HELUZ tehla

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať na skúsenosti s touto tehlou. (http://www.najlepsiatehla.sk/) Má tie medziotvory vyplnené polystyrénom a preto to vypadá zaujímavo. Začal som si obehávať stavebniny. Iba v jedných m navrhli aj toto a celkom to chválili. V ďalších dvoch mi povedali, že je to novinka a že by do toho nešli. Pretože sú vraj ešte neni známe všetky reálne vlastnosti tejto tehly. Takže moja otázka stojí, staval z toho niekto už a ak áno, spokojnosť? Ďakujem.
Odpovedať
@hajra to je v tejto diskusii naozaj dôležité
Odpovedať
@majkoj Ahoj tepelná vodivosť tehly heluz family je cca 0,14 W/m2/K, čo je oproti murivu z plných pálených tehál neporovnateľné, tam je tá hodnota až cca 0,75 W/m2/K. My sme za heluz family platili cca 3 € tehla. Už si to presne nepamätám, ale cenníky majú určite na webe.
Odpovedať
Profilova fotka
@ladyemm no ved prave, do m2 ide 16 tehal co je 48€/m2 a kombinacia 30 tehly a 20cm sedeho EPS stoji 25€/M2
Odpovedať
@ladyemm pri obvode domu +- 50m prides o cca 15-18m2 obytnej plochy, co je celkom slusna izba. Ale to nevadi, hlavne ze mas hrube, drahe a v podste dost biedne izolujuce tehly. Dobra Haluz ze?
Odpovedať
@cubicomp Pokial viem, kedze je zateplenie sucastou projektu novostavby z dovodu tepelnotechnickych parametrov, tak sa samozrejme pocita aj do rozmerov a zastavanej plochy domu. Cize aj do vzdialenosti od hranic pozemku a pod. Ergo, ak porovnavas 50cm tehlu vs 30cm tehla + 20cm eps, tak je plocha uplne identicka, o ziadnu obytnu plochu si neprisiel. Len mas mensiu zakladovu dosku. Tepelnotechnicke parametre teraz neporovnavam, len plochu.
Odpovedať
Profilova fotka
@ladyemm ešteže toto je len debata, dúfam, že to nikto nečíta.
Odpovedať
@cache miesas jablka s hruskami... ked uz porovnavas 50cm == 50cm, plocha ostava naozaj rovnaka, akurat za inu cenu a s inym tepelnym odporom.
Odpovedať
@gashtaan Zaverecna veta mojho komentaru, "Tepelnotechnicke parametre teraz neporovnavam, len plochu." dala myslim dostatocnu indiciu pre kazdeho cloveka schopneho pochopit pisany text, ze hovorim len o ploche, resp. celkovej hrubke steny, nie o dalsich parametroch. Nepisal som ani o vyhodnosti ci nevyhodnosti, nemiesal som ziadne ovocie (ani v tuhej, ani v palenej forme), len som zareagoval na jeden maly blud, co sa bezne pouziva ako argument a pokial viem, nieje to pravda.
Odpovedať
@cache bavme sa o ploche pri rovnakom rozmere zakladovej dosky + bavme sa o cene oboch rieseni+ bavme sa o vyslednom tepelnom odpore steny. Je riesenie s hrubou tehlou aspon v jednom paramentre lepsie? ;-)
Odpovedať
@cache aha, tak az tam som sa asi nedocital... aj tak to bola skoda citat.
Odpovedať
@cubicomp Citujem ta: "pri obvode domu +- 50m prides o cca 15-18m2 obytnej plochy, co je celkom slusna izba. " Bavme sa o tom, pretoze na to som reagoval. Je to uplna zavadzajuca hovadina. Ak to uznas, mozme sa bavit dalej. Vychadzat z rozmeru zakladovej dosky a ignorovat obstavany priestor je demagogia.
Odpovedať
@cache co je na to hovadina? Pri hrubej tehle stracas vnutorny priestor vzdy. Bez ohladu na velkost zakladovej dosky. Alebo nas tu ides priesviedcat o niecom inom? To je taky problem si zratat obytnu plochu pri 48 tehle a 30 + 20 EPS?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@cubicomp Ja celkom dobre rozumiem, co chcel @cache povedat (aspon dufam :-D ) Argumentovat proti "hrubej" tehle tym, ze budem poukazovat na stratu vnutorneho priestoru je zbytocne. Je jedno, ci mas 50cm tehlu, ale 30tehlu a 20cm EPS. Vzdy je stena rovnako hruba- plocha domu bude rovnaka, aj rozmery domu. Akurat rozmery zakladovej dosky nebudu rovnake.. Hruba tehla je nezmysel z inych dovodov..
Odpovedať
@matorado Vsetci vieme ze vychadzal z toho ze na rovnako velkej doske ked polystyren vysunies mimo dosky ziskas viac miesta. To plati ked je projekt povedzem pre 375mm stenu a das miesto toho 250. Ak by sa to projektovalo na inu tehlu tak sa zemni doska. Naco sa to dohadovat nad blbostami.
Odpovedať
@cubicomp Evidentne ti to stale nedochadza. Ty stale vychadzas z rozmeru zakladovej dosky. Lenze nie sme v casoch, kde sa stavalo ako prislo pod ruku. Sme v casoch, kde sa stavia podla pravidiel, podla rozmerov, podla katastra, podla odstupov atd atd. Pokial stavias dom, ktory ma vonkajsie rozmery 10x10m a vysku 3m, cize obstavany priestor je 10x10x3 = 300m3 a zastavana plocha 10x10=100m2, tak je uplne jedno, ci stavias z 50 tehly alebo z 30 tehly s 20 zateplenim. Vonkajsi rozmer bude vzdy 10x10x3 a vzdy rovnaky obstavany priestor, rovnaka zastavana plocha a rovnaka uzitkova plocha. To co stale ty presviedcas svojou argumentaciou, ze sa pocita obstavany priestor bez zateplenia, cize na rovnaku zakladovu dosku das 30 tehlu, barak bude mat 10x10x3 a potom ho zateplis a vznikne tak 10.2x10.2x3, lenze to by uz bol obstavany priestor 312.2m3 a zastavana plocha 104.04m2. Kedy konecne pochopis, ze ak stavias dom, co ma 10x10m tak je jedno ci mas 50 tehlu, alebo 30+20, pokial stavias dom co ma 10x10m, tak je vysledna uzitkova plocha rovnaka. Opakujem, pri novostavbe, kde je zateplenie sucastou projektu sa zateplenie pocita do obstavaneho priestoru! @matorado to pochopil.. @sysell to pochopil tusim tiez, ak by som mal projekt na 50 tehlu a rozmer 10x10 a pouzijem 30 tehlu a zvacsim vnutorny priestor a zateplenie vysuniem 20cm von, zvacsujem obstavany priestor a porusujem tak stavebne povolenie a zmensujem tak aj odstupy od hranic pozemku. To potom mozem rovnako vysunut aj 50 tehlu o 20cm, mozno by ani nebolo treba zvacsovat zakladovu dosku (ved 50 tehly sa aj tak bezne pokladaju na mensiu tehlu koli detailu sokla) a rovnako ziskam vacsi vnutorny priestor.. Ja sa vobec nehadam o tom, ze 50 je menej ekonomicke a menej izolacne riesenie, ja stale len tvrdim, ze je jedno ci pouzijem 50 tehlu a 30+20 sendvic, pri rovnakom obstavanom priestore bude rovnaka uzitkova plocha, pretoze celkova hrubka stenovej konstrukcie je identicka!
Odpovedať
@cache este stale sme v casoch, kde "vysunutie" 10-15cm na zatepleni nerobi na katastri nic a ludia to tak bezne robia. Pochopil som ako to myslis a bolo by krasne, keby to fungovalo v praxi. Ale realita je trochu ina a tym padom je priestoru v domoch viac. ;-)
Odpovedať
@cubicomp Ergo potom plati to co som pisal, rovnako mozes povysunut aj 50-ku tehlu, ziskat rovnaky priestor navyse vnutri, ved pri kolaudacii tam az na duty zvuk pri klopani nieje ziaden rozdiel, vysledna farebna omietka je identicka.. Cize opat, ziaden rozdiel pokial je rovnaka konstrukcna hrubka steny.
Odpovedať
Profilova fotka
@cache no ziaden ako ziaden :), mas vacsiu zastavanu plochu, tym padom vacsie dane, co niekde moze robit rozdiel :)
Odpovedať
@majkoj Pozrel som VZN o dani z nehnuteľnosti a v našom meste by pri dome 10x10 zateplenom 20 cm EPS bol rozdiel v dani 1,6 EUR. Ale to mi teraz nasadilo chrobáka do hlavy. Takže pre zastavanú plochu sa počíta len múr bez zateplenia? Je teda jedno, či postavím dom a zateplím ho 10 cm alebo 25 cm EPS? Ako vie stavebný úrad, že koľko zateplenia tam mám? Neberie sa teda celková plocha domu - obvodového múru (vrátane zateplenia) ako zastavaná plocha? Tá vrstva zateplenia sa od toho odpočítava? Či ako to je?
Odpovedať
Bohová diskusia ľudí so skúsenosťami s tým typom tehly. 4 strany debaty a 1 alebo 2 ľudia s konkrétnymi stavbami... Pokiaľ správne čítam úvodnú otázku, tak sa autor pýtal na konkrétne skúsenosti, a nie na cenový pomer. Mňa by tiež skôr zaujímala náročnosť výstavby, práca s touto tehlou, spokojnosť s výstavbou a bývaním, a nie samonasieracie príspevky...
Odpovedať
Profilova fotka
@thodosy samozrejme, ze to zavisi od lokality :), preto som pisal niekde. A samozrejme, ze sa pocita so zateplenim, o to prave ide:). Urad to vie tak, ze k kolaudacii by si mal predlozit porealizacny geometricky plan. @orlik4 pokial ta nezaujima cena, neviem preco chces riesit narocnost.
Odpovedať
@majkoj "A samozrejme, ze sa pocita so zateplenim, o to prave ide" - tak potom je ale jedno, či je dom postavený z tehly 50 cm alebo 35 cm + 15 cm EPS - vžy bude rovnaký pôdorys, vnútorná plocha ako aj daň z nehnuteľnosti. Z hľadiska plochy v tom nevidím rozdiel.
Odpovedať
Profilova fotka
@thodosy lenze klasicka 50ka nebude mat rovnake vlastnosti ako 30 + 20. Pri rovnakych vlastnostiach bude kombinovana stena tensia. Pri 2v1 je situacia trochu ina, tam sa vlastnosti vyrovnavaju, ale cena rapidne rastie.
Odpovedať
@majkoj cena je prvok, ktory viem posudit aj bez referencii
Odpovedať
@orlik4 Čo sa týka náročnosti výstavby, tak je jednoduchá. Pri riešení konštrukčných detailov nevznikajú žiadne komplikácie. Čo sa týka práce s tehlou: Brúsené tehly vykazujú presnosťou pol milimetra na ložných plochách, čo znamená že ich ukladanie je pri stavbe jednoduché a súvislé. Tehla sa nerozpadala a stavba prebehla dostatočne rýchlo. Spokojnosť s bývaním: Spokojní aj s rodinou sme veľmi. Novostavba má výborné akumulačné vlastnosti. Či počas leta či v zime, teplota je príjemná a nie je najmenší problém s vykurovaním alebo, že by bolo doma v lete príliš teplo, čím navyše šetrím výdavky na energie. V týchto horúčavách, čo boli sme ani neuvažovali nad kúpou klímy. Doma bola uplne vyhovujúca teplota. Snaď som zodpovedal dané otázky aspoň laicky.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka
Zdravím, mal by som dôležitú otázku v rámci výberu tehly na stavbu RD. V tomto období sa už bude tehla pomaly objednávať, takže sa potrebujem čo najskôr rozhodnúť. Ide o novostavbu rodinného domu 85,3 m² (nepodpivničený) s obývateľným podkrovným (1 vikier). Pre stavbu obvodových múrov 30 tehla + 20 zateplovací systém JUB. Konkrétne ide o výber tehly od dodávateľa HELUZ. Neviem sa rozhodnúť či vybrať typizáciu HELUZ FAMILY 30 alebo HELUZ UNI 30. Podľa informácií čo mám ... je rozdiel medzi FAMILY a UNI v tepelnoizolačných vlastnostiach a pevnosti. FAMILY lepšie izoluje, ale je slabšia (nemá to vplyv na statiku RD). UNI 30 má lepšiu zvukovú nepriechodnosť, zadrží 49 db oproti FAMILY 39 db. Izolačný rozdiel je nasledovný: - FAMILY 30 + EPS 20 = tepelný odpor 8,98 m2 K/W - UNI 30 + EPS 20 = tepelný odpor 7 m2 K/W Norma na kolaudáciu je 4,4 m2 K/W. Záver: rozdiel v tepelnom odpore nie je hodný rozdielu v cene (v rámci počtu ks na stavbu je rozdiel medzi nimi 1 050 €). Osobne som nakloený pre výber tehly UNI 30 (výhodnejšia cena). Poprosil by som vás o vaše poznatky, skúsenosti a radi. Vopred ďakujem pekne.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
@roxana280 @matej_hab @cache Zdravim Vas, po dlhom zvazovani pre a proti, som sa rozhodol ist do Heluz Family 2v1 44cm. Viete napisat skusenosti po par rokoch ? Ci splnila tehla vase predstavy o napriklad zukovej izolacii, a ci sa v lete prehrieva dom ? Vonkajsie omietky mate kolko cm a aky typ ? Dakujem za odpovede.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
@manageere Dlho som nebol prihlaseny, ale v skratke - nie som v hlucnom prostredi, takze neviem posudit zvukovu izolaciu, ale nemame ziaden problem. V lete sa na poschodi (podkrovie) prehrieva, pricom dole je akceptovatelne. Tazko povedat, ci je to tehlou, alebo strechou. Klimatizacia do dvoch detskych izieb (juhozapad) to poriesila. Vonkajsie omietky, ak sa dobre pamatam, mame 4cm, ale presne si uz ani nepamatam ake. Nejaku spotrebu (kolko kotol minal na kurenie) som riesil a sledoval akurat prvu zimu, odvtedy mi je to jedno. Za plyn platime mesacnu zalohu 45-50 eur mesacne a vzdy mame preplatok. Vramci tej ceny je aj tepla voda (ktorej sa minie dost vela) a varenie na plyne (kazdy den, od nastahovania bola manzelka doma s detmi), cize za kurenie platim urcite menej ako za mobilne pausaly, ergo to nema prilis zmysel riesit. Ci by som nieco menil? Materialovo tazko povedat, dnes uz ma variant takejto 2in1 kazdy vyrobca, ceny materialu su ine ako vtedy, ceny prace su ine ako vtedy, musel by som si to zase vsetko cele komplexne prejst a mozno by som skoncil aj pri drevodome, kto vie. Stena zo 44cm 2in1 nebude ani najlepsia, ani najhorsia, pokial ste vnutorne presvedceny ze je to spravna volba a nestavate haciendu, tak smelo do toho. Dnes uz nestoji TC 10000 eur, takze by som asi namiesto plynu siel radsej do TC zem-voda a poriesil hned aj chladiace okruhy (namiesto tych klimatizacii) a velmi by som zvazil investiciu do krbu/kachli, je z toho len rezerva, vobec sa to nevyuziva. A podkrovie by som asi podvihol aspon o jeden rad este 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Okrem ineho uvazujeme nad spominanou tehlou. Precital som si, co sa tu rozoberalo, ale ak by mal niekto nejake aktualne informacie, skusenosti, napriklad aj ohladne cakacej doby, ako je to s objednanim a tak, tak si rad precitam. Nech viem, na co sa pripravit a ci ostat pri tejto volbe alebo hladat nieco ine.
Odpovedať
Profilova fotka
@marex4 hlavne si treba vybrat nieco konkretne, aby si mohol nejak pokrocit. ked sa v tom nejak neorientujes, alebo nevies, ze ktora tehla ma ake pre a proti, tak potom mam jednoduche odporucanie a to je, aby si sa skontaktoval s nejakym predajcom, dohodol sa na stretnuti a on ti bude vediet povedat, aj normalne lajcky, co a ako. alebo myslim, ze u niektorych predajcov sa dopredu netreba ani ohlasovat.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?