Unosnost obvodovych murov pri 3MPa a 4 MPa

Zdravim, prelistoval som cele forum a nikde som nenasiel odpoved takze zakladam tuto temu. Idem stavat dom, 13 x 10 metrov, 2 plne poschodia. Zaklady mi statik urcil z prosteho betonu, 60cm sirka, hlbka 1 meter ale spravil som vsade armovacie kose zlozene zo 6 x 12 mm roxorov. Proste som chcel mat istotu. Ale teraz mam velku dilemu. Aj kvoli cene aj kvoli zvyku som chcel pouzit murivo TERMALICA. Statik mi napisal do projektu ze murivo s pevnostou v tlaku 4 Mpa a napisal TERMALICA T3-600, 365 mm. Nic take sa ale nevyraba. T3-600 sa vyraba len 20 a 24 cm. 36,5 cm sa vyraba najviac T3-500 a ta ma 3MPa pevnost v tlaku. Cize mam taky pocit ze tu sa asi ani nic nepocitalo, proste sa tam podavali vyssie pevnosti v tlaku do istoty a ani sa len nepozeralo ci sa take nieco vobec vyraba. TERMALICA 500 - 3,0 MPa TERMALICA 600 - 4,0 MPa Dom bude 2 poschodovy, na prvom poschodi betonova plotna na streche betonova plotna. Moja otazka teda je... Ak je tu nejaky statik, tak dokaze 36,5 cm stena s pevnostou v tlaku 3 MPa uniest takuto vahu ? Bez toho aby som sa tam bal spavat ze to spadne ? Predsa len neviem co znamena 3MPa a 4 MPa ale je to radovo menej o 25 percent. Co je dost vela. Len mi ide o to ze netusim co je schopna uniest 4MPa a co je schopna uniest 3MPa. Ci 3MPa a hrubka 36,5 cm postacuju na dva poschodia. Keby to bol bungalov nebojim sa ale takto som na vazkach.
Odpovedať
Profilova fotka
Ak sa nepletiem tak 3mpa je tlak 300ton cize tolko odnesie jeden blok ale ak si chces byt isty co keby si zavolal tomu statikovy co ti robil ten vypocet a vykres aby si to opravil....
Odpovedať
@sappa nie jeden blok ale cca 300 ton/m2 A tiez doporucujem ozvat sa statikovi. Mimochodom od ytongu som videl niekde pekne spracovane pdfko ohladom pevnosti. Dolezite tamje to, ze vnutorne nosne priecky vyzaduju vyssiu pevnost ako obvodove murivo. Taktiez ale u mokrych tvarnic klesa unosnost.
Odpovedať
@pistikus to nebude tak jednoduche. Ja som si projekt nechal vypracovat a projektant uz mal svojich ludi ktori mu vypracovali jednotlive casti aj statiku a podobne. Cize ja na neho ani len nemam dosah. A zrejme myslis tento obrazok z PDFKA ,problem ale je ze je to az prehnany nakres. Keby to takto rozkreslili pre rozne pocty poschodi tak je to o inom. Ja staviam klasicky poschodovy dom. Prizemie - Plotna zelezobeton monolit ( podlaha ) - Poschodie - Plotna zelezobeton monolit ( strecha )
Odpovedať
@ignacsk mám poschodový dom 9x10 z ytong 250, s monolitom 20cm a sedlová strecha s betónovou skridlou a pohoda. 400mpa máš 400 ton na 1m2 si vypocitaj aku majú plochu tvoje nosné múry a zistíš že riešiš somarinu.
Odpovedať
Profilova fotka
@ignacsk tak zavolaj projektantovy ze su v projekte nezrovnalosti.... On ti to predal zabezpecil... unho uplatnujes reklamaciu...
Odpovedať
@tom329 ale presne o to ide ze statik napisal obvodove mury T600 4MPa 365 mm ale take sa nevyrabaju z TERMALICA. Len T3-500 co je 3MPa 365mm. A ako ty pises, tak ty mas prave tie 4 MPa. Cize tie co unesu viac.
Odpovedať
@ignacsk a čo nedáš porfix P4 ten majú aj v šírke 375mm. Len kto s tým bude robiť 40kg/ks :-D
Odpovedať
@jumt lebo mam super cenu prave na tu termalicu. A cele mi to pride take odflaknute typu CTRL+C a CTRL+V ... STATICKY POSUDOK, BOD 4 - Vypocet nosnej konstrukcie. 4.2 - Pouzite materialy Pre projektovane zakladove pasy je navrhovnuty beton C16/20 ... a pokracujeme az sem: Spodné podlažie ja navrhnuté z TERMALICA 600 P4 4MPa na lepiacu maltu. A teraz bod 4.4 - Výsledky výpočtov Murivo obvodové 1.NP navrhujem z TERMALICA-500 hr. 375mm. Stropnu dosku ht. 160mm nad 1NP ... a tak dalej. Cize ten isty statik v bode 4.2 napise TERMALICA 600 P4 4 Mpa pricom termalica sa neoznacuje ako YTONG ze P4-500 a podobne. A v bode 4.4 napise spravne oznacenie TERMALICA-500 ( tato je ale 3MPa !!! ) a hrubka 375 sa nevyraba ale 365. Cize mi to prislo akokeby to skopiroval z ineho projektu ktory robil pre YTONG. Na to ma navadza prave to P4 a rozmer 375. Cize v jednej casti sam napise 4MPa a v zavere napise TERMALICA-500 co je 3MPa
Odpovedať
@ignacsk Ignac, 1 MPa znamená, že murivo , resp. betónové základy( ten najlacnejší betón z betonárky má kockovú pevnosť 10 MPa) odolá tlaku 100 ton ( ten betón z betonárky 1000 ton.) na ploche 1m2. Absolútne si s tým nemusíš zaťažovať hlavu. Ešte som sa nikdy nestretol s tým, aby príčinou deštrukcie stavby bola poddimenzovaná únosnosť materiálu. Takmer vždy je príčinou deštrukcie buď poddimenzovaná výstuž betónovej konštrukcie, nepredpokladané zaťaženie konštrukcie, alebo zanedbanie údržby.
Odpovedať
@zaludzpopradu takze mam tomu chapat tak, ze mozem smelo pouzit tvarnice s pevnostou v tlaku 3 MPa, spravne? Na obvodove mury pouzijem tvarnice 365 mm, 3 MPa a vnutorne priecky dam 4 MPa. Vnutorne priecky mam 25 cm a tie sa vyrabaju v prevedeni 4MPa taze tm nebude problem.
Odpovedať
@ignacsk vypočítal si tu plochu nosných múrov? Áno 3mpa ti stačí úplne na 2 poschodový dom. Načo dávaš také hrubé obvodové murivo? Stačí ti 300 keď sa tak bojis. U priecok nosnosť nerieš lebo nič nenesú.
Odpovedať
@tom329 Tak vychadza to takto: Obvody 16,56 m2 ( 36,5 cm tvarnica ) Stredove nosne 8m2 (25 cm tvarnica ) Cize ak spravne chapem tak by to malo uniest idealne 7368 TON vahy. A ak si to tak odhadom spocitam tak plotna samotna moze vazit 50 TON ( 20 cm monolit ), priecky dole + na poschodi 50 TON a dalsia plotna na streche dalsich 50 TON dajme tomu. Ked k tomu pridam 20 TON ( s rezervou ) nabytok, stierky, zateplenie... Tak 50 + 50 + 50 + 50 + 20 = 220 TON vahy ( myslim ze som dal dostatocnu rezervu z kazdej strany ) tak je to potom RIADNA REZERVA UNOSNOSTI aj pri 3 MPa.
Odpovedať
Článok sa načítava...
3MPa je 30 kg/cm2 to je 300 ton na m2 ... obvod mas 13mx10m, to je cca 45 m obvodoveho muriva hrubky 36cm = cca 16m2 x 300 ton = nosnost 4800 ton ... neratal som priecky
Odpovedať
@milan_vt ano uz tomu rozumiem, takze s totalnym kludom spravim steny s 3MPa. Akurat nechapem preco tam statik narval tie 4MPa... Ale podla vsetkeho slo o CTRL+C a CTRL+V
Odpovedať
@ignacsk @milan_vt nemôžete k výpočtu únosnosti stien pristupovať takto. Únosnosť steny je nižšia ako únosnosť jednej tvárnice. Výrobca udáva pevnosť materiálu, ale únosnosť stien sa musí určiť výpočtom. Tam vstupuje samotný materiál, použitý spôsob murovania, štíhlosť steny, teda výška steny a šírka steny, dĺžka steny ako je geometricky umiestená voči iným stenám a ďalšie faktory, ktoré sa zohľadňujú vo výpočte.
Odpovedať
@halnas ja chapem ale PLUS MINUS sa musi vediet z oka strelit ze povedzme 3MPa 365 mm je dostatok na 130 m2 x 2 poschodia v tvare 13 x 10 so stredovou nosnou prieckou.
Odpovedať
@ignacsk ok teraz si si vypocital, ze 3mpa ti staci, teraz si vypocitaj zmenu z 365 na 300. to mas 18% mensiu plochu nosnych murov, pri tvojich 24,5m2 usetris 4,5 m2 plochy ktoru urcite lepsie vyuzijes ako nosnym murom, ktory ani taky hruby nepotrebujes. Pri 250 mure to mas 32% a to je 8m2. Na dvoch poschodiach to je 16m2, Sak to mas izbu naviac.
Odpovedať
@tom329 nie, 365mm tam ostane, to aby mi nepucilo steny do obluka. Cely cas mi slo len o to, ci to unesie 365mm 3MPa kedze ziaden clanok ktory by to nejak podrobne rozoberal nenajde clovek. Urcite nechcem davat 300 bamiesto 365. Pojde tam 36,5 cm porobeton 3MPa ( teraz uz viem ze to unesie ) + 20 cm zateplenie.
Odpovedať
@ignacsk pucit do obluka? ved z 15 cm VPC tehal sa stavaju domy, a ziadne obluky 😄 to by co musela byt z sila, aby 30 alebo 25 stenu uhlo do boku ..
Odpovedať
podla mna tiez blbost stavat z 36,5, ale to je len moj nazor. radsej tensiu stenu a usetrene € dat do hrubsej izolacie, lepsie. ekonomicky aj co sa tyka celkoveho R steny.
Odpovedať
@ignacsk daj si 40, aby ti 36.5 nepučilo do oblúka nahodou
Odpovedať
ja som mala podobny problem, podkrovny dom. v projekte navrhnuty Ytong, ktory sa uz nevyraba a kontaktovala som projektanta, ktory navrhol riesenie. ked sme projekt poslali do Ytongu a Porfixu, kedze sme chceli Porfix, tak prisli odporucania a aj som s nimi volala. nakoniec sme sa rozhodli pre Ytong, lebo Porfix nam odporucil 2 typy tvarnic na obvodove mury, ktore bolo mozne rozoznat len na palete =-) k tej kombinacii Porfixu sa zial priklonil aj projektant, tak sme sli cestou Ytongu.
Odpovedať
@ignacsk plus minus z oka je to úplne v pohode.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
@milan_vt VPC má nosnosť 15 a viac.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?