Termotvarnice skúsenosti - neopor

Zdravím, rozhodujeme sa o stavbe z termotvarnic - konkrétne neopor . Má s tým niekto skúsenosť ? Celé mi to príde zvláštne , že netreba ďalšie zateplenie …nie sú tepelne straty ?? povedali nám že na to už ide len omietka … neviem si predstaviť že ked budem chcieť navŕtať obraz tak musím preraziť betón…
Odpovedať
Teoreticky nie sú ďalšie straty. Tento typ konštrukcie je vhodný na spodnú stavbu pod úrovňou terénu (garáže, pivnice, bazény). Áno dá sa z toho postaviť aj dom ale extrémne náročné sú tieto stavby na kvalitu betonáže. Po zaliatí betónom treba dutinu rozvybrovať aby ste dostali vzduch von, inak môžu vzniknúť duté miesta. Norma predpisuje 2 veci : - tepelný odpor konštrukcie, resp. koeficient prestupu tepla - maximálnu spotrebu (primárnu energie) Možno netreba zatepliť ale pri akej norme? Pri akom tvare budovy? To sú také "žvásty" predajcov stavebných materiálov. Grafitový EPS má tabuľkovo o cca 20% väčší tepelný odpor ako biely 70F, avšak má horší fázovy posun teplotného kmitu, tj. rýchlešie sa stavba v lete prehrej ako keď použiješ biely 70F. Grafit je ešte dosť náchylný na ultrafialové svetlo a kým budeš betónováť, čo sa reálne bavíme o dňoch, tak ten grafitový EPS sa môže od slnka poškodiť...
Odpovedať
@peter977 A čo takto Isorast? Či to je vlastne jedno a to isté? Ale mám pocit, že ten Isorast je z bieleho.
Odpovedať
@pochabel tak biely vydrží dlhšie na slnku, oveľa dlhšie ako grafitový. Ale princíp je rovnaký. Betónovanie je achillová päta. Ak sa odflákne nerozvybruje poriadne betón pred uschnutím, tak to bude problém
Odpovedať
@peter977 Možno by bolo dobré nechať stavbu s Isorastom alebo s podobným systémom na firmu a nerobiť to svojpomocne a samozrejme treba dobrý stavebný dozor, ktorý 100%-ne dohliadne na detaily. Ale osobne sa mi veľmi tento systém páči. Základy dať na XPS, obvodové steny polystyrénové tvárnice a ŽB strop a plochú strechu. Prakticky je z toho uzavretá krabica, keďže tie tvárnice majú tuším "zámky" ako Lego.
Odpovedať
Profilova fotka
@monika_mm to že netreba zatepliť tvárnicu, ktorá je vyrobená z dvoch vrstiev EPS je asi logické (pokiaľ sa teda jedná o tvárnicu s adekvátnou hrúbkou EPS.) Problém celého systému je asi cena na m2 hotového muriva (pomerne drahé tvárnice + veľa betónu a železo), ktorú ale nie je problém orientačne vypočítať.....povedal by som že stavanie pre ľudí , ktorý nemajú hlboko do vrecka. Hotové obvodové múry však budú mať veľmi dobré parametre.
Odpovedať
@eagleowl práveže cena vyzerá relatívne dobre , ide konkrétne o tuto firmu: https://www.stavbyjanek.sk/nizkoenerg... A niečo podobne budeme mat len trosku menšie …:
Odpovedať
Profilova fotka
@monika_mm nuž ja píšem o cene za 1m2 muriva....link je na hotový dom na kľuč (na také niečo by som cez firmu ťažko našiel odvahu 🙂 ) a cena za m2 muriva sa z toho určite vyčítať nedá.... (Na výkrese domu je tvárnica PKC35 U = 0,15 Wm2/K čo je asi pre A0 na hrane.....šiel by som do PCK40)
Odpovedať
Profilova fotka
@monika_mm vyhoda toho je ze mate izolaciu aj vnutra aj z vonku, je to viacmenej bezchybne riesenie, ak to dobre zabetonujete, co by nemal byt problem ma to vnutri otvor 15 cm, beton tam nebude zosychat ako v betonovych salovackach, ale krasne sa zleje vsade. odpadaju chyby murovania, chyby izolovania, pracnost podla mna ovela mensia ako vsetko zlast riesit niekto pisal ze neopor nefunguje v lete, ale je to naopak v zime je ako obycajny a v lete ma trochu lepsie vysledky,,ale nic extra od toho necakajte 🙂 ide len o hrajkanie s cislami len preto urobili neopor,
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?