Kotvenie deliacich - nenosných priečok

Ktorym sposobom je najlepsie kotvit deliace priecky do obvodoveho a vnutorneho nosneho muriva, 1. pomocou kaps (zasekania) 2. alebo kotviacich plieskov (L-iek)? Obvodove murivo je brusena tehla hrubky 300 a vnutorne nosne steny su hrubky 250. Deliace priecky klasika 115. Dakujem.
Odpovedať
Stačí pomocou plieškov alebo navrtať roxor atd...
Odpovedať
Profilova fotka
Síce mi tu budú za môj názor nadávať ,ale najlepšie nechať 15mm špáru a vyplniť montážnou penou.Pliešky pri brúsených tehlách nadvihujú jednotlivé rady tehál.Moc sa mi to nepáči.Pokiaľ sa rozhodnete pre pliešky tak by ste mali každú tehlu pod ktorú dávate plech zbrúsiť o min hrúbku plechu.Pri brúsených tehlách je zasekávanie neodporúčaný spôsob.
Odpovedať
@antonmesaros moze sa povazovat pripojenie priecky k obvod.muru za tepelny most ? Aj ked je vonkajsi mur zatepleny napr.20cm EPS? Preto by si odporucal nechat tam medzeru vyplnenu penou?
Odpovedať
Profilova fotka
@branio Nieje to tepelný most.Takéto pripojenie priečky je úplne dostačujúce pena priečku ukotví dostatočne pevne.
Odpovedať
@antonmesaros a este sa ta opytam na priecky tak trochu mimi tuto temu: Myslis zeby som urobil dobre, kebyze priecku za kachlovou pecou vymuram z plnej tehly, pre lepsie vedenie tepla aj do izby za prieckou? Malo by to opodstatnenie ? 2. na jar zacinam murat z Leier 30cm tehly. Budem sypat EPS gulicky do prveho radu obvodovych aj nosnych murov. Myslis zeby som mal sypat gulicky aj do tvarnic (11,5cm) na nenosne priecky ?
Odpovedať
@antonmesaros ak by som spojenie spravil pomocou kaps, stalo by sa niečo (praskliny v budúcnosti...)? Jedna priečka je dlha 3.8m (rozdeľuje detské izby) - tie "pliesky" udrzia tu priečku? Moc tomu neverím. Ti čo ste stavali komplet z brusenej tehly ako ste kotvili priečky k obvodovej a nosnej stene???
Odpovedať
Profilova fotka
Pliešky to určite udržia.Ťažko to odhadnúť postavil som stovky metrov priečok videl kilometre postavených ,nie sú s tým problémy.Vysekávať kapsy do brúsenej tehly mi nepríde moc vhodné.Ale ak ich vysekáte tak to bude tiež držať.Priečky nemajú prečo praskať.Mali by byť volne(dilatovane)spojené s nosnou konštrukciou domu,vrátane stropu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@antonmesaros Ahoj , ako ukotvit vrch priecok ? ak vytiahnem priecky len po vysku sadrokartonu tak ho ako ukotvim? alebo tahat priecky az po vrch?a ukotvit ich do vaznikov? Dik za radu.
Odpovedať
vader100 ja som muroval priečky z 11,5 pálenej tehly a vyšli mi tak ,že posledný rad bol nižšie od vrchu venca obvodových stien a nosnej priečky z 25ky cca o 6 cm . Tak som tam po celom obvode všetkých 11,5cm priečok urobil 6cm veniec,minieš tam minimum betonu, akurát sa budeš musieť pohrať so šalovanim , ale na fixáciu dosiek môžeš použiť ako ja ,zámočnícke zvierky...Má to výhodu aj v tom ,že keď máš strop drevený ,tak tam kde Ti idú trámy ( hrady) akurát nad tou priečkou tak sa ti o ňu pekne oprú, teda o ten veniec...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@johncalvera a to je dobré, keď sa trám stropu oprie o nenosnú priečku. Myslel som, že je lepšie mať medzi nenosnou stenou a stropom medzeru vyplnenú penou, aby sa sily od stropu neprenášali na priečku, čo by mohlo spôsobiť jej popraskanie.
Odpovedať
Cavte, kotvit priecky som sa uz naucil (za co tiež ďakujem) a mna by dalej zaujimalo ci sa moze vymurovat priecka na jeden krat cela az po strop? Alebo to treba robit aspon na dva krat? U mna sa jedna o ytong 125. dakujem za odpoved.
Odpovedať
@liuxko ahoj rob to aspon na 2* krat
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@liuxko - s beznym lepidlom max 1m denne, takze minimalne na 2x :)
Odpovedať
Profilova fotka
@liuxko Dobrý deň, pokiaľ murujete bežnú bytovú výšku (2,7 m) tak je to bez problémov a môžete murovať na jeden krát S pozdravom technická podpora Ytong
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@johncalvera z akej tehly si muroval priečky ? výrobca. ďakujem
Odpovedať
@antonmesaros staval ste priečky z tehly Britterm ? nejaké skúsenosti ?
Odpovedať
@ytongsk vedeli by ste nám tu odpovedať načo je dobrá ta dilatácia vnútorných nenosných priečok od odvodového muriva ?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 rokoch
@ytongsk @romerot Aký má význam dilatačná medzera priečky od obvodového muriva - zvislá dilatácia ? Výrobca Termalica ju v svojich postupoch nemá - styčná plocha sa lepí na tenkovrstvé lepidlo.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Nikto nič ?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Prečo sa má nenosná priečka napojená na nosnú stenu dilatovať vo zvislom smere ? Ytong uvádza dilatovať a neskôr vypeniť. Termalica uvádza lepiť na lepidlo. (viď. môj obrázok vyššie)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?