Môžem skombinovať Ytong 300 a Nobasil FKD160?

Profilova fotka
chcem sa opytat niekoho co tomu rozumie ci je dobra kombinacia ytong 300 a nobasil FKD160.hlavne ma zaujima rosny bod. a este kde sa da zohnat lacnejsie ytong,alebo ci zas neplanuje nejaku akciu aj z lepidlom zadara.za kazdu odpoved vopred dakujem P.S.:cenu nobasilu mam dobru.netreba ju riesit.
Odpovedať
Dajte si to prerátať odborníkovi, toto nie je odborné fórum. Myslím, že by to mohlo byť. Alebo tam šupnite rovno 200 mm Nobasilu a máte po probléme. Staticky by sa nemohol použiť tenší ytong? Ak by to bolo z pohľadu statika možné, navrhovala by som skladbu 250+250. Statik ale nech nepoužíva "skúsenosť" a "odhad", ale nech to naozaj prepočíta. Samozrejme, treba dbať aj na poriadne izolovanie ostatných konštrukcií. Nech sa darí. Jarka z http://pasivnydom.blog.cz
Odpovedať
Profilova fotka
tensi ytong uz nechcem davat.strop chcem dat nobasil mpn300.do venca 30 styrodur.podlaha 150eps.na stenu hrubsi nobasil uz nechcem dat,lebo je dost tazky.okna chcem trojsklo.mne ide hlavne o to,aby som za par rokou neriesil plesne a pod. a aby som moc nesponzoroval spp,elektrarne a tak.
Odpovedať
OK. Neviem, aký tvar má Váš dom, ale ak máte bungalov, treba pridať do stropu a podlahy. Strop 400-500 a podlaha 200-250. Aké výpočty vyšli? Merná potreba tepla a ročná spotreba energie na vykurovanie?
Odpovedať
Profilova fotka
budem mat bungalov.do stropu mozem pridat aj ked R udavane vyrobcom je pri 300MPN 7,65. stena ytong 300 okoloR3 na to nobasil FKD R4,1.takze obvodova stena 7,1 nebude vadit ked R stopu bude vysie,ako R obvodu domu? ked dam da stropu nobasil mpn 400 R bude 10,2.pri mpn500 R 12,65.
Odpovedať
Profilova fotka
dom bude mat rozmer 7,2M x 20,225 M.strecha bude len ako skladisko.
Odpovedať
Áno, s tými hodnotami R je to tak. No pozor u ytongu: skutočné R pri hrúbke 300 mm bude okolo hodnoty 2 m2K/W. Znižuje ho reálna vlhkosť muriva (na laboratórnu teoretickú 0%-nú zabudnime, výrobca udáva aj 6% - zrejme to bude viac...) NIE, vôbec nebude vadiť, ak strop bude mať väčšie R ako steny. Platná norma dokonca udáva pre steny hodnotu R =3 a pre strop R=5. Je to preto, lebo teplý vzduch stúpa hore a tak je v prípade stropu väčší teplotný rozdiel než v prípade stien. Avšak, pri poriadne izolovaných domoch (pasívne alebo lepšie NED) je požadovaný tepelný odpor pre tieto 2 konštrukcie rovnaký (alebo nie moc odlišný). Rozvrstvenie teplôt v miestnostiach takýchto domov nie je totiž také výrazné ako u domov slabo zateplených resp. vôbec. Položiť izoláciu na strop nie je problém. No a vo Vašom prípade - bungalov - bude strop tvoriť pomerne veľkú ochladzovanú plochu. Podobne aj podlaha. Jasne, do stropu sa dá v budúcnosti pridať, do podlahy už nikdy. Plocha obvodových stien bude vo Vašom prípade podobne veľká ako plocha stropu či podlahy. Ale zase zmenšená o okná. Okná sú však iná kapitola, pretože okrem strát majú aj energ. zisky zo slnka. Ako budú orientované okná? Vyzerá to tak, že väčšina z nich bude umiestnená na jednej dlhej stene domu. Ako budete mať riešené tienenie okien na leto? Je to potrebné. Vetranie? Oknami alebo riadené vetranie s rekuperáciou? Keby ste mi poslali okótované pôdorysy a pohľady, mohla by som zhruba vyrátať spotrebu pri rôznych hrúbkach izolácií. Teda ak chcete. Jarka
Odpovedať
Profilova fotka
VETRANIE CHCEM RIESIT CEZ AERO SCHIEDEL.NA SEVERNEJ STRANE BUDU IBA MALE OKNA KUPELNA A TAK.NA OKNA POJDU ASI ZALUZIE.TO SOM ESTE NERIESIL.PRIKLADAM AJ FOTO PODORYSU.
Odpovedať
Profilova fotka
Dal som tie fotky aj na fotoblog.tam to je dobre vidiet.
Odpovedať
Dano, takže som to trošku prepočítala... Vo Vašej verzii bude asi takáto ročná spotreba na kúrenie: podlaha ............ 1150 kWh strop ................. 1300 kWh steny .................. 1600 kWh okná ................... 2000 kWh vetranie oknami 1800 kWh spolu straty ....... 7800 kWh solárne zisky cez okná ..............1500 kWh zisky od osôb a spotrebičov .... 900 kWh spolu zisky ................................. 2400 kWh 7800-2400= 5400 kWh čo znamená, že to bude možno NED (pri vykurovanej ploche domu cca 100-110 m2) 5400 / 100 = 54 kWh/(m2a) Ak by ste dali do podlahy 20 cm EPS, tu by sa ušetrilo asi 200 kWh ročne. Plus pridaním vlny do stropu (na 40 cm) by sa ušetrilo asi 300 kWh ročne. Ostatné som uvažovala ako v prvom prípade (v skutočnosti by aj cez tie ostatné konštrukcie utieklo menej tepla, pretože by sa trošičku skrátila vykur. sezóna i výkon, ale i zisky): 4900 kWh Investičné náklady na hrubšie izolácie by boli okolo 700 €. Spomínate SPP, takže asi budete kúriť plynom. 1 kWh získaná z plynu stojí cca 1,50 Sk čiže 0,05€. Návratnosť ušetrených 500 kWh je cca 25 rokov - ak neberieme do úvahy rast ceny plynu. Keďže u viacnákladov do izolácií ide o súčasti konštrukcií, nemôžeme povedať, že by to bolo vyslovene nerentabilné, pretože tie izolácie tam budú zabudované oveľa dlhšie. Ak by ste pridali len vlnu do stropu, návratnosť by bola 15 rokov. Takže je to na Vás... Mne pripadá asi najvhodnejšie pridať len tú vlnu. Aj preto, lebo sa prekryjú klieštiny, ktoré by tvorili tepelný most. Nevýhodou pridávania EPS do podlahy by bolo aj prerábanie projektu - bolo by treba zvýšiť obvod. múry. Ak by sa realizovali tieto "moje" 2 vylepšenia a pridalo by sa aj riadené vetranie s rekuperáciou, vyšiel by z toho NED s mernou potrebou tepla pravdepodobne pod 40 kWh/(m2a). Tento krok by bol však nerentabilný, pretože hoci by sa ušetrilo ďalších 1500 kWh na vetraní, investícia min. 2300 € do zariadenia by sa vrátila po 30 rokoch a to bude prístroj dávno kaput. Inak veľmi pekný domček. Z tepelnoizolačného hľadiska a aj komfortu v lete by som niektoré veci riešila inak, ale keď to už máte v projekte a zrejme Vám to tak vyhovuje, nebudem rýpať. Jarka
Odpovedať
Profilova fotka
Dakujem Vam velmi pekne za vypocet.Do podlahy mozem dat 15cm EPS a na strop dam 40cm nobasilu.Casom pridam este 10cm nobasilu.Projekt sa bude trocha menit a to ze 2 zachod dam do kotolne a miesto zachodu bude spajza.Tak ze priecku v kuchyni zrusim a bude tam aj viac svetla.Este ma zaujima ci je lepsi nobasil na obvodovu stenu,alebo eps.keby som daval eps, tak tam mozem dat aj 20cm.len stale mam zly pocit s toho dychania domu cez stenu aj ked chcem to nutene vetranie,ale bez rekuperatora./aeroschedel/.
Odpovedať
Profilova fotka
Vykurovacia plocha dome bude cca 118 m2.
Odpovedať
Dobre, tak pridám ešte svoje postrehy k architekt. časti projektu, keďže aj tak idete robiť zmeny. Kuchyňu by som presunula na severnú stranu: - nebude tam priamo pražiť slnko (my to tak teraz máme - v lete je v nej okolo poludnia, keď sa varí, na skapanie), kvôli prir. osvetleniu dať malé dlhé vodorovné okienko... - netreba robiť dlhé vedenia vody, hlavne teplej (= straty) - alebo na južnej dať v kuchyni menej presklenia Vidím, že máte v izbách po 2 úzke okná. Investične je lacnejšie dať radšej jedno dvojkrídlové š. 180 cm. To len ako tip... Pravidlo pre osvetlenie izieb: okná by mali tvoriť 1/7 plochy miestnosti. Ten sklený roh je nutnosť? K tieneniu okien: Vidím, že máte presahy strechy cca 70 cm, čo je slušné... Ostatné odrazia žalúzie, takže prehrievania by som sa nebála. Ak sa dá, pridajte. Nielen kvôli slnku, ale aj prekrytiu vchodu do domu. Nad terasou na Z budú len drevené trámy alebo krytá strecha? Lepší Nobasil alebo EPS? Z tepelno-izol. hľadiska je to jedno. EPS je lacnejší, ľahší, ale horľavý... Ja osobne by som sa nebála použiť EPS. Je to na Vás. Dýchanie stien: http://pasivnydom.blog.cz/0905/dychan... Jarka
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Nad oknami sa este budem zamyslat.nad terasou budu tramy a na ne pojde lexan,aby to bolo trochu presvetlene.videl som to u suseda a je tam velmi prijemne.ked bude nahodou moc horko,tak tam dam este vojensku maskacovu plachtu. Co sa tyka tej zateplovacky,tak som sa rozhodol pre nobasil.
Odpovedať
OK, tak nech sa všetko podarí k Vašej spokojnosti. Jarka
Odpovedať
O P R A V A !!! Včera som zistila, že som pri výpočte podlahy dala namiesto rozdielu teplôt teplotu zeminy. Takže vo verzii dano101 podlahou utečie cca 2000 kWh, čiže celková spotreba bude vyššia o nejakých 800 kWh. V "mojej" verzii podlahou utečie cca 1600 kWh. Úspora medzi týmito 2 verziami by bola 700 kWh ročne (nie 500 ako som písala), takže návratnosť oboch investícií do väčšej hrúbky izolácie v podlahe a strope by bola 21-22 rokov. Toľko na upresnenie pre budúcich čitateľov. ... a prosím o prepáčenie :-( Jarka
Odpovedať
Profilova fotka
Moje predbezne rozhodnutie: Podlaha 17cm EPS s foliou Obvodova stena 16 cm FKD nobasil,silikonova omietka Strop 50 cm MPN nobasil Zaklady 5 cm styrodur+nopova folia Okolo domu 110mm flexo rura na drenaz. Veniec 3cm styrodur+16 cm FKD nobasil
Odpovedať
OK. Veniec by v podstate ani nemusel byť nutne zboku zateplený styrodurom, keďže tam bude nobasil. Na položenie stropu sa môže využiť celá hrúbka steny. V tomto sa moc nevyznám, neviem, ako to bude s jednoduchosťou debnenia. Alebo je to vodorovné zateplenie, keďže chcete dať tvrdší?
Odpovedať
Profilova fotka
Ten nobasil MPN chcem dat na lezato na poval.premna je to priestor,len na odkladanie.
Odpovedať
Reagovala som na toto: "Veniec 3cm styrodur+16 cm FKD nobasil" Neviem, ako bude položený ten Styrodur... predpokladám, že vodorovne
Odpovedať
Profilova fotka
Nie.Ten styrodur chcem dat z boku/ vonkajsia strana venca/ a na to FKD ako na celej fasade.Tak sa to tusim robieva ,skrz tepelne mosty. Stena:Ytong30cm+16cm FKD nobasil Veniec:27 cm beton+3cm styrodur+16 FKD nobasil Je to zle?
Odpovedať
V pohode. Je to lepšie ako bez.
Odpovedať
Pane Ježišu, Ty to ešte nevieš, ale aj stavebníci majú svoju Bibliu.
Odpovedať
@dano101 silikonova omietka na nobasil?Urcite?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?