Zateplená a nevykurovaná garáž - treba ju temperovať?

Zobraz úvodný príspevok
prosím o radu. Máme rodinný dom, kde súčasťou domu je aj garáž, ktorá je z vonkajšej strany zaizolovaná ako dom. Medzi obytnými izbami a garážou je 380 mm porotherm a garáž má 250 mm porotherm. Je problém, ak nie je vykurovaná garáž a ani temperovaná v zime? Má to nejaký vplyv na izby? Sem tam sa nám robia v izbe plesne, ale to môže byť aj tým, že nie sú parapety dobre zaizolované. Prípadne čo pomôže v garáži? Pomôže ju zatepliť iba polystyrénom alebo ju nechať nejako temperovať? Ak temperovať, tak čím? Ďakujem za rady.
Odpovedať
1
2
@bobcat250 Hlavme, že ty vieš. Tak napiš niečo rozumné!
Odpovedať
treba tú spoločnú stenu zatepliť z vnútornej strany garáže, my to tak máme aj v projekte (tiež nevykurovaná garáž)....takže blbosť to určite nie je a nič tým nepokazíte....máme tam 10 alebo 12cm EPS
Odpovedať
@vitaz radiátor neni zla vec, mame radiátor v garáži ale neplánujem tam stále kúriť aj keď kurenari mi hovorili ze je dobre aspoň temperovat. Zateplenie steny ktorá susedí s garazou je dobre zatepliť tak ako som spomínal.
Odpovedať
Profilova fotka
@ruren sú tam rôzne rozumné rady a zdá sa mi že väčšina ľudí pochopila, že problémom bude hlavne veniec a strop spojený s garážou,len tebe nejde akosi do hlavy, že tam je tepelný most aj keď je garáž z vonku zaizolovana,podstatne je však to,že ta garáž je nevykurovana a tým sa cez veniec či strop dostáva chlad, ktorý napokon vytvára vlhkosť a plesne.
Odpovedať
@bobcat250 Aky tepelny most robi veniec, ktory je, aspoň v dobre postavenom (nie odflaknutom) dome ešte aspoň 30 cm nad stropom a zaizolovaný strop aky chlad tam dodava?
Odpovedať
@ruren sú domy ako mame aj my kde je v projekte tak ze spodok venca je súčasťou vnútornej svetlej výšky izieb tak keď sa zle zaizoluje veniec tak môže sa tvoriť tepelný most, my sme to urobili poriadne a žiadne problémy nemáme aj keď boli mrazy
Odpovedať
Profilova fotka
@ruren prepáč,vzdávam sa,tebe to tu asi nikto nebude vedieť vysvetliť.praj pekný deň
Odpovedať
@roberttom Áno, žial niektorý slaninový projektanti už v projekte zapravujú na budúce problemy, ale často si ich vytvárajú aj sami stavebníci, keď premudrelimi rozhodnutiami si o jeden rad tehal znížia múry a potom sa divia že im to vlhne a nemajú dostatočny priestor na izoláciu stropu a venca. A to ešte chcu mať pochozny strop, ale už im neostalo miesto na odvetranie.
Odpovedať
Ďakujem krásne za odpovede. Keď tak nad tým rozmýšľam, plesne nás trápia aj v dvoch rohoch. Jeden v obývačke, druhý v kuchyni a ešte kúpeľňa. Všetko hore pri stene. Takže to bude pravdepodobne problém na streche. Povala je zateplená sklennou vlnou, lenže asi nie najlepšie...
Odpovedať
@vitaz miesta co si popisala uz nie su na stene co je spolocna s garazou, dobre rozumiem ? Fakt by bolo fajn dat obrazok s podorysom domu a vyznacenim miest kde to plesnivie.
Odpovedať
@mesarosanton ,@dedo758 ,@chrobak7 Tak nakoniec @vitaz sa konečne zrozumiteľne vyjadrila a teraz by som chcel vedieť ako by jej vaše unáhlené vyjadrenia pomohli. Ani plná garáž polystyrenu, by problém nevyriešila. Nakoniec je ako som povedal. Niekto si neurobil dobre svoju robotu. Či to už posral projektant, alebo stavebník, to už musí vedieť vitaz. Možno aj super gramotná @hoblinka13 pchopí kde moje otázky smerovali. A ty @bobcat250 ešte si toho veľa naštuduj a potom sa hraj na múdreho.
Odpovedať
@ruren neviem, viacero ľudí čo za týmito "majstrami" prerábali veci povedali jedno, že to boli fušeri. Neviem kde je problém a v čom. My sme dom kúpili len pred 9. mesiacmi, čiže na mnohé veci ešte len prichádzame. ak bude potrebné, pridám sem aj fotografie. Nie som veľmi zručná v nahadzovaní fotiek a hlavne neviem či budem vedieť poskytnúť správny materiál k tomu všetkému. Ale posnažím sa o to
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ruren treba si uvedomiť ze doba pokročila a aj systém výstavby domu. Nam to takto naprojektovali a sme spokojný, urobili sme to poriadne a žiadny problém neni. To ze zadávateľ témy nedá kompletne info alebo si to mení ako chce neni problém ľudí čo sa jej snažili pomôcť. Keby bol problém ako písala tak môže byt pôvod vlhnutia samotná stena aj keď 38 cm stena je pomerne hrubá, my mame 30 a zatepľovať to budem z dôvodu aby som stenu nemal chladnejšiu a nevznikli mi problémy do budúcna. Som zástanca že urobiť to raz a poriadne
Odpovedať
@roberttom co som tu akoze menila? Nerozumiem co si tym myslel. Je viacero problemov, ktore riešim pre chybu niekoho tretieho a ja neviem akych odbornikov treba na co volat. Trapi ma plesen, neviem ci je potrebne zateplit vnutotnu stenu garaze. Trapi ma zateplenie podkrovia, kde mame len tak polozenu tu vatu bez dalsieho zakrytia. Takze ozaj nechapem co tu pleties
Odpovedať
@vitaz podľa prvotných info to vyznelo tak ze problém je v izbách/v izbe ktorá susedí s garazou ale v ďalších príspevkov to je vlastne aj v kuchyni, kúpeľni a iných izbách. Suma sumarom zrejme asi všade tak to nebude problém ktorý spôsobuje garáž. Treba dať info, poprípadné pôdorys domu a vyznačiť kde je problém ale cez net môžme všetci len tápať. Problém môže byť úplne niekde inde, zle vetranie atď ale ako som spomínal nevidíme detaily. Co ta trápi na položenej izolácii v podkroví? Ved to sa len položí a je, ničím sa to nezakryva pokiaľ nechcete spraviť pochôdznu povalu
Odpovedať
@roberttom ďakujem za dobrú odpoveď.
Odpovedať
Profilova fotka
@ruren prepáč,ja sa na múdreho nehram, podľa dostupných informácií čo nám @vitaz poskytla to bola a pravdepodobne aj bude chyba tepelnej izolácie,ale tiež som netušil, že vlhkosť,plesne sa objavujú aj inde. Ako píše @roberttom ,ak bude viac informácií ľahšie sa bude dať ten problém identifikovať. Už som podobný problém riešil ,ale nie cez internet,ale osobne a to je o moc jednoduchšie.
Odpovedať
@bobcat250 rada by som nasla nejakeho odbornika, s ktorým by som problem mohla konzultovat. Na koho sa mam obratit? Zatial som nasla len samych spekulantov
Odpovedať
Profilova fotka
@vitaz v Tom ti asi moc nepomôžem, keďže bývaš na opačnom konci republiky.musis hľadať niekoho v tvojom okolí,
Odpovedať
@bobcat250 jasne, ale konkrétne neviem koho hladat. Aku špecializáciu
Odpovedať
@vitaz v tom by ti mohol kľudne poradiť dobrý, skúsený stavebný dozor......
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
D
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?