Výstuž pod okná na Ytongu

Dávali ste niekto výstuž pod okná ako píšu v ytong pracovnom postupe? Mám otvory 150cm, chcel by som dať jeden prút stredom 30cm tvárnic, len neviem aký priemer. Môže príliš hrubý prút nejak pracovať v stene vplyvom výkyvu teplôt alebo niečo podobné? - lebo pri betóne mi niekto niečo podobné vravel
Odpovedať
@wanidan No neviem, ale tento pracovný postup sa mi zdá byť dosť jasný. Je tam, že prúty majú mať priemer minimálne 6 mm: https://www.ytong.sk/sk/docs/non-19-S...
Odpovedať
@chrobak7 Mne sa jedná skôr o to , či tam môže ísť aj hrubý napr. 12tka
Odpovedať
@wanidan Píšu minimálne 6 mm. Maximálna hrúbka nie je obmedzená.
Odpovedať
@wanidan ja hlavne neviem aky tam ma zmysel ta vystuz, ta predsa prenasa tahove sily, tomu musi zodpovedat aj prislusne ulozenie v betone, to okno tlaci kolko dole na tehlu a ina silka tam nie je tak fat neviem naco je tam taketo nieco
Odpovedať
@chrobak7 môžem dať vystuz aj na posledný sar ? Lebo majstri prinmurovano zabudli dať vystuz do preposledneho.. bude to mať nejaky zmysel ?
Odpovedať
@majko22 nemám ju ani pri jednom okne, ( ale mám predsadenu montáž, kde by to bolo na dve veci :-D) ako napísal @sysell, čomu to tam pomôže?
Odpovedať
Profilova fotka
@sysell Tá výstuha tam má veľký význam.Tým ,že je tam otvor tlakové sily zo strechy,alebo poschodia sa nerozložia na celú plochu steny ,ale tlačia práve na tie "stľpiky".Ak tam tá výstuž nebude tak ti praskne múr na krajoch okna,alebo častejšie v strede pod oknom ako aj mne :-|.Veĺa závisí aj od toho či lepíš na lepidlo , alebo ako ja na maltu po starom.Keď dáš maltu ako ja tak to viac pracuje a skôr praskne bez výstuhy pod oknami.
Odpovedať
@zmrzlina_sk hej a ten roxorik ti zabani v tom aby ti praskla stena, paneboze este tak porozmyslat
Odpovedať
Profilova fotka
@wanidan ja som použil priemer 10 do porfixu ... Radšej použiť keď to je v manuále ako nedať a potom banovat veď roxor koľko stojí ....
Odpovedať
10 som dal pod každé okno
Odpovedať
Tiež som to mal v PD, keď som to spomenul popri murovaní, tak sa na mňa všetci majstri dívali ako na debila a najviac "pochvál" dostal projektant 🙂
Odpovedať
Vážení , Tlaková sila sa prenáša predsa do prekladu nad oknom , naozaj nevidím význam tejto doplnkovej výstuže .
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@luxus10 aha a od prekladu dole uz nic zrazu sa strati 😄
Odpovedať
Mne murovali majstri z Porfixu a namiesto roxoru používali sieťku.
Odpovedať
Nakoniec som tam nedal nič, vraj na rodinný dom to nie je treba
Odpovedať
Profilova fotka
@wanidan Máš pravdu....načo . Polystyrén /zateplenie/ to skryje....,ale čo z vnútra ?Jedine ak komplet sieťky. Mne sa to objavilo po 5 rokoch a mám tiež "iba" rodinný dom.
Odpovedať
@wanidan ja som daval takisto preistotu , ked to uz pise vyrobca a mal som to odporucene aj od viacerych ludi ktori uz nejaky ten dom postavili. Tiez som v tom nevidel nejaky velky vyznam ale zase si povedz ci ti to stoji za tych 5 eur co do toho das a tu pol hodinu na zaskrabanie drazok. Ja som daval do 30tky ytongu 2x po priemere 8.
Odpovedať
Profilova fotka
@wanidan aby to náhodou nedopadlo takto
Odpovedať
@micjak v navode je, ze pruty sa umiestnia na predposledny rad pod okenny otvor (cize este jeden rad na to az tak okno) Na fotke to zatlacilo tak, ze myslim ani tie pruty by nepomohli
Odpovedať
@majko22 mne to tiež majstri nedali do otvoru na predposledný rad keď murovali. Tiež som to dodatočne urobil do posledného radu pod okno, ale som zafrezoval hlbšie a širšie drážky, boky zasekal a vložil výstuž ešte do ostenia a zalial lepidlá. Uvidím neskôr ci to malo zmysel alebo nie, ale aspoň pre dobrý pocit 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@sucky1 viem viem len som chcel ukázať že šetriť 10€ na roxoroch a nedodržaný postup môže v konečnom dôsledku urobiť niečo podobné 🙂
Odpovedať
Ja som to tam nedal skôr preto, lebo železo vraj pracuje ... Povedala to technička od ytongu, sama povedala, aby som to tam nedával, že je to v návode kvôli vyšším budovám. Ešte v staršom návode sa písalo o otvoroch nad 1,8m, teraz píšu nad 1,5m, čiže v podstate ani tých mojich 1,5m nie je nad..
Odpovedať
toto čo je na tej fotke nieje vplyvom okenneho otvoru , neviem čo je pod tým drevenným obkladom .
Odpovedať
@wanidan A teraz sa veľmi vytešuješ, ako si vybabral s pracovným postupom predpísaným Ytongom a ušetril si celkovo snáď 15€ na roxore. Neboj, ono Ťa to ešte dobehne a potom si budeš pýtať radu, čo s prasknutým múrom. 😴
Odpovedať
mám 4x fr okno, šírka 180x250cm + 1x PSK 230x250cm, mám to položené a ukotvené na polskom porobetone zn. Termalica.. žiadny roxor som tam nedával a ani nikoho z okolitých stavieb som nevidel že by ho tam dával a všetko OK. Nemám puknutú stenu ani vo vnútri, ani z vonka. Mám to tak už 2r. Neviem čo stresujete, v minulosti sa iné domy stavali a nebolo toľko možností ako teraz, stoja dodnes a nič sa im nerobí.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
@miros15 a ako si to zafrezoval tak hlboko a do boku steny to treba 50 cm. Ani mne to tam nedali tak ze ako to mam dorobit
Odpovedať
@vlado1992 urobil som to ručnou drazkovackou do pórobetónu, vysekol som si širší zliabok pri osteni a zavrtal dlhým vrtakom na každej strane, jeden roxor z jednej a druhy z druhej strany a v zliabku som ich zaviazal drôtom a zalial lepidlom. Teraz je to v pohode žiadna prasklinka. No myslím ze možno je to aj zbytočne pokiaľ tam nemáš nejaký veľký obr okenný otvor 🙂
Odpovedať
@miros15 ake si mal velke okna? Ja mam jedno 2m, a 3 okna 1.75m
Odpovedať
@vlado1992 jedno ma 2metre a druhe 1.5m
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?