slnko, vybiješ batériu - ako budeš vyťahovať tie žalúzie ? Švihadlom ? To môžeš robiť aj bez solárneho pohonu.
Odpovedať
@dominik_galaba nemusí svietiť slnko, stačí svetlo. Na jedno nabitie vydržia 30 dni. V Nemecku je to bežná vec ale u nás malo preto sa pýtam.
Odpovedať
@chrobak7 cena je práveže veľmi príjemná na to že nemusíme riešiť prívod elektriny. Táto batéria ma životnosť 17 rokov, máme to aj v zmluve. Uvidíme, už sme dnes objednali dúfam že to bude dobre rozhodnutie 🙈🫣 v Nemecku to mali vsetci a u nás som to moc nevidela tak preto tie otázky. Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@vkatarina priznám sa, že ešte som nevidel akúkoľvek batériu ktorá by mala životnosť 17 rokov. Ale budiš, papier znesie a o 10 rokov tu tá firma nemusí byť. OK Podľa mňa je jednoduchšie natiahnuť kábel, ako tam montovať žalúzie na SOLAR. Samozrejme nie sú žalúzie ako žalúzie. Máš k tomu aj nejaký materiál čo sa týka parametrov ? Vieš sem postnúť odkaz na produkt ? Ďakujem - budeme múdrejší
Odpovedať
@vkatarina Ako dominik napísal - neviem síce, aká tam bude batéria, ale nepoznám batériu, ktorá by vydržala 17 rokov. V exteriéri vydrží olovená možno 5-7 rokov, NiCd možno rok-dva, NiMH alebo LiIon tak 2-4 rokov. Ja mám na plote solárne svetlá, kde sú NiMH a Liion batérie a mením ich cca každé 2-3 roky. Ono batéria neodíde zrazu - z ničoho nič. Ona len pomaly stráca kapacitu. Takže batéria vydrží možno aj 8 či 10 rokov, ale jej kapacita bude už len 10%. A predajca napíše čokoľvek, len aby získal zákazníka. Nemyslím, že by to v DE mali naozaj "všetci". Možno je to viac rozšírené, ako u nás, ale určite nemajú všetci žalúzie na solárnu energiu. Ale ako som už písal - ak je cena pre teba prijateľná a chceš to, tak si to daj. Mňa by určite odradilo to, že skôr či neskôr budem musieť v každom kastlíku meniť batériu. Ak ti ide o ekológiu, tak si pomysli na to, že ako sa budú likvidovať tie batérie. Pri napájaní z elektriky to máš bezúdržbové a funkčné takmer naveky. Ak tam budeš mať batérie, tak sa môže stať, že keď budeš chcieť použiť žalúzie, práve bude batéria vybitá.
Odpovedať
@vkatarina Keď si už spomenula Nemecko, tak som si pozrel nemecké stránky ohľadom solárnych žalúzií. Tu máš celkom dobré zhrnutie výhod a nevýhod solárnych žalúzií: https://wohnglueck.de/artikel/solar-r... Tiež tam spomínajú ako nevýhodu práve potrebu výmeny batérií. Ešte tam uvádzajú, že solárne žalúzie nie je vhodné montovať na tienistú stranu domu, kde vôbec nesvieti slnko - nenabije sa batéria. V tom prípade treba solárny panel umiestniť inde - smerom na slnko. Na inej stránke uvádzali, že pri teplote nad 65°C trpia batérie. Ak sú batérie v kastlíku, tak vnútri kastlíka na slnku môže byť kľudne aj vyššia teplota. Niektorí umiestňujú batérie kvôli tomu do interiéru, ale tam zase treba ťahať káble. Píšu, že cenový rozdiel pri solárnych žalúziách je cca 200 - 350 € na jednu žalúziu (motor). Hlavnú výhodu solárnych žalúzií, resp. ich využitie vidím tam, kde sa montujú dodatočne a aby nebolo treba sekať interiér kvôli káblom, tak sa dajú solárne žalúzie. Ak sa ti chce čítať o tom viac, tak pozri sem: https://www.energiesparhaus.at/forum/... https://www.energiesparhaus.at/forum-... https://myrollladen.de/info/solarroll... Mne to vychádza, že solárne žalúzie by som dal vtedy, keby som mal vážny dôvod, že nemôžem ťahať kábel pre napájanie.
Odpovedať
@vkatarina Mozte mi prosim poslat cenu a parametre do spravy? Riesime prave vonkajsie zaluzie od Veluxu uz od leta a nevieme sa z toho stale vysomarit. Porovnat by bolo fajn. Vopred dakujem.
Odpovedať
@dominik_galaba LIFEPO4 tu zivotnost moze dosiahnut.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@dusan72 Pozeral som ceny tých LiFePO4 batérií. Ak by to tam dávali, tak cena je možno aj trojnásobná oproti žalúzii napájanej zo siete. A keby si niekto dal 6 žalúzií.... tak sa nedoplatí. Pochybujem, že sú tam tieto batérie.
Odpovedať
@chrobak7 Ja som len reagoval v tom zmysle,že existuje aj bateria,ktorá by mohla mať životnosť 17rokov.Cena je už otázka dohody medzi výrobcom žalúzií a dodávateľom batérií a môže byť značne odlišná od maloobchodnej ceny
Odpovedať
@dusan72 Hej, pochopil som. A aspoň som zistil, že existujú aj také batérie, doteraz som ich nepoznal. To bude asi niečo nové. No uvidíme, či sa to osvedčí a ktoré typy to nahradí.
Odpovedať
@chrobak7 Teraz sa dosť rozširujú,hlavná vo fotovoltike.Aj ja testujem už 5ty rok.
Odpovedať
Profilova fotka
@dusan72 len LiFePo4 bude cenou úplne inde, navyše to tipujem na to že batéria bude v exteriéri, tzn. bude znášať vysoké teploty a tak isto aj nízke teploty podstatne horšie ako batérie ktoré sú umiestnené v interiéri. KEBY. Tie žalúzie stáli rovnako ako stoja bežné ktoré sa napájajú zo siete, tak by som nad tým možno pouvažoval - stále mi to ale nedáva zmysel po funkčnej stránke a z pohľadu životnosti. Postrádam akúkoľvek zmyselnú sebestačnosť v takomto riešení na batériu, jedine na hausboot alebo niekde pánu bohu za oknami kde nie je elektrina - OK. Ale tu sa zas dostanem do argumentačne ťažkej otázke s jednoznačnou odpoveďou - nie je už v takomto prípade vhodnejšie mať "švihadlá" a robiť to ručne ako to riešiť cez "solar" ? odpoveď poznáme všetci, len sa s ňou musíme stotožniť. 🙂
Odpovedať
@dominik_galaba pochybujem že to môže teraz niekomu fungovať len na dobíjanie z FV , svetla veľmi málo už dlhšiu dobu, deň ako pri zatmení slnka mesiacom
Odpovedať
@dominik_galaba ono ja som tiež pýtal na žalúzie na solárny pohon, kvôli tomu že som potreboval dve žalúzia dorobiť do už existujúcej stavby, z tohto pohľadu by to bolo najjednoduchšie riešenie, cena na dve okná 3200 € rok 2019, zobral som do úvahy životnosť, funkčnosť, hodnotu za peniaze... nakoniec som zrealizoval klasika, elektrický pohon tento rok za 760 €.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?