Ako by ste riešili veľkosť okna 125 cm ?

Zdravím, chcem sa opýtať ako by ste riešili alebo ako ste riešili keď ste mali veľkosť stavebného otvoru cca 125 cm na výšku 150 cm Máme takéto veľké otvory a rozmýšľame či to máme rozdeliť na dvojkrídlové alebo nie. (jedná sa o 3 izby) - ten od koho budeme mať okná odporúča že rozdeliť ale že je to na nás.
Odpovedať
Naši majú 140x140 v jednom kuse...
Odpovedať
V kuse
Odpovedať
klasicke cele okno otvaracie, neviem preco by si to mal delit ;)
Odpovedať
jedno vyklapaco-otvarave okno aby sa dalo aj na vetracku pouzivat
Odpovedať
Ďakujem za názory , nebude to nepraktické že je to také veľké ? vojde moc hlboko do miestnosti keď sa otvorí ale zas na druhej strane či to nebude blbo vyzerať keď sa rozdelí napoly .... toto riešim :-(
Odpovedať
Rozdeliť a ked tak použiť štulpové okná teda okná bez stľpika. Dôvod je ten,že tak veľké okno pri otváraní kvôli váhe viac namáha pánty ale hlavne otvorené zasahuje veľmi do priestoru miestnosti.Je zaujímavé,že napr. balkónové dvere sú oveľa ťažšie a majú rovnaké pánty ale kvôli pomeru strán -teda,že sú oveľa vyššie ako širšie je to namáhanie menšie-menšia páka. Ak to nevadí a budeš používať hlavne vetračku,tak jednodielne okno vyjde lacnejšie a je viac svetla.
Odpovedať
@karol6777 to je strasne zly rozmer. Na predelenie male a na nepredelenie velke :). Ale nie. Nie je to nic strasne. Osobne by som urcite nepredeloval vezmi meter do ruky a daj si 125- 2(medzera na vypenenie) - 50 (4x ram s kridlom) - 5 (stlpik) = 68 / 2 = 34 cm bude siroke jedno sklo. Vyzerat to bude ti poviem nic moc. Ano vacsie kridlo bude viac vstupovat do priestoru to je pravda ale zasa v miestosti bude o cosi viac svetla. Ked sa pozeram na moje dvojkridlove, ktore maju cca 210 sirku tak to tvoje kridlo nebude o moc vacsie. Standardne sa davaju aj jednokridlove okna 150 x 150 a nikto sa nad tym nezamysla. Ten, co ti okna odporuca a odporuca predelovat asi nema s tym velmi skusenosti. 8-)
Odpovedať
Profilova fotka
Mame okna 150*150 a su uplne v pohode na tvojom mieste by som to okno nerozdeloval
Odpovedať
také úzke okno si neviem ani predstaviť rozdeliť a tak nechať v celku
Odpovedať
Ale zasa - na chalupe mám jedno okno 120x120 rozdelené na štulp. A nevyzerá to zle. Ale to možno tým, že je nízke. Vyššie by asi vyzeralo zle...
Odpovedať
v starom byte som mala dve okna 150x150 v celku, a tie som veru vobec nepouzivala. bolo to neprakticke, kridlo velke. ja by som to uz rozdelila.
Odpovedať
Profilova fotka
My mame presne tento rozmer otvoru aj na sirku aj na vysku a mame ich delene, cize dve okna, inak by som to ani nechcela, vyzera to milo a esteticky, lahko sa s oboma manipuluje pri otvarani a je to aj lepsie, ked je chladnejsie vetrat cez vetracku toho jedneho, neviem si predstavit, ze by to bolo iba jedno okno v kuse. Ale to je asi vec vkusu, nazoru a skusenosti :) :) :)
Odpovedať
Článok sa načítava...
máme na 2 polovice
Odpovedať
@dominik_boksansky plny suhlas, vcera sa mi to nechcelo pocitat, ale tak odgadom mi vysli tiez take slizikovite okienka. @karol6777 treba si uvedomit kolko svetla este "pozeru" ramy pri delenom okne. My mame 150 x 150 v jednej izbe, s vetrackou. Uplne pohodlne sa da s nim fungovat.
Odpovedať
Vsetko potom ovplyvni vzhlad domu. Ak je to moderny novy dom, tak bez predelenia, ak starsi, pripadne chalupa, tak kludne aj rozdelit, bude to k tomu viac pasovat. Ale tie otvory okenne su takt take neprakticke, ani velke, ani male.
Odpovedať
neviem.. je to na tebe. ak potrebješ svetlo tak nerozdelovať
Odpovedať
@karol6777 a kto Vam taketo stavebne otvory navrhol? ze teraz ked su hotove premyslas nad tym ... rozdelenie je podla mna hlupost, lebo ziskas malicke otvory - neviem na co by to bolo dobre. citujem "daj si 125- 2(medzera na vypenenie) - 50 (4x ram s kridlom) - 5 (stlpik) = 68 / 2 = 34 cm bude siroke jedno sklo" zopber do ruky pravitko a pozri sa kolko je 34cm ...
Odpovedať
kedze je vyssie ako sirsie, rozdelil by som ich vodorovne, 2/3 fix, 1/3 otvarave
Odpovedať
@atak77 ten prepočet nieje presný,pretože tam nebude 4x rám s krídlom ale len 2x 12cm,plus 2x rám krídla a jeden stľpik čo je cca 19cm celkovo 43cm šírky zaberie plast. Správne je teda 125-2cm mont.škára - 43cm okno čisté sklo 80:2 je 40cm v jednom krídle...
Odpovedať
@dodok yops ... no a teraz si predstavujem 2x40cm okno .... dakujem neprosim :D ja mam na dome 90xm x 220cm a kludne by som aj sirsie dal = viac svetla, viac tepla
Odpovedať
@karol6777 do takého otvoru ide okno 122 x 145 a na to stačí jednokrídlové . Lebo dvojkrídlové je drahšie a malo zostane na sklo. a to 122 - 14 - 14 -20 =74 a to rozdeliť dvoma a sklo ti zostane 37 cm. zbytočne bude robiť rám tmu a ešte za to zaplatíš.
Odpovedať
Profilova fotka
@karol6777 urcite jedno, nepredeluj to, 125 cm mas otvor , kridlo bude mensie , cca meter
Odpovedať
Profilova fotka
Ak by to sedelo k štýlu domu, možno by som predelila v 1/3 z vrchu na štýl angl.okien. Tak vyklapacka nebude taka veľká a nebude taký tlak na pánty. Spodnú časť potom len otvaravu urobiť.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?