ZAZIMOVANIE - Nedalo sa stihnut dostat pod strechu

Zdravim, stavba porobeton. 130 m2. 2 plne poschodia. Oba stropy MIAKO. Stihla sa zaliat zakladova plotna spravit obvodove a nosne priecky preklady vsetko pre 1 NP. Ale strop pre 1 NP je uz nemozne stihnut vylozit, vyskladat, spravit prievlak. To sa uz proste neda stihnut. Svojpomocne sa robilo. Bol problem najprv s dazdami kym sa data zaliat plotna bol 13 jun. Potom s drevom, kym dodali strop trvalo to pol roka kym strop vyrobili, nedali sa zohnat hranoly pily prazdne vsetko sa posuvalo a kym sa vsetko zohnalo uz je neskoro. Otazka je. Co teraz ? Nechat to proste takto otvorene alebo co teraz ? Mam hranoly, mam strop ale ked podstojkujem hranoly, vyukladam MIAKO na nosniky tak mi premrzne cele miako kedze zaliat betonom sa to nestihne. Kym by sa to cele vyukaldalo svojpomocne, kazdy v praci teraz, kratko vidno vonku tak by bol hadam december. Stalo sa toto uz niekomu a ak ano, zvladne to porobeton ustat ? Ked si predstavim ze dovnutra natrepe snehu, ten sa roztopi nasaju ho tvarnice a na to udrie vecer - 10 tak mam obavy ze spodne tvarnice sa poberu na druhy svet. Pri cenach OSB dosiek pre mna pride uplne cele zle aby som napriklad naukaldal hranoly ktore budu stojky pod MIAKO a na nich nasruboval osb dosky lebo to ma vyjde cez 1300 € dokopy ( a to sa bavim o tych najtensich osb doskach 12 mm ) a nikdy to uz nepouzijem. Cize 1300 € ktore uz nikde nevyuzijem su pre mna velmi zlym sposobom vyhodene peniaze. Stalo sa uz niekomu nieco podobne ? Ak ano, dopadlo to OK po zime ? Vdaka za rady.
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@ignacsk kamarat nestihol spravit vence. Nechal tak. Mury popraskali miestami az 2cm siroke trhliny. Dom stoji no miesta kde boli praskliny musel vyrezavat a domurovavat…
Odpovedať
@ignacsk si pocul o takom slove, ze dovolenka sa to vola. Naco treba pilu na Mioako strope? Absolutne nik nestava cez zimu, si prvy na svete. Nestihas to lebo hladas dovod ako sa to neda nie ako sa to da... Tazko radit ked cakas na hranoli na stojky x dni pritom staci zajst do pozicovne a pozicat stojky a doka nosniky na mesiac za cenu tych hranolou na ktore si cakal. Za hlupost sa plati najciac.
Odpovedať
@muska414 otazka, bol to takisto POROBETON ?
Odpovedať
@palo18 - Ano pocul. Ked stavias svojpomocne, dovolenka ma obmedzene mnozstvo dni a je vycerpana skoro do tla. Hranoly sluzia na to, ze pod MIAKO nosniky ich treba. Stojky som si kupil vlastne jazdene ale plne funckne, takisto hranoly vlastne pretoze to ma 2 podlazia takze ma kupenie vlastneho vyjde LACNEJSIE ako pozicanie a navyse to cele mozem nechat podstojkovane cely rok a hore prepravovat palety po strope 1NP a stavat druhe poschodie pretoze to budem mat podstojkovane a znesie to mat na sebe paliet ovela viac. Takze o to slo ze ked to chcem mat cely rok podstojkovane aby som tam jazdil paletami s tvarnicami tak pozicanie je nerantbilne. Cize cakalo sa za vyrobou MIAKO stropu. A kym prisiel strop nedavno, tak hranoly som uz medzi tym mal. Najdlhsie trvalo dostat sa k stropu. Ale to neijako neodpoveda na tu moju otazku.
Odpovedať
Profilova fotka
@ignacsk ano ytong
Odpovedať
@ignacsk neodpiveda, to mas pravdu. Naco aj ked mas obavu z toho ze napadne sneh. Lebo na lopatu asi tiez cakas a pride az po zime. Napadne sne, tak ho odhazdem. Naprsi tak vyzametam vodu... je to vhodne pre porobeton, nie je. Vydrzi to? Ano vydrzi. Ak si teda kupis tu lopatu a metlu... Nedavno prisiel strop ale ty nemas ani podstojkovane stale 😉 Nie si jediny co stavia svojpomocne a ked myslim svojpomocnene myslim sam.
Odpovedať
@palo18 toto ma presne napadlo lebo stavba je odo mna 11 km vzdialena ze nie je problem sneh vyhadzat a podobne, dokonca som ten odhrtavac snehu uz aj zakupil a pripravil ( 2 kusy, lebo ked budem unaveny tak si ich vymenim ). Moje obavy su len tie ci je to teda dostacujuce riesenie. Kedze kym ja vyzametam nejaku tu vodu stena uz nasaje. Ono ja som spravil velku chybu, ze som si vybral obvodove murivo 36,5 cm a to mi zabralo kvoli vahe dost casu to tam vytahat a vymurovat. Keby neboli OSB dosky tak sialene predrazene tak to mam vyriesene raz dva ze to cele zakryjem doskami.
Odpovedať
@ignacsk nie si prvý a ani posledný. Pórobetón ukončený bez venca preložiť silnejšou fóliou - vrch poslednej rady a upevniť do bokov poslednej rady (zvnútra aj zvonka). Prvú spodnú radu ( + zakladacia maltu) pórobetónu natrieť hydroizolaciou (tekutá lepenka) aby nenasiakala vodu ktorá sa nazbiera vo vnútri stavby - no a keď veľa nasneží raz za čas povyhadzovať sneh von. To je všetko. Holé steny jednu zimu zvládnu v pohode. 😉 Riešenie je plne postačujúce.
Odpovedať
@barbora220 nechcem teraz vyzerat ze som premudrely, ale aj toto ma napadlo ze zoberiem ten smradlavy sajrajt ktory som natieral pod lepenku ked som zakladal prvy rad a myslel som si ze mi to vyzerie nos. A ze to natriem akurat som sa bal ze ci to nejako neposkodi ta chemia tvarnice. Takze som rad to to niekto napisal sam od seba, lebo zacinam byt spokojnejsi. Ono ja by som toho stihol viac, ale nez ma stihli zaockovat tak mi rodinna navsteva doniesla koronu. Samozrejme nechtiac. A to ma odstavilo na 4 tyzdne. Mal som narocnejsi priebeh a 2 tyzdne po karantene som prespal cele dni uplne bez energie kym sa to dalo dokopy a mohol som ist pracovat. Bral som to tak ze aspon vyzrela plotna. Postrekovanie plotne nastastie vyriesili zavlazovace + casovac takze totane bez viditelnych trhlin vytvrdla.
Odpovedať
@ignacsk neviem čo si dával pod lepenku ale štandardne sa tam natiera asfaltový penetračný náter. To je niečo iné ako tekutá lepenka. Tekutá lepenka je hydroizolačný náter (https://www.denbraven.sk/produkt/teku...) ktorý ti určite nepoškodí tvárnice. Takéto riešenia som videla na viacerých stavbách a takto staval aj sused. Takže žiadnu paniku 🙂
Odpovedať
@barbora220 daval som toto https://www.staveba.sk/Den-Braven-Asf... ASFALTOVY PENETRACNY LAK a bolo to tak smradlave ze som miestami musel odist z miesta nadychat sa. Ten DEN braven z linku maju u nas na stavebinach takze. Mozem nim potriet aj vrch tvarnic ? Teda spodny prvy rad a vrch posledneho radu ?
Odpovedať
@ignacsk asfaltový penetračný lak tam nedávaj, nesplní tú funkciu ktorú chceš (alebo ju bude plniť len chvíľu). Určite tam daj tekutú lepenku. Je veľa výrobcov. Potri s ním kúsok lepenky na deke a zakladacia maltu a kus tvárnice (stačílo by aj polka prvej na výšku). Tak aby si vytvoril pekný spoj medzi dekou a tvárnicou. Tým zabrániš tomu, aby prvá tvárnica nasávala vodu ktorá bude na deke a eventuálne nebude mať kam odtekať. Na vrch by som nedala tekutú lepenku - dala by som tam hrubšiu fóliu - obalila by som ňou posledný rad (keď nemáš veniec). Taký postup doporučuje na zazimovanie aj porfix.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ignacsk ze ty si ITckar alebo lepsie uradnik statny 😄
Odpovedať
@palo18 programator 😉 Ktory beha medzi stavbou a PC. Co ma prezradilo ? 0 alebo 1 ? 🙂
Odpovedať
@barbora220 je nejaky link na ten navod na zimu ? Pretoze v podstate porobeton ako porobeton takze by to malo sediet aj na TERMALICA tvarnice.
Odpovedať
Profilova fotka
Zakryť to cele celtami
Odpovedať
@maros_maco_vranko - Ale ako. Celtu ked kupim drahu tak aj ked ju neviem ako prichytim ak na nu napada sneh, tak ju prehne pripadne potrha.
Odpovedať
@ignacsk áno, páči sa 😉 : https://www.porfix.sk/preco-porfix/pr... OCHRANA MURIVA Pórobetónový materiál na neukončenej a nezastrešenej stavbe odporúčame chrániť proti zrážkovej, ale aj inej vode najmä v kombinácii s mrazom prekrytím nepremokavým materiálom (napr. fóliou).
Odpovedať
@barbora220 dakujem krasne za ochotu, bolo to vecne a jasne formulovane. Bez zbytocnych omacok. Takze velmi krasne dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@ignacsk spraviť niečo na zimu z dreva z hranolov pod celtu akože neake stojky dolu ich s doskami zavetrit aby držali
Odpovedať
@maros_maco_vranko Nakoniec som sa rozhodol ze to asi spravim takto ako pises, tym padom ochranim aj vsetky palety ulozene vnutri. Takze hranoly ktore budu ako stojky pod miako nosniky poskladam tak, akokeby som tam daval nosniky. Na nich prisrubujem dosky nie na uplne celu plochu lebo to by som sa nedoplatil, ale tak ze doska 10 cm medzera dalsia doska 10 cm medzera dalsia doska. Neverim ze 10 cm medzera medzi doskami pri extra silnej plachte bude problem pri vahe snehu. + som objednal celtu - plachtu 10 x 15 metrov extra silnu a tu natiahnem na vrch + ju zhora prisrubujem skrz dosky takze to by ju muselo totalne roztrhat aby povolila. Plus sa mi mozno zide na dalsie poschodie takze to ani nebudu vyhodene prachy. + extra silne plachty na kazdy otvor na okno takze to cele zatvorim aby dovnutra ani vobec nefukalo. A budem sledovat co sa bude diat.
Odpovedať
My začíname tento týždeň stavať základy.. a stavať chceme aj celú zimu, postupne podľa počasia. Ale záleží aj od lokality.
Odpovedať
@ignacsk plachtu by som neprisrubovaval, bude cela derava. Skor niecim zatazit aby ju neodfuklo. Zakryvat otvory mi pride zbytocne, staci iba spodnu stranu otvoru nech do domu kludne fuka, aspon stavbu presusi. U mna stavba prezimovala takto: https://www.modrastrecha.sk/blog/epto... https://www.modrastrecha.sk/blog/epto... https://www.modrastrecha.sk/blog/epto...
Odpovedať
Ja by som radšej dokončil ten strop. Neviem kde sa nachádza stavba ale betónovať sa dá aj v decembri. Náklady na to zazimovanie radšej vraziť do pomocníkov keď to sám nestíhaš a máš to zakryté.
Odpovedať
@epto tak toto je masaker. A vobec sa tomu nic nestalo ??? Nestala nikde voda, nepopraskali tehly ani nic ?
Odpovedať
My sme pred rokom o tomto case robili skladany stop premac, potom sa to zalialo a tahali sa mury. V decembri sme zalievali vence a stity. 21.12.2020 sme polozili posledne kusy skridle. Najprv sa cakalo na material, potom na banku, potom na murarov. Najprv banka pre covid zavreta, potom murari z Oravy v karantene. Pocasie sme sledovali ako divi a makalo sa. Podstojkovana stavba mesiac. Snezilo, ked davali stresnu foliu a potom ked pokladali krytinu. Cize, ak mas moznosti pozicat a material tiez, aj teraz, tak sa skus posunut dalej.
Odpovedať
@leatea minuly rok som 13.12. koncil polystyren na chatke. Bolo teplo, toho roku je to horsie. Obavam sa o kvalitu betonu ktory tuhne v zime. Kedze to budu 2 plne poschodia chcem aby to ozaj bolo pevne vyzrete.
Odpovedať
@ignacsk nie, nestalo sa im nic. Naschval som ryl jednu drazku do spodneho radu a aj do jednej tvarnice, co bola zakryta a vobec nenamokla. Nespozoroval som ziaden rozdiel co sa tyka tvrdosti/krehkosti. Ale nebolo mi to v tom snehu jedno, odprataval som kazdy den ked nasnezilo.
Odpovedať
@ignacsk ja som daval folie/balenie z porobetonu na stenu zhora a upevnil latami, ktore som prisroboval o stenu.
Odpovedať
@tom329 a co spodok ? Plotna kam moze napadat sneh, roztopit sak ed sa otepli na vodu, tu nasaju tvarnice a zamrznu ked sa ochladi zas ?
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?