Ytong Lambda 300 mm - pevnosť pre poschodový dom

Zobraz úvodný príspevok
Zdrvíčko Chceme stavať z Ytong Lambda 300mm poschodový dom. Keďže sa jedná o materiál ktorý má dobré deklarované vlastnosti nechcem ísť do normálneho aj keĎ pevnejšieho Ytong 300 mm P2-400 . Čiže je tu staviteľ ktorý staval "poschďák" z tohto materiálu . Je to dostatočné na statiku ? Zateplenie chceme dať 15cm EPS . Díkes za postrehy
Odpovedať
1
4
5
@doors454 No ved to je to. Viac ako 15cm som uz dat nemohol. Je to uplne zbytocne taky hruby mur, potom uz nezostava na izolaciu. Dnes by som uz taku chybu neurobil a postavil by som to tak 20cm mur a 30cm eps. Mur ma niest dom a akumulovat a izolacia ma izolovat ... Kombinacia hruby mur a tenka izolacia bola najvacsia chyba co som mohol urobit a zmenit sa to uz neda ...
Odpovedať
@pivec vsak jasne ale je rozdiel izolovat 375 a 300 a ci to bude lambda alebo hocico ine je uplne jedno..cize nechapem ze ho odhovaras od 300 mm muru... a ci to bude ytong lambda alebo PD 400 je uplne jedno vsak nejde stavat 189 poschodovy mrakodrap ak uz sa jedna o pevnost
Odpovedať
@doors454 lambda je lambda a 300 vs 375 je uplne jedno ...
Odpovedať
@pivec no jedno by to bolo , keby to nechcel zateplit co nie je jeho pripad :-p ...ked on da zateplenie 15cm EPS ako si dal ty , jeho mur bude mat o moc lepsie vlastnosti ako tvoj ...a este aj usetri :-p na tvoju 375 by som dal minimalne 17cm a viac EPS aby to bolo ako tak...na 300vku mu kludne staci 13-15cm ak samozrejme nejdeme riesit pasiv
Odpovedať
@doors454 Pises blbosti, nie ? Jak moze mat 300+130 lepsie vlastnosti ako 375+150 ??? Dokonca pises, ze o moc lepsie vlastnosti ???? Toto su presne tie nicim nepodlozene marketingove kecy, ktory potom bezni ludia hned uveria a pritom je to uplna blbost. 300ka lambda ma pisany odpor R= 3.3, 375 ma pisany R=4.2. To su hodnoty este znacne prikraslene vyrobcom, realny mur s realnymi sparami, vlhkostou a lepidlom, bude mat tieto parametre horsie. Cize berme tak R=3 pre 300ku a R=3.9 pre 375. K tomu 13cm eps ma R=3.33, 15cm ma R=3.84. Cize vylsedny R pre 300+130 je 6.3 a pre 375+15 je 7.74. Takze ja nevidim tie o moc lepsie vlasnosti pre tu tvoju kombinacii. Mozno si myslel iba tu jedinu vlasnost z hladiska rosneho bodu, ale to je v pohode aj u mna, pretoze premrzanie muriva nehrozi, tepelny odpor muru a izolacie je vyrovnany. To by pri vnutornej teplote +22C muselo byt vonku dlhu dobu menej ako -22C a to tu vlastne ani nebyva ...
Odpovedať
@pivec si ešte raz prečítaj čo som písal hneď prvú vetu že pri rovnakej hrúbke Eps bude mať lepšie vlastnosti sám si si to aj vypočítal takže asi ťažko trepem :-o
Odpovedať
@doors454 Mám pocit že pivec nechce pochopiť čo mu tu píšeme :-D . Každopádne , výber materiálu 300 Lambda beriem ako dobrý , len som trošku naváškach statiky ,ale skôr za 10 rokov, či nezačnú praskať múry ... Padnúť by sa to samozrejme nemalo :-) Keďže zateplovať plánujem až cca 2 roky od obývania domu, tak aj preto padla voľba na Lambdu 300. Dám naň asi 15 cm EPS a je vystarané... BTW Ytong 375mm Lambda je vážne hlúposť. Teda pokiaľ by som riešil kúrenie len na tuhé - tak by som asi aj do toho šiel a Izoláciu až tak neriešil... každopádne dosť som uvažoval aj nad 450mm Lambdou bez EPS:
Odpovedať
@extreme statiku ma riesit statik. Mne statik bez mihnutia oka odobril 25cm Ytong P2-400. Ja som schvalne postavil z P4-500, ktory ma ovela lepsie fyzikalne vlastnosti. Ale nie kvoli pevnosti v tlaku, ale kvoli akumulacnej schopnosti a zvukovej izolacii. A aj vrtat sa bude do toho lepsie.
Odpovedať
@calimero to hej urcite to je pravda ale nech tu pivec nevravi ze 375 a 300 lambda je to iste ked sa tu riesi zateplenie
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec je nepodsuvam ty si domyslas, ako obyvykle,. A k tomu si este aj protirecis.. A ja som slavnu tehlu nikdy nevychvaloval.
Odpovedať
@calimero Velmi dobre rozhodnutie. Ja by som dnes staval uz asi len z 20cm P4-500. Teda pokial by to statik akceptoval. Tie lambda tvarnice su celkom na nic, izoluje to malo a zbytocne to len ubera zo sirky muru, ktoru potom nemozno vyuzit na izolaciu. Je to makke jak maslo ... @extreme Zabudol som pripomenut, ze je samozrejme kazdeho osobna vec z coho stavia. Ja len hovorim na zaklade vlastnych skusenosti, ze lambda je dost zly stavebny material a uz by som ho na stavbu domu nikdy nepouzil a je uplne jedno v akej je hrubke. Tych 7.5cm nic neriesi. Stavat dnes v skladbe 300+150 je nezmysel. Inu skladbu ako 250+250 alebo 200+300 by som uz dnes nedaval. Ale ty si rob ako chces, je to tvoje rozhodnutie na desiatky rokov dopredu ... @doors454 Ok jak myslis, tak myslis. Ja trvam na svojom, jeho mur nebude mat o nic lepsie vlastnosti ako moj. Dokonca z hladiska tepelnoizolacnych bude este horsi ako moj. Takze podla mna sa velmi mylis ...
Odpovedať
@pivec nemylim sa ty budes mat horsi mur
Odpovedať
Článok sa načítava...
@doors454 Ok, tak mas pravdu !
Odpovedať
1
4
5
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?