Krb do domu - áno či nie? Aké sú pre a proti?

Zobraz úvodný príspevok
Nevieme sa rozhodnúť,či dať krb alebo nie. Na prekúrenie to vidím ako fajn vec. Aké sú pre a proti?
Odpovedať
Vyrastala som v rodinnom dome.Pracu z drevom sme vykonavali kazdy druhy rok a viem,co je rubanie dreva,dokazem si aj sama narubat a nanosit.Fyzicka praca ma bavi,je to pre nas doma relax,popri sedavom zamestnani,takze pri krbe neriesim,ze treba pracovat.To je hadam kazdemu jasne,ze v rodinnom dome treba trosku aj zadkom pohnut. Skor som sa pytala na krb kvoli tomu,ci sa prasi a ohladne zadymenia.Nerada by som mala s pribytku po rokoch zadymeny nabytok,sedacku a vsetko ostatne.Hlavne popolcekovy prach ci je to unosne alebo comu sa vyvarovat uz pri stavbe krbu,aby sa co najmenej prasilo a aby mal komin dobry tah.
Odpovedať
@hoblinka13 Kúrim krbom a neviem čo myslíš slovom práši sa. Nevšimol som si že by bola nejak zaprášená podlaha alebo vzduch, žiadne čierne šmuhy na strope nemám. Podlaha sa občas pretrie, takže je to jedno. Myslím si že lepšia ako krb je kachľová pec. Neprehrieva dom a hreje veľa hodín po dohorení dreva. Tiež môže mať sklenené dviera a vidno oheň. Podobne funguje aj teplovzdušný krb s akumulačnou obstavbou z magnezitu. Presnejšie by to vedel @reward .
Odpovedať
Profilova fotka
@fiktus lenze mam pocit ze ludia ktori krb nemaju tak si nevedia tie vyhody si to nejako zvazit porovnat. Ono je to fakt o tom ze clovek si to musi vyskusat..tiez nedam dopustit na to teplo je to o niecom inom, praskajuce drevo, to svetlo z krbu a stiepanie dreva...ale tak kazdemu nam vyhovuje nieco ine respektujem to...ale ja som skor za krb :-)
Odpovedať
@hoblinka13 pri teplovzdušnom kúrení sa musia dodržať určité zásady, aby nevznikali rôrne neduhy, je to otvorený systém výmeny vzduchu v celom dome,teplý vzduch prúdi do všetkých priestorov a studený sa musí vracať naspäť ku krbu , alebo sa vytláča , cez netesnosti okna a čerstvý sa musí privádzať ku krbu. v celom dome sa prenášajú všetke vône či pachy, preto nemôže do WC, nemôže sa fajčiť. je dôležité aby bola podlaha pri nasávaní stále čistá,pri plávajúcej všade, ak sa tam dostane prach , , je na vložke tam horí, citiť všade dym a výfuky sú čierne, ak je tam čisto nič také nehrozí.
Odpovedať
určite ÁNO.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
krb do domu by som určite odporučil.
Odpovedať
@oneman preco nie?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@danculd vypadok elektriny je mozno maly dovod na to aby som mal krb, ale jednoducho je to velmi dobra poistka aj v tomto pripade. Mame podlahove kurenie caleo a krb sa nam dobre hodi. Minule bolo par dni chladnejsie, zakuril som v krbe a teplo bolo citit dva dni. Takto som nemusel este pustat el.kurenie,ktore kym by sa dostalo na pozadovanu teplotu na rozdiel od krbu, by po prve trosku trvalo a muselo by byt uz zapnute tych par dni, ktore bolo chladno. Jednoducho uz by frcalo v prevadzke, takto este nekurim a je to pohoda. Krb je aj dobry "predohrev" el. kurenia. Niekedy je to aj o pocite, kedy je to ine teplo s inym pocitom. Za mna krb jednoznacne ano, aj ked som chvilami rozmyslal, ze nie a usetrim, ale dobre, ze ho mam. Ako hovorim, je to aj o pocite a ked ten urcity pocit mam, tak sa mi opat zije v dome lepsie. Takze krb pokial je v tomto pripade mozne tak ANO.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Profilova fotka
Zdravim, Mam dilemu😬 Po rokoch som sa konecne rozhodol zainvestovat a konecne dat postavit v obyvacke kachlovu pec/krb. Neviem sa ale rozhodnut ci je lepsie priplatit si za kvalitnu,teplovodnu vlozku s moznostou napojenia na radiatory alebo zrealizovat financne menej narocny projekt a to bud teplovzdusny krb alebo akumulacnu pec. Vopred dakujem,za vase skusenosti a napady. S pozdravom Martin
Odpovedať
@martin_michna môj názor krb áno ale najviac je pre relax takže nič naviac,zakúrim ked mám náladu , nie preto že musím, ak by som chcel kúriť drevom tak splynovací kotol s nádržou, pre rozvod vzduchu najlepšie len na krátke vzdialenosti bez ventilátora a ochladený vzduch sa musí vrátiť pred krb, akumulácia pre celý dom musí byť všade otvorený priestor a viac do výšky ako do šírky
Odpovedať
Profilova fotka
@martin_michna súhlasím s duzu v dnešnej dobe je nekomfortné riešiť vykurovanie v dome drevom, určite by som zbytočne nemíňal peniaze za drahé krby a kachľovce (možno menší s akumuláciou) ale žiadne napájanie na tepel. výmenník a na vzduch už vôbec nie (smrad v celom dome) ... osobne som dal do domu len krbové kachle za 1200€ s akumulačnou časťou nad ohniskom, kde sem tam zakúrim kvôli romantike , alebo keď je vonku -10°C a menej a chce sa mi ... inak je to neekonomické , lebo kúrenie domu ma stojí ročne (dľa už nových cien) c. do 300€/vykur. sezónu ... ak 1m3 dreva stojí 65€ zato by som kúpil 4,5 kubíkov dreva... čo by sotva vystačilo na celú zimu ... o peletách ani nehovoriac... Kúrenie drevom ako hl. zdroj sa oplatí len keď vlastníš urbár, lesy a máš drevo zadarmo ... takže ja by som určite neriešil žiadne drahé systémy typu výmenníkov, prieduchov a iné blbosti...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@martin_michna Zalezi, kolko Vas stoji drevo a ci ste ochotny robit kurica, nosit do domu bordel a cuchat dym. Ak ano, pravidelne kurenie bez vymennika je o nicom. A nevieme,ako kurite teraz. Lebo som na tom podobne, ako pise kolega vyssie - 300€ ma stoji zima (s totalnym komfortom), do dreva by som nesiel, ani keby mi ho zadarmo vysusene nastiepane vozili na dvor.
Odpovedať
@martin_michna ja by som este doplnil fajn postrehy nadomnou, ze ak chces kurit drevom len obcas, tak po zbytok casu, ako kuris napr plynom, Ti teplo kominom unika. To len na margo tych pripadov, ked sa kuri len parkrat do roka. Taktiez by som bral ohlad na dispoziciu domu. Bratranec postavil dom do L, krb ma v obyvacko-kuchyni a ked tam zakuri, ma tam saunu a vo zbytku domu zima.
Odpovedať
Profilova fotka
@martin_michna Teplovodné dielo je technologicky náročnejšie.. je potrebné mať prípravu, batériu v podobe akum. nádrže a pod. Samozrejme treba počítať s vyššou investíciou do krb. vložky ak chcem efektívne kúriť do vody a zároveň z toho nemať kotolňu. Teplovzdušný krb je v dnešnej dobe nezmysel, ak to nie je nutné. Ohrievate a vysušujete vzduch, ktorý sa drží akurát tak pod stropom a v miestnosti, kde sa kúri je v horšom prípade sauna.. Kompromis k ťažkej hypokaustovej peci, ku ktorej je tiež potrebné mať patričnú prípravu je akumulačný krb z uzavretej ťažkej obstavby, kde sa teplo naakumuluje do plášťa krbu a nevznikajú popisované neduhy tu komentujúcich nadomnou... pri sálavej stavbe nedochádza k prekurovaniu priestoru (ak je správne navrhnutý spotrebič s obstavbou) keďže teplota v priestore nestúpa tak rýchlo ako pri teplovzduchu a zároveň je teplo dlhodobejšie odovzdávané cez plášť... teplotná krivka je plynulejšia.. interval prikladania kľudne 8-12 hod. ...kvalitný spotrebič s ťažkou obstavbou, rozumná obsluha a nič z tých blbostí v podobe dymu, bordelu a neviem čoho ešte nehrozí, nie je dôvod... 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@martin_michna ahoj. Ako vyzera dom, kolko miestnosti/m2 ma vykurit, kedy ma kurit a komu, kto by kuril, by mozno viacej napomohlo nazorom. @dexter89 @kejsix 300€ zodpoveda kolko kWh? Diky. @ondro81 kolko tepla unika kominom, ked krb/kachle su takmer vzduchotesne? Mame dom do L. Ked kurime kachlami, v obyvackokuchyni je 24°, v najvzdialenejsej izbe, chodbou 12m do L je 21°. Poviem aj B: Pri izbe sa nachadza kupelna so stalym tahom ventilacie.
Odpovedať
@lenkito10 U mna v plyne cca 6MWh, 175m2, dve podlazia.
Odpovedať
Profilova fotka
@lenkito10 Vo vykur. sezóne 2020/21 na kúrení : 2026 Kwh , pri mojej momentálnej sadzbe elektriny stojí u mňa, dľa posledného zúčtovania 1 Kwh =0,15€ , takže 2026*0,15= 303,90€ ... nonstop kúrenie na 23°C (70m2) 2 miestnosti (30m2) prázdne temperované na 20-21°C)
Odpovedať
@lenkito10 zalezi od komina a vlozky
Odpovedať
Profilova fotka
Take tiez nemame. Priznany dymovod ide z kachli nad strop.
Odpovedať
keby som mal opat rozmyslat nad stavbou domu, tak nerozmyslam ani chvilu a krb resp. krbova vlozka by tam jednoznacne mala byt. Pre mna velka vyhodaci uz teraz alebo v buducnosti a kedze nemame ellkovy dom, tak nam cely dom vykuri. Viac o tom nebudem pisat, lebo mam dojem, ze taketo stranky sleduju aj z vyssich kruhoch a snazia sa nam stazit nase vychytavky a hlavne financne ich stazit...........
Odpovedať
Profilova fotka
@dzonyby Ked su ludia, ktori maju obavu z toho, ze je s kurenim v krbe robota, ze treba drevo a treba okolo toho neviem kolko upratovat a najviac ma vedia pobavit reci typu, ze to je bordel v obyvacke z takehoto kurenia 😄
Odpovedať
@drslavino to je opravnena obava. Videl som v zivote len jeden krb a mozno bol zle spraveny a mozno ma len zle palivo, ale vsetky tieto problemy s nim su.
Odpovedať
Profilova fotka
@vykricnik No tak my taketo problemy nemame a to v zime kurime pravidelne a teda bordel nie je, na drevo mam stojan, takze tam nie je preco aby bol nejaky bordel. A nahladam tak aby popol nebol vsade, vsetko je to aj o tom ako sa obsluhuje.
Odpovedať
Ja som napr. spočiatku veľký fanúšik krbu do domu nebol. Zasa žena, tá bola 100% rozhodnutá, že krb chce - tak krb máme 🙂 Brali sme krbovú vložku Kobok Chopok (sklo iba z prednej strany, výsuv + klasické otváranie). Klasické rozvody po dome nemáme (nejaké teplo zrejme teoreticky roznesie po dome rekuperácia). Krbová vložka má akurát niekoľko "akumulačných prstencov" (ak je to teda správne názvoslovie). Túto zimu (prvú zimu od nasťahovania) sme v ňom kúrili pomerne pravidelne a zapáčilo sa to aj mne 🙂. O nejakej finančnej úspore na kúrení neviem, či môžem reálne hovoriť avšak atmosféra a ten pocit sálavého tepla je pri dlhých zimných večeroch na Kysuciach fakt super 🙂 Žiadny bordel alebo podobné veci sa v dome nekonajú, kúpil som vysávač Karcher na popol (a ďalší bordel z krbu) a tým pádom je údržba a čistenie veľmi jednoduché.
Odpovedať
Profilova fotka
ja si myslím, že krb do domu patrí určite... v dnešných časoch neistej situácie s palivami a alektrikou keď trochu podľahneme apokalyptickým scenárom 😄 , tak má človek aspoň istotu že bude mať aspoň teplo a svetlo 😄 že je z toho kus bodrdel? no však jasné neni to 100% bezprašné ale tak nič čo by nevyriešil jeden smeták a kefa za 2€ ... v tom problém nevidím
Odpovedať
tak si to zhrňme či krb áno alebo nie, je prednostne len pre relax a len záložné kúrenie, ak by som chcel stále kúriť drevom tak splynovací kotol s nádržou v kotolni
Odpovedať
@duzu 100% súhlasím, isto by som krb nebral ako primárny zdroj kúrenia v dome - obzvlášť v novostavbe.
Odpovedať
Nejaký bordel z toho krbu vie byť ale je to veľmi individuálne. Ak je užívateľ teľa a rúbe drevo v obývačke pred krbom tak toho bordelu má asi viacej ako ja, ktorý ho rúbem vonku pri kôlni. Počas sezóny raz denne vymetiem popol a donesiem kôš dreva z kôlne - je to taká piplačka na 10 minút. Nič strašné, podstatne viac mi pije krv teraz to, že musím 2x denne polievať vzadu zeleninu a vpredu trávnik - to mi vždy trvá tak hodinu. A po filtrácii povysávať bazén - 5 minút. Nieje to ako bývať v byte, kde nerobíš nič len raz za tri - štyri dni vyluxuješ prach. Ja by som krb bral znovu, keby som mal na výber. Asi skôr akumulačný, nie teplovzdušný alebo najradšej poriadny hypokaust.
Odpovedať
Len ešte dodám, že krb do domu áno ako alternatívny zdroj tepla - nie ako primárny. Ako hlavný zdroj tepla je treba niečo, čo dokáže fungovať bezobslužne.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?