Ytong/Porfix 250 mm P2 na 2.NP rodinny dom ?

Neviete mi niekto poradiť, čí stači na 2 NP rodinný dom(8x10) Ytong hrubky 250 pevnosti P2 ? Myslim ,že pevnosť v tlaku je vyhovojuca ,ale čo napriklad odolnosť voči vybočeniu ? Strop som rozmýšľal použiť železobetónový kvôli akumulacii . Izolaciu planujem použiť 30 cm EPS ak by 250 ytong bol vyhovujúci (inak Ytong 300 + EPS 250). Rozmýšľal som aj o betonovych tvarniciach a VPC ,ale je to časovo a pracne dosť náročné na svojpomoc . Chapem, že je to otazka na statika , ale chcel som si zistiť ,čí nahodou už niekto z Vas to mal schalene statikom .
Odpovedať
1
2
Trochu som odbocil od temy zadavaťeľa diskusie, tak som vytvoril novú diskusiu :-)
Odpovedať
@romanc ides stavat bez projektu??? toto ma riesit projektant a nie ludia na MS
Odpovedať
@doors454 samozrejme ,ze idem to riesit projektom ... ale otazka je na ludi z MS ci uz to niekto ma takto schvalene/aplikovane .
Odpovedať
@romanc myslim ze 250 nie je problem videl som uz aj 175
Odpovedať
@doors454 175 som chcel riesit pri VPC , 200 pri betonovych tvarniciach , ale ako som spominal , je to dost pracne pre mna na svojpomoc (hlavne casovo) . Ide mi hlavne o porobeton hrubky 250 (ytong/porfix/soblet...) ci niekto mal schvaleny statikom
Odpovedať
@romanc vsetko zalezi od tvaru domu od strechy atd...preto ak mas projektanta chod za nim a povedz chcem takyto dom a taketo hrubky ... vsetko sa da len treba niekedy najst kompromis ... ak povie ze sa ti pod to nepodpise hladaj dalsieho ...myslim ze 250 ytong nebude problem
Odpovedať
@doors454 Uz zajtra idem za projektantom :-) Predstavu uz mam , mam vytvorene podorys ,pohlady , vypocty tykajuce sa tepelnych strat / ziskov (na 200 BT,175 VPC , 250/300 porobeton), pouzite technologie , sposob zakladania (penosklo/zakladova doska) , uz let to capnut na projekt :-)
Odpovedať
@romanc drzim palce a trvajte na svojom 8-)
Odpovedať
@doors454 Dakujem , budem trvat na svojom ,samozrejme v medziach fyziky ak staticky vypocet bud v moj prospech :-)
Odpovedať
@romanc Podrobnosti zalezia na konkretnych podmienkach a zatazeni. Mozne to je.
Odpovedať
@romanc Trvaj, ked som siel za projektantkou ze chcem garaz tak sa pytam ze kolko dame steny..250... ona ze hmm to je malo dajme radsej 300. Tazke asi tolko k vypoctom a projektantom. Strecha detto, navrhne a hotovo, ze akbude chciet stavebny urad statiku tak bude treba za statikom a doplatit...
Odpovedať
@sysell to je krasa Slovenska ked chces da sa ale many many many many :-D
Odpovedať
Článok sa načítava...
@sysell No mozno ma prekvapi a vybehne na mna s 200-kou :-) Pozeral som tvoj album , vidim ze si pouzil montovany strop z betonovych dielcov . Aspon podla fotiek to tak vyzera :-) Vysiel ta lacnejsie z betonovych tvarnic ako montovany od ytongu alebo monoliticky ? ja som zatial cenove ponuky este neposielal tak nemam v tom uplny prehlad , ale predpokladam ze ano :-)
Odpovedať
@romanc my tak staviame:-)
Odpovedať
@romanc Je to rector, normalne su to betonove vlozky a zalialo sa to betonom. Nepamatam si ale nebolo to drahe, bol z tych lacnesjich a sklad je kusok odomna takze lacna doprava a vsetko okolo. Ytong bol o dost drahsi. Monoliticky tak by bolo treba na mnraky salovacky a a materialu a za to by si riadne zapytali, tu stacilo par stojok. Robosom dal nosniky hore autom s rukou a vlozky nahadzali za chvilku.
Odpovedať
Profilova fotka
@romanc Ja mam z 250-ky ytongu. Pri spravnom navrhnuti nie je žiaden problem. Mne statiku riesil @spiderhst, kludne sa nanho obrat.
Odpovedať
@peterdubina @sysell @doors454 Tak dnes mi dosla odpoved z ytongu ako po :-) : citujem : Nuž a odpoveď na otázku k tej hrúbke 250 mm, nuž absolútne tento formát vyhovuje, z tvárnice P4-500 PD môžete pokojne vymurovať 3 až 4 podlažný objekt, a je absolútne jedno aké stropy pri tom použijete, či železobetónové alebo montované - systém stropný nosník + vložka. Som z toho nadseny ako maly chlapec z novej hracky :-) Dakujem Vam za postrehy/kommenty a informacie z Vasej strany
Odpovedať
@romanc udrzi to urcire sak neni o com len pri dome je to taky pocit ked clovek seka drazku na 100 ruru ze esre.kusok a je vonku. Ked som pozeral nosnost tvarnice tak jedna tehla by odniesla pomaly cely dom
Odpovedať
@sysell je rozdiel nosnost jednej tvarnice a nosnost muriva z tych tvarnic, to sa neda/nemoze porovnavat.
Odpovedať
@sysell presne ako pises , ale i tak pre istotu kanalizaciu , vodovod budem riesit bez sekania v horizontalnom smere :-) maximalne otvory na elektroinstalaciu - vypinace.zasuvky a drazky na tahanie elektricky rozvodov .
Odpovedať
@spiderhst ja som sa skor obaval bocneho vybocenia / excentrickeho zatazenia ako priameho kolmeho zatazenia na nosne murivo . Ak by mal moj projektant problem s 250 porobeton na obovodove nosne murivo , mohol by som sa obratit na teba o staticky posudok ?
Odpovedať
@romanc vedeli by sme nieco vymysliet. Podrobnosti cez IP.
Odpovedať
Profilova fotka
Pod 300 mm by som nesiel. Je tam vela faktorov, ci uz delenie priestoru (hustota navzajom kolmych nosnych stien), rozpony stropov, atd. Velkosti otvorov, medziokennych pilierov atd.. Je to na zvazeni statika. To vyjadrenie z ytongu ma celkom pobavilo. Spomenul len tie veci ktore na to maju najmensi vplyv. O nejakej stihlosti steny, resp dlzke steny bez kolmeho napojenia dalsej nosnej, rozpone stropov, ani slovo. Z praxe: Riesili sme v praci pripady, kedy sa steny pod 250mm ytong, ypor, odtrhli v rohoch po betonazi stropu, alebo zvlnili po vymurovani a podobne drobnosti. Na tuhosti muriva netreba setrit. Aj pri nerovnomernom dosadani objektu, pripadne rekonstrukciach sa s tym to murivo lepsie vysporiada.
Odpovedať
@sidewinder Ahoj , moje rozpony nosnych muroch su ako na obrazku , plati pre 1.NP aj 2.NP
Odpovedať
Profilova fotka
Do toho este nejake otvory.. u mna jednoznacne 300 mm. Ale ak ti to spider zrata... tak super.
Odpovedať
@sidewinder Musel som docasne odlozit riesenie realizacneho projektu ,kvoli rieseniu inzinierskych sieti a pozemkov v okoli nasho pozemku . Mozno budem musiet zmenit dispoziciu a vchod na projekte , tak zatial to este nieje finalne riesenie nosnych murov ako som poslal v predchadzajucom prispevku :-(
Odpovedať
Ale ytong ti písal o P4 nie o P2. A druhá vec , do P4 ky nejde nič tak ľahko zarezávať ako do P2. A je to 2 podlažný objekt pri jednopodlažnom bungalove je to kúsok iné. A dalšia vec - je taká všeobecná zaužívaná fráza ze tvárnica nemá izolovať ale " držať " dom no rozdiel medzi P4 250 mm a 300 mm P2 kou je takmer 1,5 násobný (3,13 vs 1,92.R) áno dá sa to dohnať pár CM polys. Nedramatizoval by som - a kľudne tam dal aj 300 mm - no jednodznačne to konzultovať so statikom......ale ak by povedal nie - nezatracoval by som ho - a inak pri P2 300 mm máš na výber viacerých výrobcov pri P4 250 mm - momentálne len Ytong A kludne dal iba + 20 cm izolácie. Rozdiel totižto v cene izolácie je minimálny - ale ak človek chce budovať pasívny dom - so všetkým čo k tomu patrí - cena tvárnice ( rozdiel medzi 25 a 30 cm je len kvapkou ...) , pri cene TČ ( 5000 + ) rekuperácia ( 3000 + ) atď.....a ušetrenie oproti NED domu - minimálne.....
Odpovedať
@dvorcidlo0 Mas pravdu co sa tyka P4 a P2 , no ale aj moja otazka do ytongu bola na P4 500 hrubky 250 mm , len v otazke v diskusii som spomenul uz P2 . Odpoved z ytongu mi prisla az po otvoreni diskusie . Som si plne vedomy ,ze to musi odobrit statik ,ze to nie je na mne , alebo nazoru v diskusii :-) Len som chcel vediet ci nahodou uz to mal niekto schvalene statikom v 2.NP pri P2 :-) .
Odpovedať
Profilova fotka
@romanc Obvodovy ytong hr. 250mm mam P2-400, nosne vnutorne zas P4-500. Schvalene a stoji uz 2 roky :-)
Odpovedať
@peterdubina Som si pozrel tvoj album , velmi pekny domcek :-) som si vsimol ze si robil stlpy na 2.podlazi , tam by samotny ytong P2-400 250 mm asi nepostacil
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?