Akú značku tehly si vybrať? Aké máte skúsenosti?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, prosim poraďte nam akú tehlu (značku) zvoliť? Chceme dať 30tku tehlu a 15 cm zateplenie. Je ich strašne veľa druhov, nevieme si poradiť Ake mate skusenosti? Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@zdena_samaj takym smerom sa chystame ist aj my. co sme to tak ratali malo by to aj vyjst najlepsie, len sme sa nerozhodli este pre sirku tvarnic
Odpovedať
@uhrovkova sice trocha neskkor ale zaujimalo by ma, ci ste sa uz pre nejaku tehlu alebo sirku rozhodli. Neviem ako mate sice naprojektovany projekt. My sme sli cestou hlavne tepelnoizolacnej uspory a zvolili sme preto sirsiu tehlu Porotherm 44 EKO + profi, ktora aj bez dodatocneho zateplenie vie dosiahnut kategoriu A0. Ak by ta nieco okolo nej zaujimalo kludne ma kontaktuj
Odpovedať
@jaros55 vychádza výhodnejšie tehla 44 EKO+ ako tenšia tehla a samostatné zateplenie v hrúbke aby dosiahlo rovnakú hodnotu R? 🙂
Odpovedať
Ja som zastancom co najtensej tehly, aby staticky to bolo dostacujuce a co najviac zateplenia. Na svojej stavbe som to tak urobil a urobil by som to znovu. V lete fungujeme bez klimy s tienenim a v zime prikurujeme tepelnym cerpadlom minimalne. Skladba 25cm tehla a 30cm zateplenie (sedy polystyren). Je vela nazorov pre a proti, ale pisem z vlastnej skusenosti. V projekte sme mali Heluz, nakonier Porotherm.
Odpovedať
Profilova fotka
Či tenšia alebo hrubšia to už je na každom, no kvitujem výber @matosi. Ako porotherm je isto lepší ako heluz, čo sa viacerých smerov týka, no hlavne teda ´kvality. Priamo tehlu ste dávali akú, keď teda 25-ku
Odpovedať
ono v otazke hrubky tehly ma vela ludi rozne nazory a potom je aj tak hlavne, co daju na tehlu, aky zateplovaci system. ti co idu cestou sirsich alebo uz plnenych tehliel, kolko krat ani dodatocne nezatepluju, kedze tak povediac nemusia. no hlavne je aby to bola kvalitna tehla odhliadnuc od hrubky
Odpovedať
Profilova fotka
To mas pravdu. My sme sice volili 44 od Porothermu, ale zateplovat budeme tak ci tak, hlavne aj kvoli obkladu. Aj ked teda vdaka samotnej telhe by som nemusel, lebo dosahuje take specifika, ze by som nemal nejake straty ani keby som polystyren na vrch nedaval.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Zaujimave si citat, ako su poniektori rozhodnuti zvolit radsej co najtensiu tehlu a potom co najviac zateplit. Ako jasne, kazdy nech sa rozhodne ako sam uzna za vhodne, ale ci potom nie je lepsie sa zamysliet a zvolit nejaky ten standard v tehle pripadne zvolit plnenu. Kedze nam uz dom stoji, ideme pristavat mensi zahradny domcek. Teda zatial je taka prvotna myslienka, tazko povedat co z toho nakoniec casom bude.
Odpovedať
@jaros55 plnená tehla (izolantom) nedosiahne také parametre zateplenia ako tenká tehla+hrubý izolant. Vzhľadom na to, že pri sledovaní tepelných strát ma samotná tehla pomerne vysokú lambdu (oproti izolačným materiálom) tak z tohto hľadiska nie je podstatným materiálom. Preto pri tehle potrebuješ zvoliť najtenšiu zo statického hľadiska (čím šetríš €€€) a pridať na izolante, ktorý má pomer cena <-> lambda bezkonkurenčný oproti tehle. Zároveň veľkou hrúbkou tehly si uberáš obytný priestor. keď ho chceš zachovať potrebuješ zväčšiť vonkajšiu veľkosť základov a to navyšuje zase cenu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka
ahojte, zabrdnem takto do starsej temy, vsak aj tu sa mozem opytat. co hovorite na akusticke tehly? oplati sa ich davat? celkom nas to zaujalo, co sa o nich pise, ale radi by sme aj takto si nieco pozistovali.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od evinina:

ahojte, zabrdnem takto do starsej temy, vsak aj t…
@evinina Môžem hovoriť len za seba, ale tak ja som za to, aby sa využili. Nemusíte ich dávať všade predsa. Hlavne také priečky z nich spraviť, kde vieš, že bude hlučnejšie. Možno ak máte technickú situovanú nejak uprostred domu, ako to býva v niektorých projektoch. Prípadne aj medzi izbami to vie padnúť na úžitok.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od evinina:

ahojte, zabrdnem takto do starsej temy, vsak aj t…
@evinina potom aj poriadne okná tie prepúšťajú hluk asi najviac, napr. https://www.slovaktual.sk/clanky/ako-... ,alebo od Incon
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od evinina:

ahojte, zabrdnem takto do starsej temy, vsak aj t…
@evinina A co od nich ocakavas? vyssiu tepelnu kapaciu? (teda pomalsi nabeh kurenia, ale lepsiu akumulaciu) lepsie akusticke vlastnosti? (Rw) lepsie staticke vlastnosti? lepsie drzanie hmozdiniek? My sme dali vsade tehly AKU (priecky, nosne steny). obvodove sme dali heluz uni 25 (kedze uz same deklaruju 49dB utlm). Kazdopadne ak ti ide o dobre akusticke vlastnosti, tak tehly nebudu stacit. Dolezite su aj stropy (a ich napojenie na priecky), interierove dvere, okna, umiestnenie zasuviek, kupelni, rozvodov, vzduchotechniky, akusticke panely, akusticke zavesy na okna, atd... Takze odpoved na tvoju otazku, oplati sa ich davat ak: 1. chces dobru akumulaciu 2. chces mat normalnu tehlu a nie tie derave stavebnice co sa dnes pouzivaju 3. chces dobru akustiku a si ochotna zaroven urobit dalsiu investiciu (nutne riesit uz v projektovej faze)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pfabry:

@evinina Môžem hovoriť len za seba, ale tak ja so…
@pfabry mna zaujima, ci to stoji ozaj za tie peniaze, predsa len su drahsie ako klasicke tehly.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od adam_w:

@evinina A co od nich ocakavas? vyssiu tepelnu …
@adam_w na akusticke tehly mam svoj nazor, ale chcem sa ta opytat, ze co myslis tou dalsou investiciou? akoze co sa tyka tych akustickych tehal, ci nieco dalsie este?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od trubadurka4:

@pfabry mna zaujima, ci to stoji ozaj za tie peni…
@trubadurka4 najlepšiu službu z hľadiska pomeru cena/zvukový útlm možno očakávať od MBT tvárnice (murovacej betónovej tvárnice).
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od pfabry:

@evinina Môžem hovoriť len za seba, ale tak ja so…
@pfabry my sme rozmyslali tak, ze hlavne tie izby, aby sa takto oddelili, lebo ked sa tam daju len take 15 cm priecky, alebo kolko sa to dava, tak neviem, podla mna je to malo. ze cez to je ozaj pocut vsetko. ako nieze by sme isli teraz si robit nejake party kazdy vecer, ale tak aj ten televizor, ked si chce clovek pustit, tak nech to nemusi byt tak ticho, ze pomaly z pier je nutne odcitat 😀
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od duzu:

@evinina potom aj poriadne okná tie prepúšťajú hl…
@duzu okna sme zatial nejak neriesili, ale dakujem za tip. moja otazka znela skor na tie vnutorne tehly nez vonkajsie. ale ano, ma to stale suvis s hlukom.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od adam_w:

@evinina A co od nich ocakavas? vyssiu tepelnu …
@adam_w v prvom rade tie akusticke vlastnosti. samozrejme, ze aj statika je dolezita. co sa tyka nejakych tych hmozdiniek a podobne, tak to neriesim, nemam rada povesane cokolvek po stenach, cize toto hladiska nie je podstatne. prave ten heluz sme tiez pozerali. tak ono neostalo by to len pri tych tehlach samozrejme, napriklad dvere chceme tiez nejake poriadne, nie len take volajake papierove, ze aj vonkajsie tienenie vie scasti eliminovat aj hluk, som citala.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jaro_67:

@adam_w na akusticke tehly mam svoj nazor, ale ch…
@jaro_67 Ahoj, predsa to co pisem o par riadkov vyssie ;-) : Stropy (a ich napojenie na priecky), interierove dvere, okna, umiestnenie zasuviek, kupelni, rozvodov, vzduchotechniky, akusticke panely, akusticke zavesy na okna, atd... Napriklad ja by som uz isiel do zelezobetonoveho stropu miesto vaznika (teraz mam na vazniku OSB, parozabranu a este pod nou 80mm mineralnej vaty, medzi prieckami a OSB je tiez mineralna vata). Taktiez som pouzil drahe sadrokartonove dosky, ktore su 2x tak tazke ako bezne. Dalsia vec je, ze cez priecky medzi izbami, alebo medzi izbou a obyvackou som netahal ziadne kable a ani tam nie su zasuvky - tym padom je ta AKU stena neposkodena. Tu mas investiciu kopu casu, projekt, a tiez si musis sam dozerat na tu stavbu, pretoze vacsina ludi tomu nerozumie preco to nechces (ani dozor). Tym padom ale umiestnujes vacsinu zasuviek na obvodove steny, musi tomu byt prisposobeny aj projekt a navyse potrebujes zabezpecit aby boli vzduchotesne, takze si take kupis, alebo si ich potom tmelis. Taktiez, cely projekt co sa tyka umiestneniu izieb, technickej miestnosti, kupelni - kym to pochopi projektant ze naozaj nebudes robit kompromisy tak sa kvoli tomu moze predrazit projekt alebo samotna realizacia. Predsteny v kupelni oddelene od priecky - napriklad tam kde mam vanu, tak som este dal mineralnu vatu a postavil priecku z ytongu v ktorej su vedene rozvody vody pre vanu. Taktiez okna, resp zasklenie s dobrymi akustickymi vlastnostami su drahsie. Interierove dvere: miesto vostinovych dat plnu drevotriesku a poriadny prah (my mame padaci). Navyse interierove dvere ktore naozaj deklaruju akusticke vlastnosti su cenovo uplne niekde inde a potom Vam ich nakoniec namontuju tak, ze niekde chybaju tesnenia, lebo tomu vacsina montaznikov nerozumie. tldr, ak peniaze za akusticke tehly nemaju byt vyhodene von oknom, tak je treba urobit aj dalsie opatrenia.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od evinina:

@duzu okna sme zatial nejak neriesili, ale dakuje…
@evinina ono to asi vsetko suhlasi, teda jedno s druhym, tam asi ked ide o zvuk zvonku, tak treba pozerat aj na to z coho dom stavat, aj ake okna, aj aka strecha, izolacia a vela ineho. bolo by ti najlepsie pozriet si viacero znaciek, nech mas moznosti si porovnat kto ti co vie poskytnut a za ake ceny.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od trubadurka4:

@pfabry mna zaujima, ci to stoji ozaj za tie peni…
@trubadurka4 Tak áno, keď sú iné a majú ti zaručiť niečo viacej ako obyčajné tehly, tak je podľa mňa logické a normálne, že aj cena sa bude od toho odvíjať. Treba si porovnať všetky tie parametre s tým iným stavebným materiálom, ktorý zvažujete, aby si si vedela posúdiť, do akej miery sa ti to oplatí. Podľa mňa sa hej.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od evinina:

@pfabry my sme rozmyslali tak, ze hlavne tie izby…
@evinina aku hrubku akustickych tehal ste davali napriklad do kupelne? co je take dobre, ze to bude dobre tlmit hluk fenu a pod??
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od adam_w:

@jaro_67 Ahoj, predsa to co pisem o par riadkov…
@adam_w hej no s tym akoze suhlasim, ze nestaci dat akusticke tehly a spoliehat sa na zazraky, ze bude ta izba ako vzduchotesna, zvukotesna komora. dvere su jasne, okna, su jasne, ale nenapadlo mi, ze aj tie zasuvky trebars mozu nieco spravit.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od evinina:

@adam_w v prvom rade tie akusticke vlastnosti. sa…
@evinina ale aj si robis nejaky prehlad? akoze viacerych znaciek? ci uz ste sa akoze pre vyrobcu rozhodli??
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dedkos:

@evinina aku hrubku akustickych tehal ste davali …
@dedkos odhlučniť kúpelňu? ved som tam minimum a odhlučniť vonkajší múr ked najviac hluku prejde cez okná?zmysel to má vo vnútorných priestoroch ,napr, spálňu ak je vedľa decká
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lucia_ligacova:

Ahojte, prosim poraďte nam akú tehlu (značku) zvo…
@lucia_ligacova Dali sme Porfix30 (P2), na horné poschodie na vnútorné nosné priečky P4, na obvodné tiež P2. (Som rád, že keď vešiam obrazy na stenu, alebo skrinky tak nevŕtam do dutiny (ako pri Heluze) a zložito to nemusím kotviť.) Na to 15cm sivého grafitového polystyrénu, dom je kocka, tri podlažia, suterénne podlažie je z dvoch strán zasypané v zemi. Na hornú stropnú betónovú 15cm dosku išlo 30cm grafitového polystyrénu, naň osb doska 10mm. Medzi krokvami v streche zateplenie nie je, na streche je 8m2 solárnych panelov, ktoré ohrievajú vodnú nádrž 750l v suteréne. Vedľa nej je splyňovacia pec na drevo a nahrieva aj úžitkovú vodu do vane, nie len vodu do podlahov. kúrenia, kam posielam 38stup. Teda výhoda je v tom, že teplo sa vyrába v suteréne a postupne presakuje dohora cez všetky podlažia. Rekuperáciu nemáme. Solár v lete teplú vodu pripraví. Typnite si energetickú hospodárnosť: ... A0+ Každé z troch podlaží má 100m2. Slnko je zvolenské :)
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od trubadurka4:

@evinina ono to asi vsetko suhlasi, teda jedno s …
@trubadurka4 ano to s tym pocitame, ale tak niekde zacat musime a teraz neviem ci spravne, ci nie sme zacali prave pri tomto. postupne sa dopracujeme aj dalej, ale tak to budem potom zase inde riesit, ked a ak to bude potrebne 🙂 pozerame toho viacej, len niekedy je tazko vybrat.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od dedkos:

@evinina aku hrubku akustickych tehal ste davali …
@dedkos my sme praveze este nedavali, takze ti odpovedat neviem. ale zase myslim, ze ten fen zase taky hlucny nie je. aspon teda sudim podla toho, aky mam doma ja. tiez si vies vybrat viacej / menej hlucny. ale chapem, kam si tym mieril. neviem, lebo tak je aj 11,5 ale je aj 20.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od bigger225:

@evinina ale aj si robis nejaky prehlad? akoze vi…
@bigger225 robime si prehlad, taky celkovy, vseobecny, alebo ako by som to povedala. ze berieme do uvahy viacero vyrobcov a predajcov. nesustredime sa cisto len na jednu znacku. alebo ze by sme si povedali, ze aha, toto mame takejto znacky, tak teraz aj vsetko ostatne. ale toto nam prislo ako jedna z tych lepsich moznosti.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?