Máte skúsenosti s okennými fóliami?

Zobraz úvodný príspevok
mate nejake skusenosti s okennymi foliami ?
Odpovedať
@andrejh0 ahoj Andrej, reagujem na Tvoju skusenost s lepenim termofolii na okna. Je na to nejaky speci postup - alebo staci lepit na vycistene okna s pomocou hubiek a opatrne.....? velmi by si nam pomohol svojou skusenostou :) tiez ma zaujala Fi z PN, v porovnani z NEXT/BA (2 r zaruka) a RAVAFOL/Krupina(5r.), ponuka AFF/PN je na 7r.= najdlhsia. dik :)
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, mňa by zaujímalo či naozaj sa fólie oplatia, či to nie sú len zbytočne vyhodené peniaze, ale či naozaj to plní účel aký by malo :)
Odpovedať
@januska2005 vycistene okno a nastriekane zmesou jar a voda alebo cosik podobne a potom postupne lepit a ood stredu vytlacat bublinky. davali sme to na stresne okna. pred rokom sme to davali dole lebo sme dali zatemnovacky a bolo to peklo to umyt nasledne. ak to ides davat na okna tak rataj s tym ze bude v lete tepelny ubytok aj svetelny. ale od tepla to neochrani lebo ak sa rozohreje sklo tak to sala ako radiator. na jesen a na jar to je naviac poznat lebo je z toho tmavsie prostriedie. ak zaznes svetlo a tak je z vonku vidiet od vnutra aleto zalaezi podla typu folie.
Odpovedať
Pekne dakujem za info! cize ak chcem tie folie kvoli znizeniu "vykurovania slnkom" namiesto zatemnovacich roliet, tak to vlastne nema vyznam davat na okna na juho-vychod, kde mi svieti 8.30-14.30hod.?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Profilova fotka
Nemusite riesit folie na lepenie, ked ste vo faze projektovania RD. Lacne riesenie je objednanie spravnych skiel, ktore mozu byt aj protislnecne (napr. na svetove strany Sever, SZ, vychod, SV), Tam v podstate velmi tepelne zisky nechytate skor su to len straty a v lete hrozi prehrievanie. Pozrite si stranku Nitrasklo alebo Saint-Gobain. Maju viac typov protislnecnych skiel (solárny faktor hodnota g) a s tym suvisi aj priepustnost svetla cez sklo. Napr. sklo SKN 154 ma priepustnost svetla pri trojskle 47% (len) ale na druhej strane ma velkmi nizke g = 0.26, co znamena ze prepusti dnu len malo tepelneho ziarenia. Na druhej strane maju typ SKN 176 ma priepustnost svetla pri trojskle 64% (az) ale na druhej strane ma vyssie g = 0.34. Toto plati pre troskla. Normalne standartne sklo pre vasu predstavu CLIMTOP XN ma priepustnost svetla pri trojskle 74% (az) ale na druhej strane ma uz dost vysoke g = 0.54. Takze sumarizacia: spravnym vyberom skiel na jednostlive svetove strany sa viete vyhnut kupovaniu drahych externych zaluzii. Slnecne zisky mozte ocakavat na svetove strany Juh, Juhovychod a Juhozapad (tam nepouzivajte protislnecne skla koli tepelnym zikom v prechodnych obdobiach a zime). na ostatne strany kludne pouzite protislnecne skla. Este jedna vec - obycajne sietky proti hmyzu tiez znizuju prechod svetla a tepla cez okno (cca len 64% prejde cez sietku) mozte si to otestovat aj doma ak mate vnutorne zaluzie a sietku na polovici okna. Tam kde je sietka, zaluzia bude citelne chladnejsia.
Odpovedať
@robonr "Lacne riesenie je objednanie spravnych skiel, ktore mozu byt aj protislnecne (napr. na svetove strany Sever, SZ, vychod, SV), Tam v podstate velmi tepelne zisky nechytate skor su to len straty a v lete hrozi prehrievanie." Toto asi nebude spravne povedane. Na tych stranach ako pisete ziadne prehrievanie nehrozi, hrozi na J a JZ. A tam budu ext. zaluzie urcite potrebovat ak maju velke presklenia...
Odpovedať
Profilova fotka
No musim Vas vyviest z omylu, Na Severozapad, Vychod a Severovychod prehrievanie hrozi v letnych mesiacoch (maj, jun, jul, august). Dokazete to odpozorovat aj sama ak mate okna na uvedene svetove strany. Su to aspon 2-4 hodiny denne. Na V a SV je to rano od cca 8 do 11 a na SZ zase vecer of 15.00 do 19.00. Ale ak mi neverite, tak to kludne na tie strany nerieste. V lete potom zistite ako je to v skutocnosti so "ziadnym prehrievanim" na V, SV a SZ. Prikladam link na zaujimavy program, ktory vam ukase pohyb slnka pre vsetky dni v Roku. Funguje v Google map a mozte si ho umiestnit na konkretne miesto kde stoji Vas dom. Potom budete vidiet ako to vyzera pre jednotlive okna v dome a konkretnych dnoch a hodinach.. http://suncalc.net/#/48.3102,18.1159,...
Odpovedať
@robonr Ten program poznam uz niekolko rokov a stale si stojim za tym ze prehrievanie nehrozi. Nehovorim ze tam nepojde slnko ale nie prehrievanie. Letne mesiace maj,jun? :) Prehrievanie od 8 rana do 11 doobeda na SV :) okej... za 2-4h denne ked je slnko vysoko a neprazi priamo do okien navyse na uvedene sv strany podla mna ozaj nehrozi,ale ak niekto dalsi napise ze to tak doma ma a prehrieva sa tak beriem... ;) a som chlap... :)
Odpovedať
Profilova fotka
hehe pekny nick na chlapa ;-) . No suhlasim s tym, ze nevieme povedat a definovat co je prehrievanie. Ono zavisi od plochy okien na tie uvedene svetove strany a samozrejme aj of typu stavby. Ak je to nejaka masivna konstrukcia a plocha okien mala tak tepeny zisk cez tie okna v lete bude ale prehriatie domu nehrozi. Ak je to vsak nejaka lahka drevostavba s velkou plochou okien na SV, V, SZ tak tam uz to moze byt problem. Ale vo vseobecnosti plati ze nie je vhodne si v lete pustat cez skla teplo do domu ;-) . Mne vyrobca okien dopurucil, ze pokial mi slnko bude v lete svietit cez okno viac ako hodinu, je vhodne to riesit exterierovym tienenim. Ja som sa rozhodol pre SV, V a SZ to riesit protisnecnymi sklami (ovela lacnejsia varianta ako exterierove zaluzie). Nechcem riskovat zbytocne ohrievanie interieru.
Odpovedať
Profilova fotka
@jojkolenka
Odpovedať
@robonr A ten predajca okien nie je nahodou aj predajca tieniacej techniky? :) Ja mam mega okna na J,JV,V a Z. Davam ext. zaluzie na J presklenna stena,kde je navyse skoro 2m presah strechy,stena ma dlzku cez 9m a vysku 2,5m,dalej na V tam je francuzsek okno a na Z tam je okno klasicke. Prave sa pise ze na Z hrozi najvacsie prehrievanie. Slnko dlho zapada a ma stale silu navyse uz cely den ohrievalo dom. Ale na V (okno 3,7sirka a 2,5 vyska nedavam nic,max zaves) a na S kde su obycajne az male okna tiez absolutne nic. Vazne na S Ak si pozries aj ten suncalc tak uvidis,ze slnko v lete skoro stupa hore,tym padom nesveiti priamo do okien,ak je klasicky presah strechy tak no problem. Inak protislnecne skla dala aj sestra a nevie tam poriadne pestovat rastliny a ma tam tmu, uz by to nedavala tak neviem ake mas try skusenosti....
Odpovedať
Profilova fotka
@jojkolenka No Sever netreba riesit to mas pravdu. S tym Vychodom dost riskujes pri rozmere 3.7 x 2.5m. Ja osobne s protislnecnymi sklami zatial skusenost realnu nemam, len z technickych listov. Co mam realnu skusenost je okna na severovychod. Nemam presah strechy (je plocha) a okna maju rozmery 2.2 x 0.6m ( horizontalny obdlznik). V lete mi do nich svieti rano slnko of tej 7.00 do 12.00. Z toho min 2 hodiny dost intezivne hreje a vyhrieva interierove zaluzie. A su to male okna. Ja sa tomu chcem teraz vyhnut a preto protislnecne skla. S klimou v dome neuvazujem a mam aktivnu rekuperaciu, ktora vie chladit privodny vzuch vykonom 1kW. Inak sa tepelny tok cez kno sa da aj spocitat na kWh ale to si musis vygooglit ako. Tam potom mozes vidiet aky tepelny tok ti hrozi pocas leta a na zaklade konstrukcie domu sa rozhodnut ci to riesit alebo to konstrukcia s prehladom zvladne bez vyrazneho zvysenia teploty.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@jojkolenka na tomto linku je tiez super nastroj, ktory ukaze ako to vyzera so slnkom a svietenim cez okno do interieru. Ma tam vela moznosti simulacie (zemepisna sirka - ceske mesta, presah strechy, ostenie, hodina, den, mesiac atd). http://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-v...
Odpovedať
zdravim, rada by som ozivila tuto temu a spytala sa skusenejsich... mame velke okna (v obyvacke v podstate 5m x 2,5m a v spalni 1,7m x 3,3m), orientacia bytu je na SV, JV, cize rano nam do okien slusne pecie, napriklad vcera ked svietilo slnko silno hned od rana, bolo okolo 8:00 v obyvacke uz 30stupnov, co uz je problem, inak si myslim, ze strop a steny su zateplene dostatocne... uvazujeme preto nad foliami, len neviem ci by to malo zelany efekt, a teda ochladenie na max. nejakych 26-27 stupnov v najteplejsom lete... a zaroven by som potrebovala poradit aky typ folie by toto splnal a zaroven aby ta folia neskreslovala teplotu svetla v byte a aby zvonka nebola prilis viditelna... viete niekto poradit? dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@kat_ : existuju tak take "termo"...mam kamosa co lepi taketo folie aj na okna a mne ich ponukal na stresne, ze to dokaze zachytit aj 50% tepla, ale ja to nechcem :-) mozem sa ho popytat blizsie ale predpokladam ze na nete sa da toho dost najst
Odpovedať
@y2k ano, na nete je toho dost, len by som rada konkretne skusenosti, o kolko to pomohlo znizit teplotu a ci to na pohlad nevyzera nejako divne...
Odpovedať
Profilova fotka
@kat_: svagor ma take tie zrkadlove a tie nie je vobec skoro vidno, tie termo zatial nema nikto koho poznam
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Potrebujem folie, aby mi sused nevidel do izby idealne aj v noci. Tepelne straty ma nezaujimaju. Taktiez akeho vyrobcu, idealne narezane na presny rozmer?
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
@beadz my sme si v celom dome dávali ochranné fólie, ktoré v podstate aj zabezpečujú domácnosť pred zlodejmi, keďže ich rozbitie je náročnejšie a nevidno ich, ale aj na ochranu deti, keďže pri rozbití sa to okno nerozpadne na črepiny, lebo tá fólia okno chráni, robila nám to firma Lock a musím povedať, že perfektne odvedená práca, aj cenovo to bolo fajn.
Odpovedať
@michal366 mozem sa spytat, bolo potrebne davat dolu ramy okien? mame drevohlinikove okna a chceli by sme si dat folie len na 1 stranu domu, kde su male okna a nemame tam zaluzky, ale neviem si to predstavit :-/
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?