Velox 420(20cm grafitového Eps) alebo Ytong 25+ 25-30cm Eps?

Zobraz úvodný príspevok
Viem že takýchto tém je tu už bezpočet ale nenašiel som ani jednu takú kde by niekto šiel porovnávať Ytong a Velox systém strateného debnenia. Hlavne by som rád keby sa porovnal tepelný odpor týchto dvoch alternatív, taktiež akumulačnú schopnosť. Išlo by o prízemný bungalov obdlžnikového tvaru ktorý by som rád priviedol do minimálne nízko-energetického štandartu. Ide aj o to že pri veloxe by odpadla potreba betonovať horný veniec. Čo vy nato?
Odpovedať
@majkoj ale nieje to somarina mať chlad od nôh?? Ved to je priam na prechladnutie, osobne si myslím že poriadne zaizolovať strechu (60cm izolácie), mať vonkajšie tienenie a hrubú izoláciu stien 20-30cm a dom sa prehrievať nebude a tak nebude potrebné ani chladenie ;-) čo vy nato?
Odpovedať
Profilova fotka
@cvoky8 nezabudaj, ze mas aj vnutorne zisky. V zime v takom dome stacia na pokrytie tepelnych strat, co urobia v lete ?:). Chlad od noh je relativna vec, to neznamena, ze podlaha ma 10C .
Odpovedať
@majkoj tak to hej ale máš skôr možnosť v noci ridne prevetrať dom a cez deň tieniť aby sa ti zbytočne neprehrial. Samozrejme že riadené vetranie s rekuperáciou by pomohlo ešte viac ak by bolo so zemným výmenníkom ;-)
Odpovedať
@cvoky8 podlaha nemoze byt omnoho chladnejsia ako teplota vzduchu, lebo inak by na nej kondenzovala vlhkost. Napr. pri teplote vzduchu 25 stupnov a relativnej vlhkosti 70% je teplota rosneho bodu 19 stupnov. Otazka potom je, ci ma vobec vyznam riesit chladenie podlahovkou. Ine je to pri chladiacich stropoch - tam chladnejsi vzduch prirodzene pada dolu, cize aj 20 stupnova voda staci na ochladenie miestnosti.
Odpovedať
@cvoky8 pri návrhu ber v úvahu aj takúto situáciu: mesiac teploty cez deň nad 30°C a v noci nad 24°C. To už úvahy podľa súčasných podmienok strácajú zmysel a keďže predpokladáme, že dom nestaviaš na 5 či 10 rokov, lebo podľa predpovedí (resp. aby som bol presný : podľa analýzy vývoja klímy) táto situácia možno nastane aj skôr.
Odpovedať
@slavoslav ok, ano všetci vidíme ako sa naše počasie s nami zahráva, zima žiadna a leto bude asi kruté. Samozrejme dom staviam tak na 40-50r. Do mojej smrti, potom nech si s tým deti robia čo chcú. A kto tvrdí že stavia dom na 100 a viac alebo že pre deti tak je blázon. Takže čo by sa odporúčalo do dnešných klimatických podmienok? Akosi sme sa odklonili od hlavného témata: VELOX alebo YTONG s riadnou izoláciou???
Odpovedať
Profilova fotka
@calimero rosny bod na strope a v podlahe je rovnaky, ani v strope nemize byt chladnejsia voda. A 20C voda na ochladenie stacit vobec nemusi :), vlastna skusenost :) @cvoky8 to funguje pri par dnoch tepleho pocasia. V momentoch ako minuli rok, ze mas par tropickych dni za sebou a 2 tyzdne cez 30C, nemas sancu v noci vetranim vychladit 200t materialu co sa zohrial. To funguje akurat v drevodomoch.
Odpovedať
@majkoj takže ak sa nechceme člapkať vo ,,vlastnej štave'' tak sa nejakej tej malej klimatizácii nevyhneme však ;-) :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@cvoky8 no to je pripad od pripadu, dom s velkou akumulacnou hmotou, ktora preklenie horuce obdobie, to teoreticky zachrani. Ale potom musi prist zase chladnejsie obdobie, aby to cele fungovalo. Ale do toho pride realita, ze treba vetrat, deturence nechaju otvorene dvere, vnutri pecies varis. A do buducnosti si studenho leta asi vela neuzijeme.Ja som to zhodnotil tak, ze mam stropne pasivne chladenie. A keby som vedel co viem teraz bol by som ho urobil vykonejsie :)
Odpovedať
@majkoj no dobre a riadené vetranie s rekuperáciou ku ktorému pripojíš malý agregát klimatizácie? Prípadne mi prosím napíš aké to máš stropné pasívne chladenie?? Hm?
Odpovedať
Profilova fotka
@cvoky8 klimatizacia ma svoje muchy, suchy vzduch napriklad a cirkulujuci vzduch. Rekuperacia nebude mat potrebny prietok vzduchu na potrebny vykon. Ja mam v strope trubky do ktorych ide cez vymenik voda z primaru TC. Cele to funguje bez toho aby islo TC, teda pasivne chladenie. Pri vykone cca 2kW bezia len cerpadla s prikonom cca 150W.
Odpovedať
@majkoj presne to som v mojom prispevku napisal. Kym 20 stupnovu vodu v podlahe clovek vobec neciti, pri stropnom chladeni uz ano, lebo chladnejsi vzduch pada dolu, cize nedrzi sa len nad podlahou.Kazde chladenie by malo byt automaticky regulovane a malo by zohladnovat vlhkost a teplotu vzduchu, inak by z toho mohol byt pekny pruser.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@calimero az take jednoduche a jednoznacne to nebude :) ono teplo sa neprenasa len kovekciou ale aj ziarenim. Inak by nemohlo fungovat ani stropne vykurovanie. A cez to vsetko, ze vela ludi co to nema tvrdi, ze to fungovat nemoze, citam prispevky ludi co to maju a vravia, ze to funguje :). Ale na pocit bude stropne chladenie prijemnejsie. Ak sa raz budem nudit tak napojim aj podlahovku na chladnie aby som to porovnal. Zatial som to nerobil, lebo to dost komplikuje zapojenie u mna.
Odpovedať
@majkoj na ziarenie by som sa v pripade chladenia vodou nespoliehal. Kedysi som uvazoval o stropnom chladeni, kym som sa neoboznamil s krutou realitiou, teda cenou. Potom som uvazoval o chladeni podlahovkou - po nastudovani vsetkych dostupnych informacii som to tiez zamietol. Vysledok bol taky, ze chladenie podlahovkou, ak je aj trochu ucinne, tak pocitovo nieco ako nohy v chlade a hlava sa poti.
Odpovedať
Profilova fotka
@calimero a preco by si nespoliehal ? Je to obycajna fyzika, kazde teleso s teplotou nad absolutnou nulou vyzaruje IR ziarenie. Strasne polopatisticky povedane, tvoj pocit chladu zavisi na rozdiele vyziarenej a prijatej energie. Neviem co si presne cital, ale orientuj sa podla ludi co to maju, nie tich co o tom pisu :)
Odpovedať
Profilova fotka
@calimero a este jedna vec, ano mne tiez nukali stropne chladenie za 9000€. nakoniec som ho spravil sam za cca 1600 :).
Odpovedať
@majkoj A aka velka je ta IR zlozka v pripade 18 stupnovej vody prehananej podlahovkou v porovnani s konvekcnou zlozkou? Zanedbatelna. Na co mi je IR zlozka, ked budem kracat po studenej podlahe? Ako dokaze ochladit dajme tomu 18 stupnova podlaha okolite predmety? Napr. steny? Minimalne. Riesil to jeden clovek na TZB info, ktory podlahove chladenie ma - nepouziva ho z dovodu, ktory som uviedol v prispevku vyssie.
Odpovedať
@cvoky8
Odpovedať
@teradomy a prečo nechceš drevodom, respektíve sendvič s drevenou konštrukciou?
Odpovedať
@majkoj to že rekuperačka s prídavným chladením nebude mať dostatočný prietok máš z nejakej analýzy, alebo sa len domnievaš? Pri pasívnej stavbe by to podľa mňa nemal byť problém, ale ešte som to nepočítal. celé to napojím na fotovoltaiku a nebude to ani veľmi nákladné na prevádzku. @cvoky8 Ytong, alebo akákoľvek iná pórobetónová tvárnica s poriadným zateplením. Aj keď môj favorit je z monolitického železobetónu 150mm + EPS 400mm :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@calimero Nechcem tu riesit teoriu vyzarovania absolutne cierneho telesa a stefan bolzmanove rovnice. Zaradil si sa k tym co teoretizuju :), to je Tvoja volba. Zial na zaklade nejakeho cloveka. Konkretne na TZB je aj clovek co ho ma a pochvaluje si :), skoda len ze ho aj predava :P. Moj kolega v Nemecku ho ma. Ma ho vela ludi v Nemecku, poprechadzaj si fora a dojdes k rovnakemu zaveru. Ti co to nemaju hania, Ti co maju si pochvaluju. Ano vyskytnu sa aj ine pripady, Ale povedme si otvorene aj tu tu su ludia, kotri tvrdia, ze ich podlahovka zabije :). Ja na nu nedam dopustit.
Odpovedať
@majkoj je dost vela instalacii tepelnych cerpadiel s funkciou chladenia a je zaujimave, ze napriek tomu sa tie instalacie robia bez chladenia podlahovky, pritom by to bolo najjednoduchsie riesenie. Zeby boli predajcovia tepelnych cerpadiel a kurenarske firmy taki neznali? Ved nie je nic jednoduchsie ako pustit ochladenu vodu do uz existujucej podlahovky. Ja tu neteoretizujem, ty sa tu ohanas teoriou vyzarovania. Ja sa ta pytam, uvazujuc zdravym sedliackym rozumom, ze ako podlahovkou ochladit okolite predmety bez toho, aby som musel chodit po studenej podlahe? Ide mi o tepelnu pohodu. Ale v podstate tato tema pre mna nie je aktualna, vzhladom na male tepelne straty domu nebudem riesit tepelne cerpadlo, cize aj keby som chcel robit experimenty, nebudem mat zdroj chladnej vody.
Odpovedať
Profilova fotka
@slavoslav naco analyza, na to Ti staci kalkulacka. Tepelna kapacita vzduchu je 0,00033kWh/m3/K. Ak bude potrebny chladiaci vykon npr 3,3 kW a vzduch ochladis o 5C musel by si tocit 2000m3/h . To asi Tvoja rekuperacia nestiha :)
Odpovedať
Profilova fotka
@calimero Zaujimave je ze to velke firmy co robia TC npr Vailant ( https://www.vaillant.de/Heizung-finde... ) ponukaju a ako som spominalv Nemecku je to pomerne bezna zalezitost. Ano sedliacky rozum je v podstate teoretizovanie :). Ja poznam ludi (osobne!) co to maju a pochvaluju si. Tym ale netvrdim, ze je to nieco pre Teba. Ani spominana podlahovka nie je pre kazdeho. Co je studena podlaha je dost individualne, moja podlaha ma malokedy cez 22C aj ked kuri. Cize ja osobne by som to uzavrel tak, ak mam na vyber strop alebo podlaha, rozhodne strop. Ak nemam, tak rozhodne podlahovka. Investicne je to nenakladne a ak by sa mi to predsalen nepacilo tak to vypnem :)
Odpovedať
@teradomy drevodom sme zamietli na začiatku. Skúsili sme v nom bývať 2 týždne v zime, zvuková izolácia nič moc, všetko bolo všade počuť. Dalej akonáhle sa vyplo kúrenie behom hodinu sme už pocitovali chlad a bolo nám zima. Tak zatial preto :-(
Odpovedať
Takže záver čo je lepšie ani neexistuje.. všetko je to individuálne podla pocitov :) a čo hovoríte na Thermoblock ???
Odpovedať
@majkoj je sice pravda že v matematike som nepatril medzi najlepších, ale nezdá sa mi, že tvoja kalkulačka počíta správne, alebo len nerozumiem ako si došiel k týmto číslam. Analyticky výpočtová tepelná strata pri teplotnom rozdiele cez 30°C okolo 3KW je pri 10°C rozdiele možno tretinový. Ak k tomu zohľadníme akumuláciu a fázový posun ohrevu (chladenia) v noci je tepelná strata objektu skoro 0 ak nie menej, čiže ochladzovaný vzduch rieši len stratené akumulované teplo, a tiež vymieňaný vzduch je v rekuperátore ochladzovaný s min. 60% účinnosťou na izbovú teplotu, nevidím dôvod na tak vysokú výmenu ako si uviedol. Neuvažoval si len s ohrevom tekutiny v uzavretom systéme? Potom by tie čísla dávali zmysel.
Odpovedať
@cvoky8 Thermoblock je fajn, len bohužiaľ potláča akumulačné vlastnosti betónu. A cena asi tiež nebude ľudová, ale čo som videl ako z toho skladajú dom tak pre laikov to je ako postaviť dom z lega - ako nápad super.
Odpovedať
Profilova fotka
@slavoslav a co pocitas ako vonkajsiu teplotu ? Vonkajsiu teplotu,, alebo aj teplotu rozpalenej krytiny ktora moze mat aj 80C ? :), pritom taky bezny bungalov ma 100 az 200m2 strechy. Uvedom si ze v lete na obed je intenzita slnecneho ziarenia skoro 1000W/m2.
Odpovedať
@majkoj tak potom paráda.. osadiť Fotovoltaiku na strechu ked je také krásne žiarenie.. to bude výroba energii :D :)
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?