Debnenie ZB stlpa 250x250 mm

Profilova fotka
Potreboval by som poradit ako spravit ZB stlp, 250x250mm, ktory bude podopierat prievlaky v interieri.. Tych 250x250 musi byt zelezobeton, takze pouzitie klasickych stlpovych DT 25 neprichadza do uvahy (vnutri by bolo betonu iba 190x190, co mi statik nepovolil). Najskor som to chcel spravit systemovym debnenim. Nepodarilo sa mi ale najst v okoli nikoho, kto prenajima stlpove debnenie. Druhy napad bol kalasickym salovanim z dosiek. Obvolal som asi 10 tesarov, niekto nema teraz cas. Sam si na to netrufnem. Posledna moznost, ktora ma napadla, je kupit vacsie DT, tj 300x300. Vnutro ponatierat oddebnovacim olejom a stlp takto zabetonovat. Potom DT trochu narezat a osekat... DT tam nechavat nechcem, pretoze prievlaky maju sirku 250mm a vznikol by mi tam zub... U tohto riesenia este zvazujem ci to odliat naraz a riskovat roztrhnutie nejakej DT. Alebo to odlievat postupne po 4 tvarniciach... Tu mam trosku obavy ci sa beton dostatocne dobre spoji aby bol stlp dostatocne unosny... Diky za rady.
Odpovedať
Profilova fotka
@lordxor aku pevnost v tlaku maju DTcka a aky beton tam ide podla projektu?
Odpovedať
Existujú aj papierové debnenia. Ja som na to prišiel neskoro, ale hlavne som mohol použiť stlpovu tvárnicu 30. Skús pogooglit papierové debnenie štvorec. Napr. http://eshop.tebau.sk/Papierove-debne... Alebo http://www.stroje-naradie.sk/firmy/st...
Odpovedať
Profilova fotka
@lordxor tak vymeňte statika, 19x19 v interiéri musí stačiť aj na tri podlažia. Alebo dajte oceľový stľp a obložte sdk, ytong, etc.
Odpovedať
2 foršňa 25cm plus 2x 35cm ,alebo 4x 30cm dľžka podľa výšky stľpa. Zošrobovať,plus stiahnuť rádlovacím drôtom a šalung je hotový. Ešte typ pre armatúru- robili sme také aj do valcových stľpov,tenká kari rohož odstrihnúť dľžku a rozvinutý tvar v tomto prípade cca 19+19+19+19 cm zohnúť do štvorca,zviazať, vložiť roxory podľa projektu,priviazať. Vložili sme do debnenia,drôtom vymedziť aby bolo v strede/prevŕtať a drôtovať cez fošne/ Postaviť,vyrovnať,šikmo latami zašprajcovať,zaliať betónom,ak je ponorný vibrátor uvibrovať,ak nie tak aspoň kladivom ubiť po fošniach plus pri zalievaní po vrstvách ubiť hranolom-guľatinou... Ešte jeden typ-vymedziť armatúru je možné aj latami v rohoch ktoré sa pri zalievaní postupne vyťahujú... Práci zdar!
Odpovedať
@lordxor urob ako radi @bohanic. Kup papierove debnenie fi 250mm a sprav si stlp kruhoveho prierezu.
Odpovedať
@jan45 vy ste stavebný inžinier alebo statik, že dokážete vypustiť takúto myšlienku do sveta ?
Odpovedať
@minonkysk podľa toho čo napísal, mám pocit, že mu statik nepovolí/neodporúča ani do 250.. čiže kruhový. Papierové maju aj štvorce, obdĺžniky, trojuholníky .. . Ako je mi jasné, že @jan45 môže mať pravdu, ale je dobre, ak už má statika, tak aby dal na jeho rady. Lebo nejde asi iba o tejto jeden detail, ale o komplexne celú statiku... A to ma snáď statik premyslené. Nevieme ďalšie okolnosti. Napr. ja som teraz odlieval ZB dosku - rovná strecha. Každý mi tvrdil, že statik tam dal priveľa železa, iný statik hneď povedal, že by to riešil úplne inak... Ale veľa vyplýva aj z využitia.. napr. ja mám požiadavku na zelenú strechu, pochodznu. Do budúcna aby bola pripravená na nadstavbu, aby do nej bolo jednoducho možné vyrezať otvor na schodisko a iné požiadavky, s ktorými sa musel statik vysporiadať.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@lordxor náš statik mal podobný problém s DT25 na stĺpy, ale nakoniec súhlasil, že môže byť, ale za podmienky, že budú jednotlivé DT vymurované na maltu a takto potom zaliate ....
Odpovedať
@kamajabo: A co meni ta malta? Samotne DT ma mizernu nostnost, sluzi viacmenej len ako debnenie.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
@engineerr spoľahnite sa, som stavebný inžinier, mám za sebou najväčšie stavby na Slovensku, zachraňoval som polorozpadnuté objekty, kde statika je oveľa náročnejšia ako pri RD. Nemôžem za to, že bez počitača si to neviete spočitať
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jan45 mate pravdu neviem si to spocitat bez zadania. Ale narozdiel od vas by som sa zdrzal takych odvaznych tvrdeni ze na rodinny dom staci stlp 19x19 aj na 3 podlazia ked neviete co je nad stlpom a co vsetko prenasa. Pred nedavnom som riesil stlp v rod. dome ktory bol namahany ohybovym momentom od konzoloveho prievlaku na ktorom bol ulozeny ocelovy stlp ktory preberal tiaz zo sedloveho vaznika. Asi som mal vymenit statika. Nabuduce budem urcite kontaktovat vas a dufam ze sa pod to aj vlastnorucne podpisete (to uz asi nebude len mudrovanie na modrej streche).
Odpovedať
Profilova fotka
@engineerr je mi ľúto, že Vám spôsobujem mindráky, ale skúste čitať s porozumenm viac mojich príspevkov. Ak ste imžinier, tak Vám neradím, a laikom to pomáha, pretože takí odborníci ako Vy im neradia, len kritizujú.
Odpovedať
@jan45 👍súhlas
Odpovedať
Profilova fotka
@engineerr pán @jan45 mi poradil hafooo veci na prerábku na mojom domčeku, bol do konca aj na mieste činu a to čo mi poradil všetko funguje a súhlasili s tým aj iný, postavil som terasu z hranolu 10x10 kde iny packaju 15x15 a stacito uplne, radi veci prakticke zo skusenosti a to si ja vazim lebo € k € a da sa vsetko za menej
Odpovedať
No ja teda neviem, ale podla mna pan @engineerr zdovodnil svoj prvy prispevok velmi dobre (ze sa neda taketo staticke vyjadrenie dodat bez dalsich informacii), zato pan @jan45 odpovedal viacmenej ad hominem a nedozvedel som preco je tvrdenie engineerra nespravne, inak povedane praco sa to DA povedat aj bez dodatocnych znalostiach o prostredi. Samozrejme je mi jasne, ze @jan45 tu pomohol vela vela ludom a je velky prinos pre toto forum, hodnotim iba tuto konkretnu temu..
Odpovedať
Profilova fotka
@rillwen veď to sú tie praktické skúsenosti, ja som si snim napisal 1000cky mailov a tolko isto sprav tu na MS a z fotiek aj bez fotiek sme vyriesili zatial vsetko tak tie skusenosti stacia na to aby si to vedel predstavit aj bez toho ze to nevidi a povedat spravne riesenie toť môj názor, ja keď niečo potrebujem ohľadne stavby viem komu napísať aby som mohol kľudne spať :-D
Odpovedať
@matko291 No ved mne je jasne ze ti pomohol a mal teda viac informacii o tvojom konkretnom pripade, ja som sa vyjadril iba k verejnym spravam v tejto teme.
Odpovedať
Profilova fotka
@rillwen aby si si nemyslel ze to je smerovane na teba ja som len dal odpovedat na tvoju odpoved volako automaticky, prepac nechcel som to smerovat na teba ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
No celý tento môj stĺp je taká telenovela na prokračovanie.... Podľa statiky mal mať ŽB stĺp 250x250 mm, vystužený 6x R14, betón C20/25. Stavebný dozor mi povedal, nech to spravím z DT 25 a strmienky nech spravím menšie - aby sa vošli do tvárnice. Tak som tak urobil. Takže som mal stĺp aj s debnením 250x250, ale pričom betónu v ňom bolo 190x190. Sranda nastala pri objednaní stropu. Tam sa statikovi od dodávateľovi stropu nepozdávalo to, že je betónu v stĺpe iba 190x190.. Podľa neho bolo potrebné stĺp zbúrať a spraviť ho ako 250x250 prostý ŽB. Naviac doplniť armatúru na 8xR14 a ešte pridať aj 2 spony každých 15cm... Použiť betón C25/30. Môj statik mi povedal, že mám spraviť ako navrhuje statik od stropu. No komédia.... Stĺp išiel dole, doplnil som armatúru...Nie som statik, takže o navrhovanej armatúre a veľkosti stĺpa diskutovať nemôžem. Zostáva mi len "veriť" profesionálom.... Akurát už len hľadám nejaký rozumný spôsob, ako to zrealizovať v rámci mojich možností.... @jan45 Keby viem aké budú patálie s jedným "sprostým" stĺpom, tak tam rovno dám ten oceľový stĺp. @bohanic @minonkysk Už som pozeral tie papierové, len som nikde nenašiel cenu ... Budúci týždeň to obvolám. Okrúhly stĺp nechcem, ..
Odpovedať
@lordxor daj potom vedieť cenu. Zaujíma ma to.
Odpovedať
Profilova fotka
@lordxor www.google.sk/search?tbm=isch&sa=1&ei... sú tam obrázky ako na to, stačí OSB doska 25 mm a kovové prvky sa nahradia hranolmi a radlovaním
Odpovedať
@lordxor Čo vlastne má ten stĺp okrem samotného stropu uniesť...?
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 ďakujem, poštudujem @dedo758 Stĺp podopiera T-čkový prievlak. Jedno rameno má 5m, druhé 3m. Nad dlhším (5m) je len strop, nič viac nepodopiera. Nad kratším (3m) je nosná stena, na ktorej bude uložená väznica krovu.
Odpovedať
@lordxor Tak to by som fakt neriešil ináč, ako tu už bolo spomenuté - tie stĺpové tvárnice 25x25 vyplnené betónom to musia uniesť. Aj len s dvomi roxormi...
Odpovedať
Profilova fotka
@dedo758 To je možné, osobne tomu aj verím.... Ale predsa len, nemám odbornosť na to to posúdiť... Takže sa držím toho, čo mi povedia odborníci - statici... Na nejakú partizánčinu "ˇvšak to musí udržať" si netrúfam,...
Odpovedať
@lordxor nepoznám pôdorys, ale musí byť ten stĺp štvrocový?, možno by sa mohla použiť aj tvarnica debnica 25x50 a ten širší stĺp by sa mohol v interiery aj nejak vyuziť.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?