Bungalov do 105m2

Zdravím, chcel by som sa vás spýtať že či ste niekto nestavali bungalov do 105m2 a koľko približne stála hrubá stavba+základy. Ja si to predstavujem nejako takto(Obrázok). Chcel by som stavať z porobetónu šírka 370mm bez zateplenia ale ešte som nenašiel značku kvádrov ktorá by spĺňala pomer cena/kvalita. Prosím vás tích čo majú dom do 105m2 a z čoho ste stavali. Ďakujem
Odpovedať
1
2
@jozef323 Mas tu 105 m2 zastavanej plochy,teda jednotlive miestnosti nemozu mat vymery dokopy 105m2.Musis odpocitat murivo.Prehodnot tu hrubku muriva a zateplenie.Garaz mas na tretinu domu.
Odpovedať
@kuracinarez prečo prehodnotiť hrúbku muriva ? Pozeral som to a som sa dočítal že to spĺňa nejaké podmienky že tam netreba zateplenie
Odpovedať
@kuracinarez garáž musí byť veľká 😄
Odpovedať
Je rozdiel medzi zastavanou, uzitkovou a obytnou plochou. Kazda z nich sa kalkuluje inac. Dalej, ak chces usetrit, by som prehodnotil, ci ma byt garaz sucast domu. Ak by si ju postavil vedla domu, moze byt zhotovena z inych, lacnejsich stavebnych materialov, napr. z plechu.
Odpovedať
@jozef323 Zrušiť garáž a na to miesto dať obývačku a hlavne ani neuvažuj nezateplovať. To ti kto poradil? Bez zateplenia aj tak nesplníš normu takže budeš musieť zateplovať tak či tak…Inak musíš mať veľmi rád svoje auto keď mu vyhradíš v dome 1/3plochy…
Odpovedať
@durko64 milujem auto to máš pravdu. Mám Nissan 370z a to auto potrebuje veľa lásky 😄 takže garáž sa neruší ani nezmensuje
Odpovedať
@jozef323 Milovať nejakú vec? Si sa zbláznil?
Odpovedať
@durko64 no dobre. Tak keby som mal teda zatepľovať aká by mala byť šírka kvádru+ šírka zateplenia?
Odpovedať
@marian_8 škoda to písať do takejto skupiny. To tu nepochopíte 😢
Odpovedať
@durko64 tu: https://www.modrastrecha.sk/forum/obv...
Odpovedať
@jozef323 jožko, jožko 😄 Ľudia ti dobre píšu, len si to treba spracovať a troška sa vrátiť nohami na zem ... Čo je pre teba podstatné = je fakt, že od 01.01.2021 nedostaneš stavebné povolenie a teda ani kolaudáciu na dom, ktorý nebude v energetickej triede A0 ... Čo je v preklade dom so spotrebou "tepla" blížiacemu sa k nule ... Výsledok je teda taký, že ak napríklad steny nezateplíš (lebo pre ne ostala norma s R 4,4) tak si výsledné hodnoty (potrebné pre DOM A0) budeš musieť dohnať inde, na oveľa, oveľa drahších riešeniach (fotovoltaika, solár, tepelné čerpadlo atď atď ...) A tvoj pomer "cena - výkon" sa dostane do kategórie obrovská cena za totálny nezmysel (túžba po nezateplení) ... A to už, milý Jožko vôbec nehovoríme o tom, že taká konštrukcia bez zateplenia je násobne "háklivejšia" na čo i len malé chyby pri výstavbe = ktoré následne prinášajú problémy v podobe tepelných mostov, vlhnúcich či plesnivejúcich stien a podobne ... Niečo veľmi málo sa dočítaš aj tu : https://vsetkoozatepleni.sk/legislati... A teda, odpoveď k tvojej otázke : 1. Pokiaľ hľadáš najlepší pomer "cena - výkon" = malo by to byť čo najtenšie "murivo" ktoré má dostatočné pevnostné parametre pre tvôj dom (debata na projektanta, ktorý ti bude dom navrhovať) a na to slušnú hrúbku zateplenia (aká bude potrebná je opäť otázkou na projektanta) ... 2. Čo sa týka garáže, tuná kolega sa ti snažil povedať niečo iné ... Porozmýšľaj nad tým, či ten Nissan nemôže parkovať v garáži, ktorá nebude súčasť domu ... Napríklad , že ju postavíš 1 meter vedľa domu ako samostatnú garáž a kľudne si ten 1 meter medzi domom a garážou aj schovaj pod strechu ... Výhoda je podstatná = takáto stavba už nebude musieť spĺňať energetické parametre stavby A0 = tj nebudeš tam musieť riešiť zateplenie ak nebudeš chcieť, nikto ti tam nebude riešiť aké tam máš kúrenie, či je tam rekuperácia atď ... Vo finále ťa tá stavba, ak bude "samostatná" bude stáť oveľa menej, ako keď bude pevne spojená s domom ... A myslím, že Nissanu to bude srdečne jedno 😄
Odpovedať
@jozef323 jožko, link na diskusiu, ktorú si dal pre Durka = všetko super, až na to, že diskusia je z roku 2011 a posledný príspevok je tam z 2017. A teda, v tom 2011 tom si mohol stavať ešte v norme B ... Medzičasom sa norma posunula na A1 a teraz na A0 ... Takže tá téma ti v roku 2021 absolútne na nič ...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lubk0 aha nevšimol som si :/
Odpovedať
@lubk0 musí to byť spojené, bohužiaľ
Odpovedať
@jozef323 najvacsiu izbicku v dome ma mat auticko a kosacka 🙂 Ale ako pozeram, tak tam bude byvat len milujuci majitel a jeho laska Nissan, takze cela tato podivna dispozicia je absolutne v poriadku...
Odpovedať
@zita19 <3
Odpovedať
Profilova fotka
@jozef323 Asi tako, dispozíciu máš asi akú potrebuješ, ja by som ale zväčšil obývačku keď si tam nakreslíš zariadenie uvidíš že to bude maličké, určite by som pridal zádverie. Čo sa týka muriva na obvodové steny dá sa to urobiť aj bez zateplenia ale treba uvažovať s niečim ako Ytong lambda 550 ten splní podmienky normy pre obvodové steny
Odpovedať
@martosko ďakujem 😉
Odpovedať
@martosko majú len 450mm šírku čo som našiel
Odpovedať
Profilova fotka
@jozef323 A ten prvý riadok si si nevšimol
Odpovedať
@jozef323 mne bohužiaľ písať nemusíš Jožko, nejde to z mojej peňaženky 😄 😄
Odpovedať
@jozef323 Prepáč, ale ideš na to úúplne opačne. Pravdepodobne máš ešte všetko ohľadom stavby len v myšlienkach a v hlave, preto si dovolím ťa trošku stiahnuť do reality. Ten tvoj náčrt je síce fajn ako prvotný návrh pre projektanta, avšak zabudol si minimálne na to, že ak vonkajší rozmer domu budeš mať 7x15, tak 105m2 bude len zastavaná plocha. Pre úžitkovú plochu by si si musel navrhnúť približné hrúbky vonkajších a vnútorných múrov, čo ti z úžitkovej plochy izieb vezme minimálne 10 - 20% m2. Takže v skutočnosti vnútorné rozmery izieb budeš mať menšie, ako teraz rátaš. Chcem ti poradiť v tom, že na to ideš "naopak". Zbytočne teraz riešiš detaily v zmysle konkrétnych stavebných materiálov, pretože hodnota energetickej triedy A0, do ktorej dom musíš postaviť závisí od mnohých faktorov - hrúbka muriva+ jeho hodnoty (tvrdosť, odolnosť, ...), zateplenie, spôsob vykurovania (tepelné čerpadlo, krb,...) spôsob ohrevu vody (slnečné kolektory, plynový kotol,...), ďalej od natočenia domu na svetové strany (áno, dobre čítaš, aj to je dôležitý faktor!), od veľkosti a hodnôt okien a pod. Je toho naozaj veľa, čo vplýva na výpočet hodnoty energetickej triedy A0. Preto by si si najskôr mal nájsť projektanta/architekta, ktorý ti dom prekreslí, prípadne s tebou prejde všetky potrebné veci, ako by bolo možné tebou požadovaný dom postaviť v dnešných štandardoch A0 a na základe toho potom môžeš vyberať konkrétne materiály. Čo sa ešte týka ceny domu, tak v dnešnej dobe v zásade platí, že sa cena za 1m2 domu pohybuje okolo 900 - 1500€. Záleží od toho, čo všetko si vieš urobiť sám a aj od výberu a ceny materiálov.
Odpovedať
@martosko aha ale v tých rozmeroch je že DxŠxV a to tam je 375
Odpovedať
@valilajk to mi je jasné za se to všetko zmenší vnútri. Chcel by som tam dať plynový kotol na všetko ak by sa dalo
Odpovedať
Profilova fotka
@jozef323 Keď si kliknete na stránkach ytongu na založenie tvárnic a väzba muriva tak pri 550-tke zistíte že sa dáva tak že šírka je tých 375 a hrúbka steny je 550 mm.
Odpovedať
@jozef323 tie plochy izieb budu platit ked steny budu z SDK dosky 12,5mm. V realite odpocitaj z plochy 105 m2 cca 25% a budes mat pribliznu realnu plochu , co moze byt niekde cca 78-80 m2 . To uz nebudu sediet plochy izieb ako to mas na nakrese
Odpovedať
Jožko a to, čo ti píšu vyššie, je ďalšia vec 🙂 Čím hrubšie murivo, tým viac si pri zastavanej ploche 105 m2 odkrajuješ z vnútorného priestoru ... Nakoľko murivo musí byť v celom svojom objeme na základovej doske ... Kdežto zateplenie je už mimo pôdorys základovej dosky a teda, ostane ti viac placu na tvoju lásku 🙂
Odpovedať
v reklame na úvodnej stránke je stavba domu z Heluz Famili 44 aspoň podľa reklamy je to lepšie i vraj lacnejšie ako 300 +15 cm zateplenie, , no nutné aktívne vetranie+ TC, len neviem prečo tam ospevujú "dýchanie stavby" žeby mala pľúca?
Odpovedať
@jozef323 mame o 20m2 viac ako vy, deka nas vysla okolo 9700€ material aj robota, mame 4nosne steny, a mali sme hlbsie zaklady takze len beton nas vysiel vyse 5000€, ratajte aj ze zelezo islo hore. Obvodove mury nas vysli cca 1700€ robota a material porfix 300 cca 3500€, + este cena za ulozenie prekladov, mame aj tri piliere. Veniec nas vysiel tiez dost beton 800€ zelezo do 700€ (viazali sme sami tam sme usetrili) osb dosky 600€ (cena za Osb isla tiez hore) a robita 1300€ aj s odsalovanim.
Odpovedať
@jozef323 ale akueat som si vsimla, ze 105 mate zastavanu plochu, my mame 188m2 zastavanej plochy
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?