Ytong Lambda 300 mm - pevnosť pre poschodový dom

Zobraz úvodný príspevok
Zdrvíčko Chceme stavať z Ytong Lambda 300mm poschodový dom. Keďže sa jedná o materiál ktorý má dobré deklarované vlastnosti nechcem ísť do normálneho aj keĎ pevnejšieho Ytong 300 mm P2-400 . Čiže je tu staviteľ ktorý staval "poschďák" z tohto materiálu . Je to dostatočné na statiku ? Zateplenie chceme dať 15cm EPS . Díkes za postrehy
Odpovedať
@jan45 60-70% je optimálna. @pivec máš pravdu že vlhkosť sa znižuje nesprávnym vetraním alebo netesnosťami. Rekuperáciu zabezpečuje hrubá omietka, sadrokartón alebo drevo. Omietka nasáva vlhkosť ked je vyššia (dýchanie, varenie, sprchvanie) a uvoľňuje ju po keď je nízka (nárazové vetranie). Horné obmedzenie v zime na 75 - 80 % zabezpečujú okná, na ktorých sa vyššia vlhkosť vyzráža. Z @majkoj som si robil žarty o 20%, a on to tak aj pochopil.
Odpovedať
Profilova fotka
@radopp rekuperaciu omietka nezabezpecuje, pretoze prisun vlhkosti je staly. Omietka dokaze, ale vyrovnavat vykyvy vlhkosti, to ano.
Odpovedať
@majkoj Pracuješ na jazykovednom ústave?
Odpovedať
Profilova fotka
@radopp pri pohade na moje neustale gramaticke chyby je myslim odpoved jasna :). Ale aby si sa nedivil, ked raz niekto neda rekuperaciu, ale radsej hrubsiu omietku. 8-) , nebolo za tym nic zle, stastne a vesele .
Odpovedať
@majkoj Ano, kecas. Vytrhavas texty z kontextu. Podsuvas tu nazor, ze porobeton je horsi material ako tehla. Keby to tak naozaj bolo, tak by som aj dnes mal vyssiu vlhkost ako sused, ale tak to nie je. Precitaj si tu na fore ake problemy s plesnami maju ludia co postavili z tej tvojej slavnej tehly ...
Odpovedať
Chlapi, ja ked som isiel stavat, na jednu stranu papiera som si dal plusy a minusy tehly, na druhu porobetonu a potom som sa rozhodoval. Ako ked si vyberate frajerku :-D Ytong v porovnani s tehlou: + tepelnoizolacne vlastnosti + homogenita, lahsie eliminovanie tepelnych mostov + jednoduchost vystavby, tvarnice dosadaju celoplosne + vrtanie otvorov, hmozdinka drzi celou dlzkou + cisty material, pri vrtani nie je bordel ako z tehly + netreba tepelne riesit patu muriva + lepsia praca s omietkami + nizsia vzlinavost + po nasiaknuti schne rychlo - rychlejsie nasiakne - nizsie zvukoizolacne vlastnosti - urcita vlhkost z vyroby Tehla oproti Ytongu: + kusok vyssia akumulacna schopnost + lepsie zvukoizolacne vlastnosti - bordel pri vrtani - hmozdinka drzi len v pevnom rame tvarnice - vyssia vzlinavost, po namoceni dlhsie schne - nutne tepelne odizolovat patu muriva (i ked to malokto riesi) Vyhral Ytong, lebo: Do uvahy u mna prichadzal Ytong P4-500, 25cm, ktory je pevnejsi a hutnejsi v porovnani s Lambdami. Cize zvukoizolacne a akumulacne vlastnosti nie su dramaticky nizsie ako pri tehle. Urcita vlhkost z vyroby ma netrapi, rekuperaciu beriem ako samozrejmost, vetranie a znizovanie vlhkosti bude zabezpecene. Zaver: 1. Ytong ma u mna v porovnani s tehlou viac vyhod. 2. Ked Ytong, tak urcite tensie murivo a pevnejsie tvarnice, Lambda je o nicom. 3. Keby som staval dnes, zvazoval by som VPC
Odpovedať
calimero, vpc - vapennopieskova tehla pribram je dobra alternativa k ytongu ? vyzera to zaujimavo
Odpovedať
@calimero Prečo VPC?
Odpovedať
VPC - staticky by to stacilo aj na 15cm nosne steny, nevyhoda je pracnost kvoli vahe, chybajucej perodrazke a zlozitejsie a preciznejsie planovanie a realizacia detailov rozvodov sieti.
Odpovedať
@stowasser Takže cena je jediný dôvod?
Odpovedať
@calimero Tak mi dávame 300 Ytong Lambdu . Prečo tvrdíš že Lambda je o ničom? Dokonca som ju dostal výhodnejšie ako ostatné (horšie ) tvárnice Ytong, len nedávam 250mm ale 300mm a to poschoďák . Popravde, ak by som nemal ísť do Lambdy šiel by som určite buď do Solbetu ,alebo Porfixu, podstatne lacnejšie ako Ytong a pevnejšie (Porfix) ...
Odpovedať
@extreme Však Lambda aj má byť lacnejšia... Je v nej menej materiálu a viac vzduchu. Ja budem dávať Lambdu len na prvý rad a ostatne P2-400. Lambda je o čosi mäkšia, ľahšia, teda aj lacnejšia.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@silvia1802 @radopp VPC tehly maju idealne vlastnosti pre nosne murivo. Da sa ist na male hrubky, su nenasiakave, dobre akumuluju teplo, maju vynikajuce zvukoizolacne vlastnosti. Nevyhoda je vyssia pracnost -su tazke a tvrde - to bol dovod u mna, preco som zvolil Ytong. Moznosti je vela - Silka, KM Beta, Kalksandstein
Odpovedať
@extreme Lambda je plna vzduchu, preto je lacnejsia. Je velmi krehka, a slabo zvukovo izoluje. Keby si dal 250mm P4-500, ziskal by si daleko lepsi material a za lepsiu cenu ako Lambda.
Odpovedať
@calimero Betonove murovacie tvarnice maju lepsie akumulacne vlastnosti ako VPC, su lacne a pracnost je mala ako u porobetonu. Porobeton volia ludia ktory nechcu akumulaciu v stenach a izolacnou schoponostou porobetonu usetria 10 cm polystyrenu. Akumulaciu potom mozu riesit betonovym stropom, ktory ma orientacne rovnaku hmotnost a akumulaciu ako by mali steny.
Odpovedať
@calimero @mirom113 No pozrite si cenník, Lambda je drahšia od ostatných tvárníc rovnakého rozmeru Ytong . Čiže mám kvalitnú tvárnicu za super cenu :-) som spokojný ...
Odpovedať
@extreme pozeral som cennik, cena za m2 je pri kazdej hrubke rovnaka, bez ohladu na to , ci je to Lambda. Ale ak posudzujes kvalitu muriva podla ceny, klobuk dolu. Ja som myslel, ze dolezita je fyzika. A podla nej je Lambda jednoznacne najhorsi material. Inak povedane, marketing v tvojom pripade padol na urodnu podu :-D
Odpovedať
@calimero marketing je silna zbran a logicke uvazovanie dalsia. cize som si zadovazil marketingovo kvalitny material za suoer cenu . v pripade predaja domu mam zas plus.. mam dobru tepelnu izolaciu uz v tvarnici a dostatocnu tuhost. no lepsie som uz vybrat nemohol . ked clovek kupi standardnu tvarnicu ytong so slabim tepelnym odporom, tak ten prave podliahol marketingu. keby som nebral lambdu riesim lacny solbet alebo lacnejsi porfix. takasi tak
Odpovedať
@extreme Urobil si velku chybu. Sam mam lambdu a uz by som to nekupil. Je to len marketingovy material, ale jeho zmysel na stavbu domu je velmi otazny ...
Odpovedať
@pivec a nedal si dovod preco by si ju nekupil. Ja som sa rozpraval s x spokojnymi ludmi ktory z nej svali a byvaju. Aj som bol pri 2 stavbach a super. Ono vsetko sa ukaze cca o 15 rokov ci clovek stavial dobre.
Odpovedať
@extreme Zbytocne drahy material. Nizka pevnost. Nieco do neho upevnit je velmy problem. Samy vzduch. Hrube mury a potom zostane malo priestoru na skutocnu izolaciu. A bez izolacie slabo izoluje a je potrebne vela kurit ... Dnes by som uz urcite staval z ineho materialu ...
Odpovedať
Tiež si myslím že treba obyčajný porobetón s čo najnižšou šírkou.
Odpovedať
Profilova fotka
My sa chystáme stavať na jar,,, mislyte ze stačí stavať s tehly LEIER?
Odpovedať
@pivec no neviem statik mi dal zelenu na 300 lambdu. Znami maju lamdbu a nemaju problem s uchytenim na stenu cohokolvek na stenu a cenovo ju mam za dkvelu cenu - lepsie ako Porfix. Zateplovat pri 30 |-| 0 samozrejme budem. Je fakt ze pokial si stavial zo 375 lambdy , tak to je hlupost. Ked tak 450 mm bez zateplenia , alebo lambda 300 so zateplenim. Samozrejme podla toho aku si viete vylobovat cenu :-D .
Odpovedať
@extreme Tak ci tak, je to nezmyselny material. Dnes uz nevidim dovod preco by som mal stavat z chokolvek hrubsieho ako 20cm ...
Odpovedať
@pivec a staval si z coho 375???
Odpovedať
@extreme Tak neviem... teraz som pozeral cenník a tam je Lambda lacnejšia (hrúbka 30) Ak pridáš na izolácii o 2 cm viac pri Ytongu P2-400, budeš na lepšej hodnote odporu ako pri Lambde a navyše to bude aj pevnejšie.
Odpovedať
@doors454 Ano mam 375
Odpovedať
@pivec vsak ale on toci o 300vke ... nechapem ze ake hrube mury vsak na 300vku placnes 15-20eps a mas postarane...ty si tusim daval 375 a 15 eps to nie je boh vie aka skladba muru...neviem co si upevnoval do neho ked ti to nedrzi ja take problemy nemam ale ak si vesal na jeden hacik tonu zavazia :-p tak sa nedivim...skus navrtat hmozdinu do tehly to je priam zabava trafit vhodne miesto aby drzalo,,,a o pevnosti tu nemam co riesit ....
Odpovedať
Profilova fotka
my prerabame poschodovy z 30-ky ytongu, nieco sme pristavovali aj od zakladov a nemyslim, ze by mal byt nejaky problem s pevnostou, v projekte mame 15 cm eps, ale radsej by som dal este viac, uvidíme ako sa podari
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?